Υπερβολικο αγχος ή κατι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44

    Υπερβολικο αγχος ή κατι αλλο?

    Αυτο τον καιρο δεν περναω και τα καλυτερα μου..απο το καλοκαιρι ειμαι συνεχως μεσα στο αγχος,τα νευρα και την θλιψη για πολλους λογους..ειμαι ετσι λογο μιας κοπελας,λογο καποιων τσακωμων που ειχα με 2 φιλους μου,λογο της πιεσης που δεχομαι απο τους γονεις μου για το διαβασμα(3η λυκειου φετος) και ειναι λογο καποιων σκεψεων που εκανα που καποιες μου προκαλουσαν τρομο/φοβο και με αγχωναν και αλλα μου προκαλουσαν απλα θλιψη..μια απο τις σκεψεις μου..ηταν οτι κατι εχει αλλαξει,νιωθω διαφορετικα...οτι δεν ζω οπως παλια..κατι εχει αλλαξει και με πιανε πανικος επειδη δεν ηξερα τι εχω(αφηστε που παρατησα τα διαβασματα και δεν κοιμαμαι πλεον φυσιλογικα(4-6 ωρες κοιμαμαι))....τελοςπαντων..ζη τησα απο τους γονεις μου να παω σε εναν ψυχολογο γιατι δεν μπορουσα αλλο...πηγα 2-3 φορες..του λεγα τα προβληματα μου..και αυτος μου ειπε οτι εχω υπερβολικο αγχος και χαμηλη αυτοεκτιμηση...τελοςπαντων με την αυτοεκτιμηση μπορω να πω με βοηθησε..σταματησα να σκεφτομαι μιζερα και αρνητικα,και με εκανε να νιωσω καλυτερα..παρολα αυτα ομως..παλι δεν ενιωθα καλα..ενιωθα μια πιεση στο κεφαλι μου,μια μελανχολια,ενα ''κενο'' μεσα μου..και οτι κατι ειχε αλλαξει..δηλαδη ειτε περναγα καλα,ειτε ασχημα..παντα ενιωθα περιεργα...δεν ξερω πως να το εξηγησω..τοτε..αρχισα να σκεφτομαι το αγχος θα φταει και αρχισα να σκεφτομαι ποιος μπορει να ναι ο παραγοντας του..τελοςπαντων δεν εβγαλα ακρη ετσι αποφασισα να γραψω αυτα που εχω στο διαδικτυο..μου βγαλε καποια πραγματα τα οποια με τρομοκρατησαν..αλλα μου βγαλε ενα το οποιο νμζω ταιριαζε με αυτα που εχω,αποπρωσοποποιηση γιατι συνηθως λεει προκαλειτε απο εντονος αγχος,θλιψη,ταραχη,ελλειψη υπνου και καπου ελεγε λογο εφηβιας..τα χω ολα αυτα εγω..αρα λεω αυτο μπορει να ναι..το συζητησα με τον ψυχολογο μου και μου ειπε..δεν εχεις κατι τετοιο..απλα εχεις υπερβολικο αγχος και επειδη φοβασαι οτι εχεις κατι και δεν ξερεις τι ειναι αυτο νιωθεις ετσι...οταν μου πε αυτο ο ψυχολογος,ηρεμησα λιγο..και πηρα την αποφαση οτι εχω αγχος και για αυτο νιωθω ετσι,,θα το αγνοησω και θα μου περασει..αλλα καθε φορα νιωθω καπως περιεργα..δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου ή οχι..αλλα νιωθω σαν κατι να χει αλλαξει..και να μην το σκεφτομαι..παντα ερχετε αυτοματα στο μυαλο μου..οταν ξαναπαω στο ψυχολογο θα του ξαναμιλησω για αυτο..εσεις εχετε περασει ποτε κατι παρομοιο?μπορειτε να μου πειτε εναν τροπο να το αντιμετωπισω;Γιατι περα απο το γεγονος οτι με βασανιζει..με κραταει και πισω σε πολλους τομεες..αρα αν εχετε καποια ιδεα για το τι πιστευετε οτι εχω και πως μπορω να το αντιμετωπισω θα σας παρακαλουσα να μου το πειτε γιατι χρειαζομαι βοηθεια..:/..Ευχαρηστω

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    φιλε μου πατα στην αναζητηση "μπερδεμα στο μυαλο..." που ειναι δικο μου post για να δεις οτι δεν εισαι ο μονος που αισθανεσαι ετσι κατ αρχας.(αν σε παρηγορει). σιγουρα ειναι αγχος, δεν εχεις κτ σοβαρο να ξερεις, ομως πρεπει να το αποβαλλεις ισως με λιγη βοηθεια καποιου ειδικου γτ θα βασανιζεσαι τζαμπα.εκανες πολυ καλα που πηγες σε ψυχολογο ομως γνωμη μου ειναι να επισκεφθεις και εναν ψυχιατρο (μην δινεις σημασια στις προκαταλειψεις καποιων) ο οποιος θα σου δωσει το κατι παραπανω ωντας πιο εξειδικευμενος και θα το ξεπερασεις θα δεις κ αμεσα μαλιστα κ θα "γυρισεις" στην ζωη σου.μην ανησυχεις γτ το αγχος φερνει πιο πολυ αγχος κ μπερδευεσαι ακομα πιο πολυ μεσα στις σκεψεις σου.

Similar Threads

  1. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 02:26
  2. Σπαστικη κολλιτιδα απο υπερβολικο αγχος
    By Αντωνακος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 20-07-2013, 18:22
  3. υπερβολικό άγχος :(
    By Sally_Cinnamon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2012, 02:02
  4. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 13:26
  5. ΑΓΧΟΣ - ΣΤΡΕΣΣ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By Katrine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-2010, 00:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •