έρωτας στο γραφείο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163

    έρωτας στο γραφείο..

    καλησπέρα!!εδώ και λίγο καιρό έχω βρεθεί σε καινούργιο εργασιακό περιβάλλον,στο οποίο υπάρχει ένα άτομο που μου αρέσει πολύ!Είμαστε στην ίδια ηλικία και είναι ανώτερος μου . Τον είχα γνωρίσει πριν 5 χρόνια περίπου από κοινό φίλο και είχαμε συναντηθεί κανα 2 φορές!Μου άρεσε και τότε αλλά μετά χαθήκαμε!Τώρα έτυχε να ξαναβρεθούμε στην δουλειά, εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν του αρέσω εγω, δεν ξέρω βέβαια αν με θυμάται γιατι δεν του το ανέφερα και ψιλοκολλάω να του το πω τώρα!!Άλλο κόλλημα που υπάρχει είναι ότι αν και είμαστε στον ίδιο όροφο μας,είμαστε σε διαφορετικά γραφεία και τον βλέπω αν τύχει στον διάδρομο, στην κουζίνα για καφέ και λέμε μόνο τα τυπικά με πιάνει δε μια ντροπή άλλο πράμα λες και με είμαι ανήλικο:p...
    Βέβαια παίζει να έχει και δεσμό που δεν το ξέρω αυτό αλλά και να το ρωτήσω εκεί μέσα ή θα με πάρουν στο ψιλό ή θα γίνω ρεζίλι και δεν θέλω γιατί καινούργιο εργασιακό περιβάλλον και καταλαβαίνετε...
    Δεν ξέρω βέβαια αν του αρέσω κιόλας...που είναι το πιο σημαντικό..
    Εσείς τι λέτε; πως να κάνω κινήσεις για να καταλάβω;;χωρίς να γίνω και ρεζίλι!!χωρίς βέβαια να τον φέρω σε δύσκολη θέση αλλά να του δώσω και πράσινο φως..
    Εσάς σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; πως το χειριστήκατε;
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    vasso
    κατα την γνωμη μου καλα κανεις και εισαι επιφυλακτικη ως προς το να μην εκτεθεις
    αν και δεν μου εχει συμβει κατι παρομοιο...
    ελα τωρα μωρε βασω γυναικα εισαι..μπορεις να δειξεις σε καποιον πως σου αρεσει..
    μπορεις οταν σου απευθεινεται να του μιλας γλυκα(σε νορμαλ πλαισια και οχι υπερβολικα)
    να εισαι μαζι του βοηθητικη και προθυμη(θα αδραξεις την καθε ευκαιρια γι'αυτο μολις σου προσφερθει)
    να περιποιεισαι καθημερινα και να βαφεσαι ελαφρως προς το φυσικο συνδιαζοντας την σεξουαλικη σου φυση με την καθημερινοτητα
    και γενικως να εισαι φιλικη και γλυκια και αν σου δοθει η ευκαιρια να μιλησεις μαζι του μην πεσεις στην παγιδα του πολυ κουραστικου μπλα-μπλα απο αμηχανια!
    κατα την γνωμη μου εφοσον εισαι και καινουρια εκει ασε και λιγο τον χρονο να κυλησει
    ετσι σιγα-σιγα και οσο θα βλεπεστε μερα με την μερα θα αποκτησετε περισσοτερη οικειοτητα ο ενας με τον αλλον και αυτο θα σε βοηθησει αν πραγματικα υπαρχει ενδιαφερον απο την πλευρα του..
    μην του πεις απο τωρα οτι βγαινατε στο παρελθον,αλλα μπορεις να του πεις αν σου δωθει η ευκαιρια στο μελλον οτι κατι σου θυμιζει...
    εκει ειναι μια καλη ευκαιρια να δεις αν νιωθει κατι..αν για παραδειγμα σου πει
    -κι εμενα
    αυτο σημαινει πως ακομη και αν δεν σε θυμαται ψηνεται..
    χωρις να σημαινει το αντιθετο αποκλειστικα αν σου πει πως δεν του θυμιζεις τιποτα(αυτο κρινεται και απο το στυλ και την εκφραση που θα σου απαντησει)
    αν εξακολουθησεις μετα απο καποιο καιρο να μην βλεπεις σημαδια ανταποκρισης...τοτε μπορεις να αφησεις υπονοουμενα πως εισαι με καποιον..μιλοντας στο κηνιτο(ας ειναι και φιλη)καντον να εχει την υπονοια πως κατι παιζει)
    καποιες φορες οταν θεωρουμε δεδομενο κατι μας περνα αδιαφορο ενω η διαδικασια ανταγωνισμου και διεκδικησης μπορει να εξιταρει!
    μην το κανεις ομως αν δεν δεις αδιαφορια γιατι κυνδινευεις να τον ''κομπλαρεις'' και να δισταξει να σου μιλησει με το σκεπτικο πως ισως να παιζεις αλλου..αυτο θα το κανεις αν κι εφοσον δεν δεις ανταποκριση..
    επισης εχει σημασια το πως τελικα χαθηκατε...δηλαδη δεν ξανατηλεφωνηθηκατε?τον επαιρνες αλλα δεν το σηκωνε?το αντιθετο?περιεγραψε μας λιγο αν θες..για να χαθειτε προφανως καποιος απο τους δυο θα ειχε δειξει αδιαφορια..εσυ?εκεινος?και οι δυο??
    γενικα το ολο θεμα θελει υπομονη και χρονο...ως γυναικα ειναι λιγο λεπτη η θεση σου νομιζω..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    secretly καταρχάς σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και τον χρόνο που αφιέρωσες!αυτά που αναφέρεις στην αρχή με μακιγιάζ και ευγένεια τα κάνω και γενικά δεν είμαι τύπος που θα φαμφαρίζει για να φανεί!Επειδή είναι η θέση του τέτοια μιλάει σε όλους το ίδιο..καταλαβαίνεις ευγένεια,τυπικα κλπ!!Απλά είναι και νωρίς ακόμα να αναγνωρίσω σημάδια αν υπάρχουν βέβαια!!Αυτό που λές με το τηλέφωνο να κάνω ότι έχω δεσμό και τέτοια το σκέφτηκα αλλά μου φαίνεται 1ον λίγο γυναικουλίστικό και 2ον φοβάμαι μην αποθαρυνθεί έστω κι το λίγο ενδιαφέρον αν υπάρχει...!Αυτό που ρωτάς πως χαθήκαμε 2 φορές είχαμε συναντηθεί στο παρελθόν πολύ τυπικά και για πολύ λίγο και έτσι ούτε μπορούσαμε να μιλήσουμε περαιτέρω και ούτε τηλέφωνα να ανταλλάξουμε!!!Τώρα βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην με θυμάται καν και γω μόνο να έχω φάει την πετριά!!το ξέρω ότι θέλει υπομονή είναι νωρίς ακόμα αλλά η βλακεία είναι ότι αρχίζω και καψουρεύομαι άγρια και μπορεί να είναι και χωρίς ανταπόκριση:(
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  4. #4
    σικ...συμφωνώ σε όλα μαζί σου, (αστέρι έγινες ;), εκτός του να προσποιηθεί πως έχει κάποιον άλλο.
    Αν είναι σοβαρός άνθρωπος μόνο από αυτό θα αποθαρυνθεί και δεν θα κάνει κίνηση.
    Εγώ βάσω θα σου πρότεινα επίσης να δώσεις λίγο χρόνο στην κατάσταση ώστε να τη βολιδοσκοπήσεις με ψυχραιμία και βλέπεις.
    Δείξε σε λογικά πλαίσια ότι χαίρεσαι όταν μιλάτε, (το πλατύ και ειλικρινές χαμόγελο δεν έβλαψε ποτέ κανένα ;) και αν σου δοθεί η ευκαιρία ανάφερε ότι έχετε συναντηθεί και παλιά. Ισως αυτό σας βοηθήσει να γλιτώσετε ένα βήμα, αυτό της τυπικότητας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    ενταξει το ειπα σε περιπτωση που δεις αδιαφορια πληρης..αν και πραγματι για εναν σοβαρο ανθρωπο ισως φανει και λιγο παιδικο..
    σε καθε περιπτωση ο χρονος θα δειξει...μπορει να ειναι το ιδιο ευγενικος με ολους αλλα αν ενδιαφερεται θα δεις αυτο το κατι διαφρετικο οταν απευθεινεται σε εσενα..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    όντως έχεις δίκιο ο χρόνος θα δείξει αλλά πειράζει που είμαι λίγο ανυπόμονη;;:D και υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει δεσμό..
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  7. #7
    Βάσω,

    Δεν είναι και πολύ σπάνια η περίπτωση σου, η έλξη στον χώρο εργασίας είναι συνήθης φαινόμενο.

    Κατά την άποψη μου, όμως, το βλέπεις από λάθος οπτική γωνία.

    Περισσότερο αγχώνεσαι για το αν τα συναισθήματα είναι αμοιβαία και αν έχει δεσμό, παρά στο γεγονός ότι εργάζεστε στον ίδιο χώρο και μάλιστα ότι είναι ανώτερος σου.

    Στην περίπτωση που γίνει κάτι μεταξύ σας, υπάρχουν κάποιες πιθανές καταλήξεις που πρέπει να σκεφτείς και να αποδεχθείς πριν προχωρήσεις:

    Πρώτον: Ακόμα και αν δεν το ανακοινώσετε, αργά ή γρήγορα θα γίνει αντιληπτό από τους υπόλοιπους συναδέλφους σου. Θα γίνεις αυτόματα το μαύρο πρόβατο στον εργασιακό σου χώρο. Ακόμα και αν κερδίζεις κάτι με την αξία σου, πάντα θα υπάρχει στο μυαλό των άλλων ότι είχες ένα 'σπρώξιμο' από πανω. Σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί ακόμα και να σε απομονώσουν. Δεν διευκρίνισες σε πιο κλάδο εργάζεσαι, αλλά στις περισσότερες δουλειές είναι καλύτερα να τα έχεις καλά με τους συναδέλφους σου παρά με τα αφεντικά.

    Δεύτερον: Πες ότι όλα καλά, γουστάρει και τα βρίσκετε, αλλά μετά από λίγο καιρό βλέπετε ότι δεν ταιριάζετε και σταματάει. Μετά θα είσαι σε πολύ δύσκολη και άβολη θέση. Πολύ πιο δύσκολη απ'ότι αυτός μιας και α) έχει ανώτερη θέση β) είσαι καινούργια γ) είσαι γυναίκα δ) όλα όσα είπα στην πρώτη περίπτωση... ενώ αυτός μπορεί να χαρακτηριστεί μ@λάκ@ς, αλλά στο κάτω κάτω δεν δίνει λογαριασμό λόγο της θέσης του

    Επειδή οι δουλείες δεν έρχονται εύκολα αυτόν τον καιρό, εγώ θα σου πρότεινα να το αφήσεις και αν είναι να γίνει στο μέλλον θα γίνει.

    Ξέρω πως νιώθεις γιατί μου έχει τύχει και εμένα να ξαναμπει στη ζωή μου κάποια που μου είχε αρέσει και είναι σαν να έχεις μια δεύτερη ευκαιρία... αν σου αρέσει και πολύ νιώθεις σαν να είναι παιχνίδια μοίρας που σε έφεραν ξανά κοντά... απλά σκέψου καλά τις επιπτώσεις πριν κάνεις κάποια κίνηση....

    Κώττας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Καπετάν Κώττας View Post
    Βάσω,

    Δεν είναι και πολύ σπάνια η περίπτωση σου, η έλξη στον χώρο εργασίας είναι συνήθης φαινόμενο.

    Κατά την άποψη μου, όμως, το βλέπεις από λάθος οπτική γωνία.

    Περισσότερο αγχώνεσαι για το αν τα συναισθήματα είναι αμοιβαία και αν έχει δεσμό, παρά στο γεγονός ότι εργάζεστε στον ίδιο χώρο και μάλιστα ότι είναι ανώτερος σου.

    Στην περίπτωση που γίνει κάτι μεταξύ σας, υπάρχουν κάποιες πιθανές καταλήξεις που πρέπει να σκεφτείς και να αποδεχθείς πριν προχωρήσεις:

    Πρώτον: Ακόμα και αν δεν το ανακοινώσετε, αργά ή γρήγορα θα γίνει αντιληπτό από τους υπόλοιπους συναδέλφους σου. Θα γίνεις αυτόματα το μαύρο πρόβατο στον εργασιακό σου χώρο. Ακόμα και αν κερδίζεις κάτι με την αξία σου, πάντα θα υπάρχει στο μυαλό των άλλων ότι είχες ένα 'σπρώξιμο' από πανω. Σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί ακόμα και να σε απομονώσουν. Δεν διευκρίνισες σε πιο κλάδο εργάζεσαι, αλλά στις περισσότερες δουλειές είναι καλύτερα να τα έχεις καλά με τους συναδέλφους σου παρά με τα αφεντικά.

    Δεύτερον: Πες ότι όλα καλά, γουστάρει και τα βρίσκετε, αλλά μετά από λίγο καιρό βλέπετε ότι δεν ταιριάζετε και σταματάει. Μετά θα είσαι σε πολύ δύσκολη και άβολη θέση. Πολύ πιο δύσκολη απ'ότι αυτός μιας και α) έχει ανώτερη θέση β) είσαι καινούργια γ) είσαι γυναίκα δ) όλα όσα είπα στην πρώτη περίπτωση... ενώ αυτός μπορεί να χαρακτηριστεί μ@λάκ@ς, αλλά στο κάτω κάτω δεν δίνει λογαριασμό λόγο της θέσης του

    Επειδή οι δουλείες δεν έρχονται εύκολα αυτόν τον καιρό, εγώ θα σου πρότεινα να το αφήσεις και αν είναι να γίνει στο μέλλον θα γίνει.

    Ξέρω πως νιώθεις γιατί μου έχει τύχει και εμένα να ξαναμπει στη ζωή μου κάποια που μου είχε αρέσει και είναι σαν να έχεις μια δεύτερη ευκαιρία... αν σου αρέσει και πολύ νιώθεις σαν να είναι παιχνίδια μοίρας που σε έφεραν ξανά κοντά... απλά σκέψου καλά τις επιπτώσεις πριν κάνεις κάποια κίνηση....

    Κώττας
    +1000
    πολυ σωστος ο κκ. αυτα ακριβως θα σου ελεγα κι εγω. σκεψου πρωτα καλα ποσο περιθωριο εχεις να ριψοκινδυνευσεις την δουλεια αυτη η την θεση σου εκει μεσα και μετα ασχολησου με το πως να τον πλησιασεις.
    αν τελικα ομως το αποφασισεις (δεν το συνιστω), κανε τα λιγοτερα που μπορεις. ενας ανδρας που ενδιαφερεται και σε βλεπει καθημερινα, θα σε πλησιασει ο ιδιος ετσι κι αλλιως. μπορεις απλα να ανταποκριθεις αν αυτο συμβει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κάποιες ιδεες βασω ειναι να μιλησετε για καποιο θεμα της δουλειας κ καλα, να ρωτησεις κατι, να βγειτε οι συναδερφοι κοινη παρεα για εξοδο, να μιλατε μεσω μειλ, να του πιασεις την κουβεντα για ασχετα, διακριτικα παντα. Υπαρχουν οι περιπτωσεις να μη του αρεσεις, να εχει δεσμο ή να ναι ανδρας-κοτα. Γενικα παντως οταν καποιος αντρας επιλεξει τη γυναικα που θελει κανει την κινηση αλλιως μενει εντος της comfort zone και συμβιβαζεται στη ζωη αυτη ή το βαζει στο χειροκινητο. Μπορει στην πορεια να προκυψει καποια αφορμη που να σας φερει κοντα. Μια αλλη παρενθεση να σου πω για το ενδεχομενο να εχει αλλη σχεση και θελω να το θιξω γενικοτερα.

    Οταν καποιος ειναι σε σχεση δε σημαινει οτι ειναι σε μια ευτυχισμενη, αρμονικη, υγιειη και γενικα ουαου σχεση. Γυναικες κ αντρες παραμενουν σε σχεσεις για ενα φασμα αιτιων. Για ασφαλεια συναισθηματικη, οικονομικη, κοινωνικο στατους, διατηρηση στατους κβο, για τι τι θα πει ο κοσμος κ η μαμα, για το φοβο της μοναξιας κ αν θα βρεις αλλον να σ αγαπαει, γτ εχουν ολες οι φιλες μου κι εγω δεν εχω, γτ ειναι στο δημοσιο κ καλο παιδι, απο συνηθεια, γτ ειναι μαζι πολλα χρονια, απο ελλειψη αλλων επιλογων κλπ κλπ κλπ. Επισης κ σε μια ευτυχισμενη σχεση να ειναι καποιος, δε σημαινει οτι η σχεση αυτη θα ειναι καθε δευτερολεπτο στο πικ της. Επισης μπορεις να αξιοποιησεις τσακωμους, ζηλειες, αποσταση, χωρισμους κλπ. Δε σημαινει ακομη οτι επειδη εισαι σε σχεση παυεις να εισαι γυναικα κ νεκρωνεσαι συναι9σθηματικα, ερωτικα, σωματικα κλπ ή οτι υπογραφεις κανενα συμβολαιο δια βιου. Φυσικα αν ο φιλος σου κανει καλη δουλεια τοτε οποιος κ να σε προσεγγισει, πιθανοτατα δεν θα προχωρησει το θεμα. Ασε οτι παιζουν πολλα κερατωματα και πολυ συχνα καποιος σε χωριζει για να ειναι με καποιο αλλο ατομο, ειναι κ αυτο μεσα στο παιχνιδι της ζωης.

    Εγω για παραδειγμα οταν σε χωρο δουλειας ή και στο πανεπιστημιο, ειδα μια γυναικα που μου αρεσε, δε σκεφτηκα να ψαξω αν εχει σχεση ή οχι και επομενως αν εχει σχεση να μη τη προσεγγισω. Γνωριστηκαμε, τη φλερταρα, τη διεκδικησα κλπ και στην πορεια εμαθα οτι εχει σχεση. Ή θυμαμαι στο φροντιστηριο ηρθε καποτε μια συμμαθητρια κ μου λεγανε οι αλλοι συμμαθητες οτι εχει γκομενο. Εγω την εκανα την προσπαθεια. Δε λεω οτι πετυχαινει παντα, αλλα χαμενος αγωνας ειναι σιγουρα ο αγωνας που δε δοθηκε. Μη κολλας λοιπον σ αυτο κ προσεχε τους συναδερφους γτ στις δουλειες ολο κουτσομπολιο πεφτει κ οκαθενας λεει τη μαλακια του. Εχεις δουλεψει αρκετα χρονια κ θα το γνωριζεις.
    Last edited by kerasi; 21-11-2012 at 00:21.

  10. #10
    Η γνωριμία που σας έκανε πριν πέντε χρόνια ο κοινος φίλος ήταν σαν προξενιό ή απλά μια γνωριμια στα πλαίσια παρέας, φίλων κλπ?

    Όταν λες τοτε συναντηθηκατε κανα 2 φορες εννοεις μονοι σας?

    Κι από τοτε δλδ πέντε χρόνια δεν ειχες καποια σχεση στη ζωη σου?
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ελα βρε Ιωαννη! εφερες την καταστροφη!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    vasso γεια σου. Τι εγινε τελικα? Τι εξελιξη υπηρξε?

Similar Threads

  1. ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΟΣ ΕΡΩΤΑΣ
    By popi80 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 106
    Last Post: 26-07-2011, 16:51
  2. Σεξ&Ερωτας
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 11-06-2010, 21:45
  3. Έρωτας?
    By Moi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 13-11-2009, 14:22
  4. Replies: 21
    Last Post: 02-10-2009, 23:15
  5. σεξ - ερωτας κ κλαμα
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 27-06-2008, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •