22 χρονών και μόνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11

    22 χρονών και μόνη

    Χαιρετίζω τα μέλη του γκρουπ!!
    Όπως λέει και ο τίτλος είμαι 22 χρονών και μόνη! Και δεν σας κρύβω ότι με προβληματίζει αρκετά..
    Το έχω συζητήσει και με φίλες μου αλλά τη γνωστή ατάκα «όλα θα έρθουν στην ώρα τους» είναι καλό να την ακούς στα 15.. στα 22 απλά προβληματίζεσαι και σκέφτεσαι τι φταίει, τι κάνεις λάθος, τι ζητάς και μήπως είναι και υπερβολικά αυτά που ψάχνεις.

    Αν με θυμηθώ σας μαθήτρια όντως δεν ήταν κάτι που με απασχολούσε κοίταζα τα μαθήματα και τους στόχους μου και έλεγα ότι μέχρι τις σπουδές υπάρχει χρόνος. Μα τελειώνω φέτος και νιώθω ότι μου λείπουν πράγματα, πώς δε ζω, πώς χάνω πολύτιμες στιγμές τις νεανικής μου ζωής. Δεν είναι ότι δεν βγαίνω με τις παρέες μου.. βγαίνω και περνάω πολύ καλά μαζί τους αλλά δεν είναι το ίδιο.. Και πλέον όταν είσαι 22 και περισσότεροι έχουν τη σχέση τους αισθάνεσαι λίγο περίεργα.. Από την άλλη δεν θέλω μια σχέση απλώς για να έχω! Πρέπει να μου κάνει αυτό το "κλιΚ" και ο άλλος..

    Είχα στο παρελθόν κάτι σαν σχέση, μάλλον περισσότερο σαν φλέρτ θα το έλεγα.. που εγώ την πίστευα πολύ αλλά διαψεύστηκα και πληγώθηκα πολύ. Από τότε με προσέγγισαν 2-3 παιδία αλλά τίποτα σοβαρό.

    Πρόσφατα έμαθα ότι σε άτομα που δεν με γνωρίζουν προσωπικά, φαντάζω απόμακρη, απρόσιτη, σοβαρή, κοπέλα όχι για πολλά πολλά, που ίσως σκέφτεται πιο ώριμα απ’ όσο αρμόζει στην ηλικία μου.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αλλα αγορια σε εχουν προσεγγισει κατα καιρους? Μηπως κ συ δε δινεις ευκαιριες κ τους κοβεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Δεν είναι ότι τους κόβω.. μάλλον δεν με προσεγγίζουν! Ή καλύτερα δεν με προσεγγίζει κάποιος που να αρέσει και σε μένα..
    Και δεν είναι ότι δεν βλέπομαι.. όπως που λένε εμφανισιακά είμαι μια χαρά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι δε σ αρεσε σ αυτους που σε προσεγγισαν?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Δεν μπορώ να το προσδιορίσω και να πω είναι αυτό και το άλλο. Μάλλον εμφανισιακά δεν μου έκαναν το κλίκ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με το ατομο που υπηρχε ενα φλερτ οπως λες, τι εγινε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Με το ατομο που υπηρχε ενα φλερτ οπως λες, τι εγινε?
    Είναι ρητορική η ερώτηση; Δεν εξηγείται αλλιώς :D

  8. #8
    Αν δεν θες να κάνεις μια σχέση μόνο για να κάνεις όπως λες τότε θα περιμένεις...σε άλλους έρχεται γρήγορα και σε άλλους πιο αργά...αφού όπως λες περνάς καλά με τις παρέες σου εστίασε σε αυτό αλλά προσπάθησε να κάνεις και οτιδήποτε άλλο σε ευχαριστεί...η ζωή έχει πολλές απολαύσεις και ευχάριστες στιγμές και δεν θα πρέπει να προβληματίζεσαι για κάτι που σου λείπει αυτή τη στιγμή....ούτως η άλλως αυτό θα έρθει εκεί που δεν το περιμένεις...είσαι πολύ μικρή ακόμα...
    αν πάλι κάνεις κάτι μόνο για να κάνεις πιστεύω οτι θα το μετανοιώσεις μετά όπως όλοι...Προσπάθησε να περνάς ευχάριστα και μη φοβάσαι τίποτα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    17
    Μηπως εχει πολυ υψηλα στανταρ?
    Επισης προσπαθησε να εισαι λιγο πιο "αλεγκρα" και μην δειχνεις οτι εισαι κλειστη και σνομπ!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    τι αγχωνεσαι βρε?? εισαι 22 μολις χρονων, εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου και αγχωνεσαι??βγες,διασκεδασε, περνα καλα με τους φιλους σου και θα ερθει και το ποθουμενο!!παραδοσιακα εσεις οι γυναικες βρισκετε ευκολοτερα καποιον αντρα απο οτι εμεις μια γυναικα!ποσο μαλλον μια ''σωστη'' πλεον..αναλογα βεβαια και με τα προτυπα του καθενος. δλδ εγω στα 27 μου τι πρεπει να κανω που ειμαι μονος αν αγχωνεσαι εσυ?:cool: don't panic!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    32
    Γεια σου ισαβελα... Ειναι σκληρό να είσαι πιο ώριμος συναισθηματικά στα 22...! Αλλοι στα 22 ακούνε σχέση και βγάζουν μπιμπικια! Εγω είχα την τύχη στην ατυχία μου να αγαπησω 2 φορες (την μια τέσσερα χρόνια και την άλλη ένα)... Είμαι και γω σε μια παρόμοια κατάσταση στην οποία έχω πληγωθει και τις 2 φορές τόσο, όσο χρειάζεται για να χάσω τον ύπνο μου, την όρεξη μου και αλλα... Είμαστε ρομαντικοι ή καλύτερα hopeless romantics... Θεωρούμε την ξεπέτα ή τις περιστασιακές σχέσεις ανωφελες χωρίς ουσία γιατι πάντα θελουμε συναίσθημα, αυτο που δίνει πραγματική χαρα... Είμαι και γω 22 και νιώθω αυτη την απογοήτευση, την χαμηλή αυτοεκτίμηση αφού βλέπω φίλους να έχουν οποία θέλουν ενώ εγω θέλω με συγκεκριμένες προϋποθέσεις... Υπομονή θέλει, όσο παιδικό και να σου ακούγεται, ναι κάποια στιγμή θα ερθει αυτο που θελουμε αρκεί ομως να μην μένουμε απαθείς! Δεν θα μας χτυπήσουν την πόρτα...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55
    Καλησπέρα Ισαβέλλα (και λοιποί), αν κι έχεις καιρό να μπεις. Δε θα σου πρότεινα να αναλωθείς σε σχέσεις ή γνωριμίες που δε σου ταιριάζουν, αλλά να ανοιχθείς λίγο σαν άνθρωπος κι έτσι θα ανοίξει και ο κύκλος σου. Μην απογοητεύεσαι, είσαι μικρούλα ακόμα (αν και αρκετά ωριμη για την ηλικία σου). Μη σε παίρνει απο κάτω. Κάπου υπάρχει το άλλο σου μισο ;)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και όλους όσοι διάβασαν το θέμα μου.
    και ναι βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση όπως πριν από δυο μήνες!
    Δεν ξέρω τί περιμένω αλλά σε όσους με προσεγγίζουν κάτι βρίσκω που δεν με ελκύει.. πρόσφατα ένα παιδί μου είπε ότι του αρέσω αλλά εγώ δεν το προχώρησα..δεν θέλω να κάνω σχέση απλά για να κάνω, χωρίς να πληρούνται αυτά που έχω στο μυαλό μου.. αν και αυτή η φιλοσοφία δεν βλέπω να με βγάζει σε καλό δρόμο!

    Δεν ξέρω αν θα ακουστεί παράξενο ή τρελό.. αλλά σκέφτομαι μήπως με τρομάζει μου έρχονται και μου λένε ότι τους αρέσω ( που ξανατονίζω ότι δεν είναι και πολλοί) και αυτόματα απομακρίνομαι ή ξενερώνω.. ενώ αν πρώτα άρεσαν σε μένα και εγώ τους προσέγγιζα με τρόπο και μετά αυτοί ανταποκριθούν θετικά και χωρίς να τους έχω σίγουρους, ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    20
    Ισαβελλα γεια σου!

    Ειμαι κι εγω στην ηλικια σου, και οσα περιγραφεις δε μου ειναι τελειως αγνωστα.. Κι εγω ετσι ειμαι σα χαρακτηρας, κλειστη, δεν ανοιγομαι ευκολα και συχνα η πρωτη εντυπωση που θα ακουστει για μενα ειναι "ειναι καπως απομακρη". Η αληθεια ειναι καπου εκει κοντα, νομιζω ειναι στο χαρακτηρα μας να μη θελουμε να δωσουμε την ευκαιρια σε νεα ατομα να μας προσεγγισουν επειδη εκ πρωτης οψεως τα θεωρουμε αταιριαστα με εμας. Εγω προσωπικα δεν ηθελα να αναλωνομαι σε ατομα που εβλεπα οτι δεν ταιριαζω. Ετσι δημιουργειτο ενα τειχος μεταξυ εμου και του αλλου. Δεν ειναι κακο αυτο παντα, με δεδομενο οτι επιλεγουμε ποιους θελουμε να εχουμε στη ζωη μας! Το να συναναστρεφεσαι με καποιον που δε σου προσφερει κατι η επικοινωνια του μαζι του απλα για να πεις οτι " μου μιλαει αυτος, αρεσω σε αυτον, περναω την ωρα μου" και να δειξεις κοινωνικη η αποδεκτη κατ' εμε ειναι λαθος.. Δε λεμε βεβαια να φτασουμε και στα ορια του αντικοινωνικου! Επισης, θεωρω οτι σε πολλες περιπτωσεις εχουμε θεσει και εμεις υψηλα στανταρ γι' αυτους που θελουμε κοντα μας. Η αισθηση του ανικανοποιητου παραμενει παντα, πρεπει να χαλαρωσουμε και να δωσουμε ευκαιριες σε κατι εν δυναμει θετικο.. Ειμαστε μικρες, εχουμε τη ζωη μπροστα μας, ειναι νωρις να μιζεριαζουμε γι' αυτα. Εξαλλου, το καλυτερο θα ειναι να ειμαστε ο εαυτος μας, και αυτος θα ξεκλειδωθει απο μονος του οταν βρουμε εκεινον που πραγματικα μας ενθουσιαζει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ισβελλα με το αγορι που σου πε του αρεσεις τωρα προσφατα, για ποιο λογο δεν το προχωρησες?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 23 χρονων και μου συμπεριφερονται σαν 5- συγκατοικηση μετα απο σπουδες
    By bubou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2012, 00:30
  2. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 23:51
  3. Ένα πρόβλημα 12 χρόνων...
    By kalina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 26-08-2011, 00:33
  4. 35 χρονών παρθένος...
    By samgia12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 16-03-2011, 16:28
  5. Ο εφιάλτης των παιδικών μου χρόνων...
    By Darkness in forum Κακοποίηση
    Replies: 109
    Last Post: 11-03-2009, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •