Ανασφάλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    2

    Ανασφάλεια

    Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. Καλώς σας βρήκα λοιπόν.
    Μπήκα εδώ γιατί ένιωσα την ανάγκη να μιλήσω σε άτομα που δεν με γνωρίζουν δίνοντας μου ίσως μια διαφορετική συμβουλή στους προβληματισμούς μου. Είμαι φοιτητής 21 ετών και παρόλο που ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται δηλαδή δεν είμαι αχάριστος, εκτιμώ αυτά που έχω νιώθω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ανασφαλής. Για την ακρίβεια (τα παρακάτω που θα αναφέρω δεν τα λέω σε καμία περίπτωση ψωνίστικα απλά θέλω να καταλάβετε ακριβώς πως νιώθω) έχω γύρω μου άτομα που με εκτιμούν, έχω μια πολύ καλή σχέση, πάντα έκανα παρέα με άτομα που πολλοί θα ζήλευαν(μεγαλύτερους, όμορφες κοπέλες) στην σχολή μου έχω αρκετές διακρίσεις , επαγγελματικά κάνω βήματα και έχω θράσος, κάνω αυτό που αγαπάω και ΤΑ ΕΚΤΙΜΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΑΛΛΑ καθημερινά νιώθω μια έντονη ανασφάλεια νιώθω πιεσμένος και αυτό μου προκαλεί άγχος με αποτέλεσμα να ΜΗΝ χαίρομαι όλα τα παραπάνω που σας ανέφερα! Να μπω στο ψητό μπορεί κάποιος να αναφέρει κάτι και να με κοιτάξει(χωρις να ξέρω καν τι λέει) κατευθείαν θα μου προκαλέσει άγχος, ΟΚ αυτό ειναι λογικό όμως θα το σκέφτομαι ΟΛΗ μέρα(αυτό το νιώθω συνεχώς). Άλλο παράδειγμα-κάνει κάποιος μια πλάκα νιώθω οτι με κοροϊδεύει και οτι απευθύνεται σε εμένα. Μου λέει κάποιος ένα πολύ καλό σχόλιο μόλις θα επιστρέψω σπίτι μου θα σκεφτώ μήπως με ειρωνεύτηκε?? Για την ακρίβεια μου κολλάνε κάθε είδους ιδέες που με έχουν κουράσει και δεν με αφήνουν ελεύθερο να εξελιχθώ και να προχωρήσω. Γενικά νιώθω οτι δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε κάτι είναι πραγματικά απειλητικό για εμένα και πότε όχι. Υπάρχους στιγμές που είμαι τρομερά συγχυσμένος και νιώθω πολύ ανασφαλής . Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ πολύ! Θα ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθεια σας!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Μάλιστα... Νιώθεις οτι είσαι ανασφαλής. Μην ανησυχείς, ΟΛΟΙ οι άνθρωποι αισθάνονται ακριβώς όπως εσύ και χειρότερα: ξέρω άτομα που τα έχουν όλα, κι όμως αισθάνονται μειονεκτικά. Είναι φυσιολογικό, κανείς δεν είναι τέλειος. Πάντα νιώθουμε οτι μας λείπει αυτό το ΚΑΤΙ που οι άλλοι έχουν κι εμείς δεν έχουμε. Είμαστε όμορφοι, αλλά νιώθουμε ανασφάλεια για το άν μας εκτιμούν σαν προσωπικότητες. Είμαστε επαγγελματικά επιτυχημένοι, αλλά νιώθουμε αποτυχημένοι σε άλλους τομείς. Είμαστε καλοί αλλά βλέπουμε παντού άτομα καλύτερα από εμάς... Ανθρώπινη φύση! Άν νιώθαμε ασφαλείς δεν θα πηγαίναμε μπροστά. Δέξου την ανασφάλειά σου ως κινητήρια δύναμη για να γίνεσαι καλύτερος. Όμως μην την αφήσεις να σε κυριεύσει: πάντα να κοιτάζεις πίσω και να βλέπεις πόσα έχεις καταφέρει ως τώρα. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Πίστεψέ με, ίσως στο βάθος να είσαι αχάριστος. Δεν μπορείς ούτε καν να φανταστείς πως αισθάνονται άνθρωποι που είναι σε χειρότερη μοίρα από εσένα. Όπως ήδη σου είπα, δεν είσαι ο μόνος ανασφαλής στην γή: κοίταξε γύρω σου τους άλλους. Όσο δυνατοί κι αν μοιάζουν, όλοι έχουν τις δικες τους ανησυχίες. Αναπόφευκτα πράγματα... Ξεκόλλα φίλε μου, είσαι τόσο τυχερός με όσα έχεις.
    Σούζη, τρως !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    2
    Μαρούλι σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όλα αυτά που αναφέρεις είναι πολύ σωστά και σε και μου δίνουν κουράγιο. Το πρόβλημα είναι πως πολλές φορές δεν μπορώ να το χειριστώ με αποτέλεσμα να με παίρνει απο κάτω! Προσπαθώ να βρω τρόπους διαχείρησης του αγχους που μου προκαλείται! Σε ευχαριστώ πολύ οτισήποτε έχεις να προσθέσεις θα με βοηθήσει!

Similar Threads

  1. Ανασφάλεια στη σχέση
    By tingerbell in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 02-02-2013, 14:35
  2. η ανασφάλεια με τρελαίνει.....
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-06-2012, 10:22
  3. φοβος και ανασφαλεια..
    By ridickaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 31-05-2012, 10:58
  4. Ανασφάλεια
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-01-2011, 01:02
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •