υπάρχουν "κυρώσεις" με τη διακοπή των φαρμάκων;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10

    υπάρχουν "κυρώσεις" με τη διακοπή των φαρμάκων;

    Καλησπέρα.Υπήρξα τρόφιμος ψυχιατρείου μέχρι πρόσφατα.Κάνω μια φόρα το μήνα ένεση αλοπερδίνη και χορηγούμαι καθημερινά αγωγή από το στόμα ακενετόν και zyprexa.Σκέφτομαι να τα σταματήσω.Υπάρχει περίπτωση να με γυρίσουν πίσω στο ίδρυμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις. Επειδή έχω εμπειρία απο μια ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα. Γιατί θέλεις να τα σταματήσεις;

  3. #3
    Ματίνα είναι αδύνατο να υπάρξει ασφαλής απάντηση στο ερώτημα σου από κάποιον που αγνοεί το ιστορικό σου
    και την γενική υφειστάμενη ψυχολογική σου διάθεση.

    Αυτό θα πρέπει να το συζητήσεις με τον προσωπικό σου γιατρό και μόνο κάτω από την καθοδήγησή του θα πρέπει
    να επιχειρήσεις να απεξαρτοποιηθείς από την φαρμακευτική σου αγωγή.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Είναι μεγάλη κουβέντα το γιατί θέλω να τα σταματησω (ίσως κάποια άλλη φορά).Μπορεί να χω δίκιο σ΄αυτό,μπορεί κ όχι.Αυτό που θέλω όμως να ξέρω είναι αν έχω την επιλογή να το κάνω ή θα υπάρξουν"κυρώσεις",με την έννοια του επανεγκλεισμού.

  5. #5
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by mattina View Post
    Είναι μεγάλη κουβέντα το γιατί θέλω να τα σταματησω (ίσως κάποια άλλη φορά).Μπορεί να χω δίκιο σ΄αυτό,μπορεί κ όχι.Αυτό που θέλω όμως να ξέρω είναι αν έχω την επιλογή να το κάνω ή θα υπάρξουν "κυρώσεις", με την έννοια του επανεγκλεισμού.
    Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με την έννοια "κυρώσεις" άλλα το μόνο που μπορώ να σου πώ βάση πείρας,είναι ότι θα υποτροπιάσεις και πιθανόν να ξανανοσηλευτείς σε ψυχιατρική κλινική.

    Φιλικά Richter.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Quote Originally Posted by Richter View Post
    Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με την έννοια "κυρώσεις" άλλα το μόνο που μπορώ να σου πώ βάση πείρας,είναι ότι θα υποτροπιάσεις και πιθανόν να ξανανοσηλευτείς σε ψυχιατρική κλινική.

    Φιλικά Richter.
    Κι εγώ το ίδιο ακριβώς θα σου έλεγα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Το ξέρω ότι πρέπει να τα κόψω σιγά σιγά κ αυτό σκοπεύω να κάνω,σταματώντας πρώτα την αλοπερδίνη κ σιγά σιγά το zyprexa.Αν όμως σταματήσω την ένεση χωρίς να ενημερώσω το ψυχιατρείο θα έχω επιπτώσεις;Θα με ψάξουν;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Αχ δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Θα κάνεις κακό στον εαυτό σου αν το κάνεις αυτό μόνη σου χωρίς να το ξέρει ο γιατρός σου. Γιατί δεν το κάνεις σε συνεννόηση μαζί του; Μήπως δεν τον εμπιστεύεσαι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    παρε και τη γνωμη καποιου αλλου γιατρου εκτος ψυχιατρειου,ειναι δικαιωμα σου το αν θα παιρνεις φαρμακα αλλα καλυτερα μην κανεις μονη σου το γιατρο γιατι μπορει να εχεις επιπτωσεις,,ειμαστε μαζι σου και σε καταλαβαινουμε,,,,

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    τροφιμος τι εννοεις; εμενες μεσα μεγαλο χρονικο διστημα; ή τις κλασικες νοσηλειες 1-2 μηνες;
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Καλημέρα κ συγγνώμη που δεν μπορώ να παρακολουθώ τακτικά το forum,ώστε να απαντώ πιο γρήγορα στις ερωτήσεις.Επίσης να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις,ειδικά για τη 2η γνώμη ψυχιάτρου,γιατί κ εγώ αυτό σκεφτόμουν να κάνω.Μόνο που δεν ξέρω κάποιον ψυχίατρο που να τον εμπιστεύομαι.Με το ψυχιατρείο έμπλεξα από το 2011 κ από τότε έχω μπει μέσα 2 τετράμηνα κ 1 δίμηνο (όχι συνεχόμενα).Αλλά την αλοπερδίνη μου την ξεκίνησαν συστηματικά την τελευταία φορά,δηλαδή από το καλοκαίρι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εχεις συγγενείς; πώς μπήκες μέσα στο ψυχιατρείο; με εισαγγελική; υπέγραψαν συγγενείς; υπάρχει κάποιος από το ψυχιατρείο που σε επιβλέπει;

    γενικά από όσο ξέρω κανένα ψυχιατρείο δεν συνεχίζει την παρακολούθηση αφού βγεις από αυτό. οπότε είσαι ελεύθερη να κάνεις ό,τι θέλεις. απλά αν υποτροπιάσεις, όποιος σε έκλεισε μέσα θα μπορεί να το ξανακάνει ίσως. αν είναι οι συγγενείς σου δηλ, με εισαγγελική. διαφορετικά κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα, εκτός και αν γίνεις επικίνδυνη για τον εαυτό σου ή τους άλλους. δηλ αν κάνεις απόπειρα, ή αν απειλείς να σκοτώσεις άλλους.

    δεν εννοώ ότι σου συστείνω να κόψεις μόνη σου τα φάρμακα, γιατί πολλοί υποτροπιάζουν. απλά αυτό είναι το καθεστώς με τα ψυχιατρεία.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Επειδή την ένεση την κάνω στο ψυχιατρείο,αναρωτιομουν αν θα με αναζητησουν.Δε θα με αναζητησουν δηλαδη,αν καταλαβα καλα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    10
    Οι γονεις μου με πηγαν αρχικα,αλλα ειχαν αγνοια κ αυτοι.Την πρωτη φορα ειχα παει να κανω κακο στον εαυτο μου κ με κρατησαν με εισαγγελικη.Ξαναμπηκα μετα απο μια γιαλατζι αποπειρα,υπογραφοντας εγω (οχι πως το ηθελα),μετα το εσκασα κ μετα ηρθαν σπιτι,με βρηκαν κ με ξανακλεισαν.Τωρα πηγαινω 1 φορα το μηνα για την ενεση.Σκεψου την τελευταια φορα ουτε εκανε τον κοπο να με δει ο γιατρος,απλως εγραψε τα φαρμακα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    οκ. όχι δεν νομίζω να σε αναζητήσουν. άλλωστε την ένεση θα μπορούσε να σου την κάνει και κάποιος άλλος, πχ μια νοσοκόμα, σε φαρμακείο ή ό,τι άλλες λύσεις υπάρχουν. αφού βγεις από ένα ψυχιατρείο τελειώνει η σχέση σου μαζί τους. έχω νοσηλευτεί και εγώ δύο φορές και αυτό κατάλαβα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 12:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •