Πονας απο το ανχος??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Question Πονας απο το ανχος??

    Καλησπερα 3φορα που γραφω θελω να κανω 2 ερωτηματα..εγω εχω πονους στο σωμα μου και ολοι γιατροι με ολες τις εξετασεις που εκανα μου παν ολα ειναι ψυχολογικα..αφου ειναι ετσι γιατι ποναω τοσο εντονα στο σωμα τοσο πολυ ολα απο το μυαλο αφου ποναω??επεισης ολοι εσεις που ειστε εδω πονατε ι απλα ειστε χαλια σε διαθεση??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    η χαλια διαθεση και το αγχος έχουν την δυναμη να επηρεασουν τα πάντα! το όλο άγχος σου μπορει να το βιώνεις με σωματικά συμπτώματα!
    εγώ όταν έχω αγχος γίνομαι δυσκοιλια, κόβεται η έμμυνος ρύση, εχω πονοκέφαλο, ζαλίζομαι..
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  3. #3
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    η χαλια διαθεση και το αγχος έχουν την δυναμη να επηρεασουν τα πάντα! το όλο άγχος σου μπορει να το βιώνεις με σωματικά συμπτώματα!
    εγώ όταν έχω αγχος γίνομαι δυσκοιλια, κόβεται η έμμυνος ρύση, εχω πονοκέφαλο, ζαλίζομαι..
    καλησπερα εγω απο την πρωτη κριση πριν απο 6 μηνες που αρχισε με μια δυσπνοια που τωρα δεν την εχω σε μεγαλο βαθμο ολο κατι θα με ποναει τουλαχιστον τις περισσοτερες μερες και καμια φορα πολι εντονα..τι να κανω για να μην ποναω δεν μπορο να το καταλαβω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    οταν εννοεις σε ποναει κατι??τι σε ποναει?το στομαχι σου?το ποδι σου ?τι?τα κοκαλα σου?
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  5. #5
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    οταν εννοεις σε ποναει κατι??τι σε ποναει?το στομαχι σου?το ποδι σου ?τι?τα κοκαλα σου?
    εδω και μια βδομαδα εχω εντονους πονοκεφαλους και δισκοιλιοτιτα πριν 1μισι μηνα εκανα μαγνητικη εγκεφαλου γαστροσκοπηση και κολονοσκοπιση χωρις να βρεθει κατι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Παυσίπονα δοκίμασες ?

  7. #7
    Quote Originally Posted by path View Post
    Παυσίπονα δοκίμασες ?
    αποφευγω παυσιπονα και χαπια

  8. #8
    Δεν ξέρω αν το άγχος προκαλεί πόνους σε διαφορα μέρη του σωματος, ξέρω σίγουρα όμως ότι αμα ειναι εντονο εχει ως αποτελεσμα πονοκεφαλους και κόπωση/κουραση, αφού εξαντλεί τον οργανισμό λες και το άτομο απασχολήθηκε με τις ωρες σε χειρονακτικη εργασία. Προκαλεί ζημια στο ανασοποιητικό σύστημα, ήτοι στην αμυνα του οραγνισμού και έτσι το άτομο ειναι πλεον πιο ευάλωτο στις αρρωστιες πχ κρυολογηματα και ιώσεις. Η ιατρική θεωρει επισης το αγχος αιτία πολύ πιο σοβαρων ασθενειων......
    Ζητημα πως το χειριζεσαι με τα φαρμακα και εκπαιδευοντας καταλληλα τον τροπο σκέψης.
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    6
    πονάς ναι από το αγχος. αυτές τις μέρες που ειμαι πολυ αγχομενη ποναω σχεδον παντου... δε ξέρω εσυ, αλλα εγω απο το αγχος δε τρώω εχω ταχυκαρδία συνεχεία, κλαιω ασταμάτητα... τα πόδια μου δε τα νιωθω, εχω λιποθυμίες ανα πασα στιγμή και ειπαν οι γιατροί οτι ολα ειναι λόγω της άσχημης ψυχολογικής κατάστασης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    εγώ τώρα λόγω άγχους και στεναχόρια έχω γινει δυσκοίλια και ειναι ότι χειρότερο.το θέμα ειναι οτι δεν έχω τίποτα σωματικό όλα ειναι στο μυαλό!δυστηχώς δεν γνωρίζω κάποιο τροπο να αντιμετωπιστει αυτο...
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    ενα θα σου πω για να καταλαβεις ..αν βαλεις στο μυαλό σου οτι πχ το αυτι σου σε ποναει θα αρχίσεις να εχεις συμπτώματα..Τα σωματικά συμπτώματα, λοιπόν, που δεν προκαλούνται από οργανικά ή παθολογικά αίτια ονομάζονται ψυχοσωματικά...
    Quote Originally Posted by Billaros View Post
    Καλησπερα 3φορα που γραφω θελω να κανω 2 ερωτηματα..εγω εχω πονους στο σωμα μου και ολοι γιατροι με ολες τις εξετασεις που εκανα μου παν ολα ειναι ψυχολογικα..αφου ειναι ετσι γιατι ποναω τοσο εντονα στο σωμα τοσο πολυ ολα απο το μυαλο αφου ποναω??επεισης ολοι εσεις που ειστε εδω πονατε ι απλα ειστε χαλια σε διαθεση??
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σας παιδια!Θεμα που με ενδιαφερει αυτο,θα ελεγα καλυτερα οτι με "καιει"!!Σχεδον καθε μερα ζω & εγω καπως ετσι,με πονους,μια εδω & μια εκει,χωρις να ειναι της φαντασιας μου αλλα υπαρκτοι.Στα 35 μου εχω γυρισει ολους τις ειδικοτητες των γιατρων δινοντας λεφτααααα.............φυσικα κανω & ψυχοθεραπια & την παλευω χωρις φαρμακα,αλλα πραγματικα αν καποιος δεν το χει ζησει αυτο δεν μπορει να καταλαβει ποσο βασανιστηκο ειναι........!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Σε καταλαβαινω PANH ειμαι και εγω 35, και έχω οτι και εσυ. Ειχα σταματήσεις για 3 χρόνια και πάλι με ξανάπιασε. Τώρα ειναι το στομάχι μου οποτε πάω για γαστροσκόπηση (3η φορά μέσα σε 10 χρόνια)....νοιωθω τοσο έντονο τον πονο και την απογνωση που πιστευω πως έχω θανατηφόρα ασθένεια. Εκει που γονάτισα ειναι πως μου βγηκε το CRP ποσοτικο γυρω στα 12, ενω επρεπε να ειναι 3 και λεω τέλος...αυτο ειναι....βασικά δεν καταλαβαινω και το λογο που αγχωνομαι αφου αν ειναι κάτι να συμβει θα συμβεί....δεν εχω κάνει ψυχοθεραπεία αλλα γνωριζω τους λογους που ειμαι έτσι. Οταν ημουν μικρη ο αδελφος μου αρρώσταινε συνέχεια με αποτέλεσμα ολη η οικογένεια να ειναι απο πάνω του...και εγω λιγο πιο διπλα...ισως με τα ψυχοσωματικά αναζητώ την προσοχη των γύρω μου αλλιως δεν καταλαβαινω....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    8
    Καθε μέρα πονοι. Πονοι στο στήθος, στην πλάτη, στο κεφάλι, στα πόδια, στα χέρια. Έχω κρίσεις εδώ και 1,5 χρόνο. Κάνω ψυχοθεραπείας απο την αρχη χωρίς χαπια αλλά δεν βλέπω να μπορέσω κακιά μέρα να πω ότι παει τα άφησα όλα πίσω. Είμαι 35 και εδώ και 2 μήνες έγινα πατέρας . Περίμενα να μου περάσουν όλα με το παιδι αλλά βρήκα άλλο άγχος , ανυσηχω συνέχεια εάν είναι καλα. Έχω τελευταία κάτι Σουβλιες στην καρδιά που με έχουν τρομάξει και λέω να πάω για τεστ κοποσεως.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    εμας ρωτάς ή τον εαυτό σου? αφου ο γιατρος , σου ειπε οτι ειναι ψυχοσωματικος ο πονος ακουσε τον, κατι θα ξερει. αποψη μου.

Similar Threads

  1. χρονιο ανχος
    By panatha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-11-2011, 23:10
  2. ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By efifou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2011, 13:50
  3. σεροξατ κ ανχος
    By MADRAGORAS in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-04-2010, 19:23
  4. Ανχος και στομαχι
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2010, 03:08
  5. ανχος ταχυπαλμια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2010, 14:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •