Κάθε μέρα αγώνας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103

    Κάθε μέρα αγώνας;

    Κάθε μέρα αγώνας...Έτσι μου φαίνεται πλέον η ζωή μου. Κάθε πρωί που ανοίγω τα μάτια μου τρέμω, φοβάμαι, αγχώνομαι. Θέλω να κλάψω και να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο. Πότε περνάνε άραγε όλα αυτά;
    Κατάθλιψη και κρίσεις πανικού...Και η ζωή μας χαράχτηκε. Ζαλάδα και αίσθηση λιποθυμίας, υποφέρω, θέλω να εγκαταλείψω τα όπλα, να κλειστώ σπίτι και να μην μιλάω σε κανένα. Κλαίω, πονάω μέσα μου, κάποιος μου έκοψε την ζωή. Και σκέφτομαι γιατί; Προσπαθώ κάθε μέρα, κάθε πρωί που σηκώνομαι, λέω θέλω να μείνω σπίτι, αλλά σηκώνομαι και ντύνομαι και πάω στην δουλειά μου. Τα βράδυα αισθάνομαι πιο χαλαρή. Άραγε θα ζώ πάντα με τον φόβο των κρίσεων; Θα έχω πάντα το άγχος και την κατάθλιψη σύντροφο; Παίρνω φαρμακευτική αγωγή για 50 μέρες, άραγε θα έρθουν καλύτερες μέρες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    και γω υπέφερα από καταθλιψη και κρισης πανικού..ηταν πολυ δυσκολο να τις ξεπερασω...και δεν νομιζω ότι φευγουν για παντα...
    να σε ρωτήσω τι σκέψεις κάνεις και γίνεσαι έτσι?
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by panicgirl View Post
    άραγε θα έρθουν καλύτερες μέρες;
    σιγουρα θα ερθουν κοριτσι μου
    το πότε δεν το ξερω (γιατι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες ως προς αυτο), αλλα θα ερθουν.
    κι αυτο δεν στο λεω για να σε παρηγορησω, γνωριζω ατομα που δεν μπορουσαν να πανε μεχρι το περιπτερο χωρις να τους πιασει κριση πανικου και τωρα κανουν τα παντα!
    και γω η ιδια, περσι τετοια εποχη ημουν σε φριχτη κατασταση.
    τωρα θα ηταν ψεμα να σου πω οτι ειμαι εντελως καλα, αλλα σε σχεση με την περσινη κολαση καμμια σχεση!!!
    μην χανεις το κουραγιο σου και την ελπιδα σου!!!
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Δεν ξέρω τι με πιάνει,πραγματικά.Ίσως αυτό που με κάνει να φοβάμαι περισσότερο είναι ότι πιστεύω πως θα έχω για μια ζωή κρίσεις. Ότι θα μείνω χωρίς σχέση, γιατί οι άνθρωποι με κρίσεις δεν έχουν δικαιώματα σε αυτά και άλλες πολλές τέτοιες χαζοσκεψεις.
    Προσπαθώ κάθε μέρα να κάνω βήματα με νύχια και με δόντια. Τα καταφέρνω, δεν παθαίνω κρισάρες,αλλά νιώθω το άγχος μέσα μου να κάνει πάρτυ μαζί με την κατάθλιψη. Εχτές είχα μια "υποτροπή" να το πώ κάπως έτσι,είχα μια κρίση εν ώρα οδήγησης,την οποία δεν την άφησα να εξελιχθεί,κυρίως επειδή είχα συνοδηγό.
    Απλά σκεφτομαι μήπως είναι μάταια όλα αυτά? Γιατί κάποια μέρα θα ξανάρθει ο πανικός να μου γκρεμίσει ότι προσπαθώ να φτιάξω τόσο καιρό?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Πριν το χαραμα προηγειται το πιο βαθυ σκοταδι...
    panicgirl σκεψου οτι δεν εισαι η μονη. παρα πολλοι ανθρωποι περνανε τα ιδια κ πολυ χειροτερα. η ζωη ειναι δυσκολη. θα δεις που οχι μονο θα νικησεις αλλα θα βγεις κ πολυ πιο δυνατη μετα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    κάθε φορά που νικάς τη κρίση άγχους να ξέρεις γίνεσαι πιο δυνατή!!!βάλε στόχο να μην αφήνεις το άγχος να σε νικάει και προσπάθησε να το καταφέρεις,καθε φορά που θα το καταφέρνεις θα νιωθεις πιο όμορφα και θα συνεχίζεις...
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Απλά ελπίζω να μην είναι έτσι για πάντα. Δεν θέλω να παίρνω αντικαταθλιπτικά για το υπόλοιπο της ζωής μου. Θέλω να βγαίνω έξω από το σπίτι χωρίς να σκέφτομαι αν θα έχω μια κρίση. όλο αυτό το άγχος με πνίγει.

Similar Threads

  1. Καθε μερα και χειροτερα..
    By vito_13 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 23-10-2019, 21:45
  2. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  3. πορνογραφικο υλικο ναι.. αλλα καθε μερα??
    By renaki18 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 25-06-2011, 03:00
  4. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 18:27
  5. καθε μέρα κλαιω
    By Σαρα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-2010, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •