Φοβιες που γινονται εμμονες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44

    Φοβιες που γινονται εμμονες

    Καλησπερα,λοιπον χρειαζομαι την βοηθεια σας σε καποια θεματα τα οποια τον τελευταιο καιρο με βασανιζουν απιστευτα πολυ..λοιπον φετος κατι με επιασε και σκεφτομουν διαφορα πραγματα χαζα κυριοτερα τα οποια δεν ισχυουν.τελοσπαντων,εφτασα σε ενα σημειο να σκεφτω μια μεγαλη βλακεια η οποια βλακεια με βασανιζε με τρομαξε πολυ και με βασανιζει καθημερινα..απο τοτε βεβαια μου χω δημιουργησει και αλλες φοβιες.και οι 2 κυριοτερες ειναι :1)Επειδη πολλες φορες νιωθω καπως περιεργα(κλεισμενος,ταλαιπ ωρημενος,θλιμενος με πολυ αγχος,με πιανει και το κεφαλι μου καποιες φορες) σκεφτομαι οτι εχω κατι το οποιο δεν ξερω τι ειναι(φοβια δηλαδη) και σκεφτομαι οτι δεν θα μπορεσω να συνεχισω αλλο ετσι,δν μπορω να συγκεντρωθω στα μαθηματα μου..νιωθω οτι δεν μπορω να συνεχισω την ζωη μου ετσι και λοιπα..και 2)..επειδη η πρωτη φοβια που ανεφερα τις 2 πρωτες εβδομαδες ηταν πολυ εντονη και με ειχε τρελανει,τωρα που ειμαι καλυτερα φοβαμαι μηπως με ξαναπιασει τοσο εντονα..Παω και σε ψυχολογο γιατι οι φοβιες αυτες εγιναν εμμονες και δεν αντεχα αλλο..με αυτον μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει οτι κατα ενα μεγαλο βαθμο φταει η χαμηλη μου αυτοεκτιμηση..και οτι αυτα ειναι απλα καποιες φοβιες που θα τις ξεπερασω..καθε φορα ομως που φευγω απο τον ψυχολογο αρχιζω και ξανασκεφτομαι.και αν με ξαναπιασει? και αν το ενα και αν το αλλο? γενικα σκεφτομαι συνεχως αυτο το ''αν''..Αυτο μου συμβαινει 1,5 μηνα περιπου και πραγματικα δεν αντεχετε..καθε μερα να ζεις με το συναισθημα του φοβου οτι εχεις κατι κλπ..απλα δεν αντεχετε..:/..εχετε να μου προτεινετε κατι να κανω για να τα ξεπερασω?Η εστω εναν τροπο να τα σκεφτομαι λιγοτερο και καθε φορα να ελλατωνονται ολο και περισσοτερο μεχρι να φυγουν τελειως?(Ειμαι 17 χρονων by the way)...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Poia htan aythn h megalh "blakeia" poy skefthkes kai tromakses?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    Γεια σου "Atyxos", μια ερωτηση, ασχολησε με αθληματα?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    skefthka kati pou dn 8elw na anaferw..apla kati entelws la8os..meta apo auto arxisa na niw8w ligo perierga kai tromaza olo perrisotero,niw8w kleismenos mesa mou..oti h zwh m exei alla3ei(arnhtika) apo tote pou egn auto,skeftomai dn 8a ginw kala klp..auta skeftomai gnk tr..:/

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by dimitrismix View Post
    Γεια σου "Atyxos", μια ερωτηση, ασχολησε με αθληματα?
    oxi..alla asxoloume me tn mousikh (paizw drums)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ατυχε (π δεν πιστευω οτι εισαι Ατυχος αλλα τεσπα) αυτα σου τα δημιουργει ο φοβος κ το ξερεις! Ξερεις επομενως οτι ο φοβος αντικειμενικα δεν μπορει να σου κανει τπτ, οποτε κοιταξε τον στα ματια κ προχωρα! Ειναι πολυ ωραιο που ασχολεισαι με τη μουσικη κ παιζεις ντραμς! Οπως κ η ενασχοληση με τον αθλητισμο! Βγαινε εξω, κανε πραγματα που σε ευχαριστουν, δραστηριοτητες με φιλους που σε γεμιζουν, κ προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα κ να μν σε παιρνει απο κατω! Εισαι μολις 17 ειναι κριμα το αγχος να ρουφαει τη ζωη σου! Πρεπει εσυ να ρουφας τη ζωη καθε δευτερολεπτο! Σ μιλαει μια καμμενη απο αγχος απο τα 16, φιλε μ δεν αξιζει να σε παιρνει απο κατω, παλεψε το κ θα βγεις νικτητης, αλλα μν περιμενεις με τη μια, θα χρειαστει να δωσεις πολλες μαχες, κ αρκετες απ αυτες θα τις χασεις! Αλλα χωρις προσπαθεια τπτ δν γινεται στη ζωη !! Καλη συνεχεια!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    [QUOTE=Lacrymosa;407200]Ατυχε (π δεν πιστευω οτι εισαι Ατυχος αλλα τεσπα) αυτα σου τα δημιουργει ο φοβος κ το ξερεις! Ξερεις επομενως οτι ο φοβος αντικειμενικα δεν μπορει να σου κανει τπτ, οποτε κοιταξε τον στα ματια κ προχωρα!
    Ευκολο να το λες..καθε φορα που παω να λογικευτω και να το αντιμετωπισω ,πολλες φορεσ το πετυχαινω..αλλα μετα απο λιγο με ξαναπιανει..δεν παλευετε απλα,νιωθω πολυ πιεσμενος και γενικα περιεργα αυτο τον καιρο..και αυτο ειναι που με τρομαζει κυριοτερα..:/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ξερω οτι στα λογια ειναι ευκολο κ ολη η δυσκολια στην πραξη.. been there my friend.. το μονο π εχω να σ πω ειναι προσπαθησε ΟΣΟ μπορεις χωρις απ την αλλη να πιεζεσαι ασφυκτικα.. Δυστυχως δν εχω χρονο να σου γραψω περισσοτερα, ευχομαι καλη τυχη!!! Κ δεν εισαι Ατυχος να το θυμασαι αυτο!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 01:34
  2. Replies: 4
    Last Post: 25-06-2012, 18:13
  3. Τα έχω ξαναπεί αλλά νομίζω ότι γίνονται χειρότερα
    By voman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 23-02-2011, 14:41
  4. Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις;
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 36
    Last Post: 06-01-2011, 21:48
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 12:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •