Αγχος και κατάθλιψη και ψύχοσωματικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Αγχος και κατάθλιψη και ψύχοσωματικα

    Καλησπέρα καλησπέρα..είμαι καινούργιο μέλος και μπήκα γιατί ένιωσα την ανάγκη να το πω κάπου γιατί θα σκάσω σήμερα..έχει εδώ και αρκετά χρόνια που υπό φέρω ο το άγχος ..αυτό μου βγαίνει σε ψύχοσωματικα δηλαδή με φουσκωματα στο στομάχιονοκεφαλους δύσπνοια και έντονη κούραση όσον αφορά τα σωματικά ..ψυχολογικά με έχει κάνει να φοβάμαι να αναβάλλεται συνεχώς πράγματα να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα να μην θέλω να πάρω αποφάσεις και να δυσκολεύονται ακόμη και στις πιο ασήμαντες..με έχει κάνει κύκλοθυμικο και το μόνο που με συντηρεί είναι η ελπίδα..αυτό που με δυσκολεύει αρκετά από το να επανέλθω στα φυσιολογικά είναι τα ψύχοσωματικα γιατί έχω παρατηρήσει ότι όλοι έχουν κάποιο άγχος ..άρα και εγώ λογικά αυτό το άγχος έχω αλλά δεν ξέρω πως να το εκφράσω δημιουργικά και όχι πάνω στον εαυτό μου..αυτό είναι και το θέμα το οποίο συζητάμε με την ψυχολόγο μου..το θέμα είναι ότι νομίζω ότι επειδή ο οργανισμός δεν είναι μηχανή δεν μπορεί να αλλάξει μέσα σε μια μέρα..επιπλέον τώρα πια έχω πολύ λιγότερους φίλους από ότι πάλια ε και για να κάνω μια νέα αρχή χρειάζομαι να ξέρω ότι παταγωδώς σε στερεό έδαφος..σαν ολίγοις ότι δεν θα βγουν τα ψύχοσωματικα μου στην επιφάνεια και θα μου χαλάσουν την προσπάθεια ..αυτό σκέφτομαι τώρα να συζήτηση με έναν ψυχίατρο που μου έχουν συστήσει για να μου δώσει κάτι να φύγουν τα ψύχοσωματικα και από εκεί και πέρα ξέρω περίπου τι πρέπει να κάνω..αυτά...ελπίζω να μην κούραση κανέναν..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    αχ δημητρακη μου καλως ηρθες!!!ολοι μια απο τ ιδια ειμαστε...τι ειναι αυτο που σε αγχωνει?σκεφτεσαι κατι?εχεις μιησει σε καοιον ψυχολογο?μην κανεις το λαθος ν αφηνεσαι φιλοι ειναι σημαντικη προσπαθησε τ παλεψε το βγες εξω περνα καλα!!!σ εγγυομαι εγω που ειμαι την ιδια φαση μ εσενα συν οτι εχω ζαλαδες και ασταθιες οτι οσες φορες εισαι εξω δεν θα παθεις τπτ!!!τα λεω για ν τ αουω κ εγω....τωρα πρεπει ν παω καπου μ τ αυτοκινητο και η καρδια μ παει σαν τρελλη....ευχομαι τ καλυτερα...

  3. #3
    Καλώς σας βρήκα... ε ναι πάνω κάτω το έχω καταλάβει ρίχνοντας μια ματιά και σε αλλά θέματα οτι όλοι λίγο πολύ έτσι κάπως είναι..ναι όντως όταν βγαίνεις έξω και είσαι με φίλους τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα και η ώρα περνάει πολυ πιο γρήγορα απο οτι αν κάθεσαι μέσα...το οτι έχω (έχουμε) ταχύ καρδιές εγώ τώρα τελευταία το βλέπω σαν κίνητρο για να βάλω τον εαυτό μου να κάνει κάτι...πες μας πως πήγε η βόλτα σου εμένα πάντως μέχρι τη στιγμή που γράφω αυτές τις λέξεις η μέρα μου πήγε μια χαρά γιατι την πέρασα με φίλους... Αυτά

Similar Threads

  1. υπνος αγχος και καταθλιψη
    By nana89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2012, 13:54
  2. Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;
    By Νικος3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2012, 05:21
  3. Ψυχοσωματικά και άγχος
    By Panos267 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2012, 15:57
  4. Εντονη καταθλιψη και ψυχοσωματικα :(
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-04-2012, 01:58
  5. θυροεδής, Άγχος και κατάθλιψη
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •