ασυνάρτητες σκέψεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Η σχολη ειναι στο ιδιο μερος οπου μεγαλωσες ή νοικιαζεις? Μπορεις να μενεις κ να εργαζεσαι σε μακρινο μερος απ τους γονεις σου? Εξωτερικο πας? Σ αρεσει η προοπτικη του καθηγητη? Σ αρεσει να πας σε μια εταιρια? Και τοσα αλλα ερωτηματα. Η δικη μου γνωμη ειναι να θεσεις συγκεκριμενο στοχο απο τωρα. Επισης ο πολυς ο κοσμος εχει κλειστη εικονα οσον αφορα τις σχολες. Στην πραξη ομως μπορεις να ασχοληθεις στη συνεχεια με αλλο αντικειμενο, αξιοποιωντας τη γενικοτερη πνευματικη καλλιεργεια και τις γνωσεις σε καποιο πεδιο. Εγω ας πουμε απο το εμπ μετα πηγα στα οικονομικα και διαβασα κ μονος μου οπου χρειαζοταν. Δεν πηγα να τελειωσω την ασοεε. Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να παρεις τα πανω σου σιγα σιγα
    πρώτα απ' όλα είμαι σε άλλη πόλη , δεν μ αρέσει η προοπτική του καθηγητή και θα πήγαινα εξωτερικό μόνο αν είχα κάποιον μαζί. (π.χ. το σύντροφο μου).κατά δεύτερον, μου λες πολύ σωστά να θέσω στόχο όμως αυτό είναι που δεν μπορώ ,το θέλω αλλά δεν ξέρω πως...
    το δεύτερο μήνυμα σου δεν το καταλαβα άμα μπορείς ξανά πες μου τι με ρωτάς.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εγω θα σ προτεινα να βρεισ μια δουλεια να παρεισ εμπειρια πανω σε κατι μετα να την αφησεισ να πιασεισ μια αλλη ταυτοχρονα να τελειωσεισ κ τη σχολη κ μια χαρα θα δεισ μετα απο 5 χρονια που θα ξερεισ περισσοτερα πραγματα κ θα ξερεισ περιπου τι θελεισ μεσα στο σπιτι κ στουσ καφεδεσ επιφοιτηση δε σ ερχεται πρεπει να βγεισ εξω στη ζωη να παλεψεισ να κανισ κατι μονη σου
    δεν είμαι ούτε μέσα στο σπίτι ούτε στους καφέδες, εκτός από τη σχολή πηγαίνω αγγλικά γιατί δεν φρόντισα να μάθω από μικρή και έχω λίγο καιρό που ξεκίνησα χορό που τον αγαπάω πολύ για να ξεφύγω και να κάνω κάτι που μου αρέσει. ήταν να δουλέψω σε μία δουλεία που μου άρεσε και μπορουσα να την κάνω αλλά δυστυχώς προέκυψαν προβλήματα. επιπλέον φοβάμαι κάπως ... δεν έχω πολλές επιλογές για δουλειά : σερβιτόρα ή πωλήτρια και δεν νομίζω ότι μπορώ... το πρώτο γιατί είμαι ο πιο ατζαμής άνθρωπος που γνωρίζω και το δεύτερο γιατί ζητάν προυπηρεσία. άσε που αν δουλέψω εκεί είναι που δεν θα τελειώσω τη σχολή. την δικιά μου χρονια την πιάνει ο καινούριος νόμος ν+2 δηλαδή στα 6 χρόνια διαγραφόμαστε.ακόμη μπορεί απλά να βρίσκω δικαιολογίες...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    μηπως δεν μπορεις να νοιωσεις ευχαριστηση σε τιποτα?καθε κινητρο στη ζωη εχει το σκοπο της ευχαριστησης.αν δεν υπαρχει ευχαριστηση μπορει να σκεφτομαστε σαν κομπιουτερ,και δεν ξερουμε πως να κινηθουμε στη ζωη μας.για να σπουδαζεις φυσικη θα πρεπει να υπαρχει ενα κινητρο,εσυ μαλλον δεν το εχεις,,,

    οσον αφορα τον εαυτο σου,,μπορει να εχει χαθει μαζι με τα κινητρα,,,

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Quote Originally Posted by irida93 View Post
    δεν είμαι ούτε μέσα στο σπίτι ούτε στους καφέδες, εκτός από τη σχολή πηγαίνω αγγλικά γιατί δεν φρόντισα να μάθω από μικρή και έχω λίγο καιρό που ξεκίνησα χορό που τον αγαπάω πολύ για να ξεφύγω και να κάνω κάτι που μου αρέσει. ήταν να δουλέψω σε μία δουλεία που μου άρεσε και μπορουσα να την κάνω αλλά δυστυχώς προέκυψαν προβλήματα. επιπλέον φοβάμαι κάπως ... δεν έχω πολλές επιλογές για δουλειά : σερβιτόρα ή πωλήτρια και δεν νομίζω ότι μπορώ... το πρώτο γιατί είμαι ο πιο ατζαμής άνθρωπος που γνωρίζω και το δεύτερο γιατί ζητάν προυπηρεσία. άσε που αν δουλέψω εκεί είναι που δεν θα τελειώσω τη σχολή. την δικιά μου χρονια την πιάνει ο καινούριος νόμος ν+2 δηλαδή στα 6 χρόνια διαγραφόμαστε.ακόμη μπορεί απλά να βρίσκω δικαιολογίες...
    αμα ηθελεσ θα το λενεσ απλα εκτοσ κι αν εισαι απο τουσ ανθρωπουσ που δεν ξερουν τι θα πει στοχοσ πραγμα δυσκολο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by jackrabit View Post
    μηπως δεν μπορεις να νοιωσεις ευχαριστηση σε τιποτα?καθε κινητρο στη ζωη εχει το σκοπο της ευχαριστησης.αν δεν υπαρχει ευχαριστηση μπορει να σκεφτομαστε σαν κομπιουτερ,και δεν ξερουμε πως να κινηθουμε στη ζωη μας.για να σπουδαζεις φυσικη θα πρεπει να υπαρχει ενα κινητρο,εσυ μαλλον δεν το εχεις,,,

    οσον αφορα τον εαυτο σου,,μπορει να εχει χαθει μαζι με τα κινητρα,,,
    πολλά πράγματα στη ζωη μου με κάνουν χαρούμενη αλλά, άλλα τόσα δυστυχισμένη! νομίζω πως η διάθεση μου αλλάζει διαρκώς... πως μπορώ να αποκτήσω κίνητρα;

  6. #21
    Quote Originally Posted by irida93 View Post
    και το ότι έγραψα εδώ, το γεγονός ότι τόσοι άνθρωποι ενδιαφέρθηκαν να μου απαντήσουν με κάνει πιο δυνατή! είναι πολύ όμορφα και σωστά τα λόγια σου. σ' ευχαριστώ! θα σκεφτώ πολύ καλά την εκδοχή να μιλήσω με έναν ειδικό.
    Μου κανει πολλή εντύπωση η ροή της συζήτησης στο θεμα σου. Λες και εισαι στο ακουστικο και περιμενεις με ανυπομονησία τον επόμενο που θα σου απαντησει. Ειναι λες και επιζητας, λες και εχεις έντονη αναγκη να μιλήσεις με κάποιον, κάποιον που να σε καταλαβαίνει και συνάμα να σε ενθαρρύνει και να σε τονωνει ψυχικα με τα λόγια του. Μήπως υπάρχει έλλειψη απο τετοιους ανθρωπους στη ζωη σου? Όμως πιστευω το θεμα σου δεν ειναι ελλειψη επικοινωνίας ή άσχημη ψυχολογία λογω βιωμάτων ή λόγω έλλειψης καταλληλων ανθρωπων διπλα σου, αλλά θέμα αυτοπροσδιορισμού σου στη ζωη, αναζητησης αυτου που θα σε γεμιζε να εισαι και να κανεις. Μου φαινεται πως λόγω της ελλειψης μεσα σου σαφηνειας στο τι θες βρισκεσαι σε μια κατασταση στασιμότητας. Τις απαντησεις στα ερωτηματα σου και τον κατ΄επεκταση αυτοπροσδιορισμό σου μόνο εσυ μπορεις να τα καθορισεις. Ενας καλός ψυχολογος θα σου δωσει τη μεθοδολογία, το σωστο τροπο, για να δουλεψεις εσυ με τον εαυτο σου και να βρεις τις απαντησεις. Σημασία εχει να ξεδιαλύνεις και μάλιστα συντομα το τι θες στη ζωη σου, να βρεις τους σαφεις στοχους οι οποίοι να ναι αυτα που σε γεμιζουν να κανεις, αλλιώς θα πελαγοδρομεις, η κατασταση στασιμοτητας θα συνεχίζει, ο καιρος θα παιρνα χωρις να γινονται βηματα μπροστα ή απλα θα κανεις περιστασιακες επιλογες πχ δουλεια τις οποιες συνεχεια θα αναιρεις.
    γιάννης

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    η διαθεση σου αλλαζει διαρκως ,,καταλαβαινω πολλες φορες δεν θα ξερεις τι θες και τι δεν θες,,
    ειναι δυσκολο μαλλον να βρεις τα κινητρα αφου εξαρτωνται απο τη διαθεση,,,

    δηλαδη κατι που σου αρεσει σημερα μπορει να μην σου αρεσει αυριο και το αντιστροφο,,και νοιωθεις μια συγχυση μεσα σου,,ετσι?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μου κανει πολλή εντύπωση η ροή της συζήτησης στο θεμα σου. Λες και εισαι στο ακουστικο και περιμενεις με ανυπομονησία τον επόμενο που θα σου απαντησει. Ειναι λες και επιζητας, λες και εχεις έντονη αναγκη να μιλήσεις με κάποιον, κάποιον που να σε καταλαβαίνει και συνάμα να σε ενθαρρύνει και να σε τονωνει ψυχικα με τα λόγια του. Μήπως υπάρχει έλλειψη απο τετοιους ανθρωπους στη ζωη σου? Όμως πιστευω το θεμα σου δεν ειναι ελλειψη επικοινωνίας ή άσχημη ψυχολογία λογω βιωμάτων ή λόγω έλλειψης καταλληλων ανθρωπων διπλα σου, αλλά θέμα αυτοπροσδιορισμού σου στη ζωη, αναζητησης αυτου που θα σε γεμιζε να εισαι και να κανεις. Μου φαινεται πως λόγω της ελλειψης μεσα σου σαφηνειας στο τι θες βρισκεσαι σε μια κατασταση στασιμότητας. Τις απαντησεις στα ερωτηματα σου και τον κατ΄επεκταση αυτοπροσδιορισμό σου μόνο εσυ μπορεις να τα καθορισεις. Ενας καλός ψυχολογος θα σου δωσει τη μεθοδολογία, το σωστο τροπο, για να δουλεψεις εσυ με τον εαυτο σου και να βρεις τις απαντησεις. Σημασία εχει να ξεδιαλύνεις και μάλιστα συντομα το τι θες στη ζωη σου, να βρεις τους σαφεις στοχους οι οποίοι να ναι αυτα που σε γεμιζουν να κανεις, αλλιώς θα πελαγοδρομεις, η κατασταση στασιμοτητας θα συνεχίζει, ο καιρος θα παιρνα χωρις να γινονται βηματα μπροστα ή απλα θα κανεις περιστασιακες επιλογες πχ δουλεια τις οποιες συνεχεια θα αναιρεις.
    μπορώ να πω ότι έχω ανθρώπους κοντά μου μόνο που δεν μπορώ να τους μιλήσω... όταν είμαι φορτισμένη συναισθηματικά θεωρώ ότι είμαι υπερβολική και ότι πράγματα που θα πω, όταν ηρεμήσω θα τα μετανιώσω. το βράδυ που έγραψα εδώ είχα μια κρίση συναισθημάτων σήμερα που ξανά διαβάζω τα μηνύματα δεν νιώθω στον ίδιο βαθμό αυτά που έγραψα. για να απαντήσω και στον jackrabit όταν λέω ότι αλλάζει διαρκώς η διάθεσή μου εννοώ ότι μέσα στη μέρα για διάφορους λόγους πέφτω σε βαθιά συναισθήματα! μπορεί να είμαι καλά να μην έχω λόγω να είμαι δυστυχισμένη και απο μία ταινία, ένα βιβλίο, ένα όνειρο που θα δω, από μία σκέψη που μπορεί να κάνω να βρεθώ σε μια τρομερή απόγνωση και αυτό να επαναλαμβάνεται πολλές φορές την ημέρα! το βράδυ που σασ έγραψα διάβαζα (λέμε τώρα) για μία πρόοδο που έγραφα την επόμενη μέρα. δεν μπορούσα να διαβάσω. δεν μπορούσα να συγκεντρώσω την σκέψη μου ούτε για λίγα δευτερόλεπτα και έτσι άρχισα να σκέφτομαι! περνούσε η ώρα και δεν μπορούσα να βγάλω από πάνω μου αυτό το αίσθημα που με τραβούσε όλο και πιο χαμηλά! έτσι αποφάσισα να μιλήσω.

  9. #24
    Όταν νιωθεις εντονη ψυχική φόρτιση επιζητας να μιλήσεις κάπου, και τοτε ειναι που λες σε δικους σου ανθρωπους πραγματα για τα οποια μετα μετανιώνεις. Η φορτιση αυτη σε κανει να βλεπεις το καθε πρόβλημα σου ως βουνό. Και ως τετοιο παρουσιαζεις το προβλημα στους αλλους δημιουργωντας τους εντυπωση ότι βρισκεσαι σε πολύ ασχημη κατασταση και τοτε ειναι που μπορει να ξεσπάσεις. Το ίδιο δεν ισχυει οταν εισαι ήρεμη, εκει μετανιωνεις για την υπερβολή που εξωτερικευεσες στην κατασταση φορτισης. Τη σωστη διασταση των πραγματων σε καθε τι που μας απασχολεί τη διαπιστωνουμε και τις σωστες αποφασεις τις παιρνουμε σε κατασταση ηρεμίας. Η εντονη φορτιση ειναι αποτελεσμα σκεψης, ερχεται κατι στο νου και αναμοχλευοντας το συνεχως φτανουμε στην ένταση.
    γιάννης

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σκεψεις...
    By aliki23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2012, 08:33
  2. Σκεψεις..
    By Φωτεινη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 01-11-2010, 17:38
  3. Σκεψεις
    By bandicoot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2010, 23:45
  4. Σκεψεις ....
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2010, 12:16
  5. Σκεψεις
    By weird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 162
    Last Post: 20-06-2008, 02:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •