φωνές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: φωνές

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11

    φωνές

    Γεια σας, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με τις φωνές. Ακούω φωνές όχι στο κεφάλι μου αλλά έξω από αυτό. Ακούω άλλους ανθρώπους να μιλάνε μεταξύ τους για μένα,για τις σκέψεις μου, επίσης τους έχω δει να απαντάνε σε αυτές. Τις πιο πολλές φορές με απειλούνε με εκφράσεις όπως :''το είπε(για κάτι που έχω σκεφτεί), μετά... κλπ''. Εκτός από τη φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνω(παρόλο που έχω συχνά υποτροπές) υπάρχει άλλος τρόπος να σταματήσουν οι φωνές ή τουλάχιστον να καταλάβω ότι δεν απευθύνονται σε μένα?ή αν απευθύνονται σε μένα να καταλάβω ότι δεν είναι πραγματικές? Η φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνω είναι 1 abilify των 15mg, 1 depakine 500mg, 1 entact 10 mg. Πριν λίγο σκέφτηκα να ξεκινήσω να καταγράφω αυτές τις φωνές. Είναι καλή ιδέα? Έχει κάποιος ίδια ή παρόμοια εμπειρία? Μπορείτε να με παραπέμψετε σε επιστημονικό υλικό για αυτό το θέμα?

  2. #2
    δεν ειναι καλη ιδεα να ασχοληθεις(απο την αποψη να τις δινεις σημασια) με τις φωνες ποσο μαλλον να τις καταγραφεις.δεν το βρισκω καλη ιδεα.

  3. #3
    οι φωνες ειναι ουσιαστικα τα σκουπιδια απο τις σκεψεις μας και δεν εχουν την παραμικρη αξια σαν νοημα...

  4. #4
    σκουπιδια που δεν μπορεσε ο εγκεφαλος να αποβαλει.δλδ αμα μαθουμε να μην τις δινουμε σημασια ειμαστε φυσιολογικοι.αδιαφορια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by ryan584 View Post
    Γεια σας, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με τις φωνές. Ακούω φωνές όχι στο κεφάλι μου αλλά έξω από αυτό. Ακούω άλλους ανθρώπους να μιλάνε μεταξύ τους για μένα,για τις σκέψεις μου, επίσης τους έχω δει να απαντάνε σε αυτές. Τις πιο πολλές φορές με απειλούνε με εκφράσεις όπως :''το είπε(για κάτι που έχω σκεφτεί), μετά... κλπ''. Εκτός από τη φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνω(παρόλο που έχω συχνά υποτροπές) υπάρχει άλλος τρόπος να σταματήσουν οι φωνές ή τουλάχιστον να καταλάβω ότι δεν απευθύνονται σε μένα?ή αν απευθύνονται σε μένα να καταλάβω ότι δεν είναι πραγματικές? Η φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνω είναι 1 abilify των 15mg, 1 depakine 500mg, 1 entact 10 mg. Πριν λίγο σκέφτηκα να ξεκινήσω να καταγράφω αυτές τις φωνές. Είναι καλή ιδέα? Έχει κάποιος ίδια ή παρόμοια εμπειρία? Μπορείτε να με παραπέμψετε σε επιστημονικό υλικό για αυτό το θέμα?
    Γεια σου ryan584, καλως ηρθες , πολοι ακουνε φωνες εξω απ το κεφαλι τους , αλλος απ το αριστερο αυτι αλλος απ το δεξιο, απο αλλα μερη του σωματος πχ εχει αναφερθει ακομα και καποιος οπου ακουγε τη φωνη απ το στομαχι του !! Χαλαρωσε και αντιμετωπισε του, δεν ειναι κατι που πρεπει να σε τρομοκρατει οτι και να... λεει !!
    Ειναι καλη ιδεα να καταπιαστεις με αυτες με καποιο τροπο που ταιριαζει σε σενα , και αν αυτος ο τροπος ειναι να κρατας σημειωσεις ,τοτε και βεβαια ειναι μια καλη ιδεα !!!
    Last edited by path; 02-12-2012 at 21:34.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Δηλαδή αυτά που λένε οι άλλοι άνθρωποι τα φαντάζομαι?Αυτοί συνεχίζουν κανονικά τη ζωή τους και εγώ νομίζω ότι απευθύνονται σε μένα?Όλη αυτή η κατάσταση μου δημιουργεί τρομερό άγχος καθημερινά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου ότι παρ' ότι παίρνεις αυτά τα φάρμακα οι φωνές δεν έχουν φύγει; έχεις δοκιμάσει άλλα αντιψυχωσικά ή άλλη δόση; γιατί δεν το συζητάς με το γιατρό σου; ίσως κάποιο άλλο φάρμακο σου ταιριάξει καλύτερα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Έχω δοκιμάσει το solian, το aloperidin αλλά τίποτα.Νομίζω ότι ολοι ασχολούνται, μιλάνε για μένα και γελάνε με μένα.Όσες φορές παίρνω την απόφαση να μην τους δίνω σημασία γίνεται χειρότερο.Θα ήθελα πολύ να μάθω τι γίνεται με την κορτιζόλη,μιας και το αγχος μου είναι πολύ αυξημένο.Επίσης διάβασα ότι η αυξημένη έκκριση ντοπαμίνης ευθύνεται για την ψύχωση.Ισχύει κατι τέτοιο?

  9. #9
    ναι ισχυει.αλλα αλλοπεριντιν πως πηρες?σε ποιον χασαπι επεσες?δεν ηταν απαραδεκτο φαρμακο?και αυξησε στανταρ τις φωνες.και θα ελατωθουν οι φωνες σου στανταρ οταν καθαριστεις πληρως απο αυτο

  10. #10
    βασικα δεν ειναι σιγουροι οι γιατροι οτι ισχυει αλλα κανουν την ικασια ντοπαμινης γιατι τους βολευει να κατασκευασουν φαρμακα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by ryan584 View Post
    Δηλαδή αυτά που λένε οι άλλοι άνθρωποι τα φαντάζομαι?Αυτοί συνεχίζουν κανονικά τη ζωή τους και εγώ νομίζω ότι απευθύνονται σε μένα?Όλη αυτή η κατάσταση μου δημιουργεί τρομερό άγχος καθημερινά.
    Δεν τα φανταζεσαι ακριβως, δεν ειναι φαντασια οι φωνες ,ειναι κατι περα απο κει .
    ΠΧ εσυ μπορεις να φανταστεις κατι ενα αντικειμενο , ενα τοπιο,εναν ανθρωπο να τον φερεις στο μυαλο σου να τον σχηματισεις κλπ κλπ ,,ΑΛΛΑ δεν μπορεις να φανταστεις μια ΦΩΝΗ ! Αυτη ειναι αυτονομη , περα απ τη δικια σου θεληση , ερχεται κ φευγει οταν θελει αυτη , λεει οτι θελει αυτη , σ αρεσει δεν σαρεσει !!
    Και προφανως δεν εχουν σχεση αυτα που λεει η φωνη , με αυτα που σκεφτονται οι συζητουν οι ανθρωποι τρυγυρω σου,,ας πουμε μπορει να υποκρινεται η 'Φωνη' τη φωνη ενος γνωστου σου , αλλα αυτος δεν εχει ιδεα.
    Αυτος ακολουθει τη δικια του ζωη , δεν γνωριζει το θεατρο που πεζεται στο δικο σου μυαλο !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ραιαν584,

    ακουω και γω φωνες εδω και τρια χρονια..
    με το ρισπερνταλ μου ειχαν φυγει για κανενα τριμηνο αλλα μολις πιεστηκα και μειωσα τη δοση ξαναρθαν και τωρα ειμαι σε φαση που τις ακουω καθημερινα..
    αλλοι λενε οτι ειναι σκεψεις σου που για καποιο χι βητα λογο ενεργοποιουν το αντιστοιχο κεντρο της ακοης και τις ακουμε σαν να προερχονται εξω απο εμας!
    αλλοι λενε πως ειναι οντως μηνυματα που πρεπει να ερμηνευσουμε που εχουν πολλες φορες ως στοχο να μας προστατευσουν πχ οι δικες μου ειναι επικριτικες αλλα μπορει να θελουν να με κανουν να οχυρωθω καλυτερα..δεν το εχω λυσει και γω μεσα μου ξερω πως ειναι επωδυνες και αποπροσανατολιστικες..
    πχ εγω μενω κλεισμενη μεσα στο σπιτι γιατι οι φωνες μ βαζουν λογια για ολα τα ατομα που γνωριζω..
    η οταν χρειαστηκα νοσηλεια μου ελεγαν οι φωνες οτι οι γειτονες με παρακολουθουν και θελουν να με διωξουν απο την πολυκατοικια..και εγω τις ακουω ενω ξερω πως δεν πρεπει μου κυριευουν το μυαλο!

    αν θες ψαξε ενα θεμα που ειχα ανοιξει παλαιοτερα με τιτλο παλι οι φωνες! εκει γραφω καποιες εμπειριες μου και μου δινουν πολλα παιδια συμβουλες αντιμετωπισης!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    οι φωνες ειναι ουσιαστικα τα σκουπιδια απο τις σκεψεις μας και δεν εχουν την παραμικρη αξια σαν νοημα...
    Θα μπορούσατε να μου πείτε πώς μποώ να επαληθεύσω ότι όντως είναι σκουπίδια από τις σκέψεις μας?Έχω παρατηρήσει ότι μου λένε πράγματα που φοβάμαι όπως για το θάνατο, ότι θα πάθω κάποιο κακό κλπ. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι γίνονται πιο έντονες όταν φοβάμαι. Το έχετε παρατηρήσει εσείς αυτό? Τέλος γίνονται έντονες όταν είμαι αφηρημένος. Ακούω μια φωνή που απαντάει στη σκέψη μου και αμέσως γίνομαι τσίτα. Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό?

  14. #14
    δεν γινεται να το επαληθευσεις.κουραγιο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ryan584 καθε αλλο . Η επισημη θεση αυτων που ασχολουνται σοβαρα με την τεκμηριωση γυρω απ τις φωνες , σε παγκοσμιο επιπεδο, ειναι οτ οι φωνες φερουν νοηματα , εχουν σοβαρη σημασια γιαυτον που αναφερονται και εχουν να κανουν με την προσωπικη του ιστορια . καθηκον του ειναι να τα ιχνηλατησει και να τα αποκωδικοποιησει .
    προχειρολογιες του τυπου σκουπιδια κλπ δεν αξιζουν σχολιασμο....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. παλι οι φωνες!
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 158
    Last Post: 21-11-2012, 22:19
  2. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  3. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05
  4. ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2011, 11:09
  5. Φωνές και δ.διαταραχή
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-09-2006, 08:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •