Παραιτηθηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Παραιτηθηκα

    ειμαι 23 χρονων και παραιτηθηκα...σπουδαζα 4 χρονια και βλεπω το ονειρο μ να απομακρυνεται ολο και περισσοτερο απο εμενα.βλεπω ανθρωπους γυρw μου π μπορουν ακομα να κανουν ονειρα κ εγω απορω πως.παντα ημουν καταθλιπτικο ατομο αλλα τωρα το νιωθω εντονα στο πετσι μ οταν δεν θελω να ξυπνησω το πρωι,οταν παρακαλαω να με παρει ο θεος κοντα του,οταν κλαιω με το παραμικρο και νιωθω σαν καποιος να εχει ρουφηξει καθε ιχνος ζωης απο μεσα μ..και αναρωτιεμαι:αξιζει να το παλεψω η θα νιωσω ανακουφιση αν παραδοθω στο γαληνιο κ τοσο γνωριμο πια για μενα αισθημα???

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48
    ελλινα .... έχεις απογοητευτεί με τη σχολή σου ... δεν ξέρεις τι να κάνεις ... δεν σου αρέσει τελικά αυτό που σπούδαζες ... τι απο όλα .. ξαφνικά .. έτσι αυτή η απογοήτευση ..

  3. #3
    Τι σε οδήγησε Ελλίνα στην παραίτηση;;; Κάποιες αποτυχίες μήπως ή η έλλειψη έλκυσης για πράγματα και καταστάσεις που θα ήθελες να κατακτήσεις ή αποκτήσεις;;;

    Τι σπούδαζες;;;

  4. #4
    παντα υπηρχε δεν ηρθε ξαφνικα..την σχολη την τελειωσα,αυτο που αγαπαω ομως δεν μ δινει κανενας την ευκαιρια να κανω..αυτη η σχολη ηταν η τελευταια μ ελπιδα να σωθω απ την καταθλιψη αλλα χαθηκε κ αυτη

  5. #5
    Τι σπούδασες Ελλίνα;;; Και τι είναι αυτό που αγαπάς;;; Και η ευκαιρία να εξασκήσεις αυτό που αγαπάς γιατί εξαρτάται από άλλον-άλλους;;;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48
    το ιδιο ακριβως συναιβει και την κοπελα .. το ειχε δεδομενο πως θα ασχοληθει με τη σχολη της και πτπ αλλο στον κοσμο .... οταν τελειωσε ομως και επρεπε να αντιμετωπισει ξεκαθαρα τα πραγματα πελαγωσε γιατι δεν ηξερε απο που να αρχισει ... που θα βρει απασχοληση σχετικα με το αντικειμενο της κλπ ... δεν μπουσε να φανταστει τον εαυτο της μετα απο 4 χρονια σπουδων να πιασει δουλεια σε καφετερια ... ελα μου ομως που εμεις η ανρωποι κανουμε σχεδια και ο Θεος κανει τα δικα του .... αν καταλαβα καλα και εσυ δεν μπορεις να βολευτεις καπου σωστα>> και εισαι απογοητευμενη γιαυτο ....

  7. #7
    εμποροπλοιαρχων..ισως το ονειρο ειναι γραφτο να παραμεινει ονειρο ομως...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48
    αχχ βρε ελλινα μου .. και εγω οταν εδωσα πανεληνιες και δεν περασα γιαυτο το λογο δεν ξαναεδωσα για να μην στεναχωριεμαι στο μερα ... θα μου πεις ολοι δεν σκεφτομαι τοσο κουτα οσο εγω .. δικιο εχεις .. αλλα τωρα τι κανεις .. πως προχωρας .. σκυβεις το κεφαλι και φορας μαυρα ρουχα .. τι γινεται .. πρεπει να αντιδρασεις .. δεν τελειωσαν ολα .. καπου υπαρχει φως και πρεπει να το βρεις και να βγεις απο το σκοταδι .. δεν ειμαστε γενημενοι για να ζουμε στο σκοταδι .. τρομαζουμε >)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ellina View Post
    ειμαι 23 χρονων και παραιτηθηκα...σπουδαζα 4 χρονια και βλεπω το ονειρο μ να απομακρυνεται ολο και περισσοτερο απο εμενα.βλεπω ανθρωπους γυρw μου π μπορουν ακομα να κανουν ονειρα κ εγω απορω πως.παντα ημουν καταθλιπτικο ατομο αλλα τωρα το νιωθω εντονα στο πετσι μ οταν δεν θελω να ξυπνησω το πρωι,οταν παρακαλαω να με παρει ο θεος κοντα του,οταν κλαιω με το παραμικρο και νιωθω σαν καποιος να εχει ρουφηξει καθε ιχνος ζωης απο μεσα μ..και αναρωτιεμαι:αξιζει να το παλεψω η θα νιωσω ανακουφιση αν παραδοθω στο γαληνιο κ τοσο γνωριμο πια για μενα αισθημα???
    Ο Θεός δεν σε έχει πάρει κοντά του,και δεν θέλει να σε πάρει κοντά του τόσο απλά.
    Όνειρα.Μια τόσο βαριά λέξη.Είμαι σίγουρος οτι και εσύ έχεις κάπου εκεί μέσα στην ψυχούλα σου,καρφιτσωμένα τα όνειρα σου.Και διστάζεις να τα πιάσεις και να χρησιμοποιήσεις ώστε να παραδοθείς?Τόσο άμαχα?23 χρονών,και να εγκαταλείψεις χωρίς να πολεμήσεις?
    Για ποιόν λόγο απομακρύνεται το όνειρο σου?Σκέψου,είναι εφικτό να το προλάβεις?Αντικειμενικά.
    Κυνηγησέ το!
    Μην επικεντρώνεσαι στους άλλους.Κάπου θα τους βλέπεις να έχουν ζήσει περισσότερα πράγματα(γιατί έτσι ισχυρίζονται),και άλλα τόσα.
    Κοίτα εσύ τι μπορείς να κάνεις,εκτός από αυτό το πολύ άσχημο που πιστεύω να καταλαβαίνεις και εσύ ξεστόμισες.
    Θα αισθανθείς γαλήνη όταν θα δεις να βαδίζεις προς το όνειρο σου,όχι όταν το έχεις παρατήσει.
    Την ζωή που έχουμε ο Θεός μας την έδωσε για να την ζήσουμε όχι για να πούμε δεν την θέλω γιατί είμαστε κλειστόμυαλοι.
    Χρωστάς πολλά μαθήματα και δυσκολεύεσαι να ανταπεξέλθεις?
    Προσπάθησε το όσο δεν πάει.

  10. #10
    ξερεις δεν ειμαι απ αυτους π τα περιμενουν ολα στο πιατο κ παραπονιουνται με το παραμικρο..ξαχτηκα πολυ το παλεψα,προσπαθησα να βρω εναλλακτικες λυσεις,αλλο αντικειμενο απασχολησης αλλα τπτ απο αυτα δεν πετυχε.δεν θελω να ειμαι κλαψιαρα κ αν ειμαι ζητω συγνωμη.εχω αρχισει να αποχομαι την κατασταση,δεν ειναι ολοι για ολα θα μ πεις..απλα το σκοταδι δεεν με τρομαζει πια ειναι ο φιλος μ,το αποκουμπι μ...κ αυτο με τρομαζει πιο πολυ απ ολα,οτι εχει αρχισει να μ αρεσει..

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48
    ελλινα εχεις σχεση αν επιτρεπεται ....

  12. #12
    4 χρονια κ ειναι ο,τι καλυτερο μ συνεβη ποτε απλα δεν μπορω να τ μιλησω γι αυτο,δεν ξερω γιατι..νιωθω πως πρεπει να ειμαι δυνατη για ολους,ολοι αυτο περιμενουν απο εμενα..λενε δεν εχεις αναγκη εσυ εισαι δυναμικη θα τα καταφερεις..εγω ομως νιωθω την δυναμη μ να μ εγκαταλειπει μερα με την μερα κ απλα θελω να κοιμηθω...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ellina View Post
    ξερεις δεν ειμαι απ αυτους π τα περιμενουν ολα στο πιατο κ παραπονιουνται με το παραμικρο..ξαχτηκα πολυ το παλεψα,προσπαθησα να βρω εναλλακτικες λυσεις,αλλο αντικειμενο απασχολησης αλλα τπτ απο αυτα δεν πετυχε.δεν θελω να ειμαι κλαψιαρα κ αν ειμαι ζητω συγνωμη.εχω αρχισει να αποχομαι την κατασταση,δεν ειναι ολοι για ολα θα μ πεις..απλα το σκοταδι δεεν με τρομαζει πια ειναι ο φιλος μ,το αποκουμπι μ...κ αυτο με τρομαζει πιο πολυ απ ολα,οτι εχει αρχισει να μ αρεσει..
    Η αποδοχή ωστόσο των καταστάσεων που δεν μας ικανοποιούν και οι φιλικότητες με το σκοτάδι δεν βοηθούν και πιστεύω να το καταλαβαίνεις και εσύ η ίδια.
    Δεν είσαι κλαψιάρα κοπέλα μου,και μην ξαναζητήσεις συγνώμη όλοι γραφτήκαμε στο φορουμ για κάποιον λόγο.
    Πιστεύω οτι έχεις περάσει πολλά για να λες οτι δεν τα παρατάς και εύκολα.Αλλά με συγχωρείς,αποκλείεται όλοι οι δρόμοι να οδηγούν σε αδιέξοδο,και σε μια τόσο όμορφη ηλικία να κάνεις λόγο για παραίτηση ονείρων,παραίτηση ζωής..
    Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω προκειμένου να σε βοηθήσω.Δεν αναφέρεσαι σε κάποιο κομμάτι συγκεκριμένα.
    Δεν σου κάνει η σχολή που είσαι?Δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48
    μιλησε του μη κανεις το λαθος και το κρατας μεσα σου .... θα σε στριμωξει .... αν του μιλησεις θα βρεθει λυση .... και εσυ θα νιωσεις καλυτερα ... ενα βαρος κομμενο στα δυο γινεται μισο και μισο ..... μιλησε του .....

  15. #15
    αντιθετως μ αρεσει κ με εξιταραν οι απαιτησεις του επαγγελματος του ναυτικου αλλα οταν κανενας δεν σ δινει την ευκαιρια να κανεις αυτο στο οποιο ξερεις οτι εισαι καλος απογοητευεσαι..κ η απογοητευση παει πακετο με την θλιψη κ αυτη με την σειρα της στην καταθλιψη..απλα θελω να κοιμηθω..μερικες φορες συνερχομαι κ λεω οτι δεν θα τα παρατησω ετσι ευκολα αλλα μετα ξαναγυρναω στα ιδια.σαν φαυλος κυκλος η ζωη μ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •