φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ μαίρη πες μου λίγο έτσι κ έχεις σκλήρυνση τι θα αλλάξει στη ζωή σου πες μ λίγο γτ το χω απορία
    εσυ πιστευεισ δηλαδη οτι δεν αλλαζει τιποτα???αν ειχεσ σκληρυνση δε θα αλλαζε τιποτα στη ζωη σου??με κοροιδευεισ τωρα???αν εσυ εισαι τοσο cool με το θεμα μπραβο σου.εγω δεν ειμαι.αλλαζει ολη σου η ζωη.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by mary84 View Post
    εσυ πιστευεισ δηλαδη οτι δεν αλλαζει τιποτα???αν ειχεσ σκληρυνση δε θα αλλαζε τιποτα στη ζωη σου??με κοροιδευεισ τωρα???αν εσυ εισαι τοσο cool με το θεμα μπραβο σου.εγω δεν ειμαι.αλλαζει ολη σου η ζωη.
    γεια σας και παλι!!!!ολο αυτον τον καιρο ετρεχα σε γιατρους.κυριωσ νευρολογους!!!εκανα λοιπον και μαγνητικη η οποια βγηκε καθαρη.ολοι οι γιατροι μου λενε οτι ειναι αγχος.επαθα και μια κριση πανικου την προηγουμενη βδομαδα .πρωτη φορα επαθα κριση πανικου.ηταν τρομακτικο!!!ο γιατροσ μου εδωσε καποια ηρεμιστικα αλλα δεν τα πηρα.ακομα δεν μπορω να πιστεψω οτι ολα αυτα ειναι ψυχοσωματικα.τον τελευταιο καιρο το μυρμηγκιασμα ερχεται και φευγει.εχω κυριωσ τσουξιμο στα χερια και στα ποδια και νιωθω σαν κατι να με γαργαλαει.μακαρι να ειναι ολα στο μυαλο μου ωστε να ξερω με τι εχω να πολεμησω

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    1
    Mary84 τελικά τι έγινε. Πως είσαι τωρα.; έχω και εγώ τα ιδία συ,μπτωματα

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    thessaloniki
    Posts
    84
    μια απ τα ιδια ειμαι και εγω
    και δεν ξερω γτ μου εχει κολλησει πηγα σε νευρολογους και δεν μου βρηκαν τιποτα ....
    εγω εχω φαγωθει να κανω και μαγνητικη δεν ξερω τι να πω...... αυτο το ιντερνετ θα μας καταστρεψει .... το google.... αλλα εχω φοβηθει πολυ και εγω!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    και εγω ομοιοπαθεις αλλα μου εχει φυγει τωρα η ιδεα(τρεμουλο βασικα ειχα και ενα μουδιασμα στο μουτι το δεξι αλλα μονο τη νυχτα οχι τη μερα)

    αφου πηγες σε νευρολογο μην ασχολεισαι αλλο

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μαρια ,καλησπερα, ευχομαι πρωτα απο ολα να γινεις το γρηγοροτερο καλα! να μην εχεις τυποτα, η ζωη σου να κυλησει ομορφα και να εχεις θετικη ψυχολογια!
    Δεν θελω να περασει οτι σου κανω τον γιατρο! Ομως ,δυστυχως εχει η αδελφημου σκληρυνση κατα πλακας! εδω και πολλα χρονια, ολα ξεκινησαν οταν ειμουν φανταρος πριν σχεδον 12 χρονια, τωτες οι γιατροι της ειπαν οτι και σενα, και οντως οι εξετασεις που εκανε ηταν ολες καθαρες! ειχε παθει κατι σαν μουδιασμα στο δεξιο μεροσ του προσωπου της, σαν να ειχε κανει ενεση που νεκρωνει - χαλαρωνει τοπικα καποιους μυες για να κανουμε επεμβασει, οπως στον οδοντιατρο, μετα απο λιγο καιρο της περασε, και οι γιατροι ειπαν οτι ηταν καποιο αυτονοσημα και να μην στεναχωριεται.
    Μετα απο 2 χρονια παλυ τα ιδια , εκανε μαγνητηκες, αξονηκες και αρκετες ακομα εξετασεις, δεν μπορουσαν αν βρουν τι τρεχει, καποια στυγμη -απο οτι θυμαμαι αρεα ,σορρυ,βλεπεις τωτες εγω ειμουν "ταξιδι" ειμουν μεσα στα ναρκωτικα,και δυστυχως σε αρκετα ειδη ναρκωτικων που ειχαν σαν παρενεργειες διαφορες αμνησιες, ετσι δεν θυμαμαι πολλα, και οταν τα θυμαμαι ειναι σαν να μην νιωθω τα αισθηματα τα τωτες παρα μονο αυτα που ακουγα- ετσι δεν μπορω να ειμαι ακριβης.
    Συμασια εχει οτι και η σκληρυνση ειναι ενα ειδος αυτονοσημα, θυμαμαι ειχα πιασει καποιον γιατρο προσωπικα να τον ρωτησω και μου ειπε οτι ακομα δεν εχουν καταφερει να μαθουν πολλα για αυτο το προβλημα, μου ειπε οτι πολλες φορες το μπερδευουν ακομα και με ογκο, θυμαμαι οτι καπωτες σε μια εξεταση που εκασνε η αδελφη μου βρεθυκε μια πολυ μικρη σκια στο κεφαλι της, ετσι ολοι πιστευαν οτι ειναι ογκος, ομως τελικα δεν ηταν.
    Αυτο που γνωριζω ειναι οτι το μεγαλητερο ρολο παιζει η ψυχολογια σε αυτην την ασθενεια, δλδη οπωτες το ψεχναγε για λιγο, οπωτες περναγε καλα, η πηγαινε στο νησι του ξαδελφου μας ουτε πονοκεφαλους ειχε, ουτε μουδιασματα και αλλα προβληματα ,απεναντιας ενιωθε υπεροχα. Απο την αλλη σαν ειναι εδω, σπιτι η στην δουλεια της, εχει πονοκεφαλους και μουδιασματα αρκετα! μαλιστα οταν συνεχεια το εχει στο μυαλο της, οπωτες παει στονγιατρο την πιανει τρελο αγχος!! και τωτες γινετε χαλια!! παθαινει παρα πολλα!! Δυστυχως η αδελφη μου δεν εχει καταφερει να δουλεψει με τα αισθηματα της και την ψυχολογια της οπως της λεει συνεχως ο γιατρος, πρεπει να μην ειναι νευρικη και αγχοδεις, αυτο την κανει πιο χαλια! μαλιστα η ασθενεια της εχει επιδυνωθει το τελευταιο 6μηνο και αναγκαζετε να κανει κατι ενεσεις σχεδον καθημενηνα! ο λογος ειναι οτι δεν εχει κανει καποια προοδος στην ψυχολογια της! παντος σαν τριτος που το βλεπω ,οντως, οπωτε περνα καλα, και ειναι με θετικη ψυχολογια δεν εχει ουτε πονοκεφαλο ουτε τυποτα!!! ειναι σχεδον σαν να μας κοροιδευει!! αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι , ειναι αρρωστη και μπορει να ξυπνησει ενα πρωι αναπηρη!! η μπορει να μην ψυπνησει καν! αυτα ειναι λογια του γιατρου και οχι δικα μου! - δυστυχως γτ. ειναι αιμα μου! ειναι τοσο κριμα οταν τραβιωμουν εγω στα ψυχιατρεια και στους γιατρους για να αποτοξινωθω απο την ηρωινη , θυμαμαι ο γιατρος που με συγκηναι με την αδελφη μου και μου ελεγε οτι αυτη δεν ειναι επιλογη της , απεναντιας εμενα η αρρωστιαμου ηταν αποφαση μου! Ομως καποιος αλλος νευρολογος ,-πολυ καλος γιατρος!- ειχε πει οτι δεν ειναι ετσι! οτι η ασθενεια της αδελφης μου μπορει να προηρθε απο τον χαρακτηρα της, απο το οτι ειναι νευρικη και αγχοδεις, αρα μπορει να κοντρολαρει, επισης εμενα η αρρωστιαμου μπορει να μην ηταν καθαρη και συνηδητη αποφασημου - και τελικα δεν ηταν ετσι, αφου το προβλημα το ειχα απο τα παιδικα μου χρονια! απλα οι ουσιες μου καληπταν τα κενα που ειχα και εχω και θα εχω μεχρι να παιθανω!- αρα δεν ηθελα εγω να γινω πρεζακιας!! δεν ειμαι τοσο βλακας να ηθελα να καταστρεψω την ζωη μου! να "χασω" καποια απο τα πιο ομορφα χρονια της ζωηςμου!! δεν υπαρχει πιο ασχημο πραμα απο το να μην εχω καθαρες αναμνησεις απο τωτες που ειμουν 19 χρονων!! δεν θυμαμαι!!!!!, εε δεν το γουσταρω καθολου αυτο.
    Ομως για να μην παω αλλου εχω να σου πω να πας σε καποιον νευρολογο , και να ακολουθησεις την διατροφη αλλα και τον τροπο ζωης που θα σου πει.
    Ευχομαι οτι το καλητερο!!! με αγαπη Γιωργος

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    7
    Πρώτον φαίνεται μεσα απο τα λόγια σου οτι έχεις κληρονομικό ιστορικό για κάποια ασθένεια (μητέρα σου έπαιρνε χρονια φάρμακα) δεύτερον το hashimoto δεν περιορίζεται μονο στον θυρεοειδη. Το ανοσοποιητικο συνδέεται άμεσα με το συμπαθητικο και το παρασυμπαθητικο. Εχω φίλη με hashimoto που περνάει ακριβώς το ίδιο. Το να πας σε εναν ψυχίατρο με την προϋπόθεση οτι θα του βάλεις το μαχαίρι στο λαιμο για να μην πάρεις φάρμακα ενώ μπορει το νευρικο σου συστημα να τα χρειάζεται Π.χ. Ειναι εξαρχής λάθος. Σίγουρα τα αυτοανοσα νοσήματα θέλουν ηρεμία. Αλλα η σκλήρυνση με μια μαγνητικη θα σου ρίξει φως στο τούνελ. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες στείλε Προσωπικο μηνυμα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ!!!
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 30-08-2016, 11:40
  2. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 04-11-2012, 21:09
  3. Η ζωή σε πόλεμο με την (κατα)θλιψη
    By Flumen in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 21-05-2012, 06:06
  4. Κατάθλιψη και Σκλύρηνση κατα πλάκας
    By petrakis_87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2010, 18:33
  5. SEROXAT ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By Wintertimes in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2008, 20:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •