Πάλι θλίψη και απογοήτευση…
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    33

    Πάλι θλίψη και απογοήτευση…

    Γεια σας. Είμαι σε πολύ χάλια ψυχολογική κατάσταση αυτή τη στιγμή. Η ατυχία μου εξακολουθεί να σέρνεται από πίσω μου και εκεί που νιώθω ότι άρχισα να ξεπερνάω τις καταθλιπτικές μου τάσεις , εκεί ακριβώς έρχεται ένα ακόμη χτύπημα. Το μόνο από τα όνειρά μου που επιθυμούσα διακαώς ήταν να έχω μία δουλίτσα να βγάζω τα προς το ζην , χωρίς να απλώνω το χέρι σε κανέναν. Έκανα πριν έναν μήνα τα χαρτιά μου σε κάποια δημόσια υπηρεσία, πάνω στην ειδικότητά μου. Ήταν η πρώτη φορά που είχε βγει προκήρυξη πάνω στην ειδικότητά μου και όπως είναι φυσικό, ακόμα και αν επρόκειτο μόνο για 8 μήνες έκανα τα χαρτιά μου. Βγήκα 2η με διαφορά.., άκου λέει 300 μόρια από την κοπέλα που βγήκε πρώτη, την οποία την γνωρίζω προσωπικά, λόγω ότι σπουδάζαμε στο ίδιο εξάμηνο. Εγώ ήμουν στην κατηγορία των φοιτητών που περνούσαν με ευκολία τα μαθήματα και εκείνη με το ζόρι και μετά από 10 φορές. Βαθμός;;; Λιγότερος από εμένα.., από πού έβγαλε τα 300 παραπάνω ένας θεός ξέρει… από τα μπουζούκια;;; Πρέπει να το ψάξω λιγάκι… γιατί από αδικίες και από πολιτικούς που βάζουν το χεράκι τους ..γεμάτο..!!! Να κάνω ένσταση…σιγά…τζάμπα και τα 50 Ε και η ταλαιπωρία. Αυτοί έχουν ήδη επιλέξει. Τέλος πάντων…, όσοι δεν έχουν μέσο είναι καταδικασμένοι … Το μεγαλύτερο θαύμα στον κόσμο, είναι να μου συμβεί κάτι θετικό επιτέλους. Δεν την παλεύω άλλο με τίποτα. Νιώθω πολύ χάλια και από τότε κλαίω συνέχεια και δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα. Συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια… κάθε τρεις και λίγο όλο και κάτι θα με απογοητεύει .. Αν μου συνέβαινε κάτι καλό μέσα με όλο αυτό το χάος.. θα είχα από κάπου να πιαστώ και να περάσω όποια δυσκολία πιο ανώδυνα… αλλά όταν συμβαίνουν μια ζωή και συνέχεια όλο ατυχίες.. πόσο πια.. πόσο να αντέξει κάποιος. Από σίδερο να ήταν θα λυγούσε….. Τι να κάνω πια για να διώξω την ατυχία μου..;;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    33
    Αν ήταν κάποιος άλλος που το άξιζε.. θα έλεγα οκ το άξιζε ο τύπος.. αλλά όχι και από αυτούς που έβγαζαν βαθμό του Κώ…ου και βάζουν τα μέσα τους για να βγούνε… σάπιο το σύστημα από την ρίζα του… και εμείς ανεχόμαστε την βρωμιά του..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Τι ακριβώς έγινε? Στεναχωρήθηκες επειδή δεν πέρασες στο δημόσιο? Η επειδή δεν πέρασες σαν πρώτη μαθήτρια... σαν αστείο μου διαβάζεται..
    Don't worry, ούτε γω θα περάσω και να το θέλω δηλαδή.
    Μόνο οι μέλισσες περνάνε με τα μελισσόπουλα και τα κλωσόπουλα. Χαχ
    Για τους υπόλοιπους υπάρχει η φιλανθρωπία.
    Last edited by carrot; 28-07-2011 at 03:21.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    33
    Μα ξέρεις τι είναι να είσαι 2η και να περνάει κάποιος που ήταν χειρότερος από εσένα, που μόνο στο ΤΕΙ δεν πατούσε.. που σπούδαζε σε μπουζούκια και σε ταξίδια μέχρι την Χαβάη άμα λάχει και εσύ που σαν το Μα…κα προσπαθούσες και τα πήγαινες καλά… να έχει μέσο και να σε πετάνε απέξω… δηλ.. τι πρέπει να κάνουμε να πάρουμε 100 πτυχία μήηηπως και φιλοτιμηθεί και μας πάρει κάποιος όχι στο δημόσιο…αλλά σε ένα απλό SUPER MARKET .. έλεος πια!!!! Πως έχουν καταντήσει οι πολιτικοί οι ξεφτίλες την χώρα μας και τι νοοτροπία απαίσια σαν την μούρη τους μας δίδαξαν … γιατί το ψάρι πάντα βρωμάει πρώτα από το κεφάλι.. Δεν φτάνει που είμαι άτυχη.. όπως και να το κάνουμε…, μας δημιουργούν και το σάπιο πολιτικό σύστημα πρόβλημα.. Μας έχουν καταστρέψει την ζωή, αφού σπουδάσαμε σαν τους Μα..κες και μετά μας πέταξαν στην ανεργία σαν σκουπίδια.. Τι ψυχολογία να έχουμε ..αφού ούτε την οικονομική ανεξαρτησία μας που είναι ανθρώπινο δικαίωμα η εργασία, ούτε και αυτήν δεν την έχουμε. Ένας τρελός δεν θα βρεθεί να τους κάψει όλους τους κουστουμαρισμένους χοντροιδέστατους «κύριους» της Βουλής;;; Ένας!!! Άγαλμα θα τον κάνουμε. Άγαλμα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Μία από τα ίδια περνάμε Χριστινάκι... κι εγώ έχω πτυχίο φιλολογίας και δε θα διοριστώ ποτέ... πήγα και πήρα μετά στα 30 μου, άλλο πτυχίο από ΙΕΚ πληροφορικής και μετά από τρεις συμβάσεις στις οποίες κάθε φορά έφτυνα αίμα για να μπω, βρέθηκα στα 39 μου πάλι στο ταμείο ανεργίας.... υπομονή.... τι να πει κανείς.... τα 'χουνε ισοπεδώσει όλα οι μαλ... οι πολιτικοί μας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κοριτσια συμφωνω με αυτα που λετε περι ανεργιας, διαφθορας κ αδιαφανειας του κρατικου μηχανισμου, εχετε απολυτο δικιο, ειναι πολυ ασχημο κ ψυχοφθορο να προκυρησσονται διαγωνισμοι για προσληψεις στην εκπαιδευση (αμα καταλαβα καλα εκει ειστε κ οι 2, κι εγω εκει ειμαι) κ να δινεις με το αγχος κ την ελπιδα οτι μπορει να σε παρουν ωρομισθια κ σε 6 μηνες να σε πεταξουν...
    Ο δικος μου κλαδος οταν περασα ειχε την νουμερο ενα αποκατασταση ομως περυσι εκλεισε, κορεστηκε το επαγγελμα !! Εγω σκεφτομαι τη λυση στο εξωτερικο, ειναι πολυ βασανιστικο να μπλεκεις με ασεπ κ λοιπες ιστοριες....

    Αυτα γενικα. θελω να σταθω τωρα σε κατι που εγραψε η Χριστινα κ με βρισκει αντιθετη, ας διαβασει την αποψη μου κ αμα θελει την απορριπτει επειτα..
    Προσεξα οτι κολλας στην αλλη κοπελα κ κανεις συγκριση μαζι της κ λες οτι αυτη φταει που σου πηρε τη θεση κτλ κτλ.. δεν ξερω αν οντως ηταν αναξια, αχαιρευτη κ ανικανη οπως λες, αλλα το ενδεχομενο απλα να διαβασε σκληρα για τον ασεπ το αποκλειεις ?? μπορει στη σχολη να ητανε πιο χαλαρα οπως κ οι περισσοτεροι φοιτητες κ να περνουσε με 5 τα μαθηματα αυτη κ εσυ με 10 οκ, αλλα μπορει να εριξε σκληρο διαβασμα στον ασεπ κ να περασε με την αξια της !! το να τα φορτωνουμε ολα στους αλλους κ ολοι φταινε κτλ κτλ ειναι πολυ ευκολη κ βολικη λυση για να βγαζουμε τη δικη μας ευθυνη απ εξω, αλλα ετσι κουκουλωνουμε το θεμα, μιζεριαζουμε κ δεν παμε μπροστα αλλα μενουμε στασιμοι...
    Στα γραφω ολα αυτα επειδη βλεπω οτι αναφερεσαι πολλες φορες στην κοπελα κ οτι μπηκε με μεσον κ δεν αξιζε κτλ κτλ.... εισαι σιγουρη οτι μπηκε με μεσον, σχετιζεται αμεσα με κοινωνικοπολιτικους φορεις, η απλα την ζηλευεις κ το υποθετεις ?? κ οσο για τα μπουζουκια που παει, δεν καταλαβαινω εσενα το κολλημα σου κ που κολλαει με τον υπολοιπο θεμα, ετσι γουσταρει να διασκεδαζει, γουστο της κ καπελο της, δεν θα την κρεμασουμε, σε μενα κ σε σενα μπορει να αρεσει κατι αλλο...
    Τετοιες νοοτροπιες σορρυ κι ολας μου θυμιζουν κοριστακια γυμνασιου που ανταγωνιζονται ποια θα παρει το απουσιολογιο.. ελεος.. αντι να αναλωνεσαι με την κοπελα, κοιτα τι καλυτερο μπορεις να κανεις για ΣΕΝΑ απο δω κ στο εξης... αυτη την δουλεια της κ εσυ τη δικη σου...
    Σκεψεις οπως οαεδ, ταμειο ανεργιας, καποια ιδιατερα κ κατι αλλο εχουν περασει απο το μυαλο σου??
    Στη θεση αυτη εχω βρεθει κι εγω αλλα ευτυσως γρηγορα καταλαβα ποσο λαθος ημουν, στο πρωτο ετος με μια συμφοιτητρια ανταγωνιζομασταν συνεχεια σε απελπιστικο βαθμο, αφου να φανταστεις ειχα φτασει στο σημειο οταν τελειωναν οι εξεταστικες κ πηγαινα στη σχολη να σω τους βαθμους, πρωτα κοιταζα τους δικους της κ μετα τους δικους μου !!! αν ειναι δυνατον !! καταλαβα επειτα οτι αυτο μονο εμενα εφθειρε, μιλησαμε κ πλεον η κοπελα αυτη ειναι μια απο τις 3 κολλητες μου!!!!
    Στα λεω φιλικα αυτα για το καλυτερο το δικο σου, μην παρεξηγησεις κατι κ αν κατι σε ενοχλησε μπορεις να μου το πεις, οκ ??
    Καλη συνεχεια !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Δε νομίζω ότι αναφέρεται σε θέση στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στην οποία ούτως ή άλλως πλέον επικρατεί το μπάχαλο και το αδιαχώρητο και αν δε περάσεις το βρωμοασέπ τους διορισμό δε βλέπεις ούτε μετά θάνατον... αλλά σε κάποια από τις θέσεις που προκηρύσσονται στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και που μπαίνεις μαζεύοντας μόρια από προϋπηρεσία, ξένες γλώσσες, εντοπιότητα κλπ... τώρα αν ανταγωνίζεται ή όχι τη συμφοιτητριά της δεν το ξέρω, αλλά ως προς το ότι επικρατεί η απόλυτη αναξιοκρατία σ' αυτή τη χώρα είναι δεδομένο.. εγώ είχα προισταμένη με μοναδικό προσόν ένα απολυτήριο λυκείου με βαθμό 12 κι εγώ είχα τα πενταπλάσια προσόντα από αυτήν και μου συμπεριφερόταν σαν να είμαι παντελώς άχρηστη... για το μόνο που με θεωρούσε ικανή ήταν να βγάζω φωτοτυπίες..... εγώ το ξέρω τι τράβηξα τους οχτώ μήνες που δούλεψα υπό τις διαταγές της...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ναι πραγματι δικιο εχετε, ισως ημουν απολυτη, απλως το ανεφερα σαν ενδεχομενο γιατι ο ανταγωνισμος με συμφοιτητες κ συναδελφους ειναι πολυ ψυχοφθορος κ μονο πισω σε παει, κατα τ αλλα ειναι απαραδεκτο να ειναι η αλλη του δημοτικου πχ, η να χει παρει ενα απολυτηριο, να μπηκε με βυσμα κ αντι να κανει μουγκα να σου τη λεει κ απο πανω κ να κανει την εξυπνη κ να σου σπαει τα νευρα, σ αυτο ναι, ειναι πολυ εκνευριστικο να εχεις τετοιους προισταμενους, ελπιζω να μην μου τυχει, αλλιως θα περασω πανω απο τον ταφο της λολ !!!!.............
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Εμένα μου έτυχε κι έφτυσα αίμα στη κυριολεξία οχτώ μήνες... τώρα τα γράφω σε κάτι σαν μυθιστόρημα και την έχω κάνει ρόμπα σ' όλο το διαδίκτυο... καλά να πάθει... φυσικά αυτή εξακολουθεί να είναι βολεμένη στη θεσούλα της στο συγκεκριμένο Δήμο, να τα παίρνει χοντρά, να ταλαιπωρεί όλο τον κόσμο που δουλεύει υπό τις διαταγές της και εγώ και πολλοί άλλοι σαν κι εμένα με πτυχία και παραπτυχία που δουλεύαμε με συμβάσεις είμαστε στο δρόμο και στην ανεργία.... άστα να πάνε.... και βέβαια αυτή θα πάρει και σύνταξη, ενώ εγώ δε θα πάρω ποτέ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    πω πω ρε συ.. τι να πω.. η χωρα της αναξιοκρατιας κ του ρουσφετιου, ειναι γεγονος που συνανταται παντου.. καταλαβαινω πως σε πνιγει το παραπονο με αδικιες... ειναι πολυ ψυχοφθορο κ εξοντωτικο.. να εχεις σπουδασει κ κοπιασει κ χυσει αιμα κ η πρασπαθεια να μην τυγχανει της δεουσας αναγνωρισης... τι να πω...
    καλα την κανεις κ την κανεις ρομπα !! μαζι σου !!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    33
    Μόνο ανταγωνιστική δεν είμαι καλή μου Lachrymose!! Με την Κοπέλα δεν είχαμε ιδιαίτερες σχέσεις, ένα γεια τι κάνεις και τέτοια, αλλά το ΤΕΙ μου είναι καινούργιο, λίγοι φοιτητές, λίγοι απόφοιτοι, κλειστός κύκλος και όπως ήξεραν όλοι τους εμένα, έτσι ήξερα και εγώ τα παιδιά του ΤΕΙ και κατά συνέπεια και εκείνη την κοπέλα. Ο καθένας μπορεί να πάει στα μπουζούκια και να κάνει ότι θέλει, λίγο με νοιάζει αυτό. Δεν είναι κατά βάση εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ότι ήταν ένα άτομο που το μόνο που της ενδιέφερε ήταν η καλοπέραση με κάθε τρόπο, και είναι το γαμώτο πως κάτι τέτοια άτομα (χωρίς να θέλω να επικεντρωθώ αποκλείστηκα σε αυτήν, αλλά γενικότερα) που δεν είχαν καλό βαθμό πτυχίου και μόρια, πως ξαφνικά ξεπέρασε όχι μόνο εμένα, άλλα όλους όσους το δήλωσαν και με διάφορα από εμένα 300 μόρια, ενώ οι υπόλοιποι είχαν γύρω στα 350 μόρια. Προς τι η τόσο κραυγαλέα διαφορά μορίων, αφού είχε πτυχίο με χαμηλότερο βαθμό από εμένα. Και να φανταστείτε έτυχε στην συγκεκριμένη περίπτωση που την γνώριζα, σε άλλε περιπτώσεις όμως που κάνουμε τα χαρτιά μας και είμαστε σε πολύ χαμηλή θέση , και δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε αν όντως άξιζαν να βγουν και αν είχαν όντως πολλά μόρια. Δεν παίχτηκαν στην συγκεκριμένη προκήρυξη εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ, γιατί τότε σίγουρα θα έμπαινε κάποιος άλλος και όχι εκείνη. Ήταν με μόρια, εντοπιότητα, βαθμός πτυχίων και τέτοια σε ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως ακριβώς προείπε και η IRENEMARINA. ( είμαι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ από τον Οκτώβριο Lachrymose ). Κοίτα. Εκείνη βγήκε πρώτη και εγώ ήμουν δεύτερη στα μόρια. Αν και ήμουν δεύτερη σε μόρια με κατάτασσαν χαμηλότερα στον πίνακα , λόγω εντοπιότητας. Το παιχνίδι ήταν χαμένο από την αρχή και το γνώριζα αυτό…, με πείραξε που δεν μπήκε κάποιος άλλος που να το άξιζε και μπήκε κάποιο άτομο λόγω μέσου. Αυτό είναι το γαμώτο. Η αδικία που υπάρχει για όλους μας. Σήμερα πήρα τηλ. Σε έναν δήμο για να κάνω μεταδημότευση, μπας και είμαι πιο τυχερή και ασκήσω και ένσταση σε ανάλογη περίπτωση μελλοντικά. Το αποτέλεσμα;; Ο κάθε ένας υπάλληλος να μου δίνει και ένα διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου και όταν επιτέλους έφτασα στον τελικό υπεύθυνο να μου εξηγήσει τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω στον δήμο , ήταν στον κόσμο της και δεν το σήκωνε επί 1 ώρα. Είπα μετά σε έναν υπάλληλο ότι δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να φύγει από το μπουγατσάδικο και με πήρε η υπεύθυνη στο καπάκι τηλ. Ήταν που είχε δουλειά…. Οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι που είναι έτσι λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Εκεί που ήμουν έτοιμη να την βρίσω, μου είπε το επίθετό της και σοκαρίστηκα. Είχαμε το ίδιο επίθετο, και ήταν από μία κωμόπολη, πολύ κοντά στην δική μου. Μπορεί και να ήμασταν συγγενείς. Δεν τη γνώριζα όμως. Μέσα σε όλη την Θεσσαλονίκη πάνω σε αυτήν έπεσα. Καλά, όχι ότι δεν άξιζε το βρίσιμο, αλλά μου ήρθε απότομο που ήταν από τα μέρη μου και είχαμε το ίδιο επίθετο και έτσι σώπασα. Έκανα την πρακτική μου στην αποθήκη ενός Δήμου της Θεσσαλονίκης… Τι να λέμε τώρα…Βριζόντουσαν όλοι μεταξύ τους, σεβασμός 0. Δεν μπορούσα να βρω αλλού πρακτική και έτσι συμβιβάστηκα με 176 Ε τον μήνα, βρίσιμο, διαταγές, όλοι έβραζαν στο ίδιο καζάνι, γι αυτό ο ένας δεν άντεχε τον άλλον. Ο υπεύθυνος της αποθήκης είχε κάνει το ψυγείο και ένα ντουλάπι που είχαμε λες και ήταν εστιατόριο, φρατζόλες, κασέρια, φρούτα, βούτυρα, σαλάμια, τυριά, ότι βάλει ο νους…., άκουγε στην διαπασών αθλητικά ..,.μέχρι και πρόγραμμα για αθλητικά με έβαλε να περάσω στον υπολογιστή του… έλεος!!. Μόλις έφευγε ο αντιδήμαρχος την έκανε με ελαφρά και όλη τη δουλειά την έβγαζα εγώ. Γυρνούσε ο υπεύθυνος της αποθήκης, όταν γυρνούσε ο αντιδήμαρχος. Κάτι τέτοιοι αμόρφωτοι τρώνε τις θέσεις από μορφωμένους ανθρώπους ακόμα και με πολλά πτυχία.. κάτι τέτοιοι, επειδή… έχουν το μέσο φυσικά. Σκίστε τα πτυχία σας και πέστε στα πόδια κάποιου ασυνείδητου πολιτικού… Αυτήν είναι η κοινωνία μας όχι μόνο οι βουλευτές και οι υπουργοί είναι ξεφτίλες …αλλά και οι δήμοι.. και πολεοδομίες και ένα σωρό άλλες υπηρεσίες.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    33
    Όλοι πολιτικοί έχουν κάνει ολόκληρο τον Ελληνισμό να νιώθει αβεβαιότητα απογοήτευση και κατάθλιψη. Μας έκλεψαν όχι απλά τα αμέτρητα δισεκατομμύρια από τον ιδρώτα μας, αλλά και το δικαίωμα να ζούμε και να εργαζόμαστε. Μας διέλυσαν κάθε ανθρώπινο δικαίωμα, να είμαστε ελεύθεροι, να νιώθουμε ελεύθεροι. Έχουμε εγκλωβιστεί όλοι μας , εμείς μαζί με στους πολιτικούς στον ίδιο βούρκο, να βάλουμε ένα δικό μας άτομο σε κάποια θέση εργασίας. Όχι ρε γαμώτο, να πάει όποιος το αξίζει, όποιος και να είναι αυτός και ο ξάδερφος, μπατζανάκης, γαμπρός του πολιτικού να μείνει άνεργος, αν δεν αξίζει αυτήν τη θέση. Κάτι τέτοια σκεφτόμουν χτες και πραγματικά με πήρε πάρα πολύ από κάτω. Πόσο μπορούμε να αντέξουμε σε αυτήν την κατάσταση που μας έχωσαν. Τι λεφτά προσδοκούν να αποκομίσουν από ένα έθνος άνεργο , πολλές φορές χρεωμένο, εξοργισμένο, πικραμένο , λεηλατημένο.. ;; Από έναν λαό, που ο καθένας βιώνει την στεναχώρια του και την κατάθλιψη του λόγω της ανεργίας που μας δημιούργησαν αυτοί με την κοιλιές που είναι ικανές να σκοτώσουν ακόμα και άνθρωπο αν πεταχτεί το τσιτωμένο κουμπί από το πουκάμισό τους…. Τι να κάνουμε;;; Υπομονή, κάθε μέρα που περνάει υπομονή, αλλά πόσο, όταν βλέπεις συνέχεια και αδικίες, πόσο να κάνει υπομονή;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Έτσι είναι το ελληνικό δημόσιο δυστυχώς... τα ίδια συνάντησα κι εγώ όταν έκανα την πρακτική μου από τη 2η σχολή που τελείωσα (από το ΙΕΚ πληροφορικής δηλαδή...) ακαμάτηδες και αμόρφωτοι που κουτσομπόλευαν όλη μέρα και μ' έβριζαν ελεεινά... επειδή εγώ είχα ένα πτυχίο και τα παιδιά τους όχι... και το χειρότερο; όλη αυτή η πίκρα και η απογοήτευση για μια ψωροθεσούλα για 8 μήνες... τι να πει κανείς... εκεί έχουνε καταντήσει αυτό το λαό να παλεύει για να ξεφύγει στο ελάχιστο από την μιζέρια.... και να σκεφτείς ότι εγώ δεν είμαι και από τους ανθρώπους τελικά που έχουν διακαή πόθο να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι... νομίζω ότι είχα πολύ πιο όμορφα και δημιουργικά όνειρα...... μόνο που τώρα τελευταία βρίσκομαι σε μια φάση που δεν ονειρεύομαι τίποτα.... αυτό είναι το πρόβλημα σ' αυτό το κωλοσύστημα... σε κάνει να καταλήγεις να αλλάζεις κανάλια στον καναπέ.... φτου.... (ποια σχολή έχεις τελείωσει Χριστίνα;)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by Χριστίνα* View Post
    Προς τι η τόσο κραυγαλέα διαφορά μορίων, αφού είχε πτυχίο με χαμηλότερο βαθμό από εμένα
    Χριστίνα, καταλαβαίνω ότι απογοητεύτηκες που δεν πήρες τη θέση και έχεις δίκιο σε αρκετά από αυτά που λες..
    ναι, δεν υπάρχει αξιοκρατία σε αυτόν τον τόπο και σε αυτό, βέβαια, έχουμε βάλει όλοι το χεράκι μας με πολλούς τρόπους, ακόμα και με αυτόν της ανοχής.

    Καταλαβαίνω και ότι θύμωσες.. ίσως γι' αυτό να σου βγήκε και αυτή η υπερβολή και η απαξίωση ως προς την κοπέλα που πήρε τελικά τη θέση. Το λέω αυτό επειδή όταν οι προσλήψεις γίνονται μέσω ΑΣΕΠ, με μοριοδότηση, είναι εξαιρετικά δύσκολο να βάλει το δαχτυλάκι του, ούτε καν το νυχάκι του, κάποιος της εξουσίας. Είχε συμβεί αυτό σε φορέα που εργάστηκα, πιο παλιά, και προσωπικά το κυνήγησα πολύ το θέμα μαζί με συναδέλφους, ακόμα και με άρθρα στον τύπο. Δεν τους παίρνει να κάνουν περισσότερα φάουλ, ιδίως σε μια τέτοια περίοδο.. Γι΄αυτό υπάρχει, άλλωστε, και το δικαίωμα της ένστασης.

    Από εκεί και πέρα σε τέτοιου είδους προσλήψεις, καλώς ή κακώς, τα περισσότερα μόρια προστίθενται από το διάστημα ανεργίας (κάρτα ΟΑΕΔ) και όχι από το βαθμό πτυχίου. Μετράνε και οι ξένες γλώσσες, κάποιο πτυχίο σχετικό με υπολογιστές..
    ανάλογα με το τι ζητάει ο εκάστοτε φορέας.
    Επίσης, πολλά είναι και τα μόρια από κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά, κάποια αναπηρία, παιδί πολύτεκνης οικογένειας, κ.α.).
    Μπορεί, λοιπόν, εσύ να έχεις ένα πτυχίο με μεγαλύτερο βαθμό, αλλά η συγκεκριμένη κοπέλα να πήρε περισσότερα μόρια λόγω ανεργίας ή από ό,τι άλλο.

    Μετά την πρόσληψη γίνεται συνήθως αναλυτική ανάρτηση της μοριοδότησης.. πώς προέκυψε δηλαδή το σύνολο των μορίων για τον κάθε υποψήφιο. Αν στην περίπτωσή σου απλά ανέφεραν τα τελικά μόρια και είδες ότι είσαι δεύτερη θα μπορούσες να ζητήσεις αναλυτική κατάσταση και χωρίς να προχωρήσεις σε ένσταση. Θα μπορούσες να το ψάξεις λίγο παραπάνω πριν συμπεράνεις ότι έγινε κάποια αδικία εις βάρος σου, για να τσεκάρεις αλλά και να μάθεις γενικότερα πιο πολλά για τη διαδικασία αυτή.

    Όπως και να έχει, μην το βάζεις κάτω..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Το πρόβλημα δεν εστιάζεται σ' αυτή τη μεμονωμένη περίπτωση... το πρόβλημα είναι ότι μας έχουν κάνει να ζούνε σε μια μόνιμη ανασφάλεια και αβεβαιότητα για το μέλλον και το αύριο.... και να την έπιανε η Χριστίνα τη θέση τι θα γινόταν;; θα δούλευε για οχτώ μήνες και μετά πάλι θα έπρεπε να ψάχνει για δουλειά.... και για να τη πιάσεις αυτή τη ψωροθεσούλα για οχτώ μήνες σε λίγο θα πρέπει να είσαι απόφοιτος του Χάρβαρντ με τόσα πολλά γραφειοκρατικά παλιόχαρτα που ζητάνε... το ξέρω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές... τόσες που σιχάθηκα πια... κάθε τρεις και λίγο να πρέπει να φωτοτυπείς και να επικυρώνεις ένα σωρό παλιόχαρτα και κάθε οχτώ μήνες φτου κι απ' την αρχή... μια μέσα.. μια έξω... και όταν τη πιάσεις ανέχεσαι τον κάθε άθλιο προιστάμενο πάνω από το κεφάλι σου, ο οποίος κατά κανόνα είναι του δημοτικού (άντε του λυκείου) κι έχει πιάσει τη θέση με βύσμα και σου βγάζει τη πίστη ανάποδα... και γενικά.. αυτή η χώρα μας κόβει τα φτερά και καταστρέφει τα όνειρά μας... και δε μπορείς με τίποτα να προκόψεις όσο έξυπνος και εργατικός και να είσαι....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θλιψη-καταθλιψη?ε
    By Mikrotosodoula85 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-07-2011, 15:31
  2. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  3. Θλίψη
    By alwayssmile in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2010, 03:16
  4. Θλίψη
    By shawn0 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 18
    Last Post: 02-08-2009, 20:36
  5. θλιψη
    By frida in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-02-2009, 12:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •