Τι στο καλό έπαθε η ξαδερφή μου με αυτή την χώρα??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233

    Τι στο καλό έπαθε η ξαδερφή μου με αυτή την χώρα??

    ειμαι σχεδον 18 κ ουσιαστικα απο μικρη εγω μεγαλωνω την 11χρονη πλεον ξαδερφουλα μου λογω του οτι οι γονεις της δουλευουν πολλες ωρες και δεν εχει αλλους συγγενεις για να την προσεχουν.Ειναι πολυ εξυπνη κ πολυ καλη μαθητρια(6η δημοτικου)κ ειμαστε πολυ δεμενες και μου εμπιστευεται καθε τι που την απασχολει.Ομως τελευταια κατι με εχει ψιλοανησυχησει αν και δεν ξερω αν πρεπει.
    Εχει φαει ενα περιεργο κ απροσδιοριστο κολλημα με τη Σουηδια. :S Θα μου πειτε οτι τα παιδια σε αυτη την ηλικια εχουνε περιεργα κολληματα και θαυμαζουνε ξενες χωρες,(θυμαμαι και απο εμενα)αλλα τι να πω?αδιαμφισβητητα η μικρη το εχει παρακανει και πιστευω οτι υπερβαινει τα φυσιολογικα επιπεδα ενος θαυμασμου(ευχομαι να ειμαι εγω η υπερβολικη αλλα δεν το νομιζω). θα σας εξηγησω παρακατω...πριν απο 3,5 μηνες μια μερα εκει που καθομασταν και επαιζε,ερχεται ξαφνικα και μου λεει "Εβιτα ξερεις μου αρεσει πολυ η Σουηδια,ειναι τελεια εκει κτλπ κ θελω πολυ καποια μερα να παω". Ε,παραξενευτηκα λιγο(λεω "καλα απο που ξεφυτρωσε τουτο παλι")? ομως δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια..της λεω μαλιστα "κανε υπομονη και σε λιγο καιρο θα παμε μαζι".τι να ελεγα στη μικρη? Το κακο ειναι οτι αυτο συνεχιστηκε...καθε μερα οποτε ερχεται για να την προσεχω μου μιλαει ολο γι'αυτη τη χωρα...μου λεει διαφορα,που ειναι περιττο να σας πω για να μη σας κουραζω με λεπτομερειες...ολη τη μερα ομως...μπλα μπλα μπλα..δεν μου λεει για κανενα αλλο θεμα πια..σε σημειο να με ζαλιζει αλλα δεν της το λεω για να μην την στενοχωρησω.Το χειροτερο ειναι οτι μια φορα κι ενω εγω μιλαγα στο τηλεφωνο,οταν τελειωσα την βρηκα ξαφνικα να κλαιει. οταν την ρωτησα τι συμβαινει,μου απαντησε οτι δεν της αρεσει η Ελλαδα και πως θελει να φυγει,να παει λεει να ζησει στη Στοκχολμη.Οταν την ρωτησα γιατι δεν της αρεσει εδω δεν μου εδωσε ξεκαθαρη απαντηση,και δεν εβγαλα ακρη.Μου ελεγε οτι ο κοσμος εδω δεν ειναι καλος ενω εκει και κατι τετοια παραξενα.Δεν θυμαμαι πως την εκανα να νιωσει καλυτερα,αλλα δυστυχως μετα απο λιγες μερες συνεχισε παλι το βιολι της.Μεχρι και το καινουριο της κρεβατι,διεταξε τους θειους μου να ειναι απο τα ΙΚΕΑ και να μην παμε να ψαξουμε αλλου!(Θεε μου)Μια αλλη φορα(προσφατα τωρα),μου ζητησε να τη βοηθησω σε μια ασκηση της Γλωσσας.Παω να ανοιξω το βιβλιο της για να δω την ασκηση και τι να δω!!! μια λευκη σελιδα γεματη απο σουηδικα σημαιακια μεσα σε καρδουλες!!! ξανακοιταξα καλα μηπως εκανα λαθος αλλα ηταν οντως. με το ζορι κρατηθηκα και δεν τη ρωτησα τι ειναι αυτα και γιατι τα εκανε,αλλα δεν ηθελα να της πω κατι και να την ερεθισω.Τελικα αποδειχτηκε οτι δεν ηταν μονο στο βιβλιο της γλωσσας αλλα και στα τετραδια της.παρομοια σχεδιακια κ γραμμενες απο κατω κατι ακαταλαβιστικες λεξεις(προφανως σουηδικα που ισχυρηστηκε οτι μαθαινει απο το διαδυκτιο,κατι που το πιστευω δεν το πιστευω αφου οι ωρες της στο διαδυκτιο ειναι πολυ περιορισμενες λογω των μετρων που εχουν παρει οι θειοι μου γιατι ειναι μικρουλα.)Και δωσ'του και συνεχιζε να μου λεει πραγματα.Υπαρχουν κ αλλα περιστατικα αλλα μη σας κουραζω.
    Αποφασισα να μιλησω στη μαμα της και μου ειπε οτι τα κανει και σε εκεινη και πως δε μπορει να καταλαβει τον λογο,και πως εχει παραγινει ολο αυτο.Οταν τη ρωταμε κατι δεν απανταει ξεκαθαρα,και λεει πως ετσι απλα ολα αυτα της ηρθαν.Μονο που εγω δεν το πιστευω,και ανησυχω καπως για εκεινη.απειρες ωρες εχω προσπαθησει να καταλαβω αυτην της τη μανια κ την προσκολληση με εκει πανω(μπρρρρρ) αλλα τιποτα.Φοβαμαι μην επηρεασει τις διαπροσωπικες της σχεσεις ολο αυτο,και μην την παρουν στην καζουρα.Τι λετε να φταιει? Το περιεργο ειναι πως κανενας μας στο περιβαλλον δεν εχει καποια σχεση με εκει(ωστε να το λαβω σαν ερεθισμα),ουτε και απο αλλη χωρα.Δεν ξερω πλεον τι να σκεφτω...αποκλειετε να της ηρθε ετσι ξαφνικα...και τοση προσκολληση πια...τι αλλο να κανω? Ειμαι πολυ μπερδεμενη κ ανησυχη...καθε απαντηση κ γνωμη δεχτη.:)
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4
    γεια σου εβα!
    την μικρη μηπως την εχετε ρωτησει με τι θελει να ασχοληθει στο μελλον??

Similar Threads

  1. Τι στο καλό έπαθε η ξαδερφή μου με αυτή την χώρα??
    By Eva1995 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 15:02
  2. Στη χώρα της Πανδήμου Αφροδίτης...
    By dimoskon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-04-2012, 16:11
  3. Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ
    By marianthi567 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 10-08-2011, 00:46
  4. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 61
    Last Post: 26-04-2011, 16:17
  5. ο φιλος μου κατι επαθε
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2010, 01:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •