φοβος καποιος ειναι εκει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    38

    φοβος καποιος ειναι εκει

    εχω φοβο οτι καποιος με παρακολουθει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Και να ησουν ο μονος που το νιωθει αυτο και αλλα παρομοια...
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    38
    ο φοβος οτι υπαρχει καποιος που δεν βλεπεις αλλα αισθανεσαι ειναι κατι τρομερο.και δεν μπορεις να τον αντιμετοπισεις γιατι μονο που δεν το βλεπεις το φοβασε περισσοτερο .εσεις τι λετε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    ο φοβος ειναι τρομακτικος σε οποια μορφη και αν υπαρχει αλλα το να νομιζεις οτι καποιος ειναι εκει και να μην μπορεις να τον αντιμετωπισεις εκει ειναι το ασχημο.το κακο ειναι οτι αν δεν συνηθισουμε αμεσως την κατασταση και αν δεν προλλαβεις να την σταματησεις τοτε τα προβληματα που θα σου δημιουργηθουν θα ειναι πολυ μεγαλα.ειδικα οποιον θα συναβτας θα νομιζεις οτι σε παρακολουθει.αυτο ειναι η μανια καταδιωξης η οποια πολλες φορες καταληγει σε αγοραφοβικες κρισεις κρισεις πανικου και ισως και σχιζοφρενεια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χάλια αυτά τα περί παρακολούθησης αλλά δεν ξέρω να σου πω σε ποια κλίμακα ανήκουν τα δικά σου.Άσε τα είχα κι εγώ και ακόμα κατά καιρούς τα έχω.Αλλά ξέρω ότι είναι μια δικκή μου ανάγκη να με παρακολουθεί κάποιος.Σε λίγο χρονικό διάστημα οι σκέψεις περνούν.Αλλά όταν ήμουν στις αρχές χωρίς θεραπεία και χάπια έβγαινα στους δρόμους και πίστευα τόσο έντονα ότι κάποιος είναι κάπου και με παρακολουθούσε και δεν ήταν ευχάριστο συναίσθημα.Αντιθέτως ήταν αποφευκτικό.Βέβαια ο κάποιος αυτός δεν ήταν ένας τυχαίος.Ήταν γνωστό μου άτομο αλλά δεν ήξερα ποιο....Απλά όταν έβγαινα στο δρόμο αισθανόμουν μες στην τσίτα...Χάλια μαύρα......Οπότε φιλενάδα σε νιώθω.Αν είναι κάτι αντίστοιχο είναι σχετικά απλό...Τώρα τα περί παρακολούθησης τα βιώνουν και άλλες κατηγορίες ατόμων.......Αυτό που ίσως βοηθήσει είναι να μας πεις τι ακριβώς βιώνεις και αν οι εμπειρίες μας μοιάζουν λίγο.........Εμένα με εκνευρίζει τόσο πολύ αυτό που έχω γιατί συνεχώς αυτοαναιρούμαι αλλά και με βγάζω τρελή...Πίκρα.Λέω θα πω ότι με παρακολουθούν και θα πουν αυτή σάλταρε..Αυτά..Περιμένω τις ενδιαφέρουσες απόψεις σου.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by maria210800
    ο φοβος ειναι τρομακτικος σε οποια μορφη και αν υπαρχει αλλα το να νομιζεις οτι καποιος ειναι εκει και να μην μπορεις να τον αντιμετωπισεις εκει ειναι το ασχημο.το κακο ειναι οτι αν δεν συνηθισουμε αμεσως την κατασταση και αν δεν προλλαβεις να την σταματησεις τοτε τα προβληματα που θα σου δημιουργηθουν θα ειναι πολυ μεγαλα.ειδικα οποιον θα συναβτας θα νομιζεις οτι σε παρακολουθει.αυτο ειναι η μανια καταδιωξης η οποια πολλες φορες καταληγει σε αγοραφοβικες κρισεις κρισεις πανικου και ισως και σχιζοφρενεια
    Δεν είναι μόνο μανία καταδίωξης.Έτσι ξέρω μέχρι στιγμής.Εγώ ως ιδεοψυχαναγκαστική το κάνω γιατί υποσυνείδητα το έχω ανάγκη....Αχ,πέρασα ώρες συνεδρείας για να με πείσει ο γιατρός ότι δεν πρέπει να κοιτάω την πόρτα για να ελέγχω αν κάποιος με παρακολουθεί.....Χαχα...Είναι δυσάρεστο και στρεσογόνο συναίσθημα......Τώρα περισσότερα δεν ξέρω...Αλλά δεν είναι πάντα ψυχωτικό φαινόμενο...

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    απο τη στιγμη που γυρνας και βλεπεις οτι κανενας δεν ειναι εκει πρεπει να σταματησει ο φοβος..........................ετσι ειναι ρε παιδια...γυρνας κοιτας δεν βλεπεις τπτ και ζντουυυυυυυυππππππ ολα καλαααααααααααααααααααααα ααααααααααααΑν το δεις χαλαρα θα περασει!!!!!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    O φοβος δεν βασιζεται στη λογικη.Ας λενε πχ οτι τα αεροπλανα ειναι το ασφαλεστερο στατιστικα μεσο πολλοι φοβουνται να πεταξουν.Αλλος φοβαται τις αραχνες,αλλος τα ποντικια,αλλος τα υψη...αλλος το σκοταδι (αν και ποτε δεν θα ειδε κανα μπαμπουλα να ξεπεταγεται απο κει) παραλογοι φοβοι...που δυσκολα πολλες φορες ξεπερνιουνται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    O φοβος δεν βασιζεται στη λογικη.Ας λενε πχ οτι τα αεροπλανα ειναι το ασφαλεστερο στατιστικα μεσο πολλοι φοβουνται να πεταξουν.Αλλος φοβαται τις αραχνες,αλλος τα ποντικια,αλλος τα υψη...αλλος το σκοταδι (αν και ποτε δεν θα ειδε κανα μπαμπουλα να ξεπεταγεται απο κει) παραλογοι φοβοι...που δυσκολα πολλες φορες ξεπερνιουνται.
    Oh yeah.I am with you.Ο φόβος δεν σ\'αφήνει να λειτουργήσεις λογικά.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    38
    ευχαριστω πολυ ολους.με λενε στηβεν γιααααααααααα.λοιπον κασσυ κατλαβα τη περνας εγω ειμαι μια διαφορετικη φαση αλλα τεριαζουμαι.λοιπον εγω οταν ειμαι μονος μου καμια φορα το νοιωθω.... ναι........ οτι καποιος ειναι δεν τον βλεπω.ειναι πολυ εντονο αυτο.καθως ειμαι μονος το νοιωθω να περπαταει σιγα σιγα....προς εμενα πολυ κοντα μου τοτε το βαζω στα ποδια.και να φανταστεις θελω να ανοιξω σπιτι να μεινω και μονος.κασσυ θα ηθελα να μιλησουμε στο τσατ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Psychology να μιλήσουμε αγαπητέ μου αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω επ\'αυτού.Δεν έχω περάσει παρόμοια εμπειρία.Το έχω και όταν είμαι μόνη και όταν δεν είμαι.Αλλά δεν το βάζω στα πόδια ούτε αισθάνομαι κάποιον να περπατάει.....Το έχεις συζητήσει με κάποιον;;;;
    Με συγκίνησες βρε.Σου εύχομαι να βρεις την ηρεμία σου...Θα ψάξω λίγο για την Μανία καταδίωξης μήπως ταυτίζεται με αυτά που βιώνεις....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δυστυχώς καλέ μου Στήβεν αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι για αυτό που σε απασχολεί.Ίσως ο Keep_Walking να ξέρει κάτι παραπάνω...Υπάρχει παιδιά κάτι αντίστοιχο με αυτό του Στήβεν;;Στις ψευδαισθήσεις ξέρω ότι βλέπεις τον άλλο...Κηπ την βοήθειά σου.Ψυχαναγκαστικό δεν μοιάζει.Έτσι νομίζω.Μπορεί και να είναι.Η θεία μου με έντονη την ιδεοψυχαναγκαστική πιστεύει ότι τις παρακολουθούν τα τηλέφωνα,υπάρχουν πράκτορες και τέτοια.Η γειτόνισσα την μισεί.Αλλά δεν έχει αναφέρει να το βάζει στα πόδια.Είναι περισσότερο ιδεοληπτικός φόβος και δε σχετίζεται με κάποιες αισθήσεις στυλ τον νιώθω,τον βλέπω,τον ακούω...Οπότε μάλλον κινούμαστε αλλού.Μπορεί να πέφτω και έξω.....Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    PSYCHOLOGY,αυτό που λες είναι σοβαρό!!!Όταν περνάς από ψυχιατρική εξέταση σε ρωτούν αν νιώθεις αν κάποιος σε παρακολουθεί κλπ...Είναι ψευδαισθήσεις...Χωρίς φυσικά να είμαι γιατρός σε συμβουλεύω φιλικά να το κοιτάξεις...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Lostre εμένα δεν με ρώτησαν..χαχα....Το καλύτερο που θυμάμαι απλά είναι την ψυχίατρο όταν μπήκα στο ιατρείο της και περίμενε μόνο εμένα να με ρωτάει με έντονο στυλ\"Περιμένουμε κάποιον άλλο;;\"Χαχα....Τέλος πάντων στο θέμα Στηβ...[b]Στηβ είναι η μόνη έτσι άχημη εμπειρία που έχεις αυτή του να σε παρακολουθούν;Steve, would it help you if we talked to you in english?[b]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    kassi21 ,έπρεπε να πεις την ψυχίατρο\"περιμένουμε και αυτόν που με παρακολουθεί\"!!!!!!αχαχαχαχα χαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!να μείνει κάγκελο!!!
    Βασικά τέτοιες ερωτήσεις σε κάνουν σε εξετάσεις για την αστυνομία,στρατό,για καμια άδεια κλπ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •