Σχιζοφρένεια, παρακαλώ θέλω μια γνώμη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5

    Σχιζοφρένεια, παρακαλώ θέλω μια γνώμη!


  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5
    έχω μια σχέση εδώ και 10 μήνες με κάποιον .Ενώ περνούσαμε τόσο ωραία, τον τελευταίο μήνα έχουν παρουσιαστεί διάφορες καταστάσεις στη σχέση μας οι οποίες με μαραμέμπουν σε σχιζοφρένεια. Θέλω μια γνώμη άμεσα αν μπορει κάποιος να μιλήσει μαζί μου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6
    Ποιές καταστάσεις παραπέμπουν σε σχιζοφρένεια στη σχέση σου; Τι σε κάνει να κάνεις αυτή τη συγκεκριμένη διάγνωση; Μπορεί να είναι κάτι παροδικο. Για πιθανή σχιζοφρένεια δική σου ή δική του/της μιλάς;

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    luisapap,
    καλώς ήλθες στο e-psychology.
    Εάν θέλεις, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη ώστε να καταλάβουμε ακριβώς τι είναι αυτό που θέλεις να μάθεις. Αν επιθυμείς να μάθεις τα διαγνωστικά κριτήρια ώστε να κάνεις (αυτό)διάγνωση θέλω να σου πω ότι πρόκειται για παγίδα και το καλύτερο που έχεις να κάνεις (αν είναι αυτός ο λόγος) είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχίατρο.

    Για οτιδήποτε άλλο, στη διάθεση σου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    kalos mas irthes kai apo mena...

    Exei dikio o dodoni an mporeis gine ligo pio sigekrimenh gia na mporesoume kai emeis me ta liga pou xeroume na boithisoume...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5
    Καλημέρα σας,
    ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Έχετε δίκιο, δεν ήμουν καθόλου σαφής. Απλά τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικά από τότε που έγραψα αυτές τις γραμμές. Ο φίλος μου αυτήν τη στιγμή νοσηλεύεται σε ψυχιατρική κλινική, ιδιωτική, μετά απο εισαγγελική παραγγελία. Αλλά ας σας πω τα πράγματα από την αρχή και το΄ιστορικό του όπως το έχω καταλάβει μέχρι τώρα :
    Είναι 39 χρονών, καθηγητής στο επάγγελμα, χωρισμένος χωρίς παιδιά. Εμείς γνωριστήκαμε το μάρτιο του 2006 και από την αρχή σχεδόν συζούμε.
    Το 1999 του παρουσιάστηκε το πρώτο επεισόδιο, πήγε σε ψυχίατρο και του διέγνωσε \"συναισθηματική ψύχωση\", με αγωγή το zyprexa. Πήρε τα χάπια για 2 μήνες, μετά τα έκοψε γιατί θεώρησε ότι θα το ξεπεράσει μόνος του, δε δεχόταν ότι κάτι είχε.
    Το 2004 είχε το δεύτερο επεισόδιο, πάλι τα ίδια, για λίγο καιρό τα χάπια και μετά κόψιμο. Εξαιτίας της κατάστασης του 2004 χώρισε με τη γυναίκα του. Επί ένα χρόνο έμενε μόνος στο σπίτι τους, μετά το πούλησαν, και πήγε να ζήσει με τους γονείς του. Η μάνα του για 1,5 χρόνο περίπου του έβαζε το χάπι κρυφά στο φαγητό μέχρι το Μάρτιο του 2006 που ήρθε να μείνει μαζί μου. Τα πηγαίναμε θαυμάσια, βέβαια είχα δει κάποιες αλλόκοτες ιδέες που είχε, αλλά επειδή είναι πολύ έξυπνος και διαβασμένος, θεώρησα ότι απλά έχει μια διαφορετικότητα. Αυτό μάλιστα με είχε γοητεύσει σε αυτόν. Μου είχε πει κάποια πολυ λίγα πράγματα για την περίπτωση του, αλλά μου τα παρουσίασε σαν κρίσεις άγχους εκείνες τις περιόδους. Πραγματικά δεν έδωσα σημασία ότι όλο αυτό ήταν κάτι πολύ σοβαρό. Πριν ένα μήνα τα πράγματα γίναν πολύ περίεργα, ξαφνικα άρχισε να έχει αλλόκοτες ιδέες : ότι τον κατασκοπεύουν τα περιστέρια, ότι \"κυοφορεί\' την αρετή, ότι γνωστοί και άγνωστοι θέλουν το κακό του, σταμάτησε την επικοινωνία με τους δικούς του, πήρε τηλέφωνο φίλους του και τους έβρισε, έχασε 3 δουλειές μέσα σε μια εβδομάδα, παρατησε το αυτοκίνητο του κάπου και δεν το θυμόταν, υπερβολική κατανάλωση αλκοολ και άλλα πολλά. Εγώ είχα πάθει από την απελπισία, τι του συμβαίνει κτλ. Και καθώς έψαχνα στο ιντερνετ μια μέρα, διάβασα τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας και έμεινα κάγκελο : ήταν σαν να το είχαν βγάλει φωτογραφία, τότε άρχισα να συνειδητοποιώ τι συμβαίνει. Η μάνα του κάτι είχε ψιλιαστεί και με φώναξε από το σπίτι και μου τα είπε όλα σχετικά με το παρελθόν του. Πήρε τον ψυχίατρο τηλ και είπε να του βάλουμε τα χάπια κρυφά να συνέλθει μπας και μπορέσουμε να μιλήσουμε μετά μαζί του λογικά. Δεκτηκα να το κάνω για μια εβδομάδα, πράγματι κάπως συνήλθε αλλά όχι και πολύ, μάλλον τα χάπια με το αλκοολ δεν δρουσαν σωστα. Κάναμε κάποιες συζητήσεις, μου είπε πολλά πράγματα που μου είχε κρύψει. Μια από εκείνες τις μέρες του είπα ότι είναι αρρωστος και θα πρέπει να το δεκτεί και να πάμε σε γιατρό, εξαγριώθηκε πολύ και με απείλησε ότι θα σκοτώσει με ένα μαχαίρι που κρατούσε εκείνη τη στιγμή. Εγώ φοβήθηκα, το είπα στη μάνα του και αυτή μετά από λίγο με πήρε και μου είπε ότι πάω στον ψυχίατρο να πάρω ένα χαρτί και μετά στον εισαγγελέα να τον κλείσω μέσα. Εγώ φυσικά δεν ήθελα να πάει, αλλά νομικά δεν μπορούσα να ισχύσει η γνώμη. Και έτσι πήγε στην Κασταλία από 29/12. Χθες πήγα στο πρώτο επισκεπτήριο, ήταν πραγματικά πολύ χάλια. Ειναι σε πτέρυγα κλειστή, σα μαστουρωμένος είναι από τα ηρεμιστικά, και πραγματικά το μέρος εκεί δεν μου εμπνεύει και πολύ εμπιστοσύνη, ότι δίνουν δηλαδή τη δέουσα προσοχή στους ασθενείς. Τα έχει βάλει με τη μάνα του, ακόμα δε δεχεται ότι κάτι έχει. Εγώ πραγματικά τον αγαπάω και θέλω να μείνουμε μαζί, να ξαναγίνουμε όπως πρώτα. Αλλά δε ξέρω τί πρέπει να κανω για να τον βοηθήσω. Τί συμπεριφορά πρέπει να έχω απέναντί του. Να βρούμε έναν γιατρό που θα πρέπει να είναι και ψυχαναλυτής ή ψυχοθεραπευτής? Πώς μπορώ να τον κάνω να καταλάβει ότι έχει πρόβλημα? Είχα παρόμοια εμπειρία με τον αδερφό μου ο οποίος είναι πρωην χρήστης ηρωϊνης , και πέρασαν πολλά χρόνια μέχρι να καταλάβει ότι έχει πρόβλημα και πρέπει να έρθει αντιμέτωπος για να το λύσει .Το έχει λύσει κατα κάποιον τρόπο, είναι 3 χρόνια καθαρός, αλλά όλα τα έκανε από μόνος του. Εμείς ότι του λέγαμε δε μας άκουσε ποτέ, ίσως λίγο η δική μου αυστηρότητα να τον βοήθησε καθώς οι γονείς μας είχαν παραδοθεί από ένα σημείο και μετά. Πάντως είναι τρομερό το συναίσθημα να βλέπεις κάποιον που αγαπάς να καταστρέφεται και να μη μπορείς να τον βοηθήσεις. Δεν περίμενα να το ξαναζήσω μετά τον αδερφό μου αυτό το ίδιο πράγμα. Εγώ σε τί είδους ειδικό μπορώ να πάω για να ενημερωθώ, να μάθω να του φέρομαι με το σωστό τρόπο?
    Ευχαριστώ και συγγνώμη γι ατη φλυαρία μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    Συγνωμη δεν μπορω να σε βοηθησω,σου γραφω απλως για συμπαρασταση.Ειναι πολυ δυσκολες αυτες οι καταστασεις και φανταζομαι θελουν πολυ δυναμη και κουραγιο να τις αντιμετωπισεις.Ισως ειναι αρχη ακομα για να καταλαβει ο αντρας σου οτι ειναι αρρωστος.Δεν ειναι και ευκολο.Ελπιζω με τα χαπια να ξαναγινει οπως πριν.Αν τον αγαπας οπως λες μεινε διπλα του και δειξτου το!Καπια στιγμη θα το εκτιμησει.Τωρα δεν μπορει να ο καταλαβει σιγουρα.Αν εχεις χρονο θα μπορουσες να ρωτησεις εναν ψυχολογο/ψυχιατρο(δεν ξερω) να σου πει για το πως πρεπει να φερεσαι.
    Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και περιμενω νεα σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Kalo koyragio luisapap moy....

    ..tha simfoniso ki ego pos o kaliteros tropos kai meros na zithseis bohthia plirofories kai stiriksi simperiforas einai kapoioi psixiatroi... kai leo kapoioi 2-3 giati pisteyo pos otan exei na kanei me psixiki ideia Prepei na exoume deyteres kai trites gnomes...

    Prosopika thelo na soy po pos atoma san ki esena gia emas ta atoma me sinaisthimatika problimata eisai san iliaxtida...
    ...
    ypoklinomai ilikrina stin megalopsixia soy kai xeromai para poli poy enas anthropos mporei na agapietai toso apo kapoion allon ...to ksero kai apo prosopiki moy empiria..

    ..pos to kalitero farmako gia oles tis pathisis einai to na antilambanetai kai na niothi o asthenis pos agapietai....
    i aisthisi asfalias toy dinei xoro, xrono kai armonia gia na issoropisei...
    ..
    me mia kali agogi tha issoropisei kai o antras soy... exontas se dipla toy...


    anamfisbitita ayto poy mporo na po einai pos to kalitero klima einai na niothi episeis pos niothoyn oi giro toi pos einai kala...

    ...otan oi giro den episimanoyn to problima ..alla feronte me eyaisthisia tin eythraysti fasi tis anarrosis ston astheni... pernane to skeptiko toy \"eisai ok\"..kai ston idio kai nai kapia stigmi ...se kapio bathmo to pisteyei... ayto to eidos aythipobolis einai kai apotelesmatiko alla kai apisteyta giatreytiko....pistepse me...

    ....ola tha pane kala...

    eyxomai na min xaneis to koyragio soy.. kai otan ekeinos mporesei se liges meres na katalabei pos eiparxei mia diskoleia igias kai pos me farmaka kai stiriksi tha pane ola kala... tha dis pos oyte mia stigmoyla apo tin stiriksi kai tin agapi soy den pige xameni.....
    tha se latreyei mia zoi....:):):)
    kai nai tha ginei kala.... mono na ksereis pos thelei ipomoni kai xrooono....:)

    se filo...kai pali ipoklinomai... mazi soy!!!:)

    filika Antoula.

    p.s ..episis diabase poli ...bres biblia... psakse sto internet kai otan ekeinos tha einai dipla soy parakinise ton na kanei to idio.... aytoiasi....
    ...otan den mporoyme kati na to nikisoyme ..to kalitero poy mporoyme na kanoyme einai na to gnorisoyme oso ginetai kalitera gia na kseroyme na to antimetopizoyme kai na zoyme me ayto se armonia...!!!!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά που μου απαντήσατε!
    Κάθε μέρα πάω στο επισκεπτήριο και τα πράγματα έχουν καλυτερέψει αρκετά. Είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση βέβαια από τις πρώτες μέρες. Έχει αρχίσει να συνηδειτοποιεί τί συμβαίνει .Και ο θυμός προς τους γονείς του έχει μετριαστεί αρκετά. Βέβαια είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε τι θα γίνει αλλά πήρα κουράγιο αυτές τις μέρες που τον είδα καλύτερα. Σε 10 μέρες περίπου θα βγεί και θα έρθει στο σπίτι. Δεν μπορώ τώρα να σας γράψω τώρα περισσότερα γιατί νυστάζω πάρα πολύ και πάω να ξεκουραστώ λιγάκι!

    Και πάλι σας ευχαριστώ και θα τα ξαναπούμε!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    38
    ευχομαι να παν ολα καλα.και να συνεχισεται τη ζωη σας ομορφο μ και με ρομαντισμο.θα ηθελα να μου πεις ομως της υπολοιπες εξελιξεις......του μελλοντος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    τι πονεμένη ιστορία...
    τον αγαπάς;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Τι να πω.Το διάβασα και με πόνεσε η καταστολή του.Νομίζω φίλη πως η σχιζοφρένεια δεν θεραπεύεται και για να κατευνάσουν τα ψυχωσικά σού δίνουν χάπια που σε τρελαίνουν στο μαστούρωμα.Κρίμα είναι μωρέ να μένει στην ψυχρή κλινική.Μπορείς αφού τον αγαπάς να τον έχεις δίπλα σου και παράλληλα να ακολουθεί υπό την φροντίδα σου αγωγή.Γενικά δεν ανεχόμαστε τα φάρμακα οπότε λογικό είναι ότι θα θέλει απελπισμένα να τα κόψει και επίσης μπορεί να πιστεύει ότι εσείς θέλετε το κακό του,να τον δηλητηριάσετε και γι\'αυτό του δίνετε χάπια.Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.Λένε πως στην αρχή δεν μπορούν να πείσουν έναν σχιζοφρενή για το παράλογο των ιδεών του.Μόλις ακολουθήσει μια κάποιου χρονικού διαστήματος αγωγή τον φέρνουν αντιμέτωπο με την πραγματικότητα.........Συμπέρ� �σμα:Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει ο εγκλεισμός!!!!!!!Είμαι γενικά κατά..Ρώτα γιατρούς αν για την κατάστασή του μπορεί να έχει μια πιο ζεστή και οικογενειακή προσέγγιση.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •