Πώς θεραπεύτηκα από τη σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114

    Πώς θεραπεύτηκα από τη σχιζοφρένεια

    Μερικές φορές ακούω ακόμα και φωνές να λένε το όνομά μου. Με τη πάροδο του χρόνου η αρρώστεια μου βγήκε εκτός ελέγχου και η διάθεσή μου κυμαινόταν μεταξύ του „πολύ καλύτερα“ και του „πολύ χάλια“. Πολύ συχνά δεν σηκωνόμουν ούτε καν από το κρεββάτι και ήμουν τόσο καταθλιπτική, που έμενα να κοιτάω για ώρες την οροφή. Σκεφτόμουν μάλιστα να πάρω χάπια, γιατί δεν ήθελα να ζήσω άλλο.

    Τα προβλήματά μου άρχισαν όταν ήμουν 12 χρονών και αρρώστησα. Η διάγνωση ήταν πνευματική ασθένεια. Αντιμετώπιζα δυσκολίες με τον ύπνο και ζούσα με το φόβο ότι θα μου συμβεί κάτι κακό, όπως για παράδειγμα να μην ξυπνήσω ποτέ. Έκανα πάντα αρνητικές σκέψεις και είχα την εντύπωση ότι κάποιος άλλος ελέγχει το νου μου. Μερικές φορές ακούω ακόμα και φωνές να λένε το όνομά μου. Με τη πάροδο του χρόνου η αρρώστεια μου βγήκε εκτός ελέγχου και η διάθεσή μου κυμαινόταν μεταξύ του „πολύ καλύτερα“ και του „πολύ χάλια“. Πολύ συχνά δεν σηκωνόμουν ούτε καν από το κρεββάτι και ήμουν τόσο καταθλιπτική, που έμενα να κοιτάω για ώρες την οροφή. Σκεφτόμουν μάλιστα να πάρω χάπια, γιατί δεν ήθελα να ζήσω άλλο.

    Αυτό το πράγμα συνεχίστηκε για έξι ακόμα χρόνια και με τον καιρό. Καταλόγιζα στον εαυτό μου ότι ήμουν άχρηστη και φρικτή, και ότι ο Θεός δεν θα συγχωρούσε ποτέ έναν αμαρτωλό άνθρωπο σαν και μένα. Επειδή η σχέση μου με την οικογένειά μου δεν ήταν καλή, δεν υπήρχε κανείς με τον οποίο να μπορούσα να μιλήσω. Γι’ αυτούς αποτελούσα πάντα μία απογοήτευση και την πηγή προβλημάτων. Ό,τι και να έκανα το έβλεπαν στραβά. Κανένας δεν ήθελε να έχει σχέση, οποιασδήποτε μορφής, μαζί μου. Έτσι, δεν είχα καθόλου φίλους και κανέναν στον οποίο να μπορούσα ν΄απευθυνθώ.

    Σε κάποια φάση η κατάστασή μου επιδεινώθηκε σε τέτοιο βαθμό, ώστε να αρχίσω να βλέπω σκοτεινές μορφές να με κυνηγούν και να με επιτίθονται. επίσης, έβλεπα τις φιγούρες, που απεικονιζόταν στους πίνακες του τοίχου μου, να μεταβάλλονται σε σατανικές μορφές. Μια φορά κλείστηκα στο δωμάτιό μου και τσίριζα όλη τη νύχτα από φόβο ότι θα πεθάνω. Το επόμενο πρωί οι γονείς μου με πήγαν σε ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο, όπου και εγκλείστηκα. Φοβόμουν κάθε έναν από την οικογένειά μου και η διάγνωση του νοσοκομείου ήταν ότι ήμουν σχιζοφρενής. Σε εκείνο το μέρος ο φόβος μου γινόταν μεγαλύτερος.

    Μου χορήγησαν μια μεγάλη ποσότητα ισχυρών φαρμάκων, έχοντάς με δεμένη σε ένα κρεββάτι. Τα φάρμακα είχαν πολλές παρενέργειες, μεταξύ άλλων σπασμούς, επιληπτικές κρίσεις και απάθεια σε όλο το σώμα. Αυτά τα φάρμακα μου χορηγούνταν δέκα μέρες συνεχώς, και οι παρενέργειες διαρκούσαν μισή ώρα μετά την παροχή τους. Όλα αυτά χειροτέρευαν την κατάστασή μου ακόμη περισσότερο. Για πολύ καιρό δεν ήμουν σε θέση ούτε καν να κουνηθώ. Ήμουν ουσιαστικά παράλυτη, παρότι ένοιωθα ακόμη τους πόνους. Βρισκόμουν στο νοσοκομείο παρά τη θέλησή μου και ήθελα να φύγω. Τα δικαστήρια όμως καθόρισαν τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί. Κανένας από την οικογένειά μου, ούτε από τις νοσοκόμες δεν με στήριζε με κάποιο τρόπο. Ούτε καν με πίστευαν, όταν τους παραπονιόμουν για τους φοβερούς πόνους. Μετά το εξιτήριο, έπρεπε να συνεχίσω να παίρνω δυνατά φάρμακα καθημερινά και σε μεγάλες δόσεις, ενώ παράλληλα ένας ψυχίατρος επέβλεπε τακτικά την κατάσταση μου.

    Λόγω της αρρώστειάς μου δεν ήταν δυνατόν να τελειώσω το σχολείο και να σπουδάσω. Το ίδιο αδύνατον ήταν να κάνω μια επαγγελματική εκπαίδευση. Οι γονείς μου με απειλούσαν ότι θα με ξαναπάνε στο ψυχιατρείο, ενώ οι δικηγόροι θα μου αφαιρούσαν την δικαιοπρακτική ικανότητα, αν δεν άρχιζα να δουλεύω. Μέσα σε αυτό το κλίμα άρχισα να δουλεύω σε ένα γραφείο ως γραμματέας με σύμβαση μερικής απασχόλησης. Αυτό από μόνο του αποτελούσε θαύμα, καθώς κανένας δεν διορίζει κάποιον, που έρχεται από το ψυχιατρείο. Μετά απ΄ένα χρονικό διάστημα το αφεντικό μου άρχισε να μου μιλάει για την Βίβλο. Μου είπε πως ακόμα και σήμερα ο Ιησούς θεραπεύει ανθρώπους. Ρωτώντας την καρδιά μου ήξερα ότι έλεγε την αλήθεια. Γι’ αυτό το λόγο τον ακολούθησα σε μια χριστιανική συνάθροιση. Πίστευα πως, αν λάβαινα το Άγιο Πνεύμα, θα γιατρευόμουν αμέσως από τα δεινά μου. Πήρα την απόφαση ν’ αφιερώσω τη ζωή μου στο δρόμο του Θεού. Μόλις έλαβα το Άγιο Πνεύμα, θεραπεύτηκα ολοκληρωτικά. Πέταξα αμέσως όλα μου τα φάρμακα και δεν ένοιωσα καμία παρενέργεια από τα συμπτώματα στέρησης, που συνήθως ακολουθούν.

    Κατόπιν τούτου, ήμουν σε θέση να δουλέψω στη θέση μου με ολική σύμβαση και άρχισα μια εντελώς καινούρια ζωή. Τώρα πια έχω πολλούς φίλους, κυρίως στην Κοινότητα. Μου δείχνουν αληθινή αγάπη, με φροντίζουν και αυτό είναι αμοιβαίο. Ταξίδεψα δύο φορές στην Αυστραλία και σπουδάζω τώρα στο Πανεπιστήμιο Νοσολευτικής στο Dundee. Ελπίζω το αρνητικό μου παρελθόν να με βοηθήσει να δείξω την ανάλογη συμπόνοια σε άλλους ανθρώπους και να κάνω αυτή τη φορά τα πράγματα σωστά. Ακόμα και οι γονείς μου πρέπει να παραδεχθούν ότι σήμερα είμαι άλλος άνθρωπος και ότι διάγω μια φυσιολογική ζωή. Η αρρώστειά μου δεν επανήλθε ποτέ από τότε που έγινα χριστιανή, ενώ η ζωή μου καλυτερεύει περιοδικά. Εδώ και έξι χρόνια έχω λυτρωθεί από τα δεινά της αρρώστειάς μου και σύντομα θα πάρω το πτυχίο μου ως εξειδικευμένη νοσοκόμα. Είμαι τόσο ευτυχισμένη που έχω σωθεί και αποτελώ μέρος αυτής της Κοινότητας, η οποία είναι η οικογένειά μου στο όνομα του Χριστού.

    Τιμή και δόξα στον Κύριο για όλα αυτά τα θαύματα.

    http://www.cai.org/el/pos-therapeyti...i-sxizofreneia

    Παιδια αυτα ειναι για γελοια ε.Ελπιζω να μην τα παιρνει κανες σοβαρα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου, μπορεις να μας πεις και τις αληθινες σκεψεις σου; μαλλον εισαι απογοητευμενη και εγω δεν βρισκω διεξοδο ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Παιδες ο λαβωμενος το λεει ξεκαθαρα στο τελος οτι αυτα ειναι μπουρδες . Κοινως οταν διαβαζετε τετοιες ιστοριες να το σκεφτεστε πρωτα....


    Quote Originally Posted by labwmenos View Post
    Τιμή και δόξα στον Κύριο για όλα αυτά τα θαύματα.

    http://www.cai.org/el/pos-therapeyti...i-sxizofreneia

    Παιδια αυτα ειναι για γελια ε.Ελπιζω να μην τα παιρνει κανες σοβαρα...

  4. #4
    ρε παιδια μια παρακληση μην γραφουμε τοσο κατεβατα γενικα κουραζεται να τα διαβασει ο αλλος

  5. #5
    ναι δεν υπαρχει ιαση αυτα ειναι μπουρδες αυτωνων που κοβουν τα φαρμακα λιγο πριν την υποτροπη δυστυχως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Παιδες ο λαβωμενος το λεει ξεκαθαρα στο τελος οτι αυτα ειναι μπουρδες . Κοινως οταν διαβαζετε τετοιες ιστοριες να το σκεφτεστε πρωτα....
    Και να προσέχουμε σε τι σελίδες γράφονται και από ποιους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    9
    κι εγώ νόμισα αρχικά ότι ο λαβωμένος έγινε νοσοκόμα :p

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by rannia View Post
    κι εγώ νόμισα αρχικά ότι ο λαβωμένος έγινε νοσοκόμα :p
    O labwmenos αν ειχε ενα ιχνος συμπονοιας προς την αμοιρη νοσοκομα δεν θα την κορόιδευε ...

    -συμβαινουν πολλα σε τουτο τον μεγαλο τρελο κοσμο ,και ο καθενας κουβαλαει την ιστοριουλα του και την αφηγηται μετα .
    Ειναι γνωστο της παση οτι εδω και χιλιαδες χρονια πρην ανακαλυφτει η ψυχιατρικη , οι ανθρωποι με ψυχολογικα (πνευματικα προβληματα) προβλημματα εβρισκαν ενα καταφυγιο κ ενα στηριγμα στην εκκλησια κ στην πιστη τους σε ενα θεο (παρ ολο βεβαια που εχουν γινει και πολλα εγκληματα επισης στο ονομα αυτης της 'καθαρσης' απ το κακο) η ουσια ειναι πως ακομα και σημερα αρκετοι ανθρωποι βρισκουν μια καποια γαληνη στην πιστη στο θεο κ προβληματα που ειχαν αυτα υποχωρουν. (αλωστε οπως λεει η ιδια η κοπελα ακομα ακουει καπου καπου φωνες !)

    Δεν βλεπω παντως κανενα λογο να σαρκαζουμε τη επιλογη κανενος, στην αγωνια του να ξεφυγει απ τον πονο ,
    ποσο μαλλον οταν καταφευγει σε μια ''παραδοσιακη'' στηριξη...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    9
    μόνο που το συγκεκριμένο άρθρο μου θυμίζει θρησκευτικό προσηλυτισμό κι αν έχεις διαβάσει και άλλα τέτοια, να μην αναφέρομαι τα περιοδικά στα οποία υπάρχουν γιατί θα τους φωτογραφίσω, θεραπευονται όλες οι ασθένειες μόνο με την πίστη και την προσκόλληση στην θρησκευτική κοινότητα.
    Αν λοιπόν είσαι πολύ απελπισμένος δεν είναι δύσκολο να την πατήσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by rannia View Post
    μόνο που το συγκεκριμένο άρθρο μου θυμίζει θρησκευτικό προσηλυτισμό κι αν έχεις διαβάσει και άλλα τέτοια, να μην αναφέρομαι τα περιοδικά στα οποία υπάρχουν γιατί θα τους φωτογραφίσω, θεραπευονται όλες οι ασθένειες μόνο με την πίστη και την προσκόλληση στην θρησκευτική κοινότητα.
    Αν λοιπόν είσαι πολύ απελπισμένος δεν είναι δύσκολο να την πατήσεις.
    Aν εισαι πολυ απελπισμενος θα σημαινει οτι με τους συμβατικους τροπους δεν βρηκες λυση στο προβλημα σου . Απο κει και περα ,προσωπικα δεν θεωρω οτι θα την 'πατησει' καποιος αν αναζητησει παρηγορια και στη θρησκεια η κ οπου αλλου του προσφερεται

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    9
    μόνο που απο κάποιες τέτοιες κοινότητες που διαφημίζει το άρθρο έφυγαν άνθρωποι πιο άρρωστοι απ οτι μπήκαν σύμφωνα με δική τους μαρτυρία.
    δεν είμαι ενάντια στη πίστη και στο θεό αλλά στον προσυλιτισμό, μερικοί εκμεταλλευόνται το θέμα της υγείας για να πιάσουν πελάτες.
    Κι αν αυτό που περιέγραψε η δήθεν άρρωστη κοπέλλα δεν ήταν διαφημιστικό τρικ τί είναι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by rannia View Post
    μόνο που απο κάποιες τέτοιες κοινότητες που διαφημίζει το άρθρο έφυγαν άνθρωποι πιο άρρωστοι απ οτι μπήκαν σύμφωνα με δική τους μαρτυρία.
    δεν είμαι ενάντια στη πίστη και στο θεό αλλά στον προσυλιτισμό, μερικοί εκμεταλλευόνται το θέμα της υγείας για να πιάσουν πελάτες.
    Κι αν αυτό που περιέγραψε η δήθεν άρρωστη κοπέλλα δεν ήταν διαφημιστικό τρικ τί είναι?
    Nαι γεγονος ειναι κ ο προσυλητισμος συμβαινει κι ενα σωρο, αλλα αν του βγει καποιου το 'θρησκευτικο συναισθημα' θα το εκφρασει μεσα απο καποια θρησκεια (την πιο κοντινη του προφανως) ,Δεν ειναι μεμπτο αυτο.

    Τωρα αυτο που περιεγραψε η 'θεραπευμενη' κοπελα, μπορει να ηταν ας πουμε και τα.. δυο (!)
    Δηλαδη κ να ειναι ειλικρινη αυτα που γραφει, να βοηθήθηκε οντως (οκ εβαλε κ λιγη σαλτσα ,κρατησε κ μια πισινη ,,οτι 'καπου καπου ακουω ακομα φωνες' κλπ)
    Και επισης να εξυπηρετει κ τις αναγκες της εκκλησιας να κανει τη 'δουλεια' της ....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    9
    αν διάβασες στο τέλος γράφει ότι είναι τελείως θεραπευμένη χάρη στο ότι έγινε χριστιανή και στη κοινότητα.
    επίσης στο ίδιο site ο θεός θεραπευσε την άλλη που έπασχε από κώφωση, ινομυαλγία, σύνδρομο χρόνιας κόπωσης, σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου, εμβοές και ρινίτιδα και ακόμα ένας κατάφερε ν' αναστήσει τη γυναίκα του. :p
    τί να πώ οι διαφημίσεις 20 κιλά σ' ενα μήνα είναι πιο πιστευτες μόνο που εκείνες δεν πατάνε στο πόνο του άλλου.

  14. #14
    e akoyei kai kamia fonoyla(alla therapeytike ayth kata ta alla).san na leme to ekopsa alla kanv kana tsigaraki poy kai poy...

  15. #15
    ή σαν να λεμε η εγχειρηση πετυχε ο ασθενης πεθανε!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζοφρένεια και leponex
    By krama30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2013, 15:39
  2. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 13:47
  3. Θεραπεύτηκα μόνος μου!
    By Apokryfistis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 02-06-2012, 00:31
  4. Παρανοϊκή Σχιζοφρένεια
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-2010, 22:39
  5. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •