Γειά σας,
Με λένε Αλέξανδρο, είμαι 23 ετών , φοιτητής. Εμένα το βασικότερο πρόβλημά μου είναι το άγχος.
Στην σχολή που φοιτώ χρειάζεται να έχεις ευχέρεια λόγου , να κάνεις παρουσιάσεις απο εργασίες και τέτοια πράγματα. Λοιπόν , εγώ μέχρι τα 10-12 μου ήμουν πολύ κωλοπαίδι. Γενικά δεν καθόμουν ήσυχος .. Έκανα όλο φασαρίες , έβγαζα τα εσώρουχά μου και κυνηγούσα τις ξαδελφές μου και τέτοια. Λοιπόν είχα πάει σε ένα πάρτυ στο οποίο ήταν μεγαλύτερα παιδιά , επειδή τους είχα φάει όλα τα πατατάκια κτλ με έδιωξαν κανονικότατα , με πέταξε έξω η κοπέλα που είχε το πάρτυ. Μετα απο αυτό το περιστατικό πιστεύω έγινα απίστευτα ντορπαλός όταν γνωρίζω άλλους. Τώρα πλέον , στην παρέα μου (10 άτομα ) είμαι αυτός που μιλάει περισσότερο απο όλους. δεν ντρέπομαι για τίποτα . Γενικά ακόμα και όταν γνωρίζω νέα άτομα δεν έχω τόσο άγχος.
εκει που αγχώνομαι είναι όταν πάω να κάνω παρουσιάσεις και με κοιτάνε 20-30 άτομα.
Πριν 2 βδομάδες έκανα μια παρουσίαση . Είχα μάθει 2 σελίδες κείμενος απο έξω. Και μόλις ανέβηκα μου κόπηκαν τα πόδια. Δεν θυμόμουν τίποτα !!
Επειδή έπαιζα ποδόσφαιρο χρόνια , είχα ένα μειονέκτημα τεράστιο. Έβγαινα ένας με έναν με τον τερματοφύλακα και όλα θόλωναν μπροστά μου. και αγχωνόμουν τόσο που δεν κλοτσούσα σωστά την μπάλα.

Υπάρχει περίπτωση να λυθεί αυτό το πρόβλημα που έχω? Έστω και με συνεδρίες με ψυχολόγο..