Απο κυκλοθυμία πέρασα σε διπολικη Ι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    32

    Απο κυκλοθυμία πέρασα σε διπολικη Ι...

    Καλημέρα σε όλους...! Εχθές πήγα σε ψυχίατρο (όχι απλα ψυχολόγο) και διεγνωσε ότι ήμουν παντα κυκλοθυμικος (σύμφωνα με το χρονολόγιο της ζωής μου) και ότι έχω περάσει στην φάση του διπολισμου Ι εδω και τουλάχιστον 2 χρόνια.. Είτε έχω υπομανια, είτε μεικτά επεισόδια, είτε μερική καταθλιψη... Σπάνια με πιάνει μεγαλη μανία ή μεγάλη καταθλιψη! Το πολυ ενα περιστατικό κάθε χρονο και αυτο εξαιτίας διαφόρων αλλαγών της ζωής μου.. Βέβαια η θεραπεία που προτείνει ειναι καταπολέμηση της κατάθλιψης περισσότερο (που ειναι παρα πολυ πιο συχνή), παρα της μανίας! Πριν πάρω Zoloft 100gr, που ταιριάζει στην δικια μου ιδιοσυγκρασία όπως ανέφερε, θέλει ακομη ένα ραντεβού για να ειναι 100% σίγουρη για την γνωμάτευση καθώς ειναι ύπουλες αυτές οι παθήσεις, έχουν προσωπείο και δεν μπορεις να ξέρεις απο την πρώτη φορα ακριβώς τι υπερισχύει!

    Υπάρχει ιστορικό κυκλοθυμιας στην οικογένεια, απο τον πατέρα μου και την μητέρα του... Αλλα δεν εξελίχθηκε σε διπολικη 1! Και μάλιστα η βασική αιτία που χωρισανε οι γονεις μου ήταν ότι ο πατέρας μου ήταν μια έτσι μια αλλιώς...

    Σίγουρα δεν θεραπευεται γιατι ειναι κληρονομικό ( απο γονίδιο)... Σίγουρα ομως περιορίζεται και ελέγχεται θέλω να πιστεύω!! Θα είμαι για μια ζωή σε ψυχιατρους και στα φάρμακα; Θα μπορω και μόνος μου να με ελέγχω και χειραγωγω; Γιατι εξαιτίας αυτών έχω χάσει 2 κοπέλες(δεν θέλω να καταλήξω σαν τους γονεις μου ούτε να ειναι αυτη η αιτία για οποιονδηποτε χωρισμο) , έχω αφήσει τις δραστηριότητες μου(ολη μερα σπίτι, σαλόνι-δωμάτιο), φοβάμαι μην αφήσω το μέλλον μου, φοβάμαι μήπως δεν λειτούργησω σωστά γενικά σαν μεγαλύτερος (δουλεια,δραστηριότητες, οικογένεια)... Ευτυχώς δεν έχω αφήσει τις εξόδους με φίλους...

    Παλευεται; Περιορίζεται; Γινεται να έχεις φτάσει στο σημείο να έχεις νορμαλ ζωή χωρίς να επηρεάζει τα πάντα στην ζωή σου;;;
    Last edited by Byronc22; 06-12-2012 at 13:20.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6

    Βελονισμος η λυση.περιορίζεται σημαντικά με βελονισμο

    με πιάνει μεγαλη μανία ή μεγάλη καταθλιψη! Το πολυ ενα περιστατικό κάθε χρονο και αυτο εξαιτίας διαφόρων αλλαγών της ζωής μου.. Βέβαια η θεραπεία που προτείνει ειναι καταπολέμηση της κατάθλιψης περισσότερο (που ειναι παρα πολυ πιο συχνή), παρα της μανίας! Πριν πάρω Zoloft 100gr, που ταιριάζει στην δικια μου ιδιοσυγκρασία όπως ανέφερε, θέλει ακομη ένα ραντεβού για να ειναι 100% σίγουρη για την γνωμάτευση καθώς ειναι ύπουλες αυτές οι παθήσεις, έχουν προσωπείο και δεν μπορεις να ξέρεις απο την πρώτη φορα ακριβώς τι υπερισχύει!

    Υπάρχει ιστορικό κυκλοθυμιας στην οικογένεια, απο τον πατέρα μου και την μητέρα του... Αλλα δεν εξελίχθηκε σε διπολικη 1! Και μάλιστα η βασική αιτία που χωρισανε οι γονεις μου ήταν ότι ο πατέρας μου ήταν μια έτσι μια αλλιώς...

    Σίγουρα δεν θεραπευεται γιατι ειναι κληρονομικό ( απο γονίδιο)... Σίγουρα ομως περιορίζεται και

    Παλευεται; Περιορίζεται; Γινεται να έχεις φτάσει στο σημείο να έχεις νορμαλ ζωή χωρίς να επηρεάζει τα πάντα στην ζωή σου;;;[/QUOTE


    Φίλε,δοκίμασε το βελονισμο.βλέπεις άμεσα αποτελέσματα και διευκόλυνσης τη ζωή σου πολύ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Δεν στάλθηκε σωστά το προηγούμενο μήνυμα. Δοκίμασε το βελονισμο.θα δεις αμεσα μεγάλη διαφορα στην ποιότητα της ζωής σου.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Byronc22 View Post
    Παλευεται; Περιορίζεται; Γινεται να έχεις φτάσει στο σημείο να έχεις νορμαλ ζωή χωρίς να επηρεάζει τα πάντα στην ζωή σου;;;
    Γίνεται, τα φάρμακα σου να παίρνεις, το δύσκολο θα είναι ρυθμιστεί η αγωγή σου, ίσως δοκιμάσεις αρκετά φάρμακα, ή σε διαφορετικές δοσολογίες,
    θα μιλάς συχνά στην αρχή με το γιατρό σ, πιο μετά θα θέλεις να του μιλάς, αλλά δε χρειάζεται να αλλάξεις γιατρό, γιατί χάνεται το ιστορικό σ,
    και η γνώση της ανταπόκρισης στα διαφορετικά φάρμακα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συγγνωμη κιολας, αλλα εχεις διπολικη τυπου 1 (σαν εμενα δλδ) η οποια ειναι πιο εντονη απο την τυπου 2 (με περισσοτερες εκρηξεις, εναλλαγες διαθεσης κτλ), κ θες να παρεις Zoloft κ 100 mg μαλιστα??? Τι γιατρος ειναι αυτος που σου προτεινε τετοιο θεραπευτικο σχημα? με αντιγραφες τελειωσε, αναρωτιεμαι δλδ.. Σου προτεινω να δεις κ αλλον γιατρο, παρε κ δευτερη γνωμη.. αγαπη μου αν εχεις οντως διπολικη τυπου 1 κ παρεις zoloft 100αρι σε ενα μηνα θα σε τιναξει στα ουρανια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    ontws dipoliki 1 kai zoloft xwris tipota allo?!?!?!?!? akougetai kapws. alla genika akoma kai i typou 1 elegxetai me agwgi kai psyxotherapeia... arkei na matheis kala tin asthaineia sou pws antidras sta farmaka esy proswpika kai ti sou dimiourgei provlimata. to na vreis ta swsta farmaka einai ligo trial and error alla tha erthei kapoia stigmi.
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

Similar Threads

  1. Κυκλοθυμια-κυκλοθυμικος χαρακτηρας
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2012, 21:14
  2. Χειριστική συμπεριφορά-κυκλοθυμία
    By mrtheo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 23-06-2011, 17:21
  3. ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 06-06-2011, 21:16
  4. ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ?
    By αλίκη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2010, 22:49
  5. ολα οσα εχω γραψει ειναι συναισθηματικες αντιδρασεις του σοκ που περασα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2009, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •