ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

    Γειαααα
    Σορρυ π ειχα καιρο να γραψω, αλλα εχω πιαστει με τη σχολη κ την πρακτικη του αλλου εξαμηνου ετσι κ αλλιως θα ησυχασατε κ εσεις απο τις βλακειες μου :rolleyes: χαχαχα στο θεμα μας τωρα

    Το επομενο εξαμηνο ξεκιναμε την πρακτικη μας σε σχολειο που συνοδευεται απο την πτυχιακη εργασια με τιτλο "προετοιμασια, διεξαγωγη κ αξιολογηση της διδασκαλιας". Πρεπει να σχηματισουμε ομαδες των 5 ατομων κ θα εχουμε συγκεκριμενους ρολους τοσο ως προς τη γενικοτερη αξιολογηση του σχολειου που θα μας επιλεξει (κ λεω επιλεξει γτ πολλα σχολεια δν δεχονται φοιτητες με την εννοια οτι τους "μπλεκομαστε στα ποδια" κ "βγαζουμε ολα τα στραβα τους στη φορα") οσο κ ως προς τη διδασκαλια (μεθοδοι, μαθηματα κτλ). Τεσπα ειναι πολλα μαζι κ δν ειναι επι του παροντος ουτε ειναι αυτο το θεμα.

    Η δικη μ ομαδα τωρα εχει ως εξης : Εγω, η μια απο τις κολλητες μου ( η αλλη πηγε σε αλλη ομαδα τεσπα), 2 ακομη κοπελες π κανουμε παρεα κ ενα αγορι το οποιο μας ψιλοπαρακαλεσε γτ δεν ειχε που να μπει κ ρε παιδια σοβαρα τωρα εγω αναρωτιεμαι πως εφτασε ως εδω αφου δν τον πολυθυμαμαι να παταει στα μαθηματα μονο στις εξεταστικες ερχοτανε. Ο αορατος φοιτητης λολ. Τεσπα, απο τοτε η κολλητη μ εχει γινει πολυ ανταγνωιστικη σε σημειο αηδιας κ σε σημειο π μ ρχεται να την ξεχεσω κ δν ξερω αν το κανει επιτηδες η αν οντως της εστριψε η βιδα. Την στελνω μηνυμα να βγουμε να παμε για καφε η Σαββατο βραδυ να παμε κλαμπ κ μ λεει συνεχεια "Δεν μπορω εχω διαβασμα. Ψαχνω το ενα, ψαχνω το αλλο." Μ χει σπασει τα νευρα δν ηταν παλια ετσι, τωρα αρχισε να το κανει.

    Το κορυφαιο ποιο ειναι?? Χτες την στελνω μνμ να παμε για καφε κ μ λεει "Ελα δν μπορω κανω εργασια τωρα". Την λεω "Τι εργασια κανεις? Βγηκε τπτ στον πινακα ανακοινωσεων? Γτ εγω δν ειδα κατι". Κ ακουστε την απαντηση "Οχι ρε μονη μ κανω εγω εργασια ετσι θελω να ειμαι πιο καλα προετοιμασμενη για την πτυχιακη''. Τωρα τι να την πεις? Ποιον δουλευει νομιζει? Που 4 χρονια διαβαζε μονο εξεταστικες κ πατουσε στα μαθηματα οποτε θυμοτανε κ ποσες φορες την εδινα κ φωτοτυπουσε τις σημειωσεις μου?? Κ τωρα κανει εργασια! Και μονη της! Ναι ρε εκανες αυτες π μας βαζαν οι καθηγητες κ πηρες κ 10 κ τωρα κανεις κ μονη σου! Ζωον! Κ οποτε μιλαμε στο τηλ αρχιζει οτι πηγε στο ταδε σχολειο να ρωτησει αμα μας δεχονται ενω πρεπει ΟΛΗ η ομαδα να συμφωνησει με μια τετοια αποφαση! Δεν κανεις μονη σου την εργασια κοπελια! Κ αλλωστε εχει τοσο καιρο μεχρι τοτε!

    Εχει γινει τρομερα ανταγωνιστικη κ ειμαι σιγουρη οτι το κανει επιτηδες παλια δν ηταν ετσι! Οκ τωρα της ηρθε το αυγο στον κωλο αλλα ειπαμε! Μαλακες δν ειμαστε κανεις δν ειναι! Θελω να βρω τροπο να την σουταρω απ την ομαδα κ να παρουμε αλλο ατομο! Εδω εχει 1μηση μηνα για να ξεκινησουμε κ κανει ετσι! Φανταστειτε που να ξεκινησουμε κ κανονικα τι θα κανει! θα την μπιπ δν αντεχεται πια ελεος!

    Απ τη μια εχω αυτη την ηλιθια κ απ την αλλη εχω τον αλλον π σας ειπα π δεν εχει πατησει σε μαθημα κ τωρα πως θα ανταπκοριθει? Εξ αιτιας του θα παει χαλια η ομαδα κ θα παρει κ εμας η μπαλα! διοτι τι θα γινει? Ειτε δν θα δουλεψει καθολου κ θα τον καλυψουμε εμεις (οι μαλακες) κ θα παρει κ μεγαλυτερο βαθμο πτυχιου απο μας στην τελικη, ειτε θα προσπαθησει να δουλεψει αλλα λογω ασχετοσυνης θα τα κανει μπαχαλο κ θα παρει κ εμας παραμαζωμα! Αυτο ειναι το κακο στις ομαδικες εργασιες! Κ ασε π δν μπορουμε να συννενοηθουμε, μια απλη συναντηση να κανονισουμε! Μια ο ενας δεν μπορει, μια του αλλουνου ο κωλος πονει! Χιλιες φορες αυτοι π ειναι σε σχολες π κανουν πτυχιακη μονοι τους!

    Πειτε μ τι να κανω γτ δν ξερω.

    Ευχαριστω.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εχω τα νευρα μ τωρα θα την παρει κ θα την σηκωσει πειτε μ τροπο να την σουταρω απ την ομαδα τις αλλες 2 τις ψηνω τον κοιμισμενο να δω πως θα ψησω αμα ειμαστε 4 εναντιον 1 θα παρει ποδι να παει αλλου να τα κανει τα ψωρογκομενιστικα της αλλα θελω με ευσχημο τροπο να γινει η δουλεια ακουω ιδεες!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορεις να διωξεις καποιον απο την ομαδα , εκτος εαν φυγει οικιοθελως φανταζομαι. Δεν αναφερεις και τον λογο που θες να φυγει . Η ομαδα ειναι η εργασια και ειναι ασχετη με το να βγεις για καφε , για κλαμπ κλπ.

    Επισης εαν ειπες κατι για αυτην στα υπολοιπα μελη της ομαδας , τοτε δεν αποκλειεται καποιο "πουλακι" να της το σφυριξε.... εξου και η αλλαγη συμπεριφορας απεναντι σου. Απλως μερικες υποθεσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ρε συ μηπως την επιασε ξαφνικα αγχος οτι δεν θα παρει πτυχιο και εχει πεσει με τα μουτρα?
    Ή μηπως της συνεβει κατι και αλλαξε συμπεριφορα αποτομα?
    Αν το αποκλειεις τοτε μπορεις να την ρωτησεις για την συμπεριφορα της και να δεις τι θα σου πει ( χωρις υστεριες και θυμο )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κηπ οι ομαδες κανονιζονται απο εμας! Ο καθηγητης δν παιζει καποιο ρολο στα ατομα, μας το ειπε "τις ομαδες τις σχηματιζετε εσεις κ εγω θα συντονιζω"! Αλλωστε εκτος απο τον καθηγητη της πτυχιακης π θα μας αναλαβει θα εχουμε κ τον δασκαλο της ταξης που θα διδασκουμε ως επιβλεπων! 5 ατομα ομως ειναι δυσκολο να συντονιστουνε κ να συνεργαστουνε! Γι αυτο κ κανεις δν παιρνει πτυχιο με 10! Ειδικα οταν η ομαδα κ τα ατομα ειναι ανομοιογενης πως να συννενοηθουμε? Την κοπελα την ξερω χρονια κ δεν ηταν ετσι! Οχι στα αλλα μελη δν ειπα τπτ!! Αλλα ειναι κ ο κοιμισμενος στη μεση, ειχαμε συγκεντρωθει εξω απ την σχολη τις προαλλες στον παιδικο σταθμο πισω κ ενω καναμε brainstorming ολοι κ προτειναμε πραγματα αυτος δν εβγαλε κιχ! Αφου τον ρωτουσαμε "συμφωνεις" με το ενα κ το αλλο? Η φιλη μ θελει να τα κανει ΟΛΑ αυτη, ακομα κ να επιλεξει αυτη το σχολειο, ενω αυτη η αποφαση πρεπει να ληφθει απο κοινου! Εχει επισης τη ΦΑΕΙΝΗ ιδεα (μη χεσω) οτι ο καθενας να αναλαβει κ απο ενα διαφορετικο μαθημα για δηθεν καλυτερα! Ναι ο ενας να αναλαβει πχ τη Φυσικη να σκοτωνεται καθημερινα στο διαβασμα (γτ θελει κ προετοιμασια) κ αυτη πχ να αναλαβει τη Γλωσσα η την Ε.Ζωνη! Πανεξυπνη δε λεω!!
    Μπετελ δν με νοιαζει αμα κατι της συνεβη αλλα αυτο δν ειναι αλλοθι να χαλασει ομαδα 5 ατομων κ να το παιζει αρχηγος κ "ο,τι γουσταρω κανω". Αλλο η ΔΟΥΛΕΙΑ (γιατι κρινομαστε απο την πρακτικη κ πληρωνομαστε) κ αλλο αν εχει κατι προσωπικο μαζι μου, κ στην τελικη αμα εχει δικο της προβλημα κ δεν με νοιαζει κιολας, ας deal with it μονη της, εγω δν της εχω κανει κατι. Ο καθηγητης μας το ειχε πει απ την πρωτη στιγμη "Μπορει να μν τα πατε καλα με καποια συναδελφο, ΑΛΛΑ μεσα στο χωρο του σχολειου ΔΕΝ θα δωσετε το παραμικρο δικαιωμα!! Εξω καντε ο,τι θελετε". Αλλα αυτη μαλλον δν το καταλαβαινει. Κ αλλους τους εχει πιασει αγχος για το πτυχιο αλλα δν κανουν ετσι! Εχει γινει σπαστικη κ ανυποφορη!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Την έχεις ρωτήσει τι παίζει κ θέλει να τα κάνει όλα μόνη της? Δεν είναι ευχαριστημένη με την ομάδα? Αυτό πρέπει να τεθεί στην ομάδα..τι γίνεται κ σπεύδει να κάνει πράγματα κ παίρνει τόσες πρωτοβουλίες..δν σας εμπιστεύεται ή έχει αγχωθεί?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Συντομο ανεκδοτο της ημερας: 2 γυναικες φιλες κολλητες....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by tasakiou View Post
    Την έχεις ρωτήσει τι παίζει κ θέλει να τα κάνει όλα μόνη της? Δεν είναι ευχαριστημένη με την ομάδα? Αυτό πρέπει να τεθεί στην ομάδα..τι γίνεται κ σπεύδει να κάνει πράγματα κ παίρνει τόσες πρωτοβουλίες..δν σας εμπιστεύεται ή έχει αγχωθεί?
    Την ειπα ρε συ μν αγχωνεσαι εχουμε εναμιση μηνα μεχρι τοτε κ δν λεει να καταλαβει !! Την στελνω μνμ να βγουμε να παμε για κλαμπ η για καφε κ μ λεει οτι διαβαζει κ μαλιστα κανει κ εργασιες μονη της!! 4 χρονια αντεγραφε κ περνουσε με 6αρια! Κ τωρα κανεις εργασια μονη της παρολο π δν βγηκε τπτ στον πινακα ανακοινωσεων! Ειμαι σιγουρη οτι το κανει επιτηδες επειδη τωρα ειδε τα ζορια κ σφιχτηκε κ της ηρθε τωρα το αυγο στον κωλο! Αλλα εμεις δν φταιμε σε κατι!! Κανει σαν εμεις να μν υπαρχουμε! Γι αυτο κ προσπαθω να συσπειρωσω τους αλλους μπας κ συνελθει! Εξ αιτιας της θα παει στραβα κ η πρακτικη των υπολοιπων! :(
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Συντομο ανεκδοτο της ημερας: 2 γυναικες φιλες κολλητες....
    Πες το ψεματα!! Αλλα στα δυσκολα φαινεται η αξια του αλλου! Στην αρχη το επαιζε φιλη, τωρα π την καιει ο κωλος της για πτυχιο, τωρα εκδηλωθηκε κ φανηκε το ποιον της. Μαλιστα λοιπον.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Μα το θέμα είναι να γίνει η εργασία, η δουλειά σας.. Βάλτην λοιπόν ή άστην μπροστά να "καθαρίσει" αφού τόχει δει πατριωτικά για όλους σας και
    κυρίως με τον άλλο, τον άσχετο! Άφησέ της το πάνω χέρι, στήριξέ την και καλά και μην σκας καθόλου, αν δεν μπορεί ν' αλλάξει τώρα κάτι..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εισαστε κ σεις εκει στο πτδε ενας κι ενας ρε γαμωτο!....σορρυ μια κ μια ηθελα να πω....σε κοβω εγινες βαπορι λακρυ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Μα το θέμα είναι να γίνει η εργασία, η δουλειά σας.. Βάλτην λοιπόν ή άστην μπροστά να "καθαρίσει" αφού τόχει δει πατριωτικά για όλους σας και
    κυρίως με τον άλλο, τον άσχετο! Άφησέ της το πάνω χέρι, στήριξέ την και καλά και μην σκας καθόλου, αν δεν μπορεί ν' αλλάξει τώρα κάτι..
    Λες να την αφησω να καθαρισει αυτη για ολους μας? Δεν ειναι κακη ιδεα, αλλα δν μ αρεσει να μενω απραγη κ να μν δουλευω! Αλλωστε ειμαστε ομαδα (μη χεσω) κ πρεπει οι αποφασεις να λαμβανονται απο κοινου! Αμα την αφησουμε να τα αναλαβει ολα αυτη, θα τα κανει κατα πως την βολευουν κ την συμφερουν αυτην! Τον εαυτο της θα κοιταξει πρωτα κ πανω απ ολα! Εδω ξεκινησε να ψαχνει για σχολειο χωρις να ρωτησει κανεναν!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εισαστε κ σεις εκει στο πτδε ενας κι ενας ρε γαμωτο!....σορρυ μια κ μια ηθελα να πω....σε κοβω εγινες βαπορι λακρυ....
    Χαχαχαχαχα μας πηρανε χαμπαρι!! Εχουμε κ αγορακια, λιγα αλλα εχουμε!! Αλλα ειναι κοιμισμενα με τοσα κοριτσια μπορουν να τα βγαλουν περα?? ;)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα οτι να σε πω ειναι λιγο...!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τωρα οτι να σε πω ειναι λιγο...!
    Πες βρε δν παρεξηγιεμαι! Πες τι εχεις ακουσει!! ;)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Περι λογοκρισιας, καταπιεσης της εκφρασης και γενικοτερα
    By deleted-member30-03 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 101
    Last Post: 24-09-2011, 22:32
  2. ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
    By Gypsy Cello in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 21-06-2011, 16:47
  3. ανταγωνισμός
    By salin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2010, 21:41
  4. Η οικογένεια γενικότερα σας βοηθάει ψυχολογικά;
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 10-05-2009, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •