και αλλη περιπτωση μαθηματικου που εσπασε(εκτος του john nash)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    και αλλη περιπτωση μαθηματικου που εσπασε(εκτος του john nash)

    ο λενμαν αν θυμαμαι καλα ασχοληθηκε με κατι εξισωσεις ποινκαρε αλυτες μεχρι στιγμης που οποιος καταπιανοταν με αυτες του εσπαγαν τα νευρα.ο ιδιος μετα
    απο 10 χρονια ερευνας τις ελυσε αλλα επαθε ψυχωση.αρνηθηκε μεσα στην ψυχωση του να παρει το φιλτς βραβειο και τα 1000000δολαρια που το ακολουθουσαν.ετσι ο λενμαν ζει παμφτωχος σαν ρωσος που ειναι σε ενα κολοδιαμερισμα στην αγια πετρουπολη με την πενιχρη συνταξη της μητερας του 180 δολαρια.αποσυρθηκε απο τα μαθηματικα και ειναι πιο χαλια και απο εμας.βγαινει για περπατημα μια φορα το μηνα και εχει απαισια οψη.οι γειτονες του ,δε, του κρατουν μουτρα που δεν πηρε τα λεφτα και να τα μοιρασει εστω σε αυτους.περισσοτερες λεπτομεριες στο capital

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μηπως εννοεις τον περελμαν?

  3. #3
    μαλλον ρε φιλε δεν το θυμομουν καλα το ονομα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Δεν εχω διαβασει οτι ο συγκεκριμενος εχει καποια ψυχωση. Τεσπα, οτι πολλοι απ αυτους ειναι βαρεμενοι ναι. Γνωστα παραδειγματα απ το χωρο των μαθηματικων ειναι ο γκροθεντικ (γερμανος, αλγεβρικη γεωμετρια) και ο γκεντελ (λογικη, θεωρημα της μη πληροτητας). Ξερεις το προτυπο του μοναχικου επιστημονα, στον κοσμο του κλπ. Για τον τελευταιο παιζοταν κ ενα θεατρικο εργο στην αθηνα με τις τελευταιες μερες του. Τι τα θες...ματαιοτης ματαιοτητων... Πως κ σ επιασε ενδιαφερον γι αυτους?

  5. #5
    με ειχε συγκινησει σαφως η ιστορια του john nash και αυτη η ιστορια μοιαζει.αλλα το βαθυτερο ολων που τα παρακολουθω ειναι οτι και εγω ειχα μπλεξει με βαθεια μαθηματικα(διπλα ολοκληρωματα αριθμητικη αναλυση κτλ)και επαθα ζημια.εγω φιλε θα εβγαινα μηχανικος απο βουλγαρια αλλα εκανα μεταγραφη και δεν μπορεσα για τον αλφα η βητα λογω να συνεχισω και εφταιγε ο καλος βαθμος στα μαθηματικα για την μεταγγραφη.δλδ και εμενα στον μικροκοσμο μου με εβλαψαν τα μαθηματικα γιατι εξαιτιας τους ουσιαστικα δεν πηρα πτυχιο(αλλιως θα συνεχιζα βουλγαρια και θα το επαιρνα) αρα αυτα φταινε που επαθα ψυχωση γιατι σαν μηχανικος δεν πιστευω να το παθαινα θα ειχε ενδιαφερω ν η ζωη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ξερεις βουλγαρικα αγαπητε?

  7. #7
    da docta dobre(ναι αρκετα καλα)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Στειλε μου στα πμ πως τα μαθες. Με ενδιαφερουν πολυ οι γλωσσες.

  9. #9
    φιλε εγω τα εμαθα ζωντας εκει δεν ειχα καποιο βιβλιο η μυστικο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Δεν εχω διαβασει αλλα μηνυματα σου αλλα για να καταλαβω στοιχειωδως, εισαι ελληνας κ πηγες για σπουδες? ή εμενες εκει?

  11. #11
    ελληνας ειμαι φιλε και πηγα για σπουδες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    πως την εμαθες τη γλωσσα? εδω ειχες κανει τιποτα? πως ειναι η γλωσσα και πως ειναι τα πραγματα εκει? εγω ξερω καποιες λατινογενεις γλωσσες και βαλκανικες και γι αυτο σε ρωταω γτ φανταζομαι δε θα ξεφευγει κ πολυ. Πως ειναι κ στη χωρα ομως τα πραματα?

  13. #13
    εκει την εμαθα απο πριν ηξερα μονο το ντα...εκει εχει φτωχεια αλλα συναμα ομορφια η Σοφια.για μας τους ελληνες ειναι φθηνα.τοτε ηταν και παμφθηνα.ωραιες γυναικες.η γλωσσα εχει 26 γραμματα και πολλα συμφωνα η συνδιασμους συμφωνων

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Εκει πως την εμαθες?

  15. #15
    αμα ζεις σε ξενο κρατος την μαθαινεις.αλλα εγω εκανα προπαρασκευαστικο ετος για την γλωσσα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. john nash ο einstein των τρελων
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 21-10-2012, 22:44
  2. η ιστορια της JOHN BENNET RAMSEY
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 30
    Last Post: 05-07-2011, 14:04
  3. Εκτός θέματος
    By Tass in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 233
    Last Post: 09-08-2009, 07:06
  4. αλλη μια περιπτωση ψυχωσης
    By @elena@ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 27-11-2008, 17:47
  5. Ουτε ο John Nash δεν το λυνει αυτο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-07-2008, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •