Φοβία για HIV
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    6

    Φοβία για HIV

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι καινούριος εδώ και νιώθω ότι χρειάζομαι σε κάποιον να μιλήσω, είμαι άντρας 22 χρονών. Δεν είμαι στα πρόθυρα τρέλας άλλα είμαι πολύ αγχωμένος και αυτό μου τρώει όλη την ενέργεια (και υποψιάζομαι και την υγεία μου).

    Είχα και έχω μια και μοναδική μακροχρόνια σχέση που είναι η ευτυχία της ζωής μου, είναι όμως σχέση εξ αποστάσεως (απο εξωτερικό). Παρόλο που ήταν η μόνη κοπέλα που έχω ολοκληρωμένη σχέση εχω συνειδητοποιήσει πως είμαι bisexual και δεν εχω προβλημα με αυτό. Η αναζήτηση όμως και η ιδέα της επαφής με άλλον αντρα πάντα μου κέντριζε την περιέργεια όσπου γνώρισα κάποιον μέσω του ιντερνετ και πήγα σπίτι του και το κάναμε.

    Φεύγοντας πέρασα μέχρι να φτάσω σπίτι συνεχόμενες κρίσεις πανικού, σιχάθηκα τον εαυτό μου που απάτησα την κοπέλα μου και δεν έχει περάσει ούτε ένα δευτερόλεπτο που να μην έχω μετανοιώσει την καταραμένη εκείνη στιγμή. Ωστόσο πέρα απτα ψυχολογικά μου δημιουργήθηκε ο φοβος μήπως κόλλησα HIV. Το παιδί μου είπε ότι προσέχει όταν τον ρώτησα, μου έδειξε εξετασή του πριν απο 2-3 μήνες που ήταν αρνητικός, φόρεσα προφυλακτικό απο την πρώτη στιγμή μεχρι την τελευταία στο πρωκτικό και μόλις τελείωσα και το έβγαλα δεν είχε σπάσει, ήταν όλα κομπλέ. Ωστόσο στο στοματικό που ήταν και αμοιβαίο κανείς απτους δύο δεν χρησιμοποίησε προφυλακτικό άλλα ούτε και εκσπερμάτωσε πάνω/μέσα στον άλλον.

    Ήταν μία και μοναδική φορά. Ωστόσο σε 15-20 μέρες θα δω την κοπέλα μου και η ιδέα του ότι μπορεί να έχω κολλήσει HIV και και να την κολλήσω με έχει τρελάνει. Δεν θα της το πω γιατί θα με αφήσει και καλα θα κάνει, αφου την πρόδωσα (και σε αυτή την φάση αν με αφήσει σε συνδυασμό με όλη την φοβία θα τρελαθω), αλλα συνειδητοποίησα μέσα απο αυτό πόσο σημαντική είναι για μένα. Πιστεύω ότι θα μπορέσω να συγχωρήσω τον εαυτό μου καθώς για μένα μόνο αυτή υπάρχει και το μόνο που θέλω είναι να την κάνω ευτυχισμένη.

    Ξεκίνησα έρευνα αμέσως μετα απο το περιστατικό για να δω τι παίζει, πως θα προστατέψω τον εαυτό μου και τους γύρω μου σε περίπτωση που έχω κολλήσει. Κάθε φορά που σκέφτομαι οτι μπορεί να έχω κολλήσει βλέπω πάλι τις πιθανότητες και ηρεμώ, δεν είναι δυνατόν λέω, αφού χρησιμοποίησα προφυλακτικό, είμαι υγιής γενικά, δεν ήρθαμε σε επικίνδυνη επαφή...
    (απο κεελπνο)
    Παθητική πρωκτική επαφή χωρίς προφύλαξη 0,5% έως1,7%
    Ενεργητική πρωκτική επαφή χωρίς προφύλαξη 0,62%
    Κολπική διείσδυση, κίνδυνος για τη γυναίκα 0,10%
    Κολπική διείσδυση, κίνδυνος για τον άνδρα 0,05%
    Ενεργητική πεολειχία 0,01%
    Παθητική πεολειχία 0,005%

    και αυτά ανα μία έκθεση με οροθετικό, ενώ δεν έχω ιδέα αν το παιδί ήταν καν! Που με αυτά που μου είπε δεν ήταν και προσέχει!

    Ωστόσο ο φόβος επανέρχεται με αποκορύφωμα έναν πυρετό που έχω με δέκατα εδώ και 2 μέρες που σύμφωνα με κάποια σαιτ είναι τα συμπτώματα της πρωτολοίμωξης απο τον HIV που εμφανίζονται 2-3 βδομάδες μετά την μόλυνση σε κάποιους ασθενείς.
    Η επαφή ήταν πριν 2,5 βδομάδες περίπου οπότε εξετάσεις αντισωμάτων είναι άχρηστες, για τώρα.

    Έχω κάνει πολλά τηλέφωνα στην γραμμή του AIDS και σε ιδιωτικά ιατρικά κέντρα να ρωτήσω οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει... Στην αρχή πρώτα μου έλεγαν ότι η επαφή δεν ήταν επικίνδυνη και να μην ανησυχώ αλλά να κάνω την εξέταση για ψυχολογικούς λόγους για να ηρεμήσω, μόλις περάσουν οι 6-8 εβδομάδες που χρειάζονται για την εξέταση αντισωμάτων. Ωστόσο εγώ θα φύγω νωρίτερα από το χρονικό περιθώριο για να δω την κοπέλα μου και δεν μπορώ να την συναντήσω χωρίς να ξέρω...

    Μετά τον πρόσφατο πυρετό αποφάσισα ότι θα ψάξω για την PCR η οποία χρειάζεται μόνο 10-14 μέρες για να δείξει. Δεν με νοιάζει η τιμή. Θα το κάνω μέσα στις επόμενες μέρες. Η κοπέλα που μίλησα ήταν ευγενέστατη και της περιέγραψα ότι σας είπα εδώ και μου λέει δεν υπάρχει λόγος για να ανησυχώ. Της είπα μετά για τον πυρετό και μου είπε ότι το βλέπει συνέχεια στο εργαστήριο, πως το προκαλούν πολλοί στον εαυτό τους με το άγχος και τρελαίνονται χωρίς λόγο.

    Η αλήθεια είναι ότι κοιμήθηκα με ανοιχτά τέντα τα παράθυρα πριν 2-3 βράδια φορόντας ένα σορτσάκι και το πρωί ξύπνησα με έντονες κρυάδες, το απόγευμα μετά απο μια μέρα στην ζέστη και στο τρέξιμο έκανα δέκατα. Και έπειτα ξανατρελάθηκα. Είμαι σε περίοδο εξεταστικής και δεν έχω ανοίξει σελίδα απτο άγχος, σεε λίγες μέρες φεύγω να δω την κοπέλα μου και δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ. Δεν μπορώ να φάω, καπνίζω πολύ και πίνω καφέδες.

    Και τώρα κάποιες σκέψεις μου: Είμαι γενικά φιλόδοξο άτομο όσο δεν πάει, όσο σκέφτομαι την ζωή μου σαν οροθετικός πιστεύω ότι θα τελειώσει την ημέρα που θα το μάθω.
    Νιώθω κάποιες στιμγές πως βασανίζω τον εαυτό μου γιατί έχω απίστευτες τύψεις για αυτό που έκανα. Ντρέπομαι κάποιες στιγμές που πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται ότι έιναι πιθανό να κόλλησα μόνο και μόνο επειδή έκανα ομοφυλοφιλικό σεξ, γιατί είναι ρατσιστικό και δεν είμαι ρατσιστής ουτε κοινωνικά ομοφοβικός. Την εξέταση PCR θα την κάνω αλλά μόνο και στην απειροελάχιστη περίπτωση να βγει θετική μου κόβονται τα πόδια. Αλλα θα την κάνω. Τελείωσε. Να ηρεμήσω, να απολαύσω την ζωή μου, να συγχωρέσω τον εαυτό μου, και να δουλέψω στην σχέση που είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί.

    Δεν ξέρω ρε παιδιά, πείτε κάτι...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    βρε συ ηρεμησε αποκλειεται να κολλησες τιποτα γιατι προτα απολα σου εδειξε τις εξετασεις του και δευτερον αν υποθεσουμε οτι εχει αποκλυεται να κολλησες αφου φορεσατε προφιλακτικο και απο το στομα δεν κολλιεται..μονο με σεξουαλικη επαφη και το αιμα,τωρα ο πυρετος μπορει να ειναι πψυχωσοματικο μπορει καμια ιωσουλα..μην ανησυχεις καθολουυ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Η κοπελα σου ξερει οτι εισαι μπαι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    6
    Ναι το ξέρει, αλλά δεν ξέρει για την επαφή αυτή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πρεπει να της το πεις καταρχην. Οσο για το αν κολησες πηγαινε και κανε εξεταση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    6
    Δηλαδή μου λες να δημιουργήσω πιο πολλά προβλήματα στη ζωή μου; Εδω δεν μπορώ να διαχειριστώ αυτό που εχω τώρα... Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον της το πω, αν έχω κολλήσει, θα της πω τα πάντα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    6
    Πρώτα απ ολα δεν ζήτησα συμβουλές για την σχέση μου. Ζήτησα για την φοβία μου για ενα συγκεκριμένο θέμα. Δεύτερον, το μηνυμα σου θα φάει ριπορτ γιατι είσαι αγενέστατος. Και να δουν οι διαχειριστές. Τέλος, μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις, γιατι όπως είπα δεν θα την έβαζα ποτέ σε κίνδυνο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    κανε την εξεταση που πρεπει να κανεις, αλλα ηρεμησε..... σε σενα θα τυχει? με μια φορα? κ με προφυλακτικο? τοτε ολοι οι μπα'ι' κ οι γκε'ι' θα ηταν οροθετικοι!!! αν ειναι ετσι θα επιασες κ το τζακ ποτ του τζοκερ!!!
    παιδευεις τν εαυτο σου αδικα!!! ειχες καποια πληγη στο στομα σου ή στα γεννητικα σου οργανα? αλλα κ να ειχες παλι μικρα θα ειναι τα ποσοστα!!!
    κ ο αλλος σου εδειξε αρνητικη εξεταση!!! μν πελαγωνεις!!!
    οσο για τη θερμοκρασια, απογευματινες ωρες μεχρι 37,3 θεωρειται φυσιολογικοτατο...ή ακομα κ λογω αγχους αυξανει!!!
    ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τζον η φοβια σου μεχρι στιγμης δεν μοιαζει να ειναι πολυ σοβαρη , προσπαθησε λοιπον να την αντικρουσεις με την λογικη σου.
    Την εξεταση μπορεις να την κανεις μετα απο 3 μηνες αλλα νομιζω δεν χρειαζεται , ετσι μπορει να μπεις στο τριπακι να τρεχεις ολη την ωρα για εξετασεις και μην μπορεις πλεον να απολαυσεις την σεξουαλικη σου ζωη.
    Απλα να παιρνεις τα μετρα σου , δηλαδη προφυλακτικο και αν συμβει καποιο ατυχημα τοτε μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον γιατρο.

  11. #11
    υπαρχει καμια πιθανοτητα κ κατα βαθος νομιζω πως το ξερεις!!! Βαλε τη λογικη μπροστα απ τον πανικο κ σκεψου πραγματικα αν διαβαζες σαν τριτος την ιστορια αυτη τι θα σου εγραφες;;;;; Αφου πηρες προφυλαξεις δν εγινε τπτ! Ποσο μαλλον που ηταντκαθαρος!!!!!
    Να προσεχεις παντα λοιπον κ να απολαμβανεις τητζωη σου!!!!
    Μην τρεφεις παραλογο φοβο!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    6
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, προσπαθώ να βάζω την λογική πανω απο όλα. Αλλά όταν είμαι μόνος μου σπίτι, πανικοβάλλομαι, κυνηγάω να είμαι κοντά σε ανθρώπους για να μην το σκέφτομαι. Θέλω να κάνω την εξέταση και να φύγω ήσυχος. Οταν κάνω κάτι μόνος μου (οταν διαβάζω η γυμνάζομαι, που συνηθίζω πολύ) αρχίζω και σκέφτομαι "ποιο το νόημα, αν έχεις κολλήσει, έχεις τελειώσει"

  13. #13
    Βρε καλε μου!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ!!!! Ξαναβαλε μπρος τη λογικη!!! Γινεται; Δν γινεται να κολλησα γιατι ο αλλος καταρχην ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΙΟ!!!! Επιπλεον ελαβα μετρα αρα τελος!!!!
    Αν νομιζεις βεβαια οτι θα ηρεμησεις κανε την εξεταση!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by johhn View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, προσπαθώ να βάζω την λογική πανω απο όλα. Αλλά όταν είμαι μόνος μου σπίτι, πανικοβάλλομαι, κυνηγάω να είμαι κοντά σε ανθρώπους για να μην το σκέφτομαι. Θέλω να κάνω την εξέταση και να φύγω ήσυχος. Οταν κάνω κάτι μόνος μου (οταν διαβάζω η γυμνάζομαι, που συνηθίζω πολύ) αρχίζω και σκέφτομαι "ποιο το νόημα, αν έχεις κολλήσει, έχεις τελειώσει"
    Γιαννη μου το αν εχεις κολλησει δν σημαινει κ οτι νοσεις.... μπορει απλα να εισαι φορεας χωρις κανενα παθολογικο προβλημα!!! κ συνεχιζεις τη ζωουλα σου, απλα, προσεχοντας τους γυρω σου! ΑΛΛΑ δν γινεται να εχεις κολλησει!!! αν ηταν μια κοπελα στη θεση του αγοριου θα ειχε μεινει εγκυος? (λιγο χαζο το παραδειγμα αλλα δν εχω αλλο για να σου παρομοιασω τη σκεψη σου!)... πολυ αδυνατον δε νομιζεις? κ δν μου απαντησες περι τζοκερ!!! 2 σου εδωσα!!!
    κανε αποσπαση προσοχης κ να σε απασχολει πιο πολυ η σχεση σου παρα το anyparkto hiv!!! αφου στο ειπανε κ οι ειδικοι στο τηλ!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    john, επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν είναι παράλογη μόνο η αρχική σου σκέψη για το αν έχεις κολλήσει, αλλά και η αμέσως επόμενη 'έχω τελειώσει'. Μπορεί να σου φαίνεται τρομακτικό σαν σενάριο κι αναμφισβήτητα είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Αλλά θα ήταν πολύ καλό να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου να σκέφτεται α) βήμα-βήμα και β) χωρίς παραίτηση και απελπισία, οτιδήποτε κι αν σου συμβεί σε αυτή τη ζωή. Πάντως, το πρώτο βήμα είναι όντως να σκεφτείς λογικά, γιατί πρακτικά δεν έχεις καμία πιθανότητα να κόλλησες. Τι να λέγαμε κι εμείς που κάποτε έτυχε να σπάσει το ηλίθιο το προφυλακτικό στη χειρότερη στιγμή και στην πιο επικίνδυνη πρακτική! :p Αν κάτι δεν αλλάζει, το αποδέχεσαι και προχωράς και κάνεις όσα είναι λογικό να γίνουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 14:58
  2. Φοβια για HIV
    By astros in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 10-10-2011, 02:11
  3. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 22-06-2011, 19:15
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •