ο ερωτας και το αγχος δεν κρύβονται!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28

    ο ερωτας και το αγχος δεν κρύβονται!

    το θέμα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγο καιρό μπορει να φανεί αρχικά αστείο έως ή χαζό.
    ωστόσο παρόμοιες εμπειρίες μπορούνα να μας βοηθήσουν γενικότερα όλους μας.

    Το δικό μου θέμα έιναι πως εδώ και κάμποσο καιρό όταν είμαι πολύ κοντά με τον φίλο μου καταπίνω συνέχεια νευρικά και αγχωτικά.
    Συγκεκριμένα όταν είμαστε ξαπλωμένοι αγκαλιά πρίν κοιμηθούμε ή με το που ξυπνάμε. Αυτό μου συνέβενε και σε προηγούμενες σχέσεις μου. Και επισης θυμάμαι πως το έκανε και η μαμά μου και με άχγωνε πάρα πολύ να αντιλαμβάνομαι το στρες της και το έκανα και εγώ αν τυχαινε και κοιμόμουν μαζί της.Υπήρχε στη σχέση μας δηλαδή:P

    Για να γίνω πιο σαφής, όλη τη μέρα περνάμε πολύ καλά, αλλά μέσα στην ησυχία της νύχτας εκεί που μπορεί να είμαστε αγκαλία με πίανει ένα άγχος ότι θα μου συμβέι
    ακριβώς αυτό και θα αρχίσω να καταπίνω συνεχώς και όντως αυτό συμβαίνει και με τρομοκρατεί πως ο φίλος μου θα το καταλάβει και θα είναι έκθετο πλέον πως έχω εσωτερικά άγχη.
    Επίσης με τρομοκρατεί πως το κάνει και αυτος,δηλαδή, να καταπίνει έντονα. Γιατί αρχίζω να σκέφτομαι πως έιναι ''κολλητικό'' το άγχος μας και πως επαναλλαμβάνει αυτή την κίνηση λόγω στρες δικού του και δικού μου.

    γενικά είμαι εμονικό άτομο,έχω παέι σε ειδικό, έχω δηλαδή στοιχεία ιδεοψυχαναγκαστικά, χωρίς να πάρω ποτέ αγωγή, αλλα με ομοιοπαθητική και πολλή γυμναστική βελτιώνομαι σταδιακά και σταθερά.

    δέν ξέρω πως να το χειριστώ αυτό.είμαι σε νέα σχέση και εκεί που όλα ήταν τέλεια και έλεγα οκ!αυτός εδώ δεν έχει αγχη, καθώς η προηγούμενη σχέση μου ήταν πολύ άσχημα, τσουπ, να σου εμφανίζεται πάλι σε μία περίοδο δικής μου έντασης το ''τικ'' μου, ας το πούμε, το οποίο μάλιστα παρατηρώ πως κολλάω ή μου κολλάει ΚΑΙ το καινουριο μου αγόρι!και με τσιτώνει πάρα πολύ!!!plzzzz!help

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αdriana δεν ξερω τι να σου πω αυτο πρωτη φορα το ακουω.
    Εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη , μερικες φορες εμφανιζω καποια τικ αλλα δεν θυμαμαι να κολλησα ποτε καποιον ενα τικ μου ή να πηρα εγω τικ αλλου.
    Και γενικα δεν νομιζω τα τικ να ειναι κολλητικα.

    Αυτη ειναι η μονη εμμονη που εχεις?
    Oταν κοιμασαι μονη σου καταπινεις παλι?Πχ εγω μερικες φορες κανω ηχους , κατι σαν μμμμ αλλα μπορω να το σταματησω αν θελω και δεν το κανω μονο μπροστα σε αλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    betelgeuse σε ευχαριστώ ειλικρινά για την άμεση απαντησή σου
    Γενικά έχω εμονές που όμως αλλάζουν θεμα σε κάθε φάση.Απλα η συγκεκριμένη είναι εμφανής γι αυτο και με απασχολεί.

    Όταν κοιμάμαι μόνη μου όχι δεν με απασχολεί το θέμα και εξαφανίζεται το όποιο στρες.

  4. #4
    Πραγματι ακουγεται πολυ αγχωτικο. Αναρωτιεμαι τι θα γινοταν εαν με καποιο τροπο το αγορι σου μαθαινε γι' αυτο...;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    πως να το θεσω?φοβαμαι πως θα τα κανω χειροτερα!
    τι να πω?μπορει να τον τσιτωσω και μες το αγχος μου η στο δικο του καποια στιγμη να το ενισχυσω αντι για το αντιθετο!
    ειναι μια εμμονη??ειναι οντως προβλημα???heeeeeeeeeeeelp

Similar Threads

  1. Έρωτας (;) με μια καθηγήτρια
    By littleboat in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 134
    Last Post: 11-07-2018, 14:16
  2. ΑΓΧΟΣ & ΕΡΩΤΑΣ
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-11-2011, 12:41
  3. Σεξ&Ερωτας
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 11-06-2010, 21:45
  4. Έρωτας?
    By Moi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 13-11-2009, 14:22
  5. Έρωτας και φαγητό
    By Illusion in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 01-09-2009, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •