πως ξεπερναω την αυτοκτονια φιλου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    8

    πως ξεπερναω την αυτοκτονια φιλου?

    πριν ενα χρονο μια πολυ καλη μου φιλη αυτοκτονησε. μεναμε μαζι 5 μηνες σε νοσοκομειο γιατι ειχαμε καταθλιψη κ αλλα προβληματα κ της ειχα σωσει τη ζωη δυο φορες που εκοψε τις φλεβες της. κ γω χαρακωνομαι κ κανω αποπειρες χωρις αποτελεσμα. τωρα θελω να αυτοκτονησω κ γω για να παω να τη βρω. νιωθω τυψεις που δεν καταφερα να τη σωσω κ τοτε οταν αυτη καταφερε μετα απο πολλες προσπαθειες να αυτοκτονησει. εχει περασει ενας χρονος κ δεν μπορω να την ξεπερασω. πως θα την ξεπερασω?

  2. #2
    είναι τόσο αφόρητη η ζωή σου που θέλεις να την αφήσεις?
    γιατί νοιώθεις εσύ υπεύθυνη επειδή αυτοκτόνησε η φίλη σου?
    επιλογή της ήταν
    εσύ δεν έχεις οικογένεια?
    αν έχεις σου είναι τόσο αδιάφορη ή μισητή που θέλεις να τους πληγώσεις τόσο?
    αφού η φίλη σου πήγε εκεί που ήθελε και εσύ λες ότι την αγαπούσες γιατί δεν νοιώθεις ευτυχισμένη γι'αυτην?
    οι άνθρωποι που αγαπήσαμε είναι πάντα κοντά μας όπου κι αν βρίσκονται
    είναι στο μυαλό και την καρδιά μας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    κουκλα μου και σεαμαια της να ησουν,αυτο που ηθελε να κανει θα το εκανε..πραγματι δεν φταις πουθενα...
    πχ.δεν αυτοκτονησε γιατι της πηρες τον αντρα ε?δεν την εκανες εσυ σε κατι δυστιχισμενη!
    απο εκει και περα το ιδιο υσχιει και για εσενα..οο,τι και να σου πουμε εμεις,εσυ πρεπει να καταλαβεις οτι αυτο που σκεφτεσαι δεν πρεπει να σου περναει καν απο το μυαλο..
    παρτο λιγο αλλιως και ξεκαθαρισε μεσα σου το τοπιο..εχεις ανωφελες ενοχες...
    τωρα οσο για το ποσο πονας,προσπαθω να καταλαβω..σε αυτα τα θεματα μονο ο χρονος βοηθα..δωσε λοιπον χρονο....στον χρονο...και καποια μερα θα τα δεις ποιο αντικειμενικα...θα πονας μα δεν θα 'ναι το ιδιο...
    θελεις να αυτοκτονησεις,γιατι?για ποιον αξιζει να εχεις μισησει τον εαυτο σου η την ζωη σου?γαι ΚΑΝΕΝΑΝ!
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2
    Αγαπητή μου irenek1990, πραγματικά θα πληγώθηκες πολύ από την απώλεια της φίλης σου, είναι απολύτως κατανοητό και μπορώ να μπω στη θέση σου. Είναι φυσιολογικό να την πενθείς, να τη ζητάς να έρθει πίσω, να θέλεις να την ξαναδείς... Ένα κομμάτι από τη φίλη σου υπάρχει μέσα σου και το κουβαλάς μαζί σου, το διαφυλάσσεις και του κρατάς συντροφιά. Σκέψου πως αν κάνεις κακό στον εαυτό σου σκοτώνεις και το κομμάτι της φίλης σου που το έχεις κάνει δικό σου... Η καλή σου φίλη λειτουργεί σαν τον ομφάλιο λώρο που ενώνει μία μάνα και ένα έμβρυο. Τροφοδοτείσαι από τη μνήμη και τις εικόνες της φίλης σου για να κρατηθείς στη ζωή. Αν διακόψεις τη ζωή σου, διακόπτεις και αυτό το σύνδεσμο που είχες αναπτύξει. Με το θάνατο δεν θα βρεθείς κοντά της, αλλά θα απομακρυνθείς διότι δεν θα υπάρχει πλέον κάποιος να κρατήσει και να προστατεύσει την ανάμνησή της... Αναρωτήσου λοιπόν για ποιο λόγο ζεις; Τι είναι αυτό που σε κρατάει στη ζωή; Θυμήσου πως αν δεν αγαπήσεις τον εαυτό σου δεν είναι εύκολο να μπορέσεις να αγαπήσεις κάποιον άλλο... Όμως εσύ έχεις αγαπήσει πραγματικά τη φίλη σου, άρα ήρθε η στιγμή να αγαπήσεις τον εαυτό σου, που είναι μεταξύ των άλλων και φορέας της ανάμνησης της φίλης σου... Γράψε μας σε παρακαλώ τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου, θα ήθελα πολύ να δω πώς είσαι και πώς το διαχειρίζεσαι... Αν θέλεις βοήθεια μην διστάσεις να μας γράψεις, εμείς είμαστε εδώ να σε ακούσουμε...

Similar Threads

  1. Ερωτεύτικα την αδερφή του καλύτερου μου φίλου.....την καλύτερη μου φίλη!!!!
    By Παιδί Μάλαμα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 04-03-2012, 19:03
  2. ο Φανταστικός Φίλος του Φίλου μου
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-2010, 00:07
  3. η δική μου ιστορία πως αρχισε και πως το ξεπερναω υπαρχει ελπιδα
    By paul1239 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2009, 23:55
  4. Θάνατος Φίλου
    By KonstantinosBlack in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 24-08-2008, 18:03
  5. Ο κολλητος του φιλου μου.....
    By darksea96 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 30-05-2008, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •