Οριακη διαταραχη και φαρμακευτικη αγωγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138

    Οριακη διαταραχη και φαρμακευτικη αγωγη

    Απευθυνομαι σε αλλους οριακους θελοντας να ρωτησω εαν ακολουθουν φαρμακευτικη αγωγη και τι ειδους? Εμενα ο γιατρος μου χορηγησε αντικαταθλιπτικα φαρμακα αλλά διαβασα σε καποια αρθρα οτι τα αντικαταθλιπτικα δε βοηθουν πολυ στην οριακη διαταραχη. Αντιθετα η πιο ενδεδειγμενη φαρμακοθεραπεια ειναι τα αντιψυχωσικα και οι σταθεροποιητες της διαθεσης.
    Αν καποιος οριακος ακολουθει φαρμακευτικη αγωγη θα ηθελα να μου πει τι ειδους αγωγη ακολουθει.
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εχω οριακη προσωπικοτητα κ το φαρμακο που παιρνω τωρα ειναι αντιψυχωσικο το solian .Κατα καιρους πηρα κ σταθεροποιητη διαθεσης ομως ,θελω να παιρνω μονο ενα φαρμακο κ να ελαχιστοποιω τις παρενεργειες.
    Ομως πρεπει να ομολογησω οτι με τους σταθεροποιητες ενοιωθα πιο σταθερη ,αλλα ηταν κ κατι πολυ απροσωπο θαλεγα που με προστατευε κ με απομακρυνε απο ολους κ ολα.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Κατερινακι σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εμενα μεχρι στιγμης, ο γιατρος μονο αντικαταθλιπτικα μου εχει δωσει. Και αναρωτιομουν, γιατι διαβασα οτι η ενδεδειγμενη θεραπεια για την οριακη διαταραχη ειναι τα αντιψυχωσικα και οι σταθεροποιητες διαθεσης και λιγοτερο τα αντικαταθλιπτικα.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Εμένα από τότε που μου διέγνωσαν την οριακή μου χορηγούν αντιψυχωτικά και σταθεροποιητές.. Κι εγώ το είχα διαβάσει κάπου ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν βοηθούν και όντως το είδα και στον εαυτό μου. Η τελευταία μου αγωγή είναι abilify με topamac (αντιψυχωτικό και σταθεροποιητής). Να σου πω την αλήθεια νομίζω ότι το abilify ήταν που με βοήθησε, από μόνος του ο σταθεροποιητής δεν ξέρω αν κάνει δουλειά.. ήταν που είχα και έντονα αυτοκαταστροφικές τάσεις και σε αυτό είδα μεγάλη διαφορά από τότε που ξεκίνησα abilify. Είναι και πώς θα κάτσει στον καθένα πιστεύω..
    Μήπως να έπαιρνες και μία δεύτερη γνώμη γιατρού;
    Will I ever be free?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Σ'ευχαριστω και παλι Lucy για την απαντηση σου!
    Δεν ξερω αν εχω το κουραγιο να παω σε καποιον αλλο γιατρο και να του ξαναλεω απο την αρχη τα προβληματα μου.Αν και για να πω την αληθεια, ανοιξα και ενα θεμα εδω στο φορουμ, ζητωντας να μου πει καποιος αν ξερει καποιον καλο ψυχιατρο στη Θεσσαλονικη αλλά σκεφτομαι ολη αυτη τη διαδικασια, να εξηγω δλδ απο την αρχη ολα αυτα που αντιμετωπιζω. Παντως με βαζεις σε σκεψεις αφου κι εσυ μου λες οτι κανεις θεραπεια με αντιψυχωτικα και σταθεροποιητες. βεβαια εγω δεν εχω αυτοκαταστροφικες τασεις δηλαδη να χαρακωνομαι και τετοια και ισως γι'αυτο δεν μου εδωσε ο γιατρος αντιψυχωτικα. Δεν ξερω, μπορει να λεω και βλακειες. Μεγαλο προβλημα αντιμετωπιζω και με τις σκεψεις οι οποιες δεν σταματουν με τιποτα. Φτανω σε σημειο να βριζω τον εαυτο μου λεγοντας του "σταματα πια... δεν αντεχω... φτανουν οι σκεψεις" αλλά τιποτα...
    Εχω και πολυ θυμο, που πολλες φορες δεν μπορω να ελεγξω, αυτος ηταν και ο λογος που με εριξε πολυ ασχημα αυτη την φορα.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Αυτές οι σκέψεις είναι το χειρότερο νομίζω!! Γέμιζα τόμους από ημερολόγια με όλες αυτές τις σκέψεις και τις πήγαινα στο γιατρό μου! Πιστεύεις ότι θα σε βοηθούσε να βγάλεις μια άκρη αν τις κατέγραφες κάπου; Και μπορείς να τις πας και στο γιατρό σου ή και σε κάποιον άλλο γιατρό για να αποφύγεις τα πολλά-πολλά της πρώτης συνέντευξης.. Με εμένα μόνο έτσι μπόρεσε να βγάλει τη διάγνωση όταν ήμουν ακόμη στις αρχές. Γιατί είχα τόσο άπειρες σκέψεις και ταυτόχρονα ήμουν κενή, δε μπορούσα να αρθρώσω λέξη στην κυριολεξία, να απαντήσω στην πιο απλή ερώτηση πχ"πως είσαι;"! γιατί είχα περάσει από τόσες εναλλαγές και ανακυκλώσεις στη σκέψη και στο συναίσθημα και ο χρόνος δεν είχε καμία σημασία, οπότε ήμουν ένα ατελείωτο "δεν ξέρω"!!..
    Καταλαβαίνω που δε θέλεις να πας σε άλλο γιατρό, είναι δύσκολο να εξηγείς σε κάποιον που δε σε ξέρει καθόλου την όλη κατάσταση. Αλλά πιστεύω χωρίς να το παίζω ειδική ότι μια δεύτερη γνώμη δεν είναι κακό να την πάρεις.. Μπορεί στην τελική να συμφωνήσει στην αγωγή που σου δίνει ο δικός σου γιατρός και να νιώσεις κι εσύ πιο ήρεμος. Τώρα τι αντικαταθλιπτικό παίρνεις και πόσο καιρό;
    Πάντως ο πρώτος μου γιατρός ήταν σίγουρος ότι το αντικαταθλιπτικό δε θα με βοηθούσε, όταν έβγαλε τη διάγνωση. Μετά ξεκίνησα ένα σταθεροποιητή που δε μου έκανε τίποτα στην ουσία και με το που μπήκε και το αντιψυχωτικό στην αγωγή ηρέμησα από τις ατελείωτες συζητήσεις με τον εαυτό μου, από τα χαρακώματα-καψίματα κι από άλλα τραγικά τύπου αποπροσωποποίηση κλπ. Μετά άλλαξα ξανά αγωγή γιατί είχα ανεπιθύμητη από το risperdal και τελικά άρχισα να βρίσκω κάπως τον εαυτό μου (όσο μπορεί να τον βρει κάποιος οριακός) με την αγωγή που παίρνω τώρα.
    Επίσης όταν έχεις τόσες σκέψεις προσπάθησε να κάνεις κάτι με το σώμα σου, ώστε να απασχολείσαι κάπως! Εμένα μου έβγαινε πολύ σε κινητική ενέργεια ήμουν συνέχεια στη πρήζα, πιστεύω βοηθάει το να κινείσαι από το να στέκεσαι άπραγος μόνο με τις σκέψεις.. Εγώ δεν το άντεχα!! Θα σε βοηθήσει και με το θυμό πιστεύω :)
    Will I ever be free?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Δεν νομιζω οτι εχω το κουραγιο να γραφω τις σκεψεις μου. Βασικα πιστευω οτι δε θα μου προσφερει τη δεδομενη στιγμη. Το αντικαταθλιπτικο το επαιρνα για εναμιση χρονο περιπου και το σταματησα τον περασμενο Ιουνιο γιατι ειμουν καλα. Το σεροξατ επαιρνα και μερικες φορες σε εντονο αγχος και κανα ζαναξ. Βεβαια εγω, οπως σου προειπα, δεν εχω θεματα με χαρακωματα-καψιματα και ισως γι'αυτο δεν μου εδωσε καποιο αντιψυχωτικο, δεν ξερω, υποθεσεις κανω... Οσο για την κινηση που λες, ναι πραγματι καποιες φορες με βοηθαει αλλά υπαρχουν και φορες που απλα θελω να κοιμαμαι για να μη σκεφτομαι.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

Similar Threads

  1. Τι καταλαβα μετα απο 2,5 χρονια φαρμακευτικη αγωγη.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-09-2011, 22:01
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  3. Replies: 9
    Last Post: 18-02-2011, 16:21
  4. φαρμακευτικη αγωγη και αποτελεσματα
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 26-05-2009, 10:28
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •