ερωτική αυτοπεποίθηση στο μηδέν??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    25

    ερωτική αυτοπεποίθηση στο μηδέν??

    λοιπόν.. αυτό που λέει ο τίτλος..
    αν εξαιρέσεις 1-2 ελαττώματα που έχω και θέλω να αντιμετωπίσω αυτό είναι ίσως το βασικό πρόβλημα της ζωής μου..

    είμαι 25 χρονών, κοπέλα, και έχω κάνει μία σχέση ολοκληρωμένη που κράτησε μισό χρόνο και με παράτησε για άλλη. αυτό έγινε στα 22 μου και ως τώρα δεν έχω κάνει κάποια άλλη σχέση.

    Γενικά είμαι όμορφη κοπέλα,ευχάριστη θέλω να πιστεύω και με κοιτάζουν αρκετοί άντρες

    Αλλά, από τη φύση μου ίσως δεν μπορώ να φλερτάρω. Συνήθως όσοι μου αρέσουν μου αρέσουν πολύ και θεωρώ πως στη ζωή μου μου μου άρεσαν σύνολο ως τώρα 5 άντρες από τους οποίους κανέναν δεν είχα.. αν και δεν δείχνω πολύ αυτά που νιώθω θεωρώ πως και οι 5 το ήξεραν πως τους θέλω αλλά από κανέναν τίποτα
    το γεγονός αυτό συν ότι η μία σχέση που είχα με παράτησε για άλλη μ έχει κάνει πολύ ανασφαλή σ αυτό το θέμα.
    Φοβάμαι να δείξω το παραμικρό γιατί φοβάμαι πως θα μ απορρίψουν και δεν το αντέχω πάλι,

    όσες φορές το σκέφτομαι καταλήγω στο ότι μπορεί όλα αυτά να μην είναι για μένα τελικά και πως θα πρέπει να πάψω να το σκέφτομαι και να δεχτώ οτι δεν θα συμβεί ποτέ κάτι αμοιβαίο σε μένα οπότε καλύτερα να κοιτάξω τα υπόλοιπα πράγματα στη ζωή μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    abyss γεια. Λες οτι ισως απ τη φυση σου να μη μπορεις να φλερταρεις, οτι δε δειχνεις αυτο που νιωθεις κλπ, οποτε δυσκολευεσαι στο θεμα σχεσεις. Τη σχεση αυτη που εκανες λοιπον πως την εκανες? Ασχετα με την εκβαση της.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    25
    ε γνωριστήκαμε, μου άρεσε του άρεσα κ αυτουνού, και μετά από 4-5 μήνες που κανείς δεν έκανε κίνηση απλά εκδηλώθηκε αυτός

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ε καλα, ο αντρας πρεπει να κανει την κινηση κ να αναλαβει πρωτοβουλιες. Ουτε θα παει η γυναικα να φλερταρει αμεσα. Προσωπικα τουλαχιστον μ αρεσει να κανω εγω τα πρωτα βηματα. Το εβρασε πολυ κι αυτος βεβαια. Ομως ανταποκριθηκες, λειτουργησες θελω να πω ανταποδοτικα. Αρα μπορεις, ισως απλα να μην εχεις τοσο ανεση. Ο λογος για τον οποιο σε παρατησε ποιος ειναι? Και ποια ειναι τα 1-2 θεματα που θες να βελτιωσεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    25
    Θεωρώ πως με χώρισε γιατί δεν τρελαινόταν και πολύ + βρέθηκε και άλλη στο διάβα του :P

    τα θέματα που θέλω να βελτιώσω που ανέφερα έχουν να κάνουν κυρίως με την αναβλητικότητα που έχω σε κάποια πράγματα

    όσον αφορά το θέμα μας, φίλη μου που το έχουμε συζητήσει μου έχει πει ότι φαίνεται σαν να μην με ενδιαφέρει το θέμα δηλαδή ότι δεν δίνω στον άλλον το 'πάτημα' να ρθεί να μου μιλήσει πχ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καταλαβα. Ναι εχω δει γυναικες που ειναι καπως αδιαφορες ενω μεσα τους μπορει να θελουν αλλα καπου μπλοκαρουν και προς τα εξω ειναι πιο ψυχρες ας πουμε. Παντως αμα σε προσεγισει καποιος που σ αρεσει κ σενα κ γνωριζει να κινηθει, να φλερταρει κλπ πιστευω θα ανταποκριθεις. Μηπως εχεις αντιληψεις μεσα σου επιληψιμες για τις σχεσεις, τον ερωτα κλπ?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    25
    είχα πιο παλιά λόγω καταπίεσης από γονείς ως τα 18 που έφυγα από το χωριό μου.. οτι πχ τώρα είμαστε μαθήτριες και επικεντρωνόμαστε μόνο στο διάβασμα και τα υπόλοιπα είναι για μετά.. δεν ξέρω αν ακόμα έχω κατάλειπα απ αυτό γιατί το έχω σκεφτεί παλιότερα ή αν απλά δεν μπορώ/φοβάμαι να εκφραστώ..

    βλέπω πχ κοπέλες που φλερτάρουν/την πέφτουν και νιώθω μη φυσιολογική.. δεν θέλω αυτό για μένα βέβαια - δεν θα μ άρεσε ποτέ να την πέσω εγώ σε κάποιον ,θα ξενέρωνα αλλά νομίζω πως είμαι στο άλλο άκρο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    abyss γειά σου :)
    οι αιτίες σχεδόν για όλα μας τα προβλήματα στις σχέσεις μας με το άλλο φύλο, είναι τελικά ο φόβος, οι ανασφάλειες και η απόρριψη, που και συ αναφέρεις και που βιώσαμε σαν παιδιά..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    κοπέλα είσαι, τα πράγματα είναι πιο εύκολα, αφού ο άντρας είναι αυτος που πλησιάζει. κι αν εισαι και ωραια όπως λες τα πράγματα ειναι ακόμα πιο ευκολα.
    προτάσεις ειμαι σιγουρος πως έχεις, το ζητημα ειναι μ αυτους που σε ενδιαφερουν. απλά σ' αυτον που σε ενδιαφερει δείξε του με κάποιον τρόπο ώστε να πάρει το μηνυμα, μετα η πρωτοβουλια ειναι σ αυτον.
    για τον αντρα αρκεί απλά το να του δωσει καποια να καταλάβει ότι τον γουσταρει, δεν χρειάζονται φλερτ ή προτάσεις. απ εκει και περα εξαρταται αν αυτος ενδιαφερετε. Πολλές καταλάβαινουμε ότι μας γουσταρουν, όμως εμας για τους δικους μας λόγους δεν μας αρεσουν οποτε δεν κανουμε κίνηση ή κανουμε πως δεν καταλαβαινουμε ή τις αποφευγουμε. κι απ την άλλη, καποιες συγκεκριμενες μας αρεσουν, κι αυτο το εχουν καταλάβει κι οι ιδιες, όμως δεν τους αρεσουμε, κι ετσι δε γινεται τιποτα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Αποξένωση ώρα μηδέν
    By Mynrael in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 28-01-2012, 01:56
  2. Απο τα ψηλα στα χαμηλα και απο το Μηδεν πιο κατω
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-07-2011, 23:11
  3. Θέλω να ξεκινήσω απ'το μηδέν.Μπορώ;
    By Paolo_1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 01-08-2010, 20:23
  4. αναποφασιστικότητα ώρα μηδέν
    By aenaon in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 11
    Last Post: 01-09-2008, 15:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •