προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5

    προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο

    λοιπον....αρχικα γεια σας...ειμαι καινουριος εδω και ελπιζω οι συζητησεις να με βοηθησουν καπως να βγω απο το αδιεξοδο.........πριν εναμιση μηνα περιπου γνωρισα μια κοπελα στο σχολειο (ειμαι γ λυκειου και αυτη β λυκειου), πρωτη φορα στη ζωη μου μεχρι τωρα ειχα φαει τετοιο κολλημα....δε μπορουσα ουτε να φαω και ηθελα να την βλεπω συνεχεια....αρχισα να ρωταω και να μαθαινω για αυτη, εχουμε και ενα-δυο κοινους γνωστους, και οσο περνουσε ο καιρος το κολλημα μεγαλωνε. Πρωτη φορα της συστηθηκα στο σχολειο και αργοτερα της μιλησα και στο facebook. Ειχαμε εναν καλο διαλογο και προσπαθουσα να μαθω καποια πραγματα για αυτη. Δεν εδειχνε να βαριεται ή να θελει να με αποφυγει, αντιθετα εκανε και αυτη ερωτησεις και αντιδρουσε ομορφα σε τυχον πειραγματα που ισως της εκανα.....Την εβλεπα στο σχολειο καθημερινα καιτην χαιρετουσα ή της επιανα κουβεντα ααν δινοταν η ευκαιρια......με τον καιρο μιλουσαμε ολο και ποιο ανοιχτα απο το facebook αλλα απο κοντα οχι τιποτα το ιδιαιτερο....εχει τυχει να περναει διπλα μου και ουτε καν να με κοιταξει....μετα απο πολλες προσπαθειες και σε συνενοηση με εναν κοινο γνωστο κανονισα να βγουμε.....ολο το βραδυ υπηρχε αμηχανια και απο εμενα και απο αυτην καθως απο οτι εμαθα εχει καταλαβει οτι μου αρεσει και μαλιστα το συζητησε και με τις φιλες της....τα σημαδια που λαμβανα απο τις ομιλιες μας στο ιντερνετ ηταν τοσο ενθαρυντικα που ακομα και ο κολλητος μου που τα διαβασε μου ελεγε πως δεν υπαρχει αμφιβολια και αυτη με θελει...παρολα αυτα ομως οταν βρισκομαι κοντα της νιωθω να μην μπορω να μιλησω και φοβαμαι πως αν μιλησω μπορει να πω κατι που να ειναι χαζο και να την ξενερωσω (εχουν συμβει κανα δυο ατυχη περιστατικα στην προσπαθεια να της πιασω κουβεντα)......οσο περνουσαν οι μερες τα πραγματα εδειχναν στασιμα και απομακρυνθηκα απο αυτη....εκανα καπου στις 5-6 μερες να της μιλησω ΜΕΧΡΙ που μου μιλησε αυτη απο μονη της στο ιντερνετ......και το πραγμα πηρε αλλες διαστασεις μεσα μου....αρχισα να το ξανασκεφτομαι πιο θετικα...αλλα ακομα και μετα απο αυτο οι σχεσεις μας απο κοντα εχουν βλτιωθει ελαχιστα...οταν ειναι κοντα μου ή θα κοιταει το πατωμα ή θα μιλαει με τις φιλες της αλλα μολις της μιλησω θα γυρισει να μου απαντησει αμεσως και τις περισσοτερες φορες ριχνει και ενα χαμογελο αλλα δε κανει καποια προσπαθεια να συνεχισει την κουβεντα...οι φιλοι μου μου λενε πως μαλλον ντρεπεται,....ισως αλλα εγω το λαμβανω ως αμφιβολια και αυτο με τρελενει...δε ξερω πως πρεπει να χειριστω αυτη την κατασταση....παντως νομιζω πως θα ηταν κακη ιδεα να της πω πως νιωθω απο τη στιγμη που μολις τωρα εδειξε καποιον ενδιαφερον.....εσεις τι λετε ?? πως πρεπει να χειριστω την κατασταση?? συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    σιγουρα ντρεπεται...και μην περιμενεις απο εκεινη να κανει την πρωτη κινηση!!
    πρεπει να σπασεις αυτους τους φραγμους και να μιλας με αυτοπεποιθηση και θαρος..απλα μην φοβασαι..
    απο ολα οσα περιγραφεις η κοπελα μονο που δεν σου την επεσε στην ψυχρα!
    σιγουρα υπαρχει ανταποκριση και περιμενει την πρωτη σου κινηση..
    μπορεις την επομενη φορα να την ρωτησεις πχ που συχναζει και μολις σου πει πες της θελεις να παμε αυριο μαζι?
    ενα παραδειγμα εφερα.υπαρχουν πολλοι τροποι για να την πλησιασεις.
    αν ντρεπεσαι τετατετ πες της το μεσω διαδυκτιου εστω..αν βγεις κανα δυο φορες μαζι της,μετα θα αποκτησεις περισσοτερο θαρος..
    κατανοω το αγχος της ηλικιας αλλα να ξερεις πως θελουμε τους αντρες ποιο μαχιμους και δυναμικους και ειμαι σιγουρη πως κανεις δεν εχει κατι παραπανω απο εσενα..ειναι στο χερι σου αυτο...να δισταζες επειδη δεν εβλεπες ανταποκριση θα το καταλαβαινα αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν βρισκω κανενα λογο!στο ψητο λοιπον!
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θες να γραψεις ενα δειγμα των διαλογων σας να καταλαβω. Γτ παιζει να το παρερμηνευεις το θεμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    μεγαλη η πιθανοτητα παρερμηνειασ το κοριτσακι παιζει κ εσυ εισαι μικροσ κ δε ξερεισ απο αυτα καλο ιναι να μαθεισ σιγα σιγα πιθανοτατα θα σ πω ενα χρυσο κανονα αν σε θελει αποκλειεται να μη σου το δειξει θα το καταλαβεισ ετσι απλα οταν θελουν δειχνουν οταν παιζουν ειναι αλλλα τα σηματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    λοιπον.....οι διαλογοι ειναι κατι παραπανω απο ενδιαφεροντες και δε νμζ να παρερμηνευω τπτ γιατι ακομα και καποια κοινη γνωστη που την ξερει καλα στην αρχη εβλεπε την συμπεριφορα της και δε μ ελεγε θετικα πραγματα, ενω τωρα μ λεει οτι με την συμπεριφορα της εχει αρχισει να το σκεφτεται (καθως την ξερει καιρο και γνωριζει πως σκεφτεται)......οι διαλογοι αρχιζουν συνηθως οταν της στελνω κατι ακυρο μονο και μονο για να πιασω κουβεντα.....μου απανταει κατευθειαν και συχνα κανει ερωτησεις και αυτη....δειχνει ενδιαφερον (πχ με ρωτησε που θελω να περασω φετος που τελειωνω, αν θα παω στην εκδρομη που κανονισαμε με το σχολειο και τετοια).......αλλα και οι γνωστοι μου που ξερουν την ολη φαση μ παροτρύνουν οτι ειναι η καταλληλη στιγμη να δρασω και το πιθανοτερο να παρω θετικα αποτελεσμα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    μου εχει τυχει στο παρελθον να γνωρισω κοπελες που παιζουν μαζι σου.......η συγκεκριμενη δεν ειναι τετοια....ειναι ντροπαλη και δε νμζ να ειχε αλλη σχεση πιο πριν.....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    εχεις μεγαλο δικιο.....αλλα ολα ειναι στο κεφαλι μου....αν δε βρω θαρρος συντομα πιστευω οτι μπορει να την χασω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    μμμ θα απαντησω σαν να ημουν εγω ...αν βρισκομουν σε αναλογη περιπτωση στη θεση της κοπελας ( εγω δλδ να πηγαινα β λυκειου κ μιλουσα με ενα μεγαλυτερο παιδι στην δεδομενη περιπτωση εσενα π εισαι στην γ λυκειου) κ μου αρεσες κ γω καπως ετσι θα αντιδρουσα γιατι θα ντρεπομουν κ σιγουρα θα περιμενα την πρωτη κινηση απο το αγορι ......για αυτο μην δισταζεις κ προσπαθησε να την προσεγγισεις να βγειτε βρε παιδι μου κ μακαρι ολα να πανε καλα:D

  9. #9
    Αφού σου αρέσει η κοπέλα και υπάρχει κι από την πλευρά της χημεία για εσένα οι δρόμοι σας είναι ανοικτοί.
    Πρόσεξε όμως κάτι που τελικά σου διαφεύγει και είναι και η πηγή της δυσκολίας σου και του προβληματισμού σου.
    Το επιθυμητό για εσένα είναι να δημιουργήσεις σχέση με την κοπέλα. Μην βασανίζεσαι όμως με σκέψεις ανώφελες
    και μην φορτώνεσαι με αρνητικό συναισθηματικό, και αισθητικό κυρίως, φορτίο. Αν και το επιθυμητό είναι η σύναψη
    στενής σχέσης και δεσμού με την κοπέλα οι αρχές που πρέπει να σε κατευθύνουν δεν πρέπει να έχουν την άμεση
    επιρροή της επιθυμίας σου αυτής. Τι σημαίνει αυτό;;; Σημαίνει πως ναι μεν την θέλεις την κοπέλα δεν την πιάνεις
    όμως σφιχτά και με πρώτες κουβέντες που θα της πεις να είναι: <<-Μου αρέσεις πολύ, θέλεις να τα φτιάξουμε;;;>>
    Όχι. Δεν γίνονται έτσι αυτές οι δουλειές. Αυτό που θα πρέπει πρώτα από όλα να επιδιώξεις είναι να κάνετε όσο
    μπορείτε περισσότερο παρέα και να έρθετε ο ένας κοντά στον άλλο. Μην σκέφτεσαι πως θέλεις να την κάνεις κορίτσι σου.

    Μάθε ποιός κινηματογράφος παίζει ταινία νεανικού περιεχομένου και πρότεινε της να πάτε σαββατοκύριακο να την δείτε.
    Αν δεχτεί και πάτε όταν τελειώσει η ταινία, και υπάρχει και χρόνος ελεύθερος φυσικά για εκείνη, πρότεινε της να πάτε
    να φάτε κάτι σε κάποιο νεανικό εστιατόριο (Μακ Ντόναλτ συνήθως και τα παρόμοια) ή όπου η ίδια θέλει. Μετά αν ακόμη
    υπάρχει χρονικό περιθώριο γιατί όχι να πάτε και για ένα καφεδάκι ή ποτό σε κάποιο μέρος που συγκεντρώνει μαθητόκοσμο
    ή φοιτητόκοσμο. Κάπως έτσι θα πρέπει να οραματίζεσαι να την πλησιάσεις την κοπέλα. Και προσοχή. ΔΕΝ εκδηλώνεις
    και ΔΕΝ της εκφράζεις λεκτικά τίποτε για τα συναισθήματα σου και τις πεποιθήσεις σου για εκείνην. Για αυτά θα αφήσεις
    να ομιλούν η ευγένεια σου και η όλη σου εν γένει συμπεριφορά, και αυτή θα νοιώθει και θα δέχετε τα μηνύματα.

    Όταν λάβει χώρα η πρώτη σας κοινή έξοδο, το επόμενο που θα επιδιώξεις θα είναι να την επαναλάβετε. Βάλε και λιγάκι
    φαντασία βέβαια, δεν είναι ανάγκη να επαναλάβετε τα ίδια της περασμένης σας εξόδου.

    Το επιθυμητό, τώρα, το ποθητό σου, δηλαδή,να την κάνεις κορίτσι σου, θα έρθει από μόνο του αβίαστα όταν ωριμάσουν
    ανάμεσά σας οι συνθήκες, κάτι που να ξέρεις δεν αργεί αν και εφόσον ξεκινήσεις ομαλά να χειρίζεσαι την κατάσταση.

    Άντε καλή επιτυχία και σου εύχομαι να την ερωτευτείς την κοπέλα κι αυτή εσένα, με όλη την δύναμη της ψυχής σας.

Similar Threads

  1. Τικ στο προσωπο
    By nvex in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2013, 00:20
  2. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2011, 18:33
  3. Βοήθεια για κοντινό μου πρόσωπο
    By minkowski82 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-03-2008, 00:59
  4. Φοβίες με κοντινό μου πρόσωπο
    By Neronas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2007, 10:24
  5. Πρόβλημα με φιλικό μου πρόσωπο-Help!
    By Perla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2006, 03:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •