υπάρχουν "κυρώσεις" με τη διακοπή των φαρμάκων; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Να ρωτησω κ κατι άλλο,που το χω λιγο θολο;Οι γονεις μου λενε πως δεν υπεγραψαν αυτοι για να μεινω μεσα,αλλά οι γιατροι κ μετα εγινε το δικαστηριο κ βγηκε η αποφαση.Ισχυει αυτο ή υπεγραψαν κ αυτοι κ δε μου το λένε;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    απλά έτσι όπως το έγραψες στην αρχή ότι είσαι τρόφιμος ψυχιατρείου, νόμιζα ότι μπορεί να μένεις σε κάποια δομή ψυχικής υγείας κατάλληλη για ψυχικά ασθενείς που μένουν μακροχρόνια επειδή δεν μπορούν να ζήσουν μόνοι τους.

    εσύ, αν κατάλαβα καλά, νοσηλεύτηκες 2 φορές σε ψυχιατρείο επειδή περνούσες οξύ επεισόδιο.

    Να προσέχεις με τα φάρμακα πάντως, γιατί πολλοί υποτροπιάζουν δυστυχώς. Αν δεν νιώθεις καλά και λειτουργική, ή έχεις πολλές παρενέργειες από τα φάρμακα, καλύτερα να πάρεις και γνώμη κάποιου άλλου γιατρού για να συζήτήσετε μήπως αλλάξεις την αγωγή.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Επίσης,άπαξ κ μπεις μια φορά,την επομενη που θα θελησουν να σε ξανακλεισουν χωρις τη θεληση σου,γινεται παλι δικαστηριο η οχι;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    και εμένα με έκλεισαν μέσα πολύ μυστηριωδώς με το έτσι θέλω βασικά και μου λένε ότι ούτε υπέγραψαν όυτε τίποτα.
    δεν τα ξέρω με βεβαιότητα, αλλά νομίζω ότι πρέπει να υπέγραψαν οι γονείς σου, ότι πρέπει να υπογράψει συγγενής. γιατί ξέρω άλλες περιπτώσεις που πρέπει να υπογράψουν οι γονείς. αλλιώς θα υπέγραφαν μόνο οι γιατροί και θα έκλειναν όποιον θέλουν μέσα.
    τώρα στην Ελλάδα υπάρχει και ένα θέμα με την καταστρατήγηση των νόμων. δηλ παίζει και το σενάριο ο νόμος να λέει ότι πρέπει να υπογράψουν και αυτοί να μην υπέγραψαν γιατί οι γιατροί και το ψυχιατρείο τα έκαναν μπακαλίστικα.
    εγώ το κόβω διαισθητικά ότι μάλλον σου είπαν ψέματα για να μην εξοργισθείς. αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω τί έγινε πραγματικά, μην πας να πεις στους γονείς σου ότι "μια τύπισσα στο ιντερνετ λέει ότι μου είπατε ψέματα", προφανώς δεν μπορώ να ξέρω. δύσκολο να μάθεις την αλήθεια αν η μόνη πηγή είναι οι κουβέντες των γονιών σου.
    νομίζω ότι μπορείς να πας στο ψυχιατρείο που νοσηλεύτηκες και να δεις το φάκελο με το ιστορικό σου. αυτό μπορείς να το κάνεις με ταυτότητα. οι φάκελοι είναι απόρρητοι αλλά στον ίδιο τον ασθενή τους δείχνουν με ταυτότητα. εκεί μπορεί να λέει αν οι γονείς συ υπέγραψαν ή όχι.

    έχεις θυμό μαζί τους;
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ναι από όσο ξέρω δεν μπορούν να σε ξανακλείσουν χωρίς εισαγγελική ή χωρίς τη δική σου υπογραφή μόνο και μόνο επειδή έχεις ξανανοσηλευτεί. κάθε φορά θέλει και καινούρια εισαγγελική.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Κοιτα,τους καταλαβαινω εν μερει γιατι ανησυχουν κ πιθανον να μην μπορουν να αντιμετωπισουν καποιες καταστασεις.Δεν εχουν περασει κ λιγα εξαιτιας μου,αλλά κ εγω δε φυτρωσα,καποιο λογο θα εχω που ξεφευγω.Πιο πολυ θυμωνω τωρα,που με κρατουν σπιτι στο χωριο,απομονωμενη,ωστε να μ΄εχουν απο κοντα κ να με ελεγχουν.Εξαρτωμαι κ οικονομικα απ΄αυτους ,οποτε ειναι δυσκολο να σηκωθω να φυγω.Αλλά δε γινεται κ ετσι.Ειμαι σχεδον σαν φυτο,δεν αισθανομαι,δεν κανω τιποτα ολη μερα,απλως καπνιζω κ βλεπω τη ζωη να περναει απο μπροστα μου.Τα δε φαρμακα εκτος των αλλων μου δημιουργουν κ σωματικες δυσκολιες (οχι σοβαρες αλλά ενοχλητικες).

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Quote Originally Posted by mattina View Post
    Κοιτα,τους καταλαβαινω εν μερει γιατι ανησυχουν κ πιθανον να μην μπορουν να αντιμετωπισουν καποιες καταστασεις.Δεν εχουν περασει κ λιγα εξαιτιας μου,αλλά κ εγω δε φυτρωσα,καποιο λογο θα εχω που ξεφευγω.Πιο πολυ θυμωνω τωρα,που με κρατουν σπιτι στο χωριο,απομονωμενη,ωστε να μ΄εχουν απο κοντα κ να με ελεγχουν.Εξαρτωμαι κ οικονομικα απ΄αυτους ,οποτε ειναι δυσκολο να σηκωθω να φυγω.Αλλά δε γινεται κ ετσι.Ειμαι σχεδον σαν φυτο,δεν αισθανομαι,δεν κανω τιποτα ολη μερα,απλως καπνιζω κ βλεπω τη ζωη να περναει απο μπροστα μου.Τα δε φαρμακα εκτος των αλλων μου δημιουργουν κ σωματικες δυσκολιες (οχι σοβαρες αλλά ενοχλητικες).
    Mattina, τι δυσκολίες σου δημιουργούν; Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να τις περιγράψεις;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Κατ΄αρχην εχω βαλει καμια 15αρια κιλα.Δεύτερον,κάθε φορα που κανω την ενεση εχω θεμα με τη μεση μου.Για την ακριβεια κινουμαι με δυσκολια (σαν να εχω παθει ελαφρυ λουμπαγκο).Αυτο με τη μεση συνεχιζεται κ μονο λιγες μερες πριν απο την επομενη ενεση ειναι καλυτερα.Σε συνδυασμο υποθετω με τη νωθροτητα που φερνουν,μολις σηκωθω απο την καρεκλα κ κανω καποια βηματα,κουραζομαι κ θελω να ξανακατσω.Τελος, μου δημιουργουν συνεχεια εντερικες διαταραχες.Αυτα στο περιπου.Οπως ειπα δεν ειναι πολυ σοβαρα προβληματα,αλλά ενοχλητικα.Ο χυλος που γινεται το μυαλο μου,η απαθεια κ η αποχαυνωση,η αδυναμια συγκεντρωσης κ η μηδενικη διαθεση για ζωη θεωρω οτι ειναι σοβαροτερα.Η διαφορα φαινεται κ παλι τις τελευταιες μερες λιγο πριν την επομενη δοση,που νιωθω πολυ πιο λειτουργικη κ ευδιαθετη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Γειά σου Ματίνα μου :)
    πού μένεις; Το καλύτερο θα ήταν ν' απευθυνθείτε με τους γονείς σου, κυρίως σε κάποιον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή για ν' αντιμετωπιστεί το θέμα σου ολιστικά.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 12:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •