δεν ξερω πωσ να το χειρηστω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17

    δεν ξερω πωσ να το χειρηστω!

    Γεια σας και απο εμενα παιδια ειμαι 23 χρονων φοιτητης και τον τελεθταιο καιρο εχω πολλα προβληματα ανχους διοτι η σχολη μου δεν παει και πολυ καλα και οτι εχω προβλημα με φιλους. Θα σας εξηγησω για να καταλαβεται πανω κατω τι παιζει. Λοιπον στην ζωη μου ειχα μονο μια παρεα που ειμουν μονο με αυτος δεν γνωριζα κανεναν αλλον και ουτε ειθελα και οταν ανεβηκα να σπουδασω εφεθγα απο το μερος μου και πηγενα να τους βρω εκει που σπουδαζανε αυτοι και ετσι δεν απεκτησα ποτε φιλους και δεν εκανα και δικοι μου ζωη. ΤΟ περιεργο ειναι οτι αυτο που εκανα δεν το καταλαβενα δλδ δεν καταλαβενα το ποσο αδυναμος και τοσο ποσο χαμηλης αυτοπαιπηθησεις σαν ανθροπως ειμουν, εγω θεωρουσα τον εαυτο μου γαματο αλλα δεν ειναι ετσι! Τελικα επρεπε να ερθω στο μερος μου για α τελειωσω την σχολη και γνωρησα μια κοπελα η οποια με εκανε να καταλαβω πληρως τον εαυτο μου και το ποσο ανωρημοςς ειμαι οχι οτι μου το ελεγε αλλα μεσα απο τα γεγονοτα το καταλαβενα αυτο, και οσο αρχηζα να το καταλαβαινω τοσο πολυ δεν μπορουσα να το πιστεψω και αλλο τοσο δεν μπορουσα να παραδεχτω τον εαυτο ηταν πολυ δυσκολο αυτο που περασα γτ νομιζα οτι τρελενομαι ακομα μου εχει μεινει λιγο αλλα πιστευω οτι θα το ξεπερασω σιγα σιγα... Και εδω θελω την βοηθεια σας γτπραγματικα δεν ξερω πως να χειρηστω το οτι ειμουν τοσο ανωρημος και βλακας με χαμηλη αυτοπαιπηθηση και τοσο ευαισθητος σε σημειο γυναικουλας ακομα μου ειναι δυσκολο να το πιστεψω αλλα πρεπει να ζησω με αυτο. Πραγματικα δεν ξερω τι πρεπει να κανω οταν βγενω με παρεα πως να συμπεριφερθω πως να αντιδρασω. Δεν ξερω ποιος ειμαι ποια! Δωστε μου μια συμβουλη εσεις τι καταλαβεναται απο αυτο?

  2. #2
    Είσαι τυχερός Θάνο γιατί είσαι ένας από τους ελάχιστους, στο γενικό πληθυσμιακό σύνολο έξω στην κοινωνία, διότι εδώ μέσα είναι πολλοί, είσαι από τους ελάχιστους λοιπόν, που η ζωή τους ευνόησε ανοίγωντας τους τον εσωτερικό οφθαλμό, την διαύγεια δηλαδή της αντίληψης του εαυτού και της συνείδησής του. Μην ανησυχείς γιατί αυτό που διαπιστώνεις μέσα σου είναι η φυσικότατη συνέπεια της εξελικτικής σου μέχρι σήμερα πορείας, και το αυτό ισχύει για το σύνολο των ανθρώπων.

    Τώρα καλείσαι να κτίσεις ενσυνείδητα τον εαυτό και τον χαρακτήρα σου, ελαττώνοντας σταδιακά την ενέργεια του παρώντος ασυνείδητα κτισμένου εαυτού και χαρακτήρα.
    Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο Θάνο. Πρώτο βήμα είναι αυτό στο οποίο βρίσκεσαι του οποίου βασικό χαρακτηριστικό είναι η σύλληψη-κατανόηση της ελαχιστότητας μας.
    Βίωσε το δίχως φόβο και αναστολές. Δέξου αυτό που διακρίνεις και συναισθάνεσαι μέσα σου με θάρρος και αγαπητική προδιάθεση. Μην το απορρίπτεις, μην το παραποιείς,
    μην το στρεβλώνεις σε μία προσπάθεια αποφυγείς και απομάκρυνσης του από εσένα. Δες και κατενόησε την ψυχή σου ως έναν αγρό-χωράφι, στο οποίο η αμέλεια και η άγνοια μας
    για την αναγκαιότητα της φροντίδας του και καλλιέργειας οδήγησε στο να γεμίσει αγριόχορτα και διάφορα άλλα άχρηστα ζηζάνια.

    Με άλλα λόγια, αυτό που διαπιστώνεις μέσα σου αγόρι μου είναι φυσικότατο να συντελείτε και υφείστατε διότι κανείς δεν σου έμαθε, όπως και σε όλους τους άλλους, πως και η ψυχή μας
    έχει ανάγκη της αυτόβουλης και ενσυνείδητής μας φροντίδας, όπως ακριβώς, σχεδόν, φροντίζουμε για τις ανάγκες του σώματος μας, το διαφορετικό στα δύο, στην ψυχή και στο σώμα δηλαδή,
    είναι οι ανάγκες για τις οποίες καλούμαστε να ενεργήσουμε, λόγου χάριν για το σώμα όταν έχει κρύο φροντίζουμε με την κατάλληλη ένδυση να το προστατέψουμε από την παγωνιά, έτσι και
    η ψυχή έχει τις δικές της ανάγκες, όπως λόγου χάριν να της δώσουμε ώθηση προς την τελειοποίηση-ωρίμανση, γιατί από μόνη της δεν δέχετε ώθηση από κάπου παρά όλα λειτουργούν μέσα της
    ασυνείδητα, τώρα όμως έρχεσαι εσύ και ενσυνείδητα θα της δώσεις με τις κατάλληλες αρμόδιες μέσα σου επεμβάσεις, την απαραίτητη ώθηση προς την ωρίμανση-τελειότητα.

    Να ξέρεις όμως πως η πορεία αυτή, η πορεία δηλαδή προς την ωρίμανση και τελειοποίηση, διαρκεί εφ' όρου ζωής. Όσο ζεις τόσο και θα ωριμάζεις. Όπως λέει και το αρχαίο ρητό: Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

    Είσαι λοιπόν σε καλό δρόμο, μην στενοχωριέσαι, μην αγχώνεσαι και μην απογοητεύεσαι με όσα διακρίνεις μέσα σου.

    Όμως τα βήματα σου πρέπει να είναι για αρχή μικρά αλλά σταθερά συνοδεύοντάς τα η στιβαρή βεβαιότητα, και αυτό θα το πετύχεις αποδεχόμενος με κάθε θετικότητα τον εαυτό σου όπως τώρα είναι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    Σε ευχαρηστω Γιωργο για την απαντηση σου και φενεσαι πολυ ενημερομενος και ωρημος αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεισ?
    Λοιπν Γιωργο εχεις δικιο και τα εχω σκεφτει και εγω αυτα και εχω παρατηρηση οτι εχω κανει μεγαλη προοδο απο τοτε που το επαθα αυτο ειναι σαν να κοιταω τον κοσμο με αλλο ματι! καθε μερα μαθαινω και απο κατι αλλα ειναι τρομακτικο ταυτοχρονα νομιζω μερικες φορες οτι θα τρελαθω και αλλες φορες στεναχωριεμαι για το πως ειμουν πιο παλια αλλα τωρα δεν μπορω να παρω πισω τπτ πραγματικα το μονο που μενει ειναι να παω μπροστα, και να θελω δεν γινεται να παω πισω! ταυτοχρονα νιωθω πολυ χαζος και πολυ ανωρημος ομως γτ εχω την εντυπωση οτι το παιρναω πολυ αργα γτ ειμαι 23 χρονων ενω συγουρα ο υπολοιπος κοσμος το παιρναει πιο νωρις πχ στα 18, ειναι πολυ απογοητευτικο. Εσυ Γιωργο αν επιτρεπεται ποτε το παιρασες αυτο?

  4. #4
    Quote Originally Posted by thanos01 View Post
    Σε ευχαρηστω Γιωργο για την απαντηση σου και φενεσαι πολυ ενημερομενος και ωρημος αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεισ?
    Λοιπν Γιωργο εχεις δικιο και τα εχω σκεφτει και εγω αυτα και εχω παρατηρηση οτι εχω κανει μεγαλη προοδο απο τοτε που το επαθα αυτο ειναι σαν να κοιταω τον κοσμο με αλλο ματι! καθε μερα μαθαινω και απο κατι αλλα ειναι τρομακτικο ταυτοχρονα νομιζω μερικες φορες οτι θα τρελαθω και αλλες φορες στεναχωριεμαι για το πως ειμουν πιο παλια αλλα τωρα δεν μπορω να παρω πισω τπτ πραγματικα το μονο που μενει ειναι να παω μπροστα, και να θελω δεν γινεται να παω πισω! ταυτοχρονα νιωθω πολυ χαζος και πολυ ανωρημος ομως γτ εχω την εντυπωση οτι το παιρναω πολυ αργα γτ ειμαι 23 χρονων ενω συγουρα ο υπολοιπος κοσμος το παιρναει πιο νωρις πχ στα 18, ειναι πολυ απογοητευτικο. Εσυ Γιωργο αν επιτρεπεται ποτε το παιρασες αυτο?
    Στις αλλοτινές περασμένες εποχές, τότε που οι παππούδες μας ήταν έφηβοι και νέοι, επικρατούσαν οικογενειακές και πολιτισμικές-κοινωνικές συνθήκες διαφορετικές από τις σύγχρονες, οι οποίες ευνοούσαν την ωρίμανση, κατά κάποιο τρόπο, του ατόμου-προσώπου από την πρώιμη ακόμη νεανική ηλικία. ΔΕΝ το περνάς αργά, άλλοι δεν φτάνουν ποτέ στην ζωή τους εκεί που βρίσκεσαι εσύ τώρα.

    Είμαι 45 ετών και στην μάχη όπως εσύ τώρα μπροστά στην πρώτη γραμμή-μέτωπο σύγκρουσης με τον εχθρό, με τον κακό εαυτό μας δηλαδή.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    ξωτικο ειμαι στο τμημα λογιστικης γτ ρωτας?
    Γιωργο θελω πολυ δουλεια ακομα, ελπιζω καποια στιγμη να περασει αυτο το εντονο ανχος και να εχω φτιαξει τον εαυτο μου οπως θελω. Γιωργο εισαι ποιητης η κατι τετοιο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    Τι εννοεις οτι θα τα βγαλεται ολα στην φορα?
    Εσεις φοβηθηκατε ποτε οτι θα τρελαθητε η οτι εισαστν τρελος η κατι τετοιο??

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Το να είσαι "ανώριμος και χαμηλής αυτοπεποίθησης" είναι τόσο κοντά στο να είσαι "τρελός", όσο και ο "φάντης" (όχι ο ΙεροΦάντης, ο φάντης, ο φάντης-μπαστούνι μόνο....) με το "ρετσινόλαδο".
    Δηλαδή, το ότι το σκέφτηκες αυτό και μόνο αποδεικνύει ότι πιθανότατα ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΡΕΛΑΡΑ "αγαπούλα', κανείς λογικός άνθρωπος δε θα έκανε τέτοιον συσχετισμό. :P:P:P:P:P:P
    "Αστειεύομαι, φυσικά", "ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ ΦΥΣΙΚΑ", "ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΩ", "σε πειράζω" βρε, να ζαλιστείς να πέσεις, (στα μαλακά) και να με "καλέσεις"......XOXOXOXOXOXOXOXOXOXOXO

    Τώρα, που ξέρεις ότι όντως είσαι τρελός, αφού κάνεις τέτοιες σκέψεις, ευχαριστήθηκες ή θες κι άλλο ; ?????????????????????????

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    ελαφι μπορω να πω οτι μεσα στην τρελα σου βαγεις και μια λογικη, τον τακουνας τον αλλον αλλα τον λογικευεις ταυτοχρονα..! Να σε ρωτησω εσυ τι προβλημα εχεις απο ψυχολογικης φυσαιως??

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξερω τι εχω
    By Christo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-04-2012, 15:22
  3. Δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω , δεν ξέρω πως να σας το πω .....
    By Lampros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 165
    Last Post: 02-04-2012, 11:36
  4. Δεν ξερω ...
    By sad/butterfly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 26-07-2010, 04:02
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •