ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΔΕΣΜΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111
  1. #1

    ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΔΕΣΜΑ...

    Καλησπέρα.Το θέμα μου είναι πολύπλοκο μπορώ να πω και αρκετά κινηματογραφικό.Είχα ψιλοαναφερθεί και παλιότερα έχοντας κάποιες κρίσεις πανικού τις οποίες ευτυχως τις ξεπέρασα σε μεγάλο βαθμό.Έχω γενικότερα μια σχετικά έντονη ζωή,όντως και καλλιτέχνης.Για να μην σας κουράσω,μετά από μια μεγάλη σχέση με έναν άντρα η οποία με καταρράκωσε,βρέθηκε στη ζωή μου μια γυναίκα.Μου στάθηκε σε πολλά,την έβαλα στο κόσμο μου,στα ταξίδια μου,στα καλλιτεχνικά μου,μοιραστήκαμε πολλές νέες εμπειρίες και ανάμεσα σε αυτές και σεξουαλικές.Είχα μέχρι τότε εμπειρίες μόνο με άντρες ,μια μεγάλη σχέση και μετά εμφανίστηκε στη ζωή μου αυτή,6 χρόνια μικρότερη από εμένα.Είχε βγει και η ίδια απο μια μεγάλη σχέση.Ξεκίνησε όλο το θέμα ως παιγνίδι.Ξέγνοιαστες διακοπές,φλερτ με άντρες και πολλές δραστηριότητες.Από την αρχή νιώθοντας και οι δύο ετεροφυλόφιλες,δεν τέθηκε ποτέ θέμα αποκλειστικότητας μιας και δεν μπορούσαμε να φανταστούμε τις ζωές μας χωρίς τους άντρες.Ο καιρός παιρνούσε και τα συναισθήματα μεγάλωναν.Η σχέση άρχισε να γίνεται,πολύ βαθειά,πολύ συντροφική.Εγώ ήμουνα από δω και από κει με τη δουλειά,γνώριζα άντρες.Η ίδια απότι αντιλήφθηκα πιο μετά,ήτανε εκέι.Σε μένα.Δοσμένη.Με φουλ ανασφάλειες βέβαια και λόγω ηλικίας φυσικά δεν μπορούσε να επιδιώξει αποκλειστική σχέση.Η ίδια δεν πίστευε ποτέ στο για πάντα.Αλλά ήτανε σε μένα.Εγώ είμαι άνθρωπος που πιστέυω.Αλλά είχα πληγωθεί από τον πρώην και τώρα δεν ήθελα με τπτ να ξαναμπώ στη ίδια διαδικασία,ιδιώς με γυναίκα που τα πράγματα λόγω φύσης μας,ήτανε και πιο πολύπλοκα.Της έλεγα συνεχώς ότι έχουμε δικαίωμα να κοιμόμαστε με άλλους.Ελευθερία.Πήγαινα με άλλους,περισσότερο για να ικανοποιήσω τα γυναικεία μου ένστικτα,καθώς απουσίαζε κάθε συναίσθημα.Περάσανε περιπού 3 χρόνια.Το τελευταιο καιρό,η κατάσταση όλο και χειροτερευε μεταξύ μας.Μένουμε πλέον και μαζί τα τελευταία χρόνια.Λέγαμε συνεχώς να το διακόψουμε γιατί είναι ενδιάμεσο και μπερδεμένο.Άρχισε ο πόνος.Αρχίσαμε να μην κοιμόμαστε και μαζί.Άρχισε να μου λέέι ότι της φεύγει και διάφορα άλλα.Άρχισε η αμφιταλάντευση μέσα της.Εγώ εξακολουθούσα και έκανα τα δικά μου.Κρεββάτια άλλοτε ξενέρωτα,αλλοτε χλιαρα,διότι από τη μια ένιωθα το σώμα μου στους άντρες,από την άλλη την καρδια μου σε αυτή.Ο πόνος άρχισε να γίνεται αβάστακτος.Η ίδια έλεγε άλλοτε ότι έχει αλλάξει μέσα της το συναίσθημα,από την άλλη ότι έιναι μπερδεμένη και δεν μπορεί να με χάσει.Της απαντούσα μέρα με τη μέρα ότι προτιμω να την μοιράζομαι παρά να την χάσω.Άρρωστη φάση,.Η ίδια αντιλαμβάνομαι δεν το μπορούσε.Αλλα τόσο καιρο δεν μου είχε κάνει σκηνή ζήλειας.Έίναι απίστευτα γλυκός και διακριτικός άνθρωπος.Τις τελευταίες μέρες βγήκε με έναν τύπο και γύρισε το πρωί.Όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα.Εκλαιγα και είχα ταχυπαλμιες.Δε΄ν περίμενα να με πειράξει τόσο.Είχα την ψευδάισθηση ότι δεν έιχα δεθεί.Γυρνώντας το πρωί ψιλομιλήσαμε.Μου είπε οτι ειχε περάσει όμορφα.Γονάτισα.Δεν είχα το δικαίωμα ,αλλά έγινα κομμάτια.Μπήκα κατευθείαν στη θέση της για το πως μπορεί να αισθανότανε τόσο καιρο με τόσους άντρες που είχα γνωρίσει.Δεν είχε πει τπτ ,Δεν είχε το δικαίωμα γιατί είχαμε ελεύθερη σχέση.Οπως και γω δεν είχα το δικαίωμα να της πω τπτ,αλλά δεν άντεξα όταν με είπε πόσο όμορφα πέρασε.Ξέσπασα.Άδικα.Της είπα ότο με πόνεσε που δέχτηκε απόλαυση από άλλον,ενώ εγώ απλα και ξενερωτικα αναλώνομαι στο απόλυτο τπτ.Δεν το χωρουσε το κεφαλι μου γιατί απλά συνειδητοποίησα πόσο την αγαπώ.Π'οσο ψεύτικα και ανώριμα έχουμε διαχειριστεί το όλο θέμα.Αλλά ο φόβος , η αντίθετη φύση μου από το συναίσθημα,δεν μάφηνε με τπτ να δεθώ,να αφεθώ.Ξέσπασε η ίδια μετά.πολύ άσχημα.Για το πόσο ζήλευε και δεν έλεγε τπτ για τους τόσους άντρες και πως δεν το άντεξε όλο αυτό και έπρεπε να προχωρήσει και με την παρότρυνση φυσικα την δική μου να είμαστε μαζί σε ελεύθερη σχέση.Να μπορούμε να σεβαστούμε η μια την φύση της άλλης,αρκεί να την έχουμε δίπλα μας,χωρίς να στερουθούμε το αντρικό στοιχείο από τη ζωή μας.Είναι απίστευτα ψυχοφθόρα η όλη κατάσταση.Γράφω σε ήρεμο τόνο,αλλα όλες αυτες οι μέρες είναι εφιαλτικές.Ανασφάλεια,ζήλε ια,πόνος,αίσθημα προδοσίας,κλάμματα,δυσλειτ ουργεια στα πάντα..3 χρόνια δεν τολμούσαμε δεν είχαμε το δικαίωμα να εκφραστούμε να πούμε τι αισθανόμαστε,να ζητήσουμε κάτι να πούμε τι μας πονάει γιατί φοβόμασταν.Γιατί η ελεύθερη σχέση είναι μια πλάνη.με ονειρικό περιτύλιγμα στην αρχή και εφιαλτικά συναισθήματα στο τέλος.Δεν μπορώ να είμαι αυστηρή με εμάς διότι δεν μπορούσαμε να το διαχειριστούμε όλο αυτό.Αλλά δεν μπορώ να μας συγχωρέσω για το ότι δεν μιλούσαμε.Γιαυτο το ποταπό το δεν ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.Είμαι πολύ μπερδεμένη.Και η ίδια.Απο τη μια η φύση,από τη άλλη το συναίσθημα.Κ μέσα σε όλα αυτά ο πόνος της ελευθερης σχέσης και όσων έχει προκαλέσει όλον αυτόν τον καιρό.Νιώθω απίστευτο αδιέξοδο.Και μέσα σόλα αυτά να προσθέσω όλη την οικονομική και κοινωνική δυσκολία στα πάντα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πραγματικα η περιπτωση σου ειναι κατι που δε το χα σκεφτει. Γυναικα δηλαδη μετα απο χωρισμο να μειωσει τον πονο του χωρισμου φτιαχνοντας τα με γυναικα και να χαραξει μια επαμφοτεριζουσα πορεια σε απροβλεπτες ατραπους...Εχω ακουσει τοσους χωρισμους, το δικο σου πρωτη φορα! Τωρα για το θεμα της αναζητησης σεξουαλικης ταυτοτητας δε γνωριζω κ πολλα οποτε δε μπορω να σε συμβουλευσω. Το μονο που θα σου λεγα ειναι κατσε κ εσυ κ η αλλη κοπελα να ξεπερασετε τους πρωην κ μετα θα ειστε ετοιμες να δωθειτε σε μια νεα σχεση. Δε μπορω να καταλαβω αν λειτουργει σαν συναισθηματικο λιμανι η κοπελα αυτη ή αν εισαι bi. Eσυ πως βλεπεις τον εαυτο σου? Θες να κανεις σχεση με αντρα? Μηπως δε βρισκεις σε αντρα τη συναισθηματικη καλυψη που λαμβανεις απ την κοπελα?

  3. #3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πραγματικα η περιπτωση σου ειναι κατι που δε το χα σκεφτει. Γυναικα δηλαδη μετα απο χωρισμο να μειωσει τον πονο του χωρισμου φτιαχνοντας τα με γυναικα και να χαραξει μια επαμφοτεριζουσα πορεια σε απροβλεπτες ατραπους...Εχω ακουσει τοσους χωρισμους, το δικο σου πρωτη φορα! Τωρα για το θεμα της αναζητησης σεξουαλικης ταυτοτητας δε γνωριζω κ πολλα οποτε δε μπορω να σε συμβουλευσω. Το μονο που θα σου λεγα ειναι κατσε κ εσυ κ η αλλη κοπελα να ξεπερασετε τους πρωην κ μετα θα ειστε ετοιμες να δωθειτε σε μια νεα σχεση. Δε μπορω να καταλαβω αν λειτουργει σαν συναισθηματικο λιμανι η κοπελα αυτη ή αν εισαι bi. Eσυ πως βλεπεις τον εαυτο σου? Θες να κανεις σχεση με αντρα? Μηπως δε βρισκεις σε αντρα τη συναισθηματικη καλυψη που λαμβανεις απ την κοπελα?

    Δεν θα ελεγα οτι με ενδιαφερει ιδιαιτερα η σεξουαλικη μου ταυτοτητα.Ξερω οτι μου αρεσουν οι αντρες και ξερω επισης οτι δεν εχω θεμα να νιωσω κατι και με το ιδιο φυλο.Κυριως συναισθηματικα και ερωτικα,οχι τοσο σεξουαλικα ως ενστικτο.Σκεψου μονο οτι στον καλλιτεχνικο χωρο που εργαζομαι δεν υπαρχουν και πολυ σαφη ορια σε αυτα.Το προβλημα μου και το αδιεξοδο ειναι οτι μια ελευθερη σχεση ουσιαστικα δημιουργησε τοσο ισχυρα συναισθηματα και μεσα απο επαναλαμβανομενα λαθη λογω φοβου και ανασφαλειας και μη σωστου χειρισμου,φτασαμε σε αδιεξοδο.Δυο γυναικες δεμενες,ερωτευμενες οι οποιες δεν θελανε να δεθουνε μεταξυ τους,οι οποιες δεν μπορουν να ξεκοψουν απο την αναγκη του αντρα,τα λαθη των οποιων δημιουργησαν μεγαλες εντασεις και ζηλειες.Δεν εχουμε θεμα με τους πρωην.Κανενα απολυτως.Αλλωστε εχουμε χωρισει 4 χρονια τωρα απο τους πρωην.Ισως καποιες πληγες απο θεματα αντρικης συμπεριφορας να εχουνε μεινει σε μενα τα οποια σαφως επουλωθηκαν με την τρυφεροτητα της Δ.Δεν νιωθω την αναγκη να μπω σε μια σχεση με καποιον αλλον.Επισης δεν με ενιδαφερει να κολλησω ταμπελα στον εαυτο μου,Δεν ειναι αυτος ο προβληματισμος μου.Αυτο που με πνιγει ειναι να βρουμε ισορροπιες.Συναισθηματικα οπως σωστα το θετεις,με καλυπτει απιστευτα.Δεν εχω ξαναβιωσει τοση κατανοηση και τρυφεροτητα απο ανθρωπο.Και ερωτικα και αισθαντικα.Αλλα δεν μπορω να πω οτι σεξουαλικα δεν χρειαζομαι τους αντρες.Θα ητανε ψεμμα.Και αυτο δεν λειτουργησε μεχρι τωρα γιατι αρχισανε τα αισθηματα κτητικοτητας μεταξυ μας,οποτε δεν δουλευει.Ξεκινησαμε τοσο διαφορετικα,τοσο ελευθερα ,που η τοση ελευθερια,η γνωριμια και το σεξ με αλλους δημιουργησε πονο ζηλιες και τραυματα που βγηκανε τωρα.Καθημερινα πλεον θα θυμαται τους ερωτικους συντροφους μου και θα κλαιει...γιατι τοτε δεν ειχε το δικαιωμα οπως αισθανοτανε να μου πει τπτ..Το πιο απλο θα ητανε σαφως να αλλαξουμε το συμβολαιο της σχεσης μας,απο ελευθερη σε αποκλειστικη..Πως ομως?Οταν εχουν γινει τοσα που πονανε..Οταν δεν μπορει καμια απο τις δυο να πει με σιγουρια οκ,δεν εχω αναγκη ενα αντρικο κορμι....οταν τοσα χρονια ειμασταν εμεις και τριτοι μεταξυ μας?Μακαρι να νιωθαμε λεσβιες...αλλα δεν νιωθουμε..και ολο αυτο ειναι αδιεξοδο.Μου θυμισε η ζωη μου το Vicky christina barcelona ,μονο που η φαντασιωση απο την πραγματικη ζωη απεχει , και στην δευτερη πονας.Εγω η ιδια ως πιο ελευθεριακη δεν ηθελα να εγκλωβιστω ουτε να την εγκλωβισω...Οταν πηγαινα με αλλους πονουσε..δεν το εδειχνε.Το σεβοτανε.Αλλα αυτο την εκανε να εκραγει στο τελος.Οταν πηγε με αλλον τελικα και η ιδια,κομματιαστηκα.Και εγω η ιδια της ειχα πει απο το να σε χασω εισαι ελευθερη να το βιωσεις.Αλλα στην πραξη δεν μπορω να το διαχειριστω.Μου βγηκε ζηλεια,κτητικοτητα...Ειμαστ ε στο ενδιαμεσο και αυτο πονα.Πονα πολυ.Και δεν ειμαστε και πιτσιρικες σε ηλικια πειραματισμου.Ειμαι 30 και ειναι 24.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα καταλαβα καλα τι σε προβληματιζει γτ πριν δε το εβλεπα. Αρα το θεμα ειναι οτι ξεκινησες μια ελευθερη σχεση κ στην πορεια αρχισες να νιωθεις? Θα μπορουσε να συμβει κ με αντρα φυσικα και ειναι κλασσικη ιστορια, γτ γενικα η γυναικα δε το χει το friends with benefits. Απ οτι αντιλαμβανομαι λοιπον το προβλημα ειναι οτι σε καλυπτει η σχεση με την αλλη κοπελα συναισθηματικα αλλα θες το σεξουαλικο με αντρα? Tελικα εκτονωθηκε και εκφραστηκε στον υπερθετικο βαθμο αυτη η συναισθηματικη ωσμωση με την αλλη γυναικα.

  5. #5
    Προσπαθείς να τετραγωνίσεις τον κύκλο, η κατάσταση είναι προφανώς αδιέξοδη, χωρίς άντρα λες ότι και οι δυο δεν μπορείτε, άρα μεταξύ σας δεν μπορεί να υπάρχει μέλλον σε αποκλειστική σχέση, ούτε η ελεύθερη λειτούργησε, άρα η μόνη λύση είναι να το διαλύσετε να ηρεμήσετε, όσο μένετε μαζί θα υποφέρετε χωρίς ουσιαστική προοπτική.

  6. #6
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τωρα καταλαβα καλα τι σε προβληματιζει γτ πριν δε το εβλεπα. Αρα το θεμα ειναι οτι ξεκινησες μια ελευθερη σχεση κ στην πορεια αρχισες να νιωθεις? Θα μπορουσε να συμβει κ με αντρα φυσικα και ειναι κλασσικη ιστορια, γτ γενικα η γυναικα δε το χει το friends with benefits. Απ οτι αντιλαμβανομαι λοιπον το προβλημα ειναι οτι σε καλυπτει η σχεση με την αλλη κοπελα συναισθηματικα αλλα θες το σεξουαλικο με αντρα? Tελικα εκτονωθηκε και εκφραστηκε στον υπερθετικο βαθμο αυτη η συναισθηματικη ωσμωση με την αλλη γυναικα.
    Nαι αυτο ειναι το θεμα.Σαν να βρισκομαστε στο ενδιαμεσο.Απο τη μια συναισθημα,απο την αλλη φυση και ενστικτο.Δεν ειναι οτι και μαζι δεν λειτουργουμε σεξουαλικα.Βεβαια για ενα τεραστιο διαστημα δεν κοιμαμασταν μαζι.Το ειχαμε αφησει πισω.Θελαμε να αποκτησουμε φιλικη σχεση.Αλλα επανηλθε.Και το θεμα ειναι οτι λειτουργει.Σαφως και ως γυναικες επειδη υπαρχει εγκεφαλικη λειτουργια και συναισθημα μπορουμε να εκφραστουμε σεξουαλικα και μαζι.Δεν ειναι ξερη σωματικη αναγκη.Βοηθαει και το γεγονος οτι ειμαστε και προικισμενες απο την φυση.Οποτε ολο αυτο ειναι εμποδιο στο να πουμε αντιο.Απο την αλλη δεν μπορουμε να πουμε η μια στην αλλη,τερμα οι αντρες.Νιωθω σαν να πρεπει να φυλακισω ενα πουλι σε κλουβι.Πρσπαθω και ως μεγαλυτερη να βγαλω ακρη και δεν μπορω.Εχω περασει δυσκολιες,θανατους ,χωρισμους,προσπαθω να τα βγαλω περα πολυ δυσκολα οικονομικα κανοντας δουλειες διαφορες γιατι καλλιτεχνικα εχουνε πεθανει ολα,ειμαι πολλα χρονια με μια βαλιτσα στο χερι,αλλα παντα τα καταφερνα.Περασα και καταστασεις με καταθλιψη,κρισεις πανικου και φαρμακα,και σε ολα αυτα τα δυσκολα ητανε πλαι μου.Δεν ειμαι ενας μαμοθρευτος αβγαλτος ανθρωπος,λειπω απο τα 17 μου απο το σπιτι,ημουνα δυναμικη και με γονεις παντα να τους νιωθω διπλα μου.Αλλα ολο αυτο ξαφνικα μου φαινεται απιστευτα δυσκολο.Κ δεν υποτιμω ποτε τις ανθρωπινες σχεσεις και το πονο που λαμβανεις απο εναν χωρισμο.Ειναι βιωμα πενθους..Και μπορει στη δουλεια και στα κοινωνικα να νιωθω δυνατη,αλλα στα συναισθηματικα λυγιζω.Θελω να παρω την σωστη αποφαση,αλλα δεν ξερω πια ειναι.Το ενδιαμεσο δεν λειτουργει,Οσο ελευθεριακη και εαν ειμαι,.Η μικρη ειναι πολυ πιο συντηριτικη απο εμενα,αλλα και γω που εχω πιο ανοιχτο μυαλο και γω ενιωσα αισθηματα κτητικοτητας.Απο την αλη σκεφτομαι οτι μπορει μονο και μονο λογω του χαζου φοβου να ειμαι για παντα με μια γυναικα,ενω ουσιαστικα μου αρεσουνε οι αντρες,μηπως χασω μια μεγαλη αγαπη.Γιατι η αγαπη θεωρητικα δεν εχει φυλο,ολα αυτα ειναι στερεοτυπα της κοινωνιας.Φιλη ψχοθεραπευτρια μου λεει και βαση ερευνων οτι εν δυναμει μπορουμε να ερωτευτουμε και τα δυο φυλα.Οποτε τι επιλεγω?

  7. #7
    Quote Originally Posted by zervg View Post
    Προσπαθείς να τετραγωνίσεις τον κύκλο, η κατάσταση είναι προφανώς αδιέξοδη, χωρίς άντρα λες ότι και οι δυο δεν μπορείτε, άρα μεταξύ σας δεν μπορεί να υπάρχει μέλλον σε αποκλειστική σχέση, ούτε η ελεύθερη λειτούργησε, άρα η μόνη λύση είναι να το διαλύσετε να ηρεμήσετε, όσο μένετε μαζί θα υποφέρετε χωρίς ουσιαστική προοπτική.

    Αυτα που λες τα νιωθω σε μεγαλο βαθμο και εχεις απολυτο δικιο.Απλα δεν ειμαι σιγουρη εαν τελικα ο χωρισμος θα βοηθησει και δεν θα καταστρεψει κατι το οποιο ηταν ομορφο,γεματο φοβο μεσα ομως...Επισης υπαρχει και ενα πρακτικο ζητημα.Μενουμε αθηνα μαζι,συγκατοικουμε στο σπιτι της.Μοιραζομαστε τα εξοδα.Επειδη δεν ζουμε σε εναν ιδανικο κοσμο να μας απασχολουν μονο τα συναισθηματικα μας,αλλα υπαρχουνε και ολα τα οικονομικα κοινωνικα που επιβαρυνουν σε μεγαλο βαθμο,για μενα αυτη τη στιγμη το φευγω απο κει σημαινει αυτοματως,φευγω απο αθηνα.Διοτι δεν εχω σταθερη δουλεια με τα θεατρα και τις εκθεσεις που δουλευω ως καλλιτεχνης.Επομενως και αυτο με πιεζει ακομη περισσοτερο.Το οτι σε καποια αλλη φαση θα ειχα επιλογη να απομακρυνθω για λιγο.Να νοικιασω μονη καπου.Αλλα αυτο ειναι πολυτελεια στις μερες μας και οι περισσοτεροι φιλοι που ξερω απλα συγκατοικουν οσοι περισσοτεροι μπορουνε για να μοιραζονται εξοδα.Η αλλη προοπτικη θα ητανε να μεινω με καποιον αντρα,αλλα αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω και να πιεστω τοσο.Χρειαζομαστε σαφως το χωρο μας για να ξεκαθαρισει ολο αυτο,αλλα απο την αλλη πρακτικα λογω καιρων ειναι δυσκολο.

  8. #8
    Εγώ πάντοτε, από την φύση μου, αλλά για λόγους που δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω, λειτουργούν δηλαδή ασυνείδητα μέσα μου, ένοιωθα συμπάθεια και συγκατάβαση στην ερωτική σχέση δύο γυναικών, αλλά τα αντίθετα ένοιωθα και νοιώθω όταν η ερωτική σχέση αφορά δύο άντρες. Δεν ξέρω τι με κάνει να συμπαθώ ένα ζευγάρι δύο γυναικών και τι με κάνει να απεχθάνομαι ένα ζευγάρι δύο αντρών.

    Στην περίπτωση σου αγαπητή fterwto έχω την αίσθηση πως θα πρέπει να εξετάσεις και να εντοπίσεις ποιό από όλα είναι για εσένα το ιδανικότερο. Το ιδανικότερο ιδεατά, σε πρώτο βαθμό φυσικά, και έπειτα να εξετάσεις τις λεπτομέρειες, είτε αυτές αφορούν σε μία θετική συνειδητά έκβαση (συνέχεια) της σχέσης σου με την κοπέλα, είτε αυτές αφορούν σε μία αρνητική έκβαση (διακοπή) της σχέσης αυτής, και τις δράσεις οι οποίες θα πρέπει να αναληφθούν.

    Προσωπικά για εμένα, δίχως να έχει μεγάλη σημασία καθώς είμαι ξένος προς το πρόβλημα επομένως αναρμόδιος ελλείψει της απαραίτητης βιωματικής εμπειρίας, το ιδανικότερο στην περίπτωση σας λοιπόν, καθώς δεν είστε φύσει λεσβίες, είναι η σύναψη ερωτικού τρείου, η πρόσθεση δηλαδή ενός άντρα στην σχέση σας, ο οποίος θα είναι συναισθηματικά κοινά αποδεκτός από εσένα και εκείνην, και φυσικά τα ίδια συναισθήματα να τρέφει και ο άντρας αυτός για εσάς τις δύο. Επαναλαμβάνω, το τρείο πρέπει απαραίτητα να διακατέχεται και να το ενώνουν τα ίδια και όμοια συναισθηματικά ερεθίσματα.

    Όμως, όπως είπα και πριν, ΔΕΝ έχει σημασία τι νομίζω, πιστεύω και αισθάνομαι εγώ, αλλά η προσωπική δική σου αντίληψη. Πάντως να θυμάσαι πως η καρδιά μας (κατά το συνήθες' άφησε την καρδιά σου να σε οδηγήσει) ΔΕΝ είναι πάντοτε αψεγάδιαστος σύμβουλος καθώς λειτουργούν μέσα μας δυνάμεις πέρα από τις δικές μας και καθόλα ασυνείδητες.





    Και μία προσωπική μου εξομολόγηση εκ βάθους καριδιάς κλείνοντας, πέρνοντας ως αφορμή εκείνο που είπες:
    Δεν εχω ξαναβιωσει τοση κατανοηση και τρυφεροτητα απο ανθρωπο.Και ερωτικα και αισθαντικα.
    Θα ήθελα δυνατά, και είναι εσωτερικά υπαρξιακή μου ανάγκη, να βρισκόμουν στον κύκλο σας, να κάναμε στενή παρέα, ώστε να μαθήτευα κοντά σας τις δύο αυτές αρετές, την κατανόηση, δηλαδή, και την τρυφερότητα.
    Είναι δύο καταστάσεις, μεταξύ άλλων, τις οποίες θέλω να είναι εγκατεστημένες μέσα μου και να λειτουργούν στην σχέση μου με άλλους ανθρώπους. Να είμαι δηλαδή άνθρωπος με ατέλειωτη κατανόηση και μεγίστη τρυφερότητα. Γιατί δυστυχώς σκύβοντας τώρα μέσα στην ψυχή μου αυτό που αντικρύζω είναι έναν κακό και σκληρό χαρακτήρα. Ενώ βιώνοντας την δική σας σχέση, έστω δια της παρέας και φιλίας, θα μπολιάζονταν η ψυχή μου με όλα τα καλά που θα ρουφούσε από την σχέση σας με την κοπέλα αυτήν.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Προσωπικά για εμένα, δίχως να έχει μεγάλη σημασία καθώς είμαι ξένος προς το πρόβλημα επομένως αναρμόδιος ελλείψει της απαραίτητης βιωματικής εμπειρίας, το ιδανικότερο στην περίπτωση σας λοιπόν, καθώς δεν είστε φύσει λεσβίες, είναι η σύναψη ερωτικού τρείου, η πρόσθεση δηλαδή ενός άντρα στην σχέση σας, ο οποίος θα είναι συναισθηματικά κοινά αποδεκτός από εσένα και εκείνην, και φυσικά τα ίδια συναισθήματα να τρέφει και ο άντρας αυτός για εσάς τις δύο. Επαναλαμβάνω, το τρείο πρέπει απαραίτητα να διακατέχεται και να το ενώνουν τα ίδια και όμοια συναισθηματικά ερεθίσματα.
    Ναι εδώ δεν μπορούν να διαχειριστούν σχέση δυο ατόμων, να μπει και τρίτο να γίνει το απόλυτο μπάχαλο http://www.sanfos.gr/system/confused.gif

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by zervg View Post
    Ναι εδώ δεν μπορούν να διαχειριστούν σχέση δυο ατόμων, να μπει και τρίτο να γίνει το απόλυτο μπάχαλο http://www.sanfos.gr/system/confused.gif
    Ονειρεύεται παρτουζίτσες ο κύριος, αυτό είναι όλο.

  11. #11
    Quote Originally Posted by fterwto View Post
    Αυτα που λες τα νιωθω σε μεγαλο βαθμο και εχεις απολυτο δικιο.Απλα δεν ειμαι σιγουρη εαν τελικα ο χωρισμος θα βοηθησει και δεν θα καταστρεψει κατι το οποιο ηταν ομορφο,γεματο φοβο μεσα ομως...Επισης υπαρχει και ενα πρακτικο ζητημα.Μενουμε αθηνα μαζι,συγκατοικουμε στο σπιτι της.Μοιραζομαστε τα εξοδα.Επειδη δεν ζουμε σε εναν ιδανικο κοσμο να μας απασχολουν μονο τα συναισθηματικα μας,αλλα υπαρχουνε και ολα τα οικονομικα κοινωνικα που επιβαρυνουν σε μεγαλο βαθμο,για μενα αυτη τη στιγμη το φευγω απο κει σημαινει αυτοματως,φευγω απο αθηνα.Διοτι δεν εχω σταθερη δουλεια με τα θεατρα και τις εκθεσεις που δουλευω ως καλλιτεχνης.Επομενως και αυτο με πιεζει ακομη περισσοτερο.Το οτι σε καποια αλλη φαση θα ειχα επιλογη να απομακρυνθω για λιγο.Να νοικιασω μονη καπου.Αλλα αυτο ειναι πολυτελεια στις μερες μας και οι περισσοτεροι φιλοι που ξερω απλα συγκατοικουν οσοι περισσοτεροι μπορουνε για να μοιραζονται εξοδα.Η αλλη προοπτικη θα ητανε να μεινω με καποιον αντρα,αλλα αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω και να πιεστω τοσο.Χρειαζομαστε σαφως το χωρο μας για να ξεκαθαρισει ολο αυτο,αλλα απο την αλλη πρακτικα λογω καιρων ειναι δυσκολο.
    Τότε δεν μένει παρά μόνο μια μεσοβέζικη λύση, μέχρι να βρεις τρόπο να μείνεις μόνη σου, ξεκαθαρίζεται μεταξύ σας ότι το συνεχίζετε στο φιλικό, βρείτε και οι δυο από έναν άντρα να σας καλύπτει όπως όπως σε επίπεδο σχέσης και .... ο θεός βοηθός που λένε.

  12. #12
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ονειρεύεται παρτουζίτσες ο κύριος, αυτό είναι όλο.
    Σωστό κι αυτό http://www.sanfos.gr/system/epipla.gif

  13. #13
    Quote Originally Posted by zervg View Post
    Τότε δεν μένει παρά μόνο μια μεσοβέζικη λύση, μέχρι να βρεις τρόπο να μείνεις μόνη σου, ξεκαθαρίζεται μεταξύ σας ότι το συνεχίζετε στο φιλικό, βρείτε και οι δυο από έναν άντρα να σας καλύπτει όπως όπως σε επίπεδο σχέσης και .... ο θεός βοηθός που λένε.
    Bαση στεγνης λογικης ειναι το μονο που μπορουμε αμεσα να κανουμε.Να συγκατοικησουμε προσπαθωντας να διαχειριστουμε το ολο θεμα.Το να πεις με καποιον που αισθανεσαι πραγματα και που μενεις μαζι του οτι συνεχιζουμε φιλικα μπορει να λειτουργησει σε θεωρητικο επιπεδο.Το δοκιμασαμε 10 μηνες.Δεν λειτουργησε.Απεξω φαινεται ισως πολυ πιο ευκολο.οταν το βιωνεις ομως συμμετεχοντας σε ολο αυτο,ειναι τρομερα δυσκολο.Εαν ητανε απλο,δεν θα το βιωνα ως αδιεξοδο ,ουτε θα εμπαινα στον κοπο να το εξωτερικευσω και να το μοιραστω σε ενα φορουμ.Δεν ειμαι καθολου αυτης της λογικης.Τελος θεωρω οτι το χειροτερο λαθος ειναι να μπω σε μια σχεση με αντρα απο την στιγμη που πιεζομαι τοσο μεσα μου.Σεξουαλικα δεν μου λειπει.Δεν τους εχω στερηθει.Συναισθηματικα δεν ειμαι ετοιμη για σχεση γενικοτερα.Κ οταν μπαινω σε σχεση προτιμω να ειμαι εκει δοσμενη,αλλιως καλυτερα να πεταλουδιζω και να γεμιζω εμπειριες ελευθερα.Γιαυτο και δεν αντεχω το ενδιαμεσο.

  14. #14
    Quote Originally Posted by zervg View Post
    Ναι εδώ δεν μπορούν να διαχειριστούν σχέση δυο ατόμων, να μπει και τρίτο να γίνει το απόλυτο μπάχαλο http://www.sanfos.gr/system/confused.gif
    Δεν είναι απαραίτητο, ούτε με μαθηματική ακολουθεία, ούτε βέβαιο πως η πρόσθεση τρίτου στοιχείου (αντρικού) στη σχέση δύο γυναικών με οποιανδήποτε, τέλος πάντων, προβλημάτων στην σχέση, θα φέρει νέα προβλήματα ή σύγχιση ή επιδείνωση της σχέσης. Η αντρική παρουσία ενδέχεται να επιρρεάσει καταλυτικά και αναζωογονητικά στην σχέση, αρκεί βέβαια να συνοδεύεται από τις κατάλληλες αισθαντικές ποιότητες το αντρικό αυτό πρόσωπο. Ως <<αισθαντικές ποιότητες>> εννοώ τον ηθικό, νοερό και νοητό εξοπλισμό του προσώπου.

    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ονειρεύεται παρτουζίτσες ο κύριος, αυτό είναι όλο.
    Αν εννοείς εμένα Μαριάν μάλλον με αδικείς χαρακτηρίζοντας με χαμηλού (χαμερπή-σάρκινου) επιπέδου άνθρωπο. Όχι πως δεν έχω κι εγώ τις εσωτερικές μου ελλείψεις και ελαττώματα.
    Άλλο το ένα, όμως, και άλλο το άλλο.

    Πάντως, αν θέλεις να βγάλεις ασφαλή γνώμη για εμένα και τι με κινεί, δεν μπορείς παρά να εξετάσεις την ψυχοπνευματική μου ακτινογραφία,
    τον ψυχοπνευματικό μου ηλεκτρονικό τομογράφο ο οποίος υπάρχει δημοσιευμένος εδώ: http://polgt.pblogs.gr/
    Last edited by deleted-member-06-05-2016; 29-11-2012 at 16:04.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Εγώ πάντοτε, από την φύση μου, αλλά για λόγους που δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω, λειτουργούν δηλαδή ασυνείδητα μέσα μου, ένοιωθα συμπάθεια και συγκατάβαση στην ερωτική σχέση δύο γυναικών, αλλά τα αντίθετα ένοιωθα και νοιώθω όταν η ερωτική σχέση αφορά δύο άντρες. Δεν ξέρω τι με κάνει να συμπαθώ ένα ζευγάρι δύο γυναικών και τι με κάνει να απεχθάνομαι ένα ζευγάρι δύο αντρών.

    Στην περίπτωση σου αγαπητή fterwto έχω την αίσθηση πως θα πρέπει να εξετάσεις και να εντοπίσεις ποιό από όλα είναι για εσένα το ιδανικότερο. Το ιδανικότερο ιδεατά, σε πρώτο βαθμό φυσικά, και έπειτα να εξετάσεις τις λεπτομέρειες, είτε αυτές αφορούν σε μία θετική συνειδητά έκβαση (συνέχεια) της σχέσης σου με την κοπέλα, είτε αυτές αφορούν σε μία αρνητική έκβαση (διακοπή) της σχέσης αυτής, και τις δράσεις οι οποίες θα πρέπει να αναληφθούν.

    Προσωπικά για εμένα, δίχως να έχει μεγάλη σημασία καθώς είμαι ξένος προς το πρόβλημα επομένως αναρμόδιος ελλείψει της απαραίτητης βιωματικής εμπειρίας, το ιδανικότερο στην περίπτωση σας λοιπόν, καθώς δεν είστε φύσει λεσβίες, είναι η σύναψη ερωτικού τρείου, η πρόσθεση δηλαδή ενός άντρα στην σχέση σας, ο οποίος θα είναι συναισθηματικά κοινά αποδεκτός από εσένα και εκείνην, και φυσικά τα ίδια συναισθήματα να τρέφει και ο άντρας αυτός για εσάς τις δύο. Επαναλαμβάνω, το τρείο πρέπει απαραίτητα να διακατέχεται και να το ενώνουν τα ίδια και όμοια συναισθηματικά ερεθίσματα.

    Όμως, όπως είπα και πριν, ΔΕΝ έχει σημασία τι νομίζω, πιστεύω και αισθάνομαι εγώ, αλλά η προσωπική δική σου αντίληψη. Πάντως να θυμάσαι πως η καρδιά μας (κατά το συνήθες' άφησε την καρδιά σου να σε οδηγήσει) ΔΕΝ είναι πάντοτε αψεγάδιαστος σύμβουλος καθώς λειτουργούν μέσα μας δυνάμεις πέρα από τις δικές μας και καθόλα ασυνείδητες.





    Και μία προσωπική μου εξομολόγηση εκ βάθους καριδιάς κλείνοντας, πέρνοντας ως αφορμή εκείνο που είπες:

    Θα ήθελα δυνατά, και είναι εσωτερικά υπαρξιακή μου ανάγκη, να βρισκόμουν στον κύκλο σας, να κάναμε στενή παρέα, ώστε να μαθήτευα κοντά σας τις δύο αυτές αρετές, την κατανόηση, δηλαδή, και την τρυφερότητα.
    Είναι δύο καταστάσεις, μεταξύ άλλων, τις οποίες θέλω να είναι εγκατεστημένες μέσα μου και να λειτουργούν στην σχέση μου με άλλους ανθρώπους. Να είμαι δηλαδή άνθρωπος με ατέλειωτη κατανόηση και μεγίστη τρυφερότητα. Γιατί δυστυχώς σκύβοντας τώρα μέσα στην ψυχή μου αυτό που αντικρύζω είναι έναν κακό και σκληρό χαρακτήρα. Ενώ βιώνοντας την δική σας σχέση, έστω δια της παρέας και φιλίας, θα μπολιάζονταν η ψυχή μου με όλα τα καλά που θα ρουφούσε από την σχέση σας με την κοπέλα αυτήν.
    Αγαπητε φιλε μου,το ξεκινησες πολυ ομορφα ,αλλα το χαλασες στο τελος.Δυστυχως για εσενα ,ψαχνω λυση στο αδιεξοδο μου και οχι αντρα για να εκπληρωσω καποια φαντασιωση με την γυναικα που αγαπω.Πιστεψε με ειμαι γεματη απο εμπειριες.Η ισορροπια μου λειπει και αυτη χρειαζομαι τωρα.Η λυση που προτεινεις ειχε περασει αποτο μυαλο μας ως ενδεχομενο,αλλα απο την στιγμη που υπαρχουνε αισθηματα κτητικοτητας και ζηλειας,δεν θα λειτουργουσε σε καμια περιπτωση κατι τετοιο.Και ουτε θα το διακινδυνευα να το δοκιμασω και να εχω εικονες που μπορει να πληγωσουνε ανεπανορθωτα.Η φαντασιωση με την πραγματικοτητα απεχουν.Και ενω εχω δοκιμασει διαφορα πραγματα στεγνα χωρις συναισθημα,ξερω οτι οταν αγαπας καποιον δεν μπορεις να τον μοιραστεις.
    Λυπαμαι ,αλλα πραγματικα δεν μπηκα στο φορουμ για να βρω καποιον και να οδηγηθουμε σε νεες εμπειριες.Δεν μου λειπει κατι τετοιο,ισα ισα το αντιθετο,θελω γαληνη στην ψυχη μου και οχι για ακομη μια φορα πειραματισμο.Και λιγο σεβασμο στο θεμα μου.Ζητω πιο αντικειμενικες γνωμες πιο καθαρες για να ακουσω αποψεις.Οτιδηποτε που δεν μπεριεχει σεβασμο και ευαισθησια στο θεμα μου,απλα δεν του δινω βαση.Ευχαριστω.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. σχεση και σεξ
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-04-2012, 13:14
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •