μπερδεμενος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    20

    μπερδεμενος

    καλησπερα σε ολους. Με λενε Γιωργο και ειμαι 40 χρονων. ειμαι χωρισμενος με 2 παιδια.
    το προβλημα μου ειναι οτι φοβαμαι την μοναξια. τους τελευταιους 6 μηνες εχω μια σχεση με μια κοπελα που γνωρισα μεσω διαδικτυου. Η αληθεια ειναι οπτι δυσκολευτηκα πολυ στο να κανω σχεση (μου πηρε τρια χρονια απο την τελευταια). οι λογοι ειναι 3.ο ενας ειναι το διαζυγιο και τα παιδια κανει πολλες κοπελες να φοβουνται να μπουν σε μια σχεση. ο δευτερος ειναι οτι πασχο απο μια νευρολογικη νοσο η οποια λεγετε νευροινωματωση και εχει σαν αποτελεσμα να εχω λιπωματα στο κορμι και το προσωπο. οχι τοσο μεγαλα σαν μεγεθος αλλα ειναι αρκετα.ο τριτος λογος ειναι οτι ελεω της ασθενιας αυτης φοβαμαι να παω να μιλησω σε μια κοπελα και ετσι κανω τις προσπαθιες μου μεσω διαδυκτιου.
    αυτη την στιγμη η σχεση μου με την κοπελλα ισορροπει σε ενα λεπτο σχοινι. φοβαμαι οτι θα μου ζητησει να χωρισουμε. εχω φτασει σε ενα απελπιστικο σημειο και δεν ξερω τι να κανω. Αν δεν ειχα τα παιδια μου θα ειχα εδινα τελος στην ζωη μου.
    ερχονται παλι γιορτες και το βλεπω μπροστα μου. παλι μονος.

  2. #2
    Δείξε δύναμη και κουράγιο φίλε. Όλοι μας κουβαλούμε έναν σταυρό που κάνει μαύρη την ζωή μας.
    Κι εγώ τα ίδια. Δεν βάζω τέρμα γιατί έχω έναν γιό 18 ετών κι αν το κάνω θα πληγωθεί ανεπανόρθωτα.
    Γιορτές κι εγώ μόνος θα κάνω μέσα στα 4 ντουβάρια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Δεν είναι τίποτα να πεθάνεις. Είναι τρομακτικό να μη ζεις. Βίκτωρ Ουγκώ, 1802-1885, Γάλλος συγγραφέας....
    Η ζωή είναι πολύ σύντομη για μια μεγάλη ιστορία. Lady Mary Montagu, 1689-1762, Αγγλίδα επιστολογράφος
    Μια ευτυχισμένη ζωή έχει να κάνει με τη γαλήνη του νου.
    Κικέρων, 106-43 π.Χ., Ρωμαίος ρήτορας & πολιτικός...μερικα γνωμικα που νομίζω ταιριάζουν σαν απαντηση στο θεμα σου Γιώργο...
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  4. #4
    επειδη ειχα σχεση με εναν ανθρωπο που ειχε παιδι και ειχε παερασει και απο πολυ πιο σοβαρη ασθενεια καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να κανεις μια σχεση που θα κρατησει αλλα οχι λογω ασθενειας, λογω παιδιων!
    ισως θα πρεπει να βρεις μια γυναικα που ειναι σε αναλογη κατασταση και να μπορει να κατανοησει τα θεματα σου..
    αν ασε αγαπησει θα ειναι μαζι σου..
    αν την αγαπησεις και τη σεβαστεις και εσυ θα ειστε καλα αφου εισαι συντροφικος ανθρωπος..
    αλλα να μην εισαι τοσο απαισιοδοξος..
    δε θα μεινεις μονος αν δεν θελεις να μεινεις μονος και αν κανεις θυσιες και εσυ για μια γυναικα..
    εγω χωρισα γιατι δεν μου φερθηκε σωστα δεν με υπολογισε και πατησε πανω στις ευαισθησιες μου..
    αν φερθεις με κατανοσηση και σεβασμο θα το εκτιμησει αυτο μια γυναικα, εισαι νεος ανθρωπος θα ξανακανεις τη ζωη σου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γτ δε πας να θεραπευσεις την ασθενεια?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    20
    [QUOTE=kerasi;407758]Γτ δε πας να θεραπευσεις την ασθενεια?[/QUOTE
    Δυστιχως με τα μεχρι τωρα δεδομενα ειναι μη ιασιμη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    20
    δυστιχως κερασι ειναι μη ιασιμη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    20
    να σας συνεχισω. εχθες βρεθηκαμε.εχω πεσει θυμα απατης στο fb . καποιος εχει φτιαξει ενα προφιλ και εχει μεσα μια φωτο μου. ο τυπος λοιπον μιλησε σε μια φιλη της δικιας μου και νομιζαν οτι ειμαι εγω. εγω παλι πρεπει να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας(δηλαδη οτι δεν ειμουν εγω). θα παρω σημερα την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος να με βοηθησουν σε αυτο. μετα απο ολα αυτα το προφιλ διαγραφηκε χωρις να ξερω τον λογο. εχθες λοιπον απο την ωρα που βρεθηκαμε δεν σταματησ ν ακλαιω. μου ζητησε χρονο να σκευτει. εχει παγωσει λιγο. ειμουν σε τοσο αθλια κατασταση που ενω δεν ηθελε στην αρχη να παω απο το σπιτι της μου ζητησε να παω. καναμε ερωτα. παθιασμενο, τρελλο. της ζητησα να μεινω το βραδυ. δεν δεχτηκε. θελω να πιστευω οτι δεν θα το δυαλεισουμε. ειμαι αποφασισμενος ομως αν χωρισουμε να χωρισω και εγω απο την ζωη μου. δεν εχω την δυναμη να συνεχισω να ζω.

  9. #9
    Φίλε, δεν ξερω για το πρόβλημα υγειας σου και πόσο εμφανες και ενοχλητικό ειναι στην εξωτερική σου εμφανιση (τετοια τα κοιτανε οι γυναικες εκτός κι αν τρελλαίνονται με το χαρακτηρα σου), αλλά γιατι δεν ψάχνεις να βρεις μια κοπέλα στα ίδια επίπεδα με σενα, δλδ περίπου της ηλικίας σου χωρισμένη με παιδι/ια? Ξέρω αρκετους που τα εχουν φτιαξε ετσι, ξαναπαντρευτηκαν και τωρα ειναι πιο ευτυχισμενοι απ ότι ήταν στους προηγουμενους τους γαμους. Συνηθως ταιριαζουμε με αυτους που βρισκομαστε σε ίδια ή παρόμοια κατασταση. Διαφορετκα ειναι όντως δυσκολο για ενα χωρισμενο με δυο παιδια να γινει αποδεκτος για σοβαρο τουλαχιστον σκοπο απο μια κοπέλα. Κι ο λόγος απόρριψης μπορει να ναι αποκλειστικά αυτός.
    Φίλε, ουτως ή αλλως δεν εισαι μόνος! Εχεις τα δυο παιδια σου. Δείξε τους παραπανω αφοσίωση, να σαι πιο κοντα τους. Πολλοι θα θελαν στην ηλικία σου να χουν δυο παιδια. Να αντλείς ευτυχία απ αυτό.
    γιάννης

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Φίλε, δεν ξερω για το πρόβλημα υγειας σου και πόσο εμφανες και ενοχλητικό ειναι στην εξωτερική σου εμφανιση (τετοια τα κοιτανε οι γυναικες εκτός κι αν τρελλαίνονται με το χαρακτηρα σου), αλλά γιατι δεν ψάχνεις να βρεις μια κοπέλα στα ίδια επίπεδα με σενα, δλδ περίπου της ηλικίας σου χωρισμένη με παιδι/ια? Ξέρω αρκετους που τα εχουν φτιαξε ετσι, ξαναπαντρευτηκαν και τωρα ειναι πιο ευτυχισμενοι απ ότι ήταν στους προηγουμενους τους γαμους. Συνηθως ταιριαζουμε με αυτους που βρισκομαστε σε ίδια ή παρόμοια κατασταση. Διαφορετκα ειναι όντως δυσκολο για ενα χωρισμενο με δυο παιδια να γινει αποδεκτος για σοβαρο τουλαχιστον σκοπο απο μια κοπέλα. Κι ο λόγος απόρριψης μπορει να ναι αποκλειστικά αυτός.
    Φίλε, ουτως ή αλλως δεν εισαι μόνος! Εχεις τα δυο παιδια σου. Δείξε τους παραπανω αφοσίωση, να σαι πιο κοντα τους. Πολλοι θα θελαν στην ηλικία σου να χουν δυο παιδια. Να αντλείς ευτυχία απ αυτό.
    Φιλε μου γιαννη. το εχω προσπαθησει το να κανω σχεση με μια χωρισμενη με παιδια. δυστιχως για εμενα αυτο που αναζητουσε δεν ειταν μια σοβαρη σχεση αλλα μια ξεπετα. και εμενα αυτο δεν με καλυπτει συναισθηματικα.
    οσο αφορα τα παιδια μου. το οτι δνε ειμαι καλα εσωτερικα εχει αντικτυπο και σε αυτα.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Giorgos1972 View Post
    οσο αφορα τα παιδια μου. το οτι δνε ειμαι καλα εσωτερικα εχει αντικτυπο και σε αυτα.
    Φαντάσου τι αντίκτυπο θα έχει στα παιδιά σου τυχόν αυτοχειρία σου. Όχι μόνο θα πληγωθούν ανεπανόρθωτα
    αλλά θα στιγματιστούν επίσης μόνιμα. Η αυτοκτονία ή η εθελούσια έξοδος από την ζωή δεν είναι λύση φίλε μου.
    Χρειάζεται να ανακαλύψουμε άλλες ατραπούς για να μετριάσουμε τις μαύρες δύσκολες στιγμές μας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Όλα στο μυαλό μας είναι. Και σ' αυτά που μας έχουν περάσει.
    Σιγά το τρομερό πράγμα, να κάνει κάποιος Χριστούγεννα χωρίς ταίρι! Μην τρελλαθούμε κιόλας.
    Θαρρείς και όσοι έχουν οικογένεια περνάνε άψογα!
    Ούτε η αρχή και το τέλος της ύπαρξής μας καθορίζεται από το αν έχουμε κάποιον δίπλα μας. Λες και δεν υπάρχουν άλλες χαρές στη ζωή!
    Ξεκολλήστε και πάψτε να κλαίγεστε για τις σχέσεις σας ή για την ανυπαρξία σχέσης.
    Πόσο μάλλον να σκέφτεστε αυτοκτονίες (εκτός αν πάσχετε από βαριά κατάθλιψη, αλλά ακόμη κι αυτό αντιμετωπίζεται).
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΎΡΩ ΜΑΣ. Και προπαντός ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Όλα στο μυαλό μας είναι. Και σ' αυτά που μας έχουν περάσει.
    Σιγά το τρομερό πράγμα, να κάνει κάποιος Χριστούγεννα χωρίς ταίρι! Μην τρελλαθούμε κιόλας.
    Θαρρείς και όσοι έχουν οικογένεια περνάνε άψογα!
    Ούτε η αρχή και το τέλος της ύπαρξής μας καθορίζεται από το αν έχουμε κάποιον δίπλα μας. Λες και δεν υπάρχουν άλλες χαρές στη ζωή!
    Ξεκολλήστε και πάψτε να κλαίγεστε για τις σχέσεις σας ή για την ανυπαρξία σχέσης.
    Πόσο μάλλον να σκέφτεστε αυτοκτονίες (εκτός αν πάσχετε από βαριά κατάθλιψη, αλλά ακόμη κι αυτό αντιμετωπίζεται).
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΎΡΩ ΜΑΣ. Και προπαντός ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

    τα πραγματα που λες μεσα μας εχουν αξια αν τα μοιραζεσαι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Giorgos1972 View Post
    τα πραγματα που λες μεσα μας εχουν αξια αν τα μοιραζεσαι.
    Κάποια από αυτά ναι. Και μπορούμε να μοιραζόμαστε και να επικοινωνούμε με πολλούς τρόπους και με διαφορετικούς ανθρώπους.
    Δεν είναι απαραίτητο (ούτε καλό κατά τη γνώμη μου) να είναι αυτός ένας και μοναδικός.

Similar Threads

  1. Μπερδεμενος
    By glafkos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-08-2011, 19:16
  2. Μπερδεμενος
    By RedSky in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 14-05-2011, 20:45
  3. ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-12-2010, 22:39
  4. μπερδεμενος
    By xaliaola in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 26
    Last Post: 02-05-2010, 00:47
  5. Ειμαι μπερδεμενος.
    By pickles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 25-10-2009, 22:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •