οριακη διαταραχη προσωπικοτητας και αισθημα εγκλωβισμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12

    οριακη διαταραχη προσωπικοτητας και αισθημα εγκλωβισμου

    καλησπερα σε ολους,

    Εχω και εγω προβλημα , εχω οριακη διαταραχη προσωπικοτητα που εχει ξεφυγει σε διπολικη τους τελευταιους μηνες, η καταθλιψη ειναι σαν να εσπασε το
    κοντερ, ολα τα κοντερ και πλεον δεν νιωθω τιποτα μιλαω και ειναι σαν κινουμενη κουκλα, θυμωνω αλλα ειναι σαν να εχω ξεφουσκωσει σαν να ειμαι μια γελοια, εξαφλιωμενη βερσιον του παλιου δυναμικου μου εαυτου.χαλια δηλαδη. Προσπαθω να διαφυλαξω την οποια παλια αυτοεκτιμηση ενω σερνομαι.......κανω καποιες προσπαθειες να σταθω στα ποδια μου με δουλειες αλλα εχω ξαναεπιστρεψει μετα απο μεγαλη εργατικη αποχη και το επαγ. περιβαλλον μου δημοιυργει αγχος και τρομο, ενω ειμαι κοινωνικη οταν ειμαι με συνομιληκους μου νιωθω οτι φαινεται ποσο προβληματικη ειμαι, οτι φαινομαι οτι ειμαι ενα μπαζο που ειχε αποσυρθει και που δεν εχει καταφερει να ειναι αυταρκες...με λιγα λογια σε ενα περιβαλλον με αλλα ατομα περιπου στην ηλικια μου νιωθω σκατα, νιωθω οτι υπολειπομαι φριχτα σε εμπειριες,λεφτα,εμφανιση,κ� �λ..Ενω ειχα αυτοπεποιθηση πριν καποιο καιρο , η αληθεια ηταν οτι τα τελευταια 5 χρονια κινιομουνα σε χωρους με ατομα με προβληματα και ποτε δεν κινηθηκα σε χωρους που τα ατομα ειχαν προχωρησει στην ζωη τους. Μαλιστα ολοι μου λενε οτι φαινομαι 26 με κανεναν τροπο 33 , δηλαδη στην ηλικια που κολλησα ψυχικως...πανω κατω..


    Το θεμα μου ειναι οτι νιωθω φριχτα εγκλωβισμενη, στο σπιτι η κατασταση με την μανα μου ειναι μπουρδελε , βιωνω τον τελευταιο χρονο που βρεθηκα χωρις ουσιαστικη ψυχοθεραπευτικη στηριξη μια πρωτοφανης επιθεση απο αυτην, παντα ειχαμε συγκρουσεις αλλα οταν ειδε οτι με αφησαν ολοι -ανιατη περιπτωση και χωρις φιλους-το τελευταιο εξαμηνο αρχισε να βγαζει ολα τα απωθυμενα χρονων που πληρωνε για την ''αρρωστη κορη της'' .........πολυ σκληρες εκφρασεις τυπου συνεχως οτι ειμαι καργ---- , να ζητιανεψω στα φαναρια για να επιβιωσω ,και ειτε πεθανω δεν προκειται να ξανασχοληθει μαζι μου, για την ακριβεια η σχεση μας τον τελευταιο χρονο εχει ακολουθησει ολα τα σταδια κακοποιησης που παιζονται μεταξυ της κακοποιημενης γυναικας και του βιαιου ανδρα της. Γελοιο αλλα πραγματικα ετσι νιωθω...αρνηση, ντροπη,ενοχες, τα περασα ολα τωρα βρισκομαι στην αποπειρα αποδρασης εχωντας χτυπησει ολες τις πορτες των ξενωνων που μπορειτε να φανταστειτε...χρηματα δεν εχω και οι επαγ.κινησεις μου δεν μου εξασφαλιζουν χρηματα για να πω φευγω, περιμενω να περασω να παρω το επιδομα προνοιας και συγχρονως ψαχνω στο μαυρο. Δεν χρειαζεται να σας πω οτι η διαθεση σου ανεβοκατεβαινει σαν ασανσερ απο την ελπιδα οταν βρισκω μια δουλεια που κατι μπορει να μου εξασφαλισει στην αυτοκτονικη διαθεση οταν γυριζω σπιτι και με σκυλοβριζει γιατι ειμαι ψευτομαγκας...ειναι σαν να μισει να ειμαι δυνατη σαν να την βρισκει να μου αποδεικνυει οτι και με 300ευρω παλι απο εκεινη κρεμεται η επιβιωση μου..σαν να μην ειμαι ανθρωπος...πραγματικα ωρες ωρες την μισω για το πως με κανει να νιωθω..σαν να θελει να πατησει την υπερηφανεια μου..

    Το προβλημα μου ειναι με το ψυχιατρικο...ολα αυτα τα ξερει ο ψυχιατρος μου, ολα, ομως παροτι ξερει οτι το καλοκαιρι ημουν στο τσακ να της επιτεθω και παροτι του εχω πει οτι νιωθω οτι θα την σκοτωσω αν ξανακουσω να με αποκαλει καργ--- και παροτι εφαγα τον κοσμο να του βρω μια κοινων. λειτουργο για να συνεργαστουμε μαζι της για να βρω καπου να μεινω, ψαρευοντας την εμαθα οτι τιποτα απο αυτα που περναω σπιτι δεν της ειχε πει, απλως της μιλησε για προβληματικη σχεση μανας-κορης και οτι δεν εχω χρηματα..και απο καποια αλλη με εχει παρουσιασει σαν ενα ατομο που θελει να φυγει απο το σπιτι..αυτο που λεει το ενστικτο μου ειναι οτι ...ενταξει...να το καταλαβω..οτι θελει να μεινει αμετοχος στα οικογενειακα γιατι θεωρει οτι ειναι χρονια σκατοκατασταση....αλλα εδω ..κανει τα στραβα ματια..ξερει οτι ειναι κρισιμη η κατασταση και μπορει να ξεφυγει και απο το να παρει θεση σε τριτους ξενωνες,κεντρα ημερας για το κρισιμο των καταστασεων ...προσπαθει να φανει η κατασταση οσο πιο λαιτ γινεται και απλη..!!! βασικα να μην μπλεχτει...

    Και εγω σκεφτομουν το εξης .........αν δεν αντεχα και αυτοκτονουσα .......δεν υπαρχει τιποτα στο φαρμακευτικο και σε οτι εχει πει για μενα που διαφαινεται οτι η κατασταση ειναι σοβαρη...τιποτα που να φαινεται η καταθλιψη που περναω ,τιποτα που να φαινεται η οικογενειακη επιθετικοτητα που βιωνω, τα πολλα μου διλληματα , τιποτα απολυτως..θα το επαιζαν ολοι..δεν ξεραμε οτι η κοπελα υπεφερε τοσο πολυ!!!!!!!! Και το χειροτερο αν η μανα μου μου επιτεθει -χθες εσπασε μια καρεκλα γιατι δεν την ακουσα να βαλλω πλυντηριο- σημερα ηθελε να σπασει το κομπιουτερ μου- πως καταφερνω να μην χρησιμοποιησει την διαταραχη μου εισβαρος μου?? Γιατι στους εξω φαινεται μια γλυκομιλητη, αξιοπρεπη γυναικουλα και με το που κλεινει την πορτα ξεκιναει τα χονδρα βρισιδια...Πραγματικα φοβαμαι που θα φτασει η κατασταση γιατι και εγω επειδη εκτιμω τον εαυτο και δεν θελω να καταστραφει η ζωη μου δεν τα εχω τραβηξει στα ορια.....αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να ετρωγα βρισιδια τετοια και να μην ειχαμε μαλλιοτραβηχτει...!!!!!!!

    Πως το διαπραγματευομαι με αυτον? Σημειωτεον ειναι γενικα καλος και νοιαστικος ανθρωπος και καλος ψυχαναλυτης......αλλα .......δεν θελω να μου το παιζει ποντιος πιλατος!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    το μήνυμα σου δν βγαίνει ολόκληρο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    πάντως το αίσθημα εγκλωβισμού το έχω και γω χωρίς να έχω διαγνωστεί οριακή (ακόμα τουλάχιστον)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    ..............................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by KIM View Post

    Το προβλημα μου ειναι με το ψυχιατρικο... ολα αυτα τα ξερει ο ψυχιατρος μου, ολα, ομως παροτι ξερει οτι το καλοκαιρι ημουν στο τσακ να της επιτεθω και παροτι του εχω πει οτι νιωθω οτι θα την σκοτωσω αν ξανακουσω να με αποκαλει καργ--- και παροτι εφαγα τον κοσμο να του βρω μια κοινων. λειτουργο για να συνεργαστουμε μαζι της για να βρω καπου να μεινω, ψαρευοντας την εμαθα οτι τιποτα απο αυτα που περναω σπιτι δεν της ειχε πει, απλως της μιλησε για προβληματικη σχεση μανας-κορης και οτι δεν εχω χρηματα..και απο καποια αλλη με εχει παρουσιασει σαν ενα ατομο που θελει να φυγει απο το σπιτι..αυτο που λεει το ενστικτο μου ειναι οτι ...ενταξει...να το καταλαβω..οτι θελει να μεινει αμετοχος στα οικογενειακα γιατι θεωρει οτι ειναι χρονια σκατοκατασταση.... αλλα εδω ..κανει τα στραβα ματια..ξερει οτι ειναι κρισιμη η κατασταση και μπορει να ξεφυγει και απο το να παρει θεση σε τριτους ξενωνες,κεντρα ημερας για το κρισιμο των καταστασεων ... προσπαθει να φανει η κατασταση οσο πιο λαιτ γινεται και απλη..!!! βασικα να μην μπλεχτει...

    Και εγω σκεφτομουν το εξης ......... αν δεν αντεχα και αυτοκτονουσα ....... δεν υπαρχει τιποτα στο φαρμακευτικο και σε οτι εχει πει για μενα που διαφαινεται οτι η κατασταση ειναι σοβαρη...τιποτα που να φαινεται η καταθλιψη που περναω ,τιποτα που να φαινεται η οικογενειακη επιθετικοτητα που βιωνω, τα πολλα μου διλληματα , τιποτα απολυτως..θα το επαιζαν ολοι..δεν ξεραμε οτι η κοπελα υπεφερε τοσο πολυ!!!!!!!! Και το χειροτερο αν η μανα μου μου επιτεθει -χθες εσπασε μια καρεκλα γιατι δεν την ακουσα να βαλλω πλυντηριο- σημερα ηθελε να σπασει το κομπιουτερ μου- πως καταφερνω να μην χρησιμοποιησει την διαταραχη μου εισβαρος μου?? Γιατι στους εξω φαινεται μια γλυκομιλητη, αξιοπρεπη γυναικουλα και με το που κλεινει την πορτα ξεκιναει τα χονδρα βρισιδια...Πραγματικα φοβαμαι που θα φτασει η κατασταση γιατι και εγω επειδη εκτιμω τον εαυτο και δεν θελω να καταστραφει η ζωη μου δεν τα εχω τραβηξει στα ορια..... αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να ετρωγα βρισιδια τετοια και να μην ειχαμε μαλλιοτραβηχτει...!!!!!!!

    Πως το διαπραγματευομαι με αυτον? Σημειωτεον ειναι γενικα καλος και νοιαστικος ανθρωπος και καλος ψυχαναλυτης...... αλλα ....... δεν θελω να μου το παιζει ποντιος πιλατος!
    Τωρα φαινεται

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by KIM View Post
    καλησπερα σε ολους,

    Εχω και εγω προβλημα , εχω οριακη διαταραχη προσωπικοτητα που εχει ξεφυγει σε διπολικη τους τελευταιους μηνες, η καταθλιψη ειναι σαν να εσπασε το
    κοντερ, ολα τα κοντερ και πλεον δεν νιωθω τιποτα μιλαω και ειναι σαν κινουμενη κουκλα, θυμωνω αλλα ειναι σαν να εχω ξεφουσκωσει σαν να ειμαι μια γελοια, εξαφλιωμενη βερσιον του παλιου δυναμικου μου εαυτου.χαλια δηλαδη. Προσπαθω να διαφυλαξω την οποια παλια αυτοεκτιμηση ενω σερνομαι....... κανω καποιες προσπαθειες να σταθω στα ποδια μου με δουλειες αλλα εχω ξαναεπιστρεψει μετα απο μεγαλη εργατικη αποχη και το επαγ. περιβαλλον μου δημοιυργει αγχος και τρομο, ενω ειμαι κοινωνικη οταν ειμαι με συνομιληκους μου νιωθω οτι φαινεται ποσο προβληματικη ειμαι, οτι φαινομαι οτι ειμαι ενα μπαζο που ειχε αποσυρθει και που δεν εχει καταφερει να ειναι αυταρκες...με λιγα λογια σε ενα περιβαλλον με αλλα ατομα περιπου στην ηλικια μου νιωθω σκατα, νιωθω οτι υπολειπομαι φριχτα σε εμπειριες, λεφτα ,εμφανιση, κτλ.. Ενω ειχα αυτοπεποιθηση πριν καποιο καιρο , η αληθεια ηταν οτι τα τελευταια 5 χρονια κινιομουνα σε χωρους με ατομα με προβληματα και ποτε δεν κινηθηκα σε χωρους που τα ατομα ειχαν προχωρησει στην ζωη τους. Μαλιστα ολοι μου λενε οτι φαινομαι 26 με κανεναν τροπο 33 , δηλαδη στην ηλικια που κολλησα ψυχικως... πανω κατω..

    ....................

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by KIM View Post


    Το θεμα μου ειναι οτι νιωθω φριχτα εγκλωβισμενη, στο σπιτι η κατασταση με την μανα μου ειναι μπουρδελε , βιωνω τον τελευταιο χρονο που βρεθηκα χωρις ουσιαστικη ψυχοθεραπευτικη στηριξη μια πρωτοφανης επιθεση απο αυτην, παντα ειχαμε συγκρουσεις αλλα οταν ειδε οτι με αφησαν ολοι -ανιατη περιπτωση και χωρις φιλους-το τελευταιο εξαμηνο αρχισε να βγαζει ολα τα απωθυμενα χρονων που πληρωνε για την ''αρρωστη κορη της'' .........πολυ σκληρες εκφρασεις τυπου συνεχως οτι ειμαι καργ---- , να ζητιανεψω στα φαναρια για να επιβιωσω ,και ειτε πεθανω δεν προκειται να ξανασχοληθει μαζι μου, για την ακριβεια η σχεση μας τον τελευταιο χρονο εχει ακολουθησει ολα τα σταδια κακοποιησης που παιζονται μεταξυ της κακοποιημενης γυναικας και του βιαιου ανδρα της. Γελοιο αλλα πραγματικα ετσι νιωθω . .. αρνηση, ντροπη,ενοχες, τα περασα ολα τωρα βρισκομαι στην αποπειρα αποδρασης εχωντας χτυπησει ολες τις πορτες των ξενωνων που μπορειτε να φανταστειτε ... χρηματα δεν εχω και οι επαγ.κινησεις μου δεν μου εξασφαλιζουν χρηματα για να πω φευγω, περιμενω να περασω να παρω το επιδομα προνοιας και συγχρονως ψαχνω στο μαυρο. Δεν χρειαζεται να σας πω οτι η διαθεση σου ανεβοκατεβαινει σαν ασανσερ απο την ελπιδα οταν βρισκω μια δουλεια που κατι μπορει να μου εξασφαλισει στην αυτοκτονικη διαθεση οταν γυριζω σπιτι και με σκυλοβριζει γιατι ειμαι ψευτομαγκας...ειναι σαν να μισει να ειμαι δυνατη σαν να την βρισκει να μου αποδεικνυει οτι και με 300ευρω παλι απο εκεινη κρεμεται η επιβιωση μου.. σαν να μην ειμαι ανθρωπος...πραγματικα ωρες ωρες την μισω για το πως με κανει να νιωθω.. σαν να θελει να πατησει την υπερηφανεια μου..
    ..........................

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σκατα τα εκανα το δευτερο ποστ ειναι το πρωτο, το τριτο το δευτερο και το πρωτο ειναι το τριτο.


    Κιμ πρεπει να φυγεις απο το σπιτι.Η κατασταση εχει φτασει στα ακρα.
    Δεν ξερω με ποιον τροπο μπορεις να φυγεις αλλα πρεπει να το κανεις αμεσα.
    Δεν ειναι δυνατον η μητερα σου να σου συμπεριφερεται ετσι και να σου μιλαει με αυτο τον τροπο και εσυ να παραμενεις μαζι της.
    Ισως το να απευθυνθεις σε καποιον αλλο ψυχιατρο ή το να επισκεφθειτε μαζι καποιον ψυχολογο που κανει οικογενειακη θεραπεια να βοηθουσε.
    Last edited by betelgeuse; 08-05-2012 at 18:41.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Σκατα τα εκανα το δευτερο ποστ ειναι το πρωτο, το τριτο το δευτερο και το πρωτο ειναι το τριτο.


    Κιμ πρεπει να φυγεις απο το σπιτι.Η κατασταση εχει φτασει στο οριο.
    Δεν ξερω με ποιον τροπο μπορεις να φυγεις αλλα πρεπει να το κανεις αμεσα.
    Δεν ειναι δυνατον η μητερα σου να σου συμπεριφερεται ετσι και να σου μιλαει με αυτο τον τροπο και εσυ να παραμενεις μαζι της.
    Ισως το να απευθυνθεις σε καποιον αλλο ψυχιατρο ή το να επισκεφτητε μαζι καποιον ψυχολογο που κανει οικογενειακη θεραπεια να βοηθουσε.
    το ξερω και αυτο προσπαθω να κανω, εφυγα το καλοκαιρι , φιλοξενηθηκα σε μιας φιλης το σπιτι σε ενα δυαρι και κοιμομουνα στο πατωμα απευθυνθηκα σε μια εταιρεια που ειχαν γραμμη αυτοκτονιας και το θεμα ειναι οτι επειδη ειμαι και γαμω τις περιπτωσεις ...μια κωλοκατασταση που χρειαζομαι ευρυτερη στηριξη με ειχαν στο περιμενε..στην πραγματικοτητα πραγματικα πλαισια ψυχοθεραπευτικα που βοηθανε ψυχοκοινωνικα τους ανθρωπους με οριακη διαταραχη προσωπικοτητας δεν υπαρχουν..ξερουν πολυ λιγα για μας και αυτα στερεοτυπικα..να μην στα πολυλογω κατεληξα στον συγκγκριμενο ψυχιατρο γιατι ηταν ο μονος που νοιαζοταν για μενα ...μου κανει σαν ψυχαναλυτης αλλα του ειχα ζητησει να συνεργαστει και με αλλους φορεις γιατι υπαρχει και το κοινωνικοοικονομικο σκελος της διαταραχης μου, η επιβιωση μου.. φυσικα και δεν ειναι δυνατον να μου φερεται ετσι γιαυτο επειδη ειχα καταφερει ενα επιπεδο αυτοθαυμασμου δεν μπορω μια γυναικα να με διαλυει για ενα κωλοφαγο και ενα κωλοκρεβατο..και γιαυτο φοβαμαι μην μου την βιδωσει και την στειλω στον αγυριστο..

    πως του το φερνω να αναλαβει τις ευθυνες της γνωσης του? γιατι οπου και να παω θα επικοινωνησουν μαζι του για ιστορικο και αν αυτος δωσει μια λαιτ εκδοχη του τι γινεται σπιτι δεν θα με παρουν σοβαρα ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    και πολύ καλά κάνεις που δεν θέλεις να δεχτείς αυτή τη συμπεριφορά, είναι αυτονόητο αυτό. αδέρφια έχεις; γιατί πιστεύεις ότι ο ψυχίατρος προσπαθεί να παρουσιάσει μια λάιτ εκδοχή των όσων ζεις; Δεν τον εμπιστεύεσαι; Είναι πολύ σοβαρό αυτό που αναφέρεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    ναι ........ο τροπος που με κοιταξε οταν του ειπα οτι βρηκα την ταδε κοινω.λειτουργο που τον ηξερε για να συνεργαστουμε..δεν ηταν βλεμμα α!! ωραια βρεθηκε ανθρωπος να προχωρησουμε μαζι!! ηταν πιο πολυ..... που με μπλεκεις τωρα!! και την ψαρεψα επι τουτου για να δω αν ειχε παρουσιασει ολο το σκηνικο που ζω σε αυτην και εκεινη ηξερε ελαχιστα !! επισης παροτι εχει διαγνωσει διπολικη και μου εχει γραψει λιθιο μεχρι τωρα δεν μου το εχει δωσει με την αιτιολογια οτι θα ειναι ενα φαρμακο εφορου ζωης αλλα...ουτε κανενα σοβαρο καταθληπτικο..του εχω ζητησει επειδη ειναι οικογενειακος αναλυτης να κανουμε συνεδριες με την μανα μου αν μη τι αλλο για το θεμα της επιβιωσης ...και μου ειπε αμα θελει ας ερθει!!!! Με τοσο σοβαρες καταστασεις , καταθλιψης και τεραστιας συγκρουσης στο σπιτι και λειτουργει .....εντελως χαλαρα!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ο ρόλος του κοινωνικού λειτουργού ποιος θα είναι ακριβώς; γιατι δεν γνωρίζω και πολλά επ' αυτού. Αφού η συμπεριφορά του σ' ενοχλεί καλό θα ήταν να ψάξεις για καινούριο ψυχίατρο. Πόσο καιρο τον βλέπεις;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,007
    Καλα καθεσαι και πιστευεις την οριακη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Καλα καθεσαι και πιστευεις την οριακη?
    Γιατί; Η οριακή δεν μπορεί να συζητήσει λογικά; Ο λόγος της είναι συγκροτημένος και στο κάτω και
    να μην ήταν, δεν έχει δικαίωμα ο ασθενής να εκφράσει αυτά που αισθάνεται και να εισακουστεί από
    κάποιους ανθρώπους έστω και μέσω διαδικτύου;


    Πιστεύω πως το δικαίωμα στην έκφραση το έχουμε όλοι μας, ασθενείς και μη και πολύ περισσότερο
    οι ασθενείς. Άσε που κανείς δεν μας εγγυάται ότι ο οριακός δεν είναι αξιόπιστος συνομιλητής. Εσένα δηλαδή, τι σε
    κάνει να πιστεύεις ότι λέει ψέμματα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Καλα καθεσαι και πιστευεις την οριακη?
    Και γιατι σε νοιαζει ποιoν πιστευουμε και σε ποιον απανταμε?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 18:10
  3. Διαταραχη Προσωπικοτητας - Οριακη ή φαντασιοπληκτη??
    By Sanity in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2012, 15:25
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  5. Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By theo in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2007, 05:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •