Τι στο καλό έπαθε η ξαδερφή μου με αυτή την χώρα??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233

    Τι στο καλό έπαθε η ξαδερφή μου με αυτή την χώρα??

    Ειμαι σχεδον 18 κ ουσιαστικα απο μικρη εγω μεγαλωνω την 11χρονη πλεον ξαδερφουλα μου λογω του οτι οι γονεις της δουλευουν πολλες ωρες και δεν εχει αλλους συγγενεις για να την προσεχουν.Ειναι πολυ εξυπνη κ πολυ καλη μαθητρια(6η δημοτικου)κ ειμαστε πολυ δεμενες και μου εμπιστευεται καθε τι που την απασχολει.Ομως τελευταια κατι με εχει ψιλοανησυχησει αν και δεν ξερω αν πρεπει.
    Εχει φαει ενα περιεργο κ απροσδιοριστο κολλημα με τη Σουηδια. :S Θα μου πειτε οτι τα παιδια σε αυτη την ηλικια εχουνε περιεργα κολληματα και θαυμαζουνε ξενες χωρες,(θυμαμαι και απο εμενα)αλλα τι να πω?αδιαμφισβητητα η μικρη το εχει παρακανει και πιστευω οτι υπερβαινει τα φυσιολογικα επιπεδα ενος θαυμασμου(ευχομαι να ειμαι εγω η υπερβολικη αλλα δεν το νομιζω). θα σας εξηγησω παρακατω...πριν απο 3,5 μηνες μια μερα εκει που καθομασταν και επαιζε,ερχεται ξαφνικα και μου λεει "Εβιτα ξερεις μου αρεσει πολυ η Σουηδια,ειναι τελεια εκει κτλπ κ θελω πολυ καποια μερα να παω". Ε,παραξενευτηκα λιγο(λεω "καλα απο που ξεφυτρωσε τουτο παλι")? ομως δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια..της λεω μαλιστα "κανε υπομονη και σε λιγο καιρο θα παμε μαζι".τι να ελεγα στη μικρη? Το κακο ειναι οτι αυτο συνεχιστηκε...καθε μερα οποτε ερχεται για να την προσεχω μου μιλαει ολο γι'αυτη τη χωρα...μου λεει διαφορα,που ειναι περιττο να σας πω για να μη σας κουραζω με λεπτομερειες...ολη τη μερα ομως...μπλα μπλα μπλα..δεν μου λεει για κανενα αλλο θεμα πια..σε σημειο να με ζαλιζει αλλα δεν της το λεω για να μην την στενοχωρησω.Το χειροτερο ειναι οτι μια φορα κι ενω εγω μιλαγα στο τηλεφωνο,οταν τελειωσα την βρηκα ξαφνικα να κλαιει. οταν την ρωτησα τι συμβαινει,μου απαντησε οτι δεν της αρεσει η Ελλαδα και πως θελει να φυγει,να παει λεει να ζησει στη Στοκχολμη.Οταν την ρωτησα γιατι δεν της αρεσει εδω δεν μου εδωσε ξεκαθαρη απαντηση,και δεν εβγαλα ακρη.Μου ελεγε οτι ο κοσμος εδω δεν ειναι καλος ενω εκει και κατι τετοια παραξενα.Δεν θυμαμαι πως την εκανα να νιωσει καλυτερα,αλλα δυστυχως μετα απο λιγες μερες συνεχισε παλι το βιολι της.Μεχρι και το καινουριο της κρεβατι,διεταξε τους θειους μου να ειναι απο τα ΙΚΕΑ και να μην παμε να ψαξουμε αλλου!(Θεε μου)Μια αλλη φορα(προσφατα τωρα),μου ζητησε να τη βοηθησω σε μια ασκηση της Γλωσσας.Παω να ανοιξω το βιβλιο της για να δω την ασκηση και τι να δω!!! μια λευκη σελιδα γεματη απο σουηδικα σημαιακια μεσα σε καρδουλες!!! ξανακοιταξα καλα μηπως εκανα λαθος αλλα ηταν οντως. με το ζορι κρατηθηκα και δεν τη ρωτησα τι ειναι αυτα και γιατι τα εκανε,αλλα δεν ηθελα να της πω κατι και να την ερεθισω.Τελικα αποδειχτηκε οτι δεν ηταν μονο στο βιβλιο της γλωσσας αλλα και στα τετραδια της.παρομοια σχεδιακια κ γραμμενες απο κατω κατι ακαταλαβιστικες λεξεις(προφανως σουηδικα που ισχυρηστηκε οτι μαθαινει απο το διαδυκτιο,κατι που το πιστευω δεν το πιστευω αφου οι ωρες της στο διαδυκτιο ειναι πολυ περιορισμενες λογω των μετρων που εχουν παρει οι θειοι μου γιατι ειναι μικρουλα.)Και δωσ'του και συνεχιζε να μου λεει πραγματα.Υπαρχουν κ αλλα περιστατικα αλλα μη σας κουραζω.
    Αποφασισα να μιλησω στη μαμα της και μου ειπε οτι τα κανει και σε εκεινη και πως δε μπορει να καταλαβει τον λογο,και πως εχει παραγινει ολο αυτο.Οταν τη ρωταμε κατι δεν απανταει ξεκαθαρα,και λεει πως ετσι απλα ολα αυτα της ηρθαν.Μονο που εγω δεν το πιστευω,και ανησυχω καπως για εκεινη.απειρες ωρες εχω προσπαθησει να καταλαβω αυτην της τη μανια κ την προσκολληση με εκει πανω(μπρρρρρ) αλλα τιποτα.Φοβαμαι μην επηρεασει τις διαπροσωπικες της σχεσεις ολο αυτο,και μην την παρουν στην καζουρα.Τι λετε να φταιει? Το περιεργο ειναι πως κανενας μας στο περιβαλλον δεν εχει καποια σχεση με εκει(ωστε να το λαβω σαν ερεθισμα),ουτε και απο αλλη χωρα.Δεν ξερω πλεον τι να σκεφτω...αποκλειετε να της ηρθε ετσι ξαφνικα...και τοση προσκολληση πια...τι αλλο να κανω? Ειμαι πολυ μπερδεμενη κ ανησυχη...καθε απαντηση κ γνωμη δεχτη.:)
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ειδικος δεν ειμαι αλλα αν κρινω απο μενα, μια τετοια εμμονη ας πουμε, μπορει να αποτελει εκτονωση απο αλλα ζητηματα. Ισως να την εχει επηρεασει η περιρρεουσα ατμοσφαιρα εδω ή η υπαρξη καποιου προσωπικου προβληματος και ειτε θελει ετσι να διαφυγει ή να εξιδανικευσει κατι αλλο. Πες της οτι για να πας να μεινεις εκει πρεπει να εργαζεσαι αρα πρεπει να σπουδασεις και οπωσδηποτε να μαθεις τη γλωσσα. Αν δε τη μαθεις αψογα πολυ απλα δε γινεται. Στρωσου στο διαβασμα λοιπον....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    νομιζεις δεν της τα εχω πει? το εχουμε συζητησει πολλες φορες...με ανησυχει ομως η ολη κατασταση.τι ζητηματα μπορουν να απασχολουν ενα παιδακι που ακομα δεν εχει κλεισει καλα καλα τα 11? απ'οσο ξερω δεν εχει καποιο θεμα(τουλαχιστον σε εμενα που τα λεμε ολα δεν εχει πει κατι).αυτο που με ξαφνιαζει ειναι και η προσκολληση με τη συγκεκριμενη χωρα,ενω συνηθως τα κοριτσια στην ηλικια της εχουν ονειρα για "διασημες" ευρωπαικες πρωτευουσες οπως το Παρισι που ειναι και η Ντισνευλαντ,το Λονδινο κτλπ.Δεν θα με ξαφνιαζε τοσο αν μου ελεγε για τη Γαλλια πχ...γι'αυτο αναρωτιεμαι τι μπορει να συνεβαλλε σε ολο αυτο.και μιλαμε πως εχει φαει ΤΟ κολλημα οχι αστεια
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τη ρωτησες ποτε το σκεφτηκε? Σε ποια ηλικια, φαση? ή με βαση ποιο ερεθισμα?
    Και οπωσδηποτε να στρωθει στο διαβασμα γτ αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να παει εκει ουτε για τουριστρια πες της....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    χαχαχα με το διαβασμα δεν εχει προβλημα,ειναι πολυ καλη μαθητρια και συγκεντρωνεται.Αν πω οτι δεν εχει στα μαθηματα το νου της θα πω ψεμματα.φετος ηταν και παραστατρια!Το σκεφτηκε τωρα τελευταιως παντως ολο αυτο.Απο το καλοκαιρι που μας περασε,παλια δεν μου ελεγε ποτε κατι σχετικο.και δεν βγαζω ακρη με το τι την ερεθισε.αυτο ακριβως αναρωτιεμαι κι εγω.Παντως ουρανοκατεβατο δεν μπορει να της ηρθε,και δεν θελω να την πιεζω με τις ερωτησεις μου.Πρεπει να βρω την αιτια και να αντιμετωπιστει παντως γιατι μπορει να εχουμε χειροτερα μετα.Μια εμμονη δεν καταληγει ποτε σε καλο
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλλον δεν εχει σημασια το ερεθισμα, το που το ακουσε δηλ κλπ, γτ ολοι λιγο πολυ εχουμε ακουσει ενα στερεοτυπο, αλλα το γτ κολλησε. Ισως να συνδεεται με αυτο που λεει οτι ο κοσμος εδω δεν ειναι καλος και γενικα κατι της φταιει κ θεωρει οτι εκει θα ξεφυγει. Τουλαχιστον ας εχετε και ενα καλο, να μαθει μια γλωσσα που ειναι κ απαιτητικη και με το καλο να παει να ζησει εκει αμα γουσταρει τοσο, που δε νομιζω, θα της περασει καποια στιγμη. Απο αυριο στο φροντιστηριο λοιπον....κ που ξερεις, μπορει απ το ζορι να μη θελει ουτε να ακουει για σουηδια...! Διαβασμα λοιπον, στρωσου πες της, οχι κοροιδιες, αλλιως ουτε με κυαλι δε θα δεις σουηδια! Μονο στις καρτ-ποσταλ! Δε μιλανε αγγλικα εκει να βγει λαδι!

  7. #7
    Η ξαδελφη σου γενικοτερα παιρναει ωρες ή εστω και 1 ωρα στο ιντερνετ μονη της? χωρισ δηλαδη να ειναι καποιος απο πανω της?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    eva καλησπερα
    το ιδιο το κολλημα δεν μου φαινεται ανησυχητικο, αλλα η πηγη του.
    τα παιδια σε αυτη την ηλικια φανατιζονται με το παραμικρο.
    απο το να κλαιει και να οδυρεται για τον μαρτακη, θεωρω πολυ εποικοδομητικοτερο ενα τετοιο κολλημα. θα μπορεσετε να το στρεψετε εις οφελος της, ωθωντας την σε μελετη της χωρας, του πολιτισμου της της λογοτεχνιας, της γλωσσας, κι αν το κολλημα παραμεινει, καποια στιγμη θα επωφεληθει. μην ξεχνας οτι οι συνθηκες στην ελλαδα δεν ειναι οι καλυτερες για μελλοντικη καριερα. γιατι να μηνε χει ανοιχτους οριζοντες το παιδι?
    αυτα ειναι τα καλα νεα.
    τα κακα νεα ειναι οτι ειναι σχεδον βεβαιο οτι ΚΑΠΟΙΟΣ, και οχι κατι, την εχει επηρρεασει.
    αν το αντιμετωπιζα εγω, θα εκανα τα αδυνατα - δυνατα για να εντοπισω αυτον τον καποιον, γιατι αν η προελευση του ειναι το ιντερνετ, δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι ο καποιος ειναι ανηλικος....
    χωρις να την θορυβησετε, φροντιστε να καταλαβετε ακριβως τι κανει στο ιντερνετ, οπως και να γνωρισετε τους φιλους της.
    ισως ειναι καποιο παιδακι στο σχολειο της που εχει δεσμους στην σουηδια και την εχει επηρρεασει. αυτο θα ειναι το καλο σεναριο.
    απλα φροντισε να αποκλεισεις το κακο..

  9. #9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα κακα νεα ειναι οτι ειναι σχεδον βεβαιο οτι ΚΑΠΟΙΟΣ, και οχι κατι, την εχει επηρρεασει.
    αν το αντιμετωπιζα εγω, θα εκανα τα αδυνατα - δυνατα για να εντοπισω αυτον τον καποιον, γιατι αν η προελευση του ειναι το ιντερνετ, δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι ο καποιος ειναι ανηλικος....
    χωρις να την θορυβησετε, φροντιστε να καταλαβετε ακριβως τι κανει στο ιντερνετ, οπως και να γνωρισετε τους φιλους της.
    ισως ειναι καποιο παιδακι στο σχολειο της που εχει δεσμους στην σουηδια και την εχει επηρρεασει. αυτο θα ειναι το καλο σεναριο.
    απλα φροντισε να αποκλεισεις το κακο..
    συμφωνω απολυτα..γι αυτο και εγω ρωτησα παραπανω για το ιντερνετ..προσεξτε το γιατι μπορει να προερχεται απο κατι που να διαβασε σ ενα περιοδικο..αλλα μπορει να ειναι και πολυ πιο σοβαρο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Παιδια αυτη χρησιμοποιει το ιντερνετ μονο οταν εχει καποια εργασια στο σχολειο(αυτος ειναι ο λογος που της το εβαλαν),και τα παρασκευοσαββατοκυριακα μια-δυο ωρες το πολυ με την επιβλεψη των θειων μου...απ'οτι ξερω παιζει μονο παιχνιδια,miniclip.com,friv κτλπ και μπαινει και διαβαζει καλλιτεχνικα νεα η ακουει κανενα τραγουδι στο youtube! Για facebook ουτε λογος!μονο msn εχει κι'αυτο το χρησιμοποιει σπανιως...δεν νομιζω να γνωρισε καποιον αγνωστο...μου φενεται περιεργο.! Για τους φιλους που συνηθως κανει παρεα ξερω,ειναι καποιοι συμμαθητες της που ειναι κολλητοι απο μικρα παιδια και ειναι πολυ καλα παιδια.Οι γονεις της ξερουν τους δικους τους,γιατι εδω ειναι κλειστη η κοινωνια κ ολοι γνωριζομαστε μεταξυ μας... Βασικα ας αναφερω και κατι αλλο.Ολο αυτο αρχησε,σχεδον απο τοτε που νικησε η Λορειν-Λοριν(πως τη λενε τελοσπαντων) στη Γιουροβιζιον και ειχε ξετρελαθει με το τραγουδι.Πριν πραγματοποιηθει η Γιουροβιζιον δεν μου ελεγε ποτε κατι αναλογο! Και λεω μηπως κι επηρεαστηκε απο αυτο? μιας κ ηταν φετος η νικη της Σουηδιας και μηπως ειδε κατι στην TV κ την επηρεασε...παντως απο τοτε ξεκινησε
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    17
    Περίεργο θα ήταν, αν κολλούσε, π.χ., με μια χώρα ως η Μποτσουάνα! Ίσως, υποτιμάς το I.Q. της μικρής...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    δεν το υποτιμω απλώς απ'όσο βλέπω όλο αυτό δεν της κάνει καθόλου καλό.της έχει γίνει εμμονή και δεν ξέρω καν από που προήλθε και που θα της βγει.εε,για κάτσε ξαδέρφη μου είναι βρε αδερφε,αν δεν νοιαστω εγω και οι θειοι μου τοτε ποιος? χαχα
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Την ξεκινησες φροντιστηριο? Τα πολλα λογια ειναι φτωχια. Διαβασμα τωρα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Πηγαίνει ήδη,και είναι πολύ καλή μαθήτρια...
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Έβακι αυτή τώρα είναι στην ηλικία που μεγάλωσε κ καταλαβαίνει τον κόσμο κ δεν της αρέσει το επίπεδο εδώ στην ελλάδα κάπου άκουσε κάτι κ έβαλε το συμπερασμα ότι εκεί είναι καλύτερα εγώ θα της έλεγα να μαζεύει λεφτά για να πάει όταν γίνει δεκαοχτώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Στη χώρα της Πανδήμου Αφροδίτης...
    By dimoskon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-04-2012, 16:11
  2. Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ
    By marianthi567 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 10-08-2011, 00:46
  3. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 61
    Last Post: 26-04-2011, 16:17
  4. ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 168
    Last Post: 01-06-2010, 12:26
  5. ο φιλος μου κατι επαθε
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2010, 01:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •