Απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Απορία

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    17

    Απορία

    Συγγενικό μου πρόσωπο έχει, περίπου, δύο χρόνια, οπότε και διαγνώστηκε ότι πάσχει από Σχιζότυπη Διαταραχή,Άγχος, και Κατάθλιψη.
    Μέχρι να ξεκινήσει να πηγαίνει σε γιατρό-ψυχολόγο ήταν εύθυμος στην παρέα, χαιρούσανε να βγαίνεις μαζί του, είχε κανα-δυο ενδιαφέροντα,
    γνώριζε καμιά κοπελίτσα, έδειχνε εν γένει νορμάλ, χωρίς να εκδηλώνει περίεργες σκέψεις ή συμπεριφορές προς εμάς.
    Από τότε που άρχισε την αγωγή, χρόνο με τον χρόνο, γίνεται ολοένα και σαν "ζόμπι".

    Υπόψη: Τον πήγαν οι γονείς με το ζόρι, όχι υπό την έννοια της φυσικής βίας, αλλά, την ευρύτερη.

    Σας φαίνεται φυσιολογικό όλο αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    μπορει να φαινεται σαν ζομπι,λογω παρενεργειων των φαρμακων,,αλλα μπορει να εχει θεραπευτει ο ιδιος εσωτερικα στο προβλημα του και να νοιωθει καλα,,

    μπορει να θεραπευεται εσωτερικα και να χειροτερευει εξωτερικα,,,

    θα ελεγα σημασια εχει τι θελει αυτος,ποιον δρομο θα διαλεξει και πρεπει ο ιδιος να το κανει,,
    βεβαια δεν ξερω καν τι εχει ο τυπος,,μακαρι να πανε ολα προς το καλυτερο,,

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    μπορει να φαινεται σαν ζομπι,λογω παρενεργειων των φαρμακων,,αλλα μπορει να εχει θεραπευτει ο ιδιος εσωτερικα στο προβλημα του και να νοιωθει καλα,,

    μπορει να θεραπευεται εσωτερικα και να χειροτερευει εξωτερικα,,,

    θα ελεγα σημασια εχει τι θελει αυτος,ποιον δρομο θα διαλεξει και πρεπει ο ιδιος να το κανει,,
    βεβαια δεν ξερω καν τι εχει ο τυπος,,μακαρι να πανε ολα προς το καλυτερο,,

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν ξερω πως κρινεις το "φυσιολογικο" η μη, εφοσον αντιμετωπιζει καποιο προβλημα.
    σημασια εχει πως αισθανεται ο ιδιος,ποσο λειτουργικος ειναι και τι λεει ο γιατρος του.
    δεν μπορουμε να τα κρινουμε ολα αυτα με παρατηρησεις τυπου"δειχνει σαν ζομπι"....
    αν ρωτας απο περιεργεια,αστο...
    αν ρωτας απο ενδιαφερον, καλυτερα ασχολησου με το να επικοινωνεις μαζι του

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    17
    Δεν ενδιαφέρεται πλέον για οτιδήποτε ουσιαστικά.Μόνο τρώει, γινόμενος 150κ., ψευτοπαίζει στον Η/Υ, ψευτοδουλεύει, βαριέται να κινηθεί 100μ. πέρα από την εισόδο του σπιτιού, δεν του σηκώνεται και κοιμάται κάπου ένα 15ωρο/ημέρα.Και όλα αυτά σταδιακά από τότε που άρχισε να τον παρακολουθεί ειδικός.Περιμένει κάποια στιγμή ότι χωρίς
    να προσπαθήσει ιδιαίτερα, θα φάει μια "φλασιά" και θα αρχίσει την "αποζομποποίησή" του.
    Προσπαθώ να τον "τσιτώσω", μπας και στρώσει.Του είπα να έρχεται μαζί μου για προπόνηση, του δίνω βιβλία που κανονικά τον ενδιαφέρουν θεματολογικά, τον ανάγκασα μια φορά να παίξουμε ξύλο, μέχρι και γυναίκα να γαμήσει του έφερα. Σε όλα ενθουσιάζεται, στην καλύτερη, για λίγο διάστημα και μετά "ξενερώνει" και μού βγάζει παθητική επιθετικότητα. Του είπα κάποια στιγμή,αν δεν θέλει να βοηθήσει αυτός τον εαυτό του, να πάει και να "ψοφήσει".
    Έχω καταλάβει ότι η ειδικός του δεν με βρίσκει πλέον καλή επιρροή επάνω του ( και ότι μάλιστα παίζει να είμαι πιο "τρελός" από αυτόν! ), σύμφωνα με κάποια λεγόμενα του ιδίου, και να προτιμά να κάνει παρέα με άτομα με πιο "στρέιτ", ήρεμη, έγγαμη, ζωή.
    Αλλά, δεν είμαι ο άνθρωπος που, όταν νοιάζεται για κάποιον, θα του "χαϊδεύει" τα αυτιά.Δεν ξέρω, αν έχει νόημα πλέον να νοιάζομαι, όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω πως κρινεις το "φυσιολογικο" η μη, εφοσον αντιμετωπιζει καποιο προβλημα.
    σημασια εχει πως αισθανεται ο ιδιος,ποσο λειτουργικος ειναι και τι λεει ο γιατρος του.
    δεν μπορουμε να τα κρινουμε ολα αυτα με παρατηρησεις τυπου"δειχνει σαν ζομπι"....
    αν ρωτας απο περιεργεια,αστο...
    αν ρωτας απο ενδιαφερον, καλυτερα ασχολησου με το να επικοινωνεις μαζι του

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by TYR View Post
    Συγγενικό μου πρόσωπο έχει, περίπου, δύο χρόνια, οπότε και διαγνώστηκε ότι πάσχει από Σχιζότυπη Διαταραχή,Άγχος, και Κατάθλιψη.
    Μέχρι να ξεκινήσει να πηγαίνει σε γιατρό-ψυχολόγο ήταν εύθυμος στην παρέα, χαιρούσανε να βγαίνεις μαζί του, είχε κανα-δυο ενδιαφέροντα,
    γνώριζε καμιά κοπελίτσα, έδειχνε εν γένει νορμάλ, χωρίς να εκδηλώνει περίεργες σκέψεις ή συμπεριφορές προς εμάς.
    Από τότε που άρχισε την αγωγή, χρόνο με τον χρόνο, γίνεται ολοένα και σαν "ζόμπι".

    Υπόψη: Τον πήγαν οι γονείς με το ζόρι, όχι υπό την έννοια της φυσικής βίας, αλλά, την ευρύτερη.

    Σας φαίνεται φυσιολογικό όλο αυτό;
    Το γεγονος οτι αυτος υπεκυψε στην πιεση της οικογενειας , δεν τον καθιστα υπευθυνο για την πραξη του ?
    Βεβαια τα φαρμακα ειναι κοινο μυστικο οτι καταστρεφουν και ανθρωπους ,αλλα αν αυτη ειναι η επιλογη του εσυ τι να κανεις ?
    Κατα τη γνωμη σου ηταν οκ λες . Τοτε με τι λογο τον οδηγησαν στη θεραπεια ??? ετσι χωρις λογο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by path View Post
    Το γεγονος οτι αυτος υπεκυψε στην πιεση της οικογενειας , δεν τον καθιστα υπευθυνο για την πραξη του ?
    Βεβαια τα φαρμακα ειναι κοινο μυστικο οτι καταστρεφουν και ανθρωπους ,αλλα αν αυτη ειναι η επιλογη του εσυ τι να κανεις ?
    Κατα τη γνωμη σου ηταν οκ λες . Τοτε με τι λογο τον οδηγησαν στη θεραπεια ??? ετσι χωρις λογο?
    Δεν ξέρω τον ενδο-οικογενειακό λόγο.Αυτό που όλοι όσοι τού κάνανε παρέα, αντιλαμβάνονται άμεσα, είναι ότι σε εξω-οικογενειακό περιβάλλον καθίσταται, σταδιακά, ολοένα και δυσλειτουργικότερος, αφότου επισκέπτεται ειδικό.Αυτό δεν μου δείχνει φυσιολογικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Δηλαδή, εκεί που ήταν μια χαρά, τον τρέξαν στον ψυχίατρο; Δεν μου στέκει και πολύ.
    Κάποιο σοβαρό πρόβλημα θα παρουσιάστηκε, το οποίο δεν το γνωρίζεις.
    Δεν ξέρω πόσο κοντά του ήσουνα όλο αυτό το διάστημα, αλλά πιθανότατα κάποια πράγματα θα τα αγνοείς.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σημασία έχει να νοιάζεσαι με τον τρόπο που εκείνος το αντιλαμβάνεται, αν βέβαια μπορείς. Έχετε συζητήσει ποτέ τι συνέβαινε στο μυαλό του και στο σπίτι του, τι νομίζει ο ίδιος ότι δεν πήγαινε καλά και τι νιώθει ο ίδιος τώρα? Αντί να τον παροτρύνεις να ασχοληθεί με όσα ενδιαφέρουν εσένα και την παρέα σας, προσπάθησε να μιλήσεις μαζί του και να καταλάβεις τι ο ίδιος χρειάζεται στη φάση που βρίσκεται. Λες ότι δείχνει πιο δυσλειτουργικός, αλλά αυτό είναι σύμφωνα με το δικό σου ορισμό του 'φυσιολογικού' (ως προς τις δραστηριότητες και τις παρέες). Από τη στιγμή λοιπόν που βγάζει παθητική επιθετικότητα όπως λες, προφανώς δεν συμφωνεί ή δεν νιώθει άνετα με αυτά που προτείνεις. Επομένως χρειάζεται να ξανασκεφτείς τον τρόπο προσέγγισης σου και να του μιλήσεις λίγο περισσότερο προσπαθώντας να καταλάβεις την οπτική του και τις επιθυμίες του αυτή τη στιγμή.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    17
    Ούτε εμένα στέκει.Αφότου ξεκίνησε την επίσκεψη σε ειδικό, υποτίθεται, μου έχει πει τον λόγο.Αλλά, δεν είμαι σίγουρος, διότι, στιγμές στιγμές, αντιφάσκει.
    Όπως προείπα, δεν ξέρω την ενδο-οικογενειακή κατάσταση.Κρίνω βάσει, μόνο, όταν βρισκόμασταν σε κοινή παρέα, προτού αρχίσει την θεραπεία και, χωρίς να είναι αποκλειστικά δική μου εντύπωση, γίνεται, έκτοτε, ολοένα δυσλειτουργικότερος και μίζερος.
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Δηλαδή, εκεί που ήταν μια χαρά, τον τρέξαν στον ψυχίατρο; Δεν μου στέκει και πολύ.
    Κάποιο σοβαρό πρόβλημα θα παρουσιάστηκε, το οποίο δεν το γνωρίζεις.
    Δεν ξέρω πόσο κοντά του ήσουνα όλο αυτό το διάστημα, αλλά πιθανότατα κάποια πράγματα θα τα αγνοείς.
    Last edited by TYR; 02-12-2012 at 03:47.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    17
    Δεν είναι ακριβώς έτσι,δηλ., "σύμφωνα με τον δικό μου ορισμό". Τουλάχιστον, όχι μόνο με τον δικό μου. Μπορώ να επεκταθώ, επαυτού, αν επιθυμείς, αλλά, δεν θέλω να πολυλογώ.
    Αν πάρω υπόψη, τοις μετρητοίς, όσα λέει, θα αρχίζω να πιστεύω ότι είναι "τελειωμένη κατάσταση", διότι, την μια μού λέει, "έχεις δίκιο", και μετά καιρό, συμπληρώνει, " ( αλλά ) δεν αντέχω τον τρόπο που λειτουργείς ". Και αυτό συνεπάγεται, έστω κατά την "δική μου αφελή αντίληψη", μια μορφή ψυχικής "απονέκρωσης" που, τουλάχιστον εγώ, δεν μπορώ να κατανοήσω.
    Μάλλον πρέπει να αρχίζω να "χωνεύω" ότι έχασα, πέραν της συγγένειας, έναν δυνάμει καλό φίλο.


    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Σημασία έχει να νοιάζεσαι με τον τρόπο που εκείνος το αντιλαμβάνεται, αν βέβαια μπορείς. Έχετε συζητήσει ποτέ τι συνέβαινε στο μυαλό του και στο σπίτι του, τι νομίζει ο ίδιος ότι δεν πήγαινε καλά και τι νιώθει ο ίδιος τώρα? Αντί να τον παροτρύνεις να ασχοληθεί με όσα ενδιαφέρουν εσένα και την παρέα σας, προσπάθησε να μιλήσεις μαζί του και να καταλάβεις τι ο ίδιος χρειάζεται στη φάση που βρίσκεται. Λες ότι δείχνει πιο δυσλειτουργικός, αλλά αυτό είναι σύμφωνα με το δικό σου ορισμό του 'φυσιολογικού' (ως προς τις δραστηριότητες και τις παρέες). Από τη στιγμή λοιπόν που βγάζει παθητική επιθετικότητα όπως λες, προφανώς δεν συμφωνεί ή δεν νιώθει άνετα με αυτά που προτείνεις. Επομένως χρειάζεται να ξανασκεφτείς τον τρόπο προσέγγισης σου και να του μιλήσεις λίγο περισσότερο προσπαθώντας να καταλάβεις την οπτική του και τις επιθυμίες του αυτή τη στιγμή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by TYR View Post
    Δεν ξέρω τον ενδο-οικογενειακό λόγο.Αυτό που όλοι όσοι τού κάνανε παρέα, αντιλαμβάνονται άμεσα, είναι ότι σε εξω-οικογενειακό περιβάλλον καθίσταται, σταδιακά, ολοένα και δυσλειτουργικότερος, αφότου επισκέπτεται ειδικό.Αυτό δεν μου δείχνει φυσιολογικό.
    Εχεις δίκιο. Του να ξεκιναει καποιος να περνει βοηθεια απ τον ''ειδικο'' , και ολοι οι αλλοι να διαπιστωνεται οτι περνει βοηθεια απο καναν ''οχτρό" , μαλλον καθολου φυσιολογικο δεν ειναι !!
    Αλλα αφου ενδιαφερεσαι προσωπικα ,καλο θα ηταν να 'ψαρεψεις' και αλλες πληροφοριες κ για ενδοοικογενειακους λογους κλπ κλπ
    Ειναι κρίμα ! καθε μερα καποιος χανει τον φίλο του, καποιος τον αδερφο του, καποιος τον γονιο του ,,,κι ολα αυτα επειδη καποιοι ειδικοι ,ειναι μονο ειδικοι στο να 'χαντακωνουν' συνανθρωπους μας !!

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 20-06-2011, 13:59
  2. απορια ?????
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2009, 04:48
  3. Εχω μια απορία
    By echelon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2009, 15:00
  4. απορια
    By heli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-04-2009, 00:31
  5. έχω μία απορία ...
    By LOGOPSYXOS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •