Φοβάμαι πως χάνω το μυαλό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5

    Φοβάμαι πως χάνω το μυαλό μου

    Καλησπέρα!Είμαι καινούρια στην παρέα και ελπίζω να βρώ ένα φως στο τούνελ που έχω μπει.
    Είμαι 27 χρονών, 1 μήνα παντρεμένη και τις τελευταίες δύο βδομάδες βασανίζομαι απο σκέψεις του τύπου : θα τρελαθώ,σιγουρα είμαι σχιζοφρενής,θα χάσω τον έλεγχω του σώματός μου και θα κάνω κάτι που δε θέλω ή δεν καταλαβαίνω...και άλλα τέτοια.
    Σχετικά με το ιστορικό μου,άρχισα να έχω φοβίες οτι έχω κάποια σοβαρή αρρώστια και να τρέχω σε γιατρούς διαφορων ειδικοτήτων πριν απο 4 περίπου χρόνια.Δεν το έκανα κάθε μέρα,με έπιανε πού και πού και μετα απο τις ιατρικές εξετάσεις αισθανόμουν καλύτερα για ένα διάστημα,μέχρι να βρώ κάτι καινούριο να ψάξω.
    Τον τελευταίο 1 χρόνο έπαθα κάποιες κρίσεις πανικού και μια φορά μάλιστα πήγα ακόμα και στο νοσοκομείο για να βεβαιωθώ ότι είμαι καλά.
    Η τελευταία κρίση που έπαθα πριν απο δυο βδομάδες ήταν και εκείνη που μου πυρωδότησε τις σκέψεις περι τρέλας (αν και κατα διαστήματα το είχα ξανασκεφτεί οτι ισως χάσω τον έλεγχο κτλ).Το θέμα είναι πως ούτε να κοιμηθώ μπορω και ακόμα κι αν τα καταφέρω μετά απο λίγο ξυπνάω ιδρωμένη και φοβισμένη.Η κάθε μέρα που ξημερώνει μου φαίνεται βουνο.Πήγα σε ψυχίατρο την περασμένη βδομάδα (πράγμα που εν μέρει μου επιβεβαιώνει την τρέλα μου)και μου συστησε βελονισμο στα αυτια.Κάναμε μια συνεδρία και αύριο είναι η επόμενη αλλα δεν καταλαβαίνω διαφορά.Φοβάμαι πως χάνω τον εαυτό μου.Ο ιατρος μου είπε πως όλες αυτές οι σκέψεις είναι συμπτώματα αλλα πώς να πείσω τον εαυτό μου ....Σας παρακαλώ βοηθήστε με είμαι σε απόγνωση. (το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι σπούδασα ψυχολογία....το άφησα για το τέλος σαν το κερασάκι στην τούρτα)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    καλημερα!
    1ον να εισαι σιγουρη οτι δεν προκειται να "χασεις" ουτε το μυαλο σου, ουτε τον "εαυτο" σου!2ον δεν εισαι τρελη οπωσδηποτε! να μην ανησυχεις γι'αυτο!(το εχω περασει 3 φορες) σιγουρα ειναι επωδυνο και σε ενοχλει πολυ αλλα δεν υπαρχει τετοια περιπτωση!επισης δεν προκειται ουτε να πεθανεις απο τις κρισεις ουτε να παθεις κτ σοβαρο! επισης το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις και καμια απολυτως αρρωστια που φοβασαι και να εισαι απολυτως υγειης απο οργανικης πλευρας.πιθανολογω οτι καποια στιγμη κ για αρκετο καιρο ειχες συσσωρευμενο αγχος μεσα σου και ασχημη ισως διαθεση που οδηγησαν σε αιφνιδιες εξαρσεις αγχους (κρισεις πανικου). Αυτα που νιωθεις ειναι παρεπομενα συμπτωματα των κρισεων πανικου κ της γενικευμενης αγχωδους καταστασεως που εχεις περιελθει. στοιχηματιζω οτι νιωθεις ενα φαυλο κυκλο σκεψεων που σε "μπλοκαρουν" κ σε ωθουν στις κρισεις.ειναι κουραστικο αλλα δεν ειναι επικινδυνο! Γνωμη μου ειναι να αποκλεισεις πρωτα τον οργανικο παραγοντα κανοντας καποιες εξετασεις γενικες ((θυροειδη κτλ. ευκαιρια για να ελεγξεις κ σε τι κατασταση βρισκεσαι γενικα ) για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να προκαλουνται απτον οργανισμο σου αυτα τα συμπτωματα. επειτα θα σου συνιστουσα να πας σε καποιον ψυχιατρο αλλα το εχεις κανει πολυ σωστα ηδη, μονο που δεν ξερω αν και κατα ποσο ειναι οωφελιμος ο...βελονισμος! υπαρχουν θεραπειες με αγωγες πολυ ωφελιμες και βλεπεις διαφορα αμεσα (2-4 εβδομαδες). Παντως μην αγχωνεσαι παραπανω γτ πυροδοτεις το αγχος σου και μπερδευεσαι ακομα περισσοτερο.εισαι καλα!!

    φιλικα, Παντελης

  3. #3
    Γιατι σου συστησε ειδικα βελονισμο?

    Κατα τα λοιπα, αφου σπουδασες ψυχολογία έχεις γνωσεις να το αντιμετωπισεις φτανει να χεις λιγο θεληση να το κανεις πραξη.
    Γιατι δεν προσπαθεις να εκλογικεύσεις τις σκέψεις σου? Να κανεις τη διακριση αναμεσα στο πραγματικο/υπαρκτο και στο υποθετικο/φανταστικό/υπερβολή στις σκεψεις σου? κανοντας τη διακριση αυτη θα βρεις τη διαστρεβλωση. καθε φορα που θα σου ρχονται τετοιες σκεψεις θα σαι σε θεση να τις αναγνωρισεις ως τετοιες και αφου το πετυχεις αυτο θα τις απωθεις ή περιοριζεις ως διαστρεβλομενες και κατα συνεπεια θα περιοριζονται τα συμπτωματα τους πχ κρίσεις πανικού. Κανε το αυτο σαν εσωτερική παρατηρηση, ως εαν να υπαρχει μεσα σου ενας τριτος παρατηρητης ο οποίος να κανει αυτη την εργασια διακρισης, ακομα και κατα το χρονο που τετοιες σκεψεις βρισκονται σε εξελιξη. Αυτο θα σε βοηθησει να ηρεμησεις και θα μειωθει η συχνοτητα και η ενταση με την οποια ερχονται οι σκεψεις αυτες. μια εισηγηση ειναι κι αυτη...εσυ λογω σπουδων ξερεις καλύτερα...
    Συμφωνω επίσης με τον pandelic85.
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    Καλημέρα!Είναι παρήγορο να ακούω πως δεν είμαι η μόνη που περνάω κάτι τέτοιο γιατί πραγματικά είναι πολύ τρομακτικό.Στους φόβους για τις σωματικές αρρώστιες ξέρεις ότι θα κάνεις κάποιες εξετάσεις και θα σου πουν αν είσαι καλά ή όχι,αν φοβάσαι όμως ότι τα χάνεις είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.Άσε που ντρέπομαι (αν και πιέζω τον εαυτό μου και τα λέω) να μιλάω για τις σκέψεις και τους φόβους μου στους δικούς μου ανθρώπους...Ευχαριστώ πολύ για όσα μου έγραψες ελπίζω να τα καταφέρω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    Καλημέρα!Μου σύστησε το βελονισμό γιατί έχει λέει γρήγορα αποτελέσματα, δεν έχει παρενέργειες και επειδή με τον άντρα μου θέλουμε να κάνουμε παιδάκι όπου να 'ναι αυτό δεν θα γινόταν με οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή η οποία απ'οτι λέει χρειάζεται τουλάχιστον 9 μήνες για να ολοκληρωθεί

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    γεια σου. Εγω εχω κανει βελονισμο και εχω να πω ενα. Βοηθαει... Βεβαια την περιοδο που εκανα βελονισμο πηγα για ασχετα πραγματα. Ειχα προβλημα με τα δοντια (νευραλγια τριδυμου). Ξεκινησα θεραπεια τοτε στην πορεια ειπα στην βελονιστρια οτι με ποναει η πλατη απο μια ψυξη, αργοτερα οτι εχω προβλημα στη μεση που βαραει στο ποδι (ισχυαλγια). Με λιγα λογια στο τελος μπερδευτικαμε (η φαση ειναι οτι ολα τα προβληματα ηταν απο την αριστερη μερια του σωματος μου με αποτελεσμα να μην ξερω ποιο προκαλει τι...). Τωρα που το εχω ψαξει και ψυχολογικα ξερω οτι βασικο προβλημα εχω με πονο στο εντερο το οποιο προκαλει/ επιδεινωνει αλλα μικροπροβληματα. Κανω θεραπεια για αγχος/καταθλιψη με φαρμακα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα παω να κανω βελονισμο για καταθλιψη και για το εντερο (μαζευω λεφτα αυτη την περιοδο). Τωρα απο οσα εζησα με τον βελονισμο πιστευω οτι βοηθαει και θεραπευει σε πολλες περιπτωσεις. Για χρονια ξυπνουσα το βραδυ 5,6 φορες με τον βελονισμο αρχισα να κοιμαμαι κανονικα. Βεβαια τωρα ξαναξυπναω αλλα ειπαμε τοτε που πηγα δεν ηξερα τι μου φταιει. Συνηθως καταλαβαινεις διαφορα μετα τις τρεις τεσσερεις συνεδρειες. Αν ειναι σωστος ο γιατρος βελονιστης στο λεει οτι ξερεις αν δεν δεις βελτιωση μετα απο 4, 5 φορες δεν μπορει να σε βοηθησει. Εσυ κανεις μονο στα αυτια? Γιατι υπαρχουν προτοκολλα που σου βαζουν βελονες και σε αλλα σημεια τιυ σωματος πχ στο κεφαλι (στο τριχωτο) στα χερια κτλ. Να σου πω την αληθεια εχω ασχοληθει πολυ μεχρι και βελονες εχω και εχω βρει και τα πρωτοκολλα και ειναι φορες που κανω βελονισμο μονος μου (για τον πονοκεφαλο) αλλα ειναι σημεια πισω στην πλατη στα οποια δεν φτανω να βαλω βελονες. Το ονειρο μου ειναι να νυμφευθω γυναικα που ξερει βελονισμο, μασαζ και Ρεφλεξολογία . Στην ουσια προκειται για θεραπειες που βαζουν τον ιδιο τον οργανισμο να αυτοθεραπευτει.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    Πήγα για δεύτερη φορά εχθές...Ελπίζω να αρχίσω να νιώθω καλύτερα και να φύγουν όλες οι αρνητικές και φοβικές μου σκέψεις...Στα αυτιά βάζει κάποιες βελόνες οι οποίες είναι κολλημένες σαν χαζαπλαστ φαντάσου το και μένουν εκεί μέχρι την επόμενη συνεδρία.Εχθές μου έβαλε και πίσω στη μέση,στους αστραγάλους και στο μικρό δάχτυλο του ποδιού.Δεν ξέρω ακριβώς πώς δουλεύει απλά ελπίζω να έχει αποτέλεσμα σε μένα.Η αλήθεια είναι πως κοιμήθηκα κανονικά εχθές και δεν ξύπνησα κατα τη διάρκεια της νύχτας αλλά το πρωί που ξύπνησα δεν ένιωθα πολύ καλά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by mperdemeni1985 View Post
    Πήγα για δεύτερη φορά εχθές...Ελπίζω να αρχίσω να νιώθω καλύτερα και να φύγουν όλες οι αρνητικές και φοβικές μου σκέψεις...Στα αυτιά βάζει κάποιες βελόνες οι οποίες είναι κολλημένες σαν χαζαπλαστ φαντάσου το και μένουν εκεί μέχρι την επόμενη συνεδρία.Εχθές μου έβαλε και πίσω στη μέση,στους αστραγάλους και στο μικρό δάχτυλο του ποδιού.Δεν ξέρω ακριβώς πώς δουλεύει απλά ελπίζω να έχει αποτέλεσμα σε μένα.Η αλήθεια είναι πως κοιμήθηκα κανονικά εχθές και δεν ξύπνησα κατα τη διάρκεια της νύχτας αλλά το πρωί που ξύπνησα δεν ένιωθα πολύ καλά...
    Ηδη το οτι κοιμηθηκες τη νυχτα ειναι μια μεγαλη νικη για να ισορροπησει ο οργανισμος σου. Στα αυτια σου βαζει τις λεγομενες κατι σαν χανζαπλαστ οπως λες με μια μπιλια στη μεση ειναι για να πιεζονται συγκεκριμενα σημεια που αντιστοιχουν σε οργανα του σωματος. Δεν ξερω για τον δικο σου βελονιστη η δικια μου ομως ηταν πολυ θετικος ανθρωπος και προσπαθουσε μεσα απο ολα που της ελεγα απο την παραμικρη λεπτομερια να "πιασει" το προβλημα μου. Καλα θα ειναι να πεις κι εσυ αν αισθανεσε καποιες ενοχλησεις/πονους στο σωμα σου ωστε να βοηθησεις τον βελονιστη να καταλαβει καλυτερα. Η βελονα στο μικρο δαχτυλακι πρεπει να σε πονεσε λιγο ε.... Τα σημεια που σου βαζει ειναι τυποποιημενα πρωτοκολλα που εχει βρεθει οτι βοηθανε/ θεραπευουν διαφορες ασθενειες. Ωστε κοιμηθηκες ολη νυχτα ε...α ρε ποσο σε ζηλευω σε λιγο καιρο που θα ξαναπαω για βελονισμο πιστευω να μου ξαναστρωσει τον υπνο.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Similar Threads

  1. Χάνω το στήριγμα μου
    By sabb in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 179
    Last Post: 10-05-2012, 10:08
  2. χάνω το μυαλό μου, βοήθεια
    By ocdcure in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2011, 13:31
  3. Πάει το χάνω!!!!!!!
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 06-10-2010, 17:19
  4. Χάνω το κουράγιο μου...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2010, 00:00
  5. κριση πανικου η χανω το μυαλο μου?
    By margo44 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 02-03-2008, 19:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •