πιεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: πιεση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    108

    πιεση

    οπως λεει και ο τιτλος τελευταια βιωνω ενα μεγαλο κυμα πιεσης.η μητερα μου με πιεζει για την υγεια μου, την διατροφη μου, το αγορι μου, τις σπουδες..ακομα και τα παππουτσια που 8α φορεσω!(κυριολεκτικα) ειμαι αν8ρωπος που με τον που τον πιεζεις νιω8ει να πνιγεται.δεν την αντεχω αλλο.8ελει να μεινω εδω να σπουδασω και να μην φυγω μακρια.αν εφευγα 8α ερχοταν μου ελεγε συνεχεια.πραγματικα προτιμω να πεσω απο το παρα8υρο παρα να την εχω συνεχεια να με καταρακωνει.!!με εχει κανει να νιω8ω σαν ψυχοπα8η 60 χρονη με τις χειροτερες επιλογες.το μονο που κανει ειναι να με μειωνει και 8ελει να μεινω εδω ενω εγω εδω και 3 χρονια της λεω συνεχεια οτι δεν αντεχω.ξερει το προβλημα υπερφαγειας μου και με λεει συνεχεια χοντρη και πως εισαι ετσι και μαλακιες.εχω πατησει απειρες φορες τα κλαματα μπροστα της και την παρακαλεσα να σταματησει και την επομενη μερα εφερε γλυκα και με ειπε "σαν εγγυος εισαι, τι κοιλια ειναι αυτη".αν φαω μια σαλατα το μεσημερι 8α μου λεει οτι δεν τρωω και 8α πα8ω τιποτα.μου λεει συνεχεια οτι εχω πολλα προβληματα και οτι δεν της μιλαω.αφου μωρη την τελευταια φορα που σου ειπα οτι εχω αγορι με ελεγες *******, με απειλουσες και προσπα8ουσες να του μιλησεις για να χωρισουμε.και αυτα ειναι μονο λιγα και απο πανω 8ελει να μεινω και μαζι της..το κεφαλι μου παει να σπασει.αμα μεινω εδω 8α αυτοκτονησω.νιω8ω να πνιγομαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Να σε ρωτισω κατι,εδωσες πανελληνιες και τωρα πρεπει να επιλεξεις σε πια σχολη θα πας?Αν ειναι ετσι,τοτε πρεπει οπωσδηποτε μα οπωσδηποτε να πας σε μια αλλη πολη να σπουδασεις!Εγω ειμαι της αποψης οτι οι ανθρωποι αν το θελουν πολυ αλλαζουν αλλα ειναι πιο ευκολο να αλλαξεις εσυ παρα η μητερα σου που ειναι και μεγαλυτερη και οπως βλεπω η συμπεριφορα της εντονη και αμεταβλητη.Δεν διαλεγουμε τους γονεις μας δυστυχως αλλα παρ'ολα αυτα ειμαστε ελευθεροι ανθρωποι ειδικα αν εισαι και ενηλικη.Πρεπει να κανεις κατι για να αλλαξει αυτο.Ή να της επιβληθείς και να μην της επιτρεψεις να σου ξαναφερθεί ετσι ή να κανεις το μεγαλο βημα και να πας σε αλλη πολη να σπουδασεις.Ολα αυτα δεν θα σημαινουν οτι δεν την αγαπας ή κατι τετιο απλα ειναι τροποι να καταλαβει οτι μεγαλωσες(ισως και αυτο να τη φοβιζει) και οτι πρεπει να ζησεις ανεξαρτητη.Το ξερω οτι η επιρροη των γονιων πολλες φορες ειναι τεραστια και μπορει να προκαλεσεις αρνητικες συνεπειες στο παιδι αν δεν ξερουν να χειριζονται καλα την κατασταση.Δυστυχως γονεις δεν γεννιομαστε...γινομαστε με πολυ προσπαθεια και κυριως προσφεροντας αγαπη στο παιδι και οχι κριτικη.(αποψη μου)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    108
    πολυ σωστη η αποψη σου για μενα..
    το κακο ειναι οτι μια τα παμε καλα και μια οχι..
    ουτως η αλλως μακρια δηλωσα, αντε να δουμε!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    8
    Μακάρι να περάσεις μακριά. Αν είσαι και μακριά από Αθηνα φρόντισε να περάσεις αληθινή φοιτητική ζωή. Από την πείρα μου όμως σου λέω ότι κι εκεί θα βρίσκει τρόπους να σε ελέγχει, π.χ. αφού θα σου καλύπτει τα έξοδα θα λέει "εγώ πληρώνω, εγώ κάνω κουμάντο". Η θέση σου είναι πραγματικά δύσκολη... Θα έλεγα να ζητήσεις την βοήθεια ψυχολόγου για το πώς να την χειριστείς. Δεν έχει το δικαίωμα να φέρεται έτσι στο παιδί της. Και τα προβλήματα με το φαγητό σχετίζονται άμεσα με την μητέρα. ¨Ενας τρόπος να την αντιμετωπίσεις είναι να μην παίρνεις τοις μετρητοίς όσα λέει. Πραγματικά. όσα είπες μού θύμισαν την περίπτωσή μου, με αποτέλεσμα τώρα να μην ανέχομαι να την βλέπω μπροστά μου. Δυστυχώς, οι άνθρωποι αυτοί που φέρονται έτσι δεν αλλάζουν ποτέ...........

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    33
    Πιστεύω change ότι σε αγαπάει πολύ, όμως ότι σου το δείχνει με πάρα πολύ λάθος τρόπο. Ο πατέρας μου με αποθαρρύνει συνέχεια και μου υπενθυμίζει σε κάθε συζήτηση το πόσο δεν μπορώ να τα καταφέρω σε τίποτα και πως μόνο εκείνος μπορεί σε όλα, πως δεν μπορεί κανένας από την οικογένεια να τα καταφέρει σε όλα όπως αυτός. Και πολλά τέτοια κάθε .., μα κάθε φορά που μιλάμε. Δεν φαντάζεσαι πόσο μπορεί να σε αποθαρρύνει κάτι τέτοιο, σου κόβει τα φτερά. Επίσης μου τονίζει επανελημένως ότι ξόδεψε πολλά λεφτά που με σπούδασε, που με πήρε σπίτι και άλλα τέτοια. Ειλικρινά, μακάρι να μην είχα τίποτα από όλα αυτά και να είχα έναν πατέρα που θα μου φέρετε καλύτερα και όχι τόσο πολύ εγωιστικά. Πάντα οι γονείς μας υπενθυμίζουν τα χρηματικά ποσά που ξόδεψαν σε εμάς και έτσι μας δημιουργούν την αίσθηση της εξάρτησης και της πίεσης. Παλιότερα ήμουν μικρή δεν καταλάβαινα πολλά πράγματα, μετά σπούδαζα και τον έβλεπα σπάνια. Τώρα καταλαβαίνω που το ζω συνέχεια. Για μεγάλο χρονικό διάστημα στεναχωριόμουν πάρα πολύ. Τώρα είμαι αναίσθητη, λέω ας λέει ότι θέλει, λίγο με νοιάζει, δεν θα επιτρέψω να μου γαμ…ει την ψυχολογία κάθε τρεις και λίγο. Το θετικό είναι ότι έχουμε αρχίσει τώρα τελευταία και συζητάμε κάποια πράγματα με την μητέρα μου και καταλαβαίνω το πόσο πιεστικός είναι με όλους μας και πόσο ταλαιπώρησε ο εγωισμός του τη μαμά μου. Είναι πάρα πολύ δύσκολο αυτό που βιώνεις change, σε καταλαβαίνω πολύ καλά. Μην μπαίνεις καν στην διαδικασία να τσακώνεσαι μαζί της και να στεναχωριέσαι με τις μαλακίες που σου λέει, παίξ’ το τρέλα. Άστην να λέει, μην επιτρέπεις να σου γαμ..ει την ψυχολογία συνέχεια, γιατί θα σου δημιουργήσει ψυχολογικό πρόβλημα με της βλακείες της. Και όσο για τα κιλά , είχα βάλει πάρα πολλά κιλά λόγω κατάθλιψης. Πολλοί μου λέγανε ότι είχα όμορφα χαρακτηριστικά , αλλά κιλά.., προσπάθησα να τα χάσω, όχι γι’ αυτούς, αλλά για μένα. Για να νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Έχασα 10 κιλά και συνεχίζω. Θέλω να χάσω άλλα 15 για να είμαι οκ. Δεν θα το βάλω κάτω. Προσπάθησε και εσύ, χωρίς να επηρεάζεσαι από τις μπούρδες της!!! Αν σου ξαναφέρει γλυκά, πες της φάτα εσύ που είσαι αδύνατη!!! Να τρως κάθε μέρα ότι θέλεις, χωρίς να στερείσαι κάτι, αλλά σε μικρές ποσότητες, κόψε τις ενδιάμεσες λιχουδιές, φάε στα δεκατιανά γεύματα κανά φρουτάκι και το βράδυ πάλι φρούτο , το μεσημέρι κανονικά φαγητό, μετά το μεσημέρι κανένα γλυκό και 1 κανονική φέτα ψωμί το μεσημέρι. Θα χάσεις και θα νιώσεις καλύτερα. Τα πρώτα 10 κιλά θα φύγουν πιο γρήγορα, επειδή έχουμε κιλά παραπάνω, μετά πολύ δύσκολα. Μην το βάζεις κάτω όμως. Έχω 1 μήνα που έχασα 1 κιλό μόνο. Αλλά έβαλα πείσμα δεν θέλω να έχω αυτά τα επιπλέον κιλά με τίποτα άλλο.

    Και όσο για τη σχολή σου, αν σου αρέσει και έχει προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης πήγαινε και αστην να λέει. Πες την ότι ο ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας είναι σκληρός και ότι αν μείνεις αμόρφωτη θα είσαι μια ζωή άνεργη. Πες της αυτό θέλεις; Να με δεις κατεστραμμένη;;

Similar Threads

  1. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 18:34
  2. Αισθανομαι πιεση.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 03-04-2011, 20:11
  3. πιεση και ανχος
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-04-2010, 18:00
  4. ταχυκαρδιες και πιεση
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 24-04-2008, 15:32
  5. η πίεση της ''επιτυχίας''
    By elisso in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-09-2007, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •