Έλλειψη ερωτικής διάθεσης σε μακροχρόνια σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Έλλειψη ερωτικής διάθεσης σε μακροχρόνια σχέση

    Καλησπέρα.

    Είμαι σε σχέση 6 χρόνια και, δυστυχώς, η ερωτική μου διάθεση έχει μειωθεί πολύ καιρό πριν. Μπορεί να υπάρξουν περιπτώσεις που να κάνουμε έρωτα 3 φορές σε 1-2 μέρες (σπάνιο) αλλά τις περισσότερες φορές μπορεί να μεσολαβήσει και ένας μήνας (ή και παραπάνω). Εκείνη από την πλευρά της έχει συνεχώς διάθεση και, όσο να 'ναι, στεναχωριέται ή προβληματίζεται που δεν ανταποκρίνομαι ανάλογα. Πολλές φορές αναρωτιέται αν είμαστε τώρα έτσι, πώς θα είμαστε μετά από χρόνια αν παντρευτούμε και έχουμε και παιδιά.

    Θα μπορούσα να αποδώσω τη μειωμένη διάθεσή μου ως ένα βαθμό στο ότι έχει πάρει κάποια κιλά αλλά πάλι θέλω να πιστεύω ότι αυτό δε θα έπρεπε να είναι θέμα όταν αγαπάς τον άλλον. Με έχει ρωτήσει, βέβαια, κάποιες φορές στο παρελθόν αν φταίει το γεγονός ότι έχει πάρει κιλά και της έχω πει ότι θα ήθελα να χάσει μερικά αλλά να το κάνει μόνο για εκείνη και όχι για εμένα διαφορετικά θα είναι καταπιεστικό. Της έχω ξεκαθαρίσει, βέβαια, ότι τα αισθήματα μου δεν αλλάζουν (επειδή με ρώτησε κι αυτό).
    Καμιά φορά σκέφτομαι, όμως, αν είναι τελικά αυτό το θέμα (ή αν είναι μόνο αυτό).

    Έχετε βρεθεί σε ανάλογη θέση και αν ναι, πώς το αντιμετωπίσατε?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    27
    προφανως γλυκουλη δε τη θελεις πραγματικα, εμεινε η συνηθεια και τιποτα παραπανω! Δοκιμασε να χασει κιλα αλλα ενας ανθρωπος σε εξιταρει ερωτικα και απο το μυαλο! Σιγουρα η εμφανηση παιζει ρολο αλλα κι εσυ εσυ ειπες μερικα κιλακια! Βαρεθηκες και μαλλον θες κατι διαφορετικο πλεον! Ειναι φυσιολογικο! Δοκιμασε να κανεις περιεργα πραγματα, που σε εξιταρουν και αν δε σου βγαινει προχωρησε παρακατω! Δυσξολο αλλα θα εχεις κανει τη προσπαθεια σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Μήπως εθελοτυφλείς;
    Γιατί αν μιλάς για το ίδιο άτομο που μας έλεγες ότι έχει απαίσια συμπεριφορά, ότι δεν την αντέχεις και σκέφτεσαι τον χωρισμό,
    είναι να αναρωτιέσαι γιατί δεν έχεις διάθεση για σεξ μαζί της;

  4. #4
    Για το ίδιο άτομο μιλάω, ναι. Στα τέλη της άνοιξης είχα φύγει από το σπίτι και είχα επιστρέψει στο πατρικό μου, όπου έμενα μόνος. 2 μήνες μετά και ενώ εκείνη είχε αρχίσει ήδη να 'πιέζει' και να εκφράζει την επιθυμία της να γυρίσω, στο μυαλό μου είχα δύο επιλογές. Είτε να φύγω οριστικά είτε να κάνω μια προσπάθεια ακόμα, αντιμετωπίζοντάς το διαφορετικά και μιλώντας της πιο συχνά εκφράζοντας τυχόν παράπονά μου για τη συμπεριφορά της κλπ. Ίσως μέσα μου είχα και τύψεις ότι δεν προσπάθησα ποτέ αρκετά. Τελικά επέστρεψα και η αλήθεια είναι ότι από τότε την βλέπω κι εκείνη και προσπαθεί αρκετά. Έχει αλλάξει, προσέχει περισσότερο τη συμπεριφορά της (αν και τις εκρήξεις της τις έχει ορισμένες φορές πάλι αλλά σε μειωμένο βαθμό και συχνότητα), με ακούει πιο συχνά κλπ. Και πράγματι τον τελευταίο καιρό, περνάμε καλύτερα. Βέβαια, δε σας κρύβω ότι διατηρώ ακόμα επιφυλάξεις και κάπου με φοβίζει μήπως όλο αυτό είναι προσωρινό.

    Όσον αφορά αυτά που λέει το mimikaki, σκέφτομαι μήπως τελικά δε με εξιτάρει από το μυαλό (είναι κάτι στο οποίο πρέπει να βρω εγώ την απάντηση)? Μήπως έχουν παίξει ρόλο όλα αυτά που με προβλημάτιζαν συχνά παλιότερα? Δεν το έχω σκεφτεί... Γιατί οκ, και κάποια κιλά παραπάνω, όταν αγαπάς, δε θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι θέμα. Κι ενώ κατά τα άλλα περνάμε καλά... και στο σπίτι και στις εξόδους μας. Και τι περίεργο πράγμα να δοκιμάσω ας πούμε ερωτικά? Αν δεν έχω διάθεση να κάνω τα κλασικά, δε θα βαρεθώ και τα περίεργα κάποια στιγμή σύντομα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    27
    ειναι απλο ξενερωσες και δε μπορεις να το συννειδητοπποιησεις! η συνηθεια σε κρατα αλλα κατι μεσα στο υποσυνειδητο σου εκρηγνεται και σου λεει οτι κατι δε παει καλα, γι'αυτο δε θες να κανετε σεξ! δε νοειται να μη θες να κανεις σεξ μαζι της αν τη θες ολοκληρωτικα! να μειωθει λιγο η ερωτικη διαθεση ισως αλλα οχι σε τοσο ακραιο βαθμο! ο ιδιος σου ο εαυτος σου λεει να προχωρησεις! δυσκολο αλλα γινεται! μη τα πολθυσκεφτεσαι ολα, οπως ερθουν, εδε φταιει μονο ο ενας αν κατι χαλαει1 οσο για τις εξοδους που λες οτι περνατε καλα ειναι καλο γιατι ειστε και φιλοι αλλα δυστυχως πλεον ειστε μονο αυτο αλλα με τη ταμπελα του ζευγαριου να σε πνιγει1 και ναι ειναι κατι που καθαρα θα το ξεκαθαρισεις μονος σου! ισως αν δε μενατε μαζι και δε μιλουσατε για καποιο διαστημα να καταλαβαινες τι νιωθεις! γιατι δε το δοκιμαζεις?

Similar Threads

  1. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης (από γυναίκα)
    By Ntia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 03:19
  2. 'Ελλειψη σεξουαλικής διάθεσης
    By VelvetUnderground in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-11-2009, 10:39
  3. Μειωση ερωτικης διαθεσης
    By ιδιόρρυθμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-02-2009, 14:02
  4. Έλλειψη Διάθεσης
    By g_alex in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 22-03-2008, 01:35
  5. Έλλειψη σεξουαλικότητας και ερωτικής διάθεσης
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 05-03-2008, 11:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •