δεν με αφηνουν οι γονεις μου να αρραβωνιαστω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4

    δεν με αφηνουν οι γονεις μου να αρραβωνιαστω..

    Γεια σας...ειμαι 20 χρονων και εχω μια σχεση 2 μηνες με ενα παλικαρι 34 χρονων...γνωριζομαστε προσωπικα 2 μηνες αλλα μιλουσαμε μεσω ιντερνετ 1 χρονο περιπου....το αγορι μου εχει πιασει δουλεια εδω στο νησι μου,εγω ειμαι ανεργη αλλα τα καλοκαιρια δουλευω σε ξενοδοχειο...ειμαστε πολυ ερωτευμενοι ο ενας με τον αλλον και πριν 2 μερες μου ζητησε να αρραβωνιαστουμε...δεν ειχαμε ξανακανει τετοια συζητηση αλλα πολλες φορες του ειχα αναφερει οτι δεν εχω προβλημα να παντρευτω...η μητερα μου ομως μου λεει διαφορες φοβιες της επειδη ειναι κλειστη η κοινωνια εδω στο νησι και φοβαται τι θα λεει ο κοσμος...οι γονεις μου εχουν δει το αγορι μου αλλα δεν θελει η μητερα μου με κανενα τροπο να μπει μεσα στην οκογενεια μου απο τωρα γιατι μου λεει οτι ειναι νωρις ακομα....εγω ομως δεν αντεχω μεσα σε αυτο το περιβαλλον γιατι λογω κρισης εχουμε πολλα προβληματα και εμενα ολο αυτο με καταθλιπτει....εγω θελω να ξεφυγω απο ολο αυτο και να φτιαξω τη δικη μου οικογενεια....παρελειψα να σας πω οτι με το αγορι μου βρισκομαστε 1 φορα την εβδομαδα και βλεπομαστε και ολο αυτο μας εχει κουρασει και τους δυο...και γιαυτο πηραμε αυτη την αποφαση...ολοι οι φιλοι και οι γνωστοι που ξερουν το αγορι μου μου λενε κανε το αν εισαι ετοιμη...ακομα παρελειψα το γεγονος οτι δεν εχω γνωρισει ακομα τους γονεις τους αλλα ο ιδιος μου ειπε οτι θα ερθουν να τους γνωρισουμε και να γινει και ο αρραβωνας...οι γονεις μου ομως δεν θελουν να το καταλαβουν αυτο

    Αυτο που θελω απο εσας ειναι να μου πειτε τι μπορω να κανω για να τους πεισω οτι αυτος ειναι ο σωστος τροπος δλδ να αρραβωνιαστω για να μπορεσω να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα και να ειμαι με τον ανθρωπο που πραγματικα θελω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    vivi τωρα μενετε στο ιδιο μερος? η μανα σου γιατι εχει αντιρρησεις? τι θα πει ο κοσμος που αρραβωνιζεσαι? τι θα πει που εχεις σχεση? τι θα πει για ποιο θεμα ακριβως φοβαται?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    καλησπερα!κατ'αρχην πρεπει να ξεκαθαρισεις μεσα σου τον λογο για τον οποιο θελεις να αρραβωνιαστεις.
    αν οπως λες σε σπρωχνουν εκει οι οικονομικες δυσκολιες θα σου προτεινα να το ξανασκεφτεις και να μην βιαστεις.
    ρωτησε την μητερα σου ποιοι ειναι οι λογοι για τους οποιους αρνειται τις πεποιθησεις σου?
    κατα την γνωμη μου ειναι πραγματικα πολυ μικρο το διαστημα οπου γνωριζεστε
    θελεις να σου το πω αλλιως?γνωριζω τον παπανδρεου 27 χρονια μεσω tv,αυτο δεν σημαινει κατι ¨-)
    προσπαθησε να συμμεριστεις τις ανυσηχιες της και να δεχτεις τις συμβουλες της και δωσε λιγο χρονο στην κατασταση..
    αν θα μεινετε μαζι,αυτο δεν θα εχει καμια σχεση ουτε με το πως ησασταν μεσω ιντερνετ αλλα ουτε και στα ραντεβου
    προκειται για ενα ρισκο κι εναι μεγαλο βημα γιατι δεν εχει ζησει ο ενας συνηθειες του αλλου
    πες του να κανει λιγη υπομονη...σιγουρα αυτα ειναι και τυχερα παντως ενταξει..
    αλλα σε οποια περιπτωση και για οτι αποφασισεις τελικα,
    θα πρεπει να μαθουν να σεβονται τις επιθυμιες σου και να σε συμβουλευουν χωρις να αποφασιζουν για την δικη σου ζωη!
    Last edited by secretly; 08-12-2012 at 19:50.
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    2 μηνεσ εικοσι χρονων κακοσ συδυασμοσ ξερεισ τιποτα καλη μ απο ζωη ουτε απο ανθρωπουσ no wayyyyyy!!!!!!!!!!!!!!!!
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    ναι στο ιδιο νησι μενουμε απλα εγω μενω σε χωριο και εκεινος στην πολη του νησιου και ειναι δυσκολη η μετακινηση γιατι εγω δεν οδηγω για να μπορω να πηγαινω να τον βλεπω....η μανα μου εχει αντιρρηση γτ δεν τον ξερει καλα βασικα δεν εκανε και τπτ να τον γνωρισει δεν ηθελε απο μονη της ουτε για καφε να παμε ολοι μαζι βασικα να σου εξηγησω τι εχει γινει η μανα μου εχει κολλησει με τον πρωην μου και επειδη χωρισαμε τοσο ξαφνικα δεν τον θελει τον καινουριο.....δεν θελει να αρραβωνιαστω οχι για το τι θα πει ο κοσμος που θα ειμαι αρραβωνιασμενη επειδη ειμαι 20 χρονων αλλα επειδη φοβαται μη το μετανιωσω και χωρισουμε οπως και τον προηγουμενο και θα μας κοροιδευει ο κοσμος....αλλα να σου δωσω να καταλαβεις μου ειπν να κανω οτι θελω αλλα μετα αν τυχει και χωρισω να μην γυρισω σπιτι...με εκβιαζουν κανονικα και με το νομο....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες...αλλα δεν ειναι μονο οι οικονομικοι λογοι που με σπρωχνουν σε αυτη τη διεξοδο ειναι και το οτι νιωθω μεγαλη πιεση ψυχολογικη απο τους γονεις μου για τα λεφτα....και στο καω κατω της γραφης απο μονοι τους θελουν να με διωξουν απο το σπιτι αλλα να μην ειμαι με το αγορι μου....τι μπορω να κανω εγω απο δω και περα????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    γλυκεια μου
    πρωτα απο ολα θα σε συμβουλευα,αυτα που μας λες εδω,οτι θελουν να σε διωξουν απο το σπιτι,να μην τα συζητας ΚΑΝ με το αγορι σου.
    ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!
    στο λεω αυτο γιατι στην αρχη ολα ειναι καλα και ομρφα...αν αντιληφθει ομως στην πορεια οτι εχεις αμμεσα την αναγκη του,
    περιμενε τοτε πως καποια στιγμη θα σε εκμεταλευτει η θα σου το χτυπησει και τοτε δεν θα σου αρεσει καθολου αυτο!
    φυσικα ειναι και αναλογος τον ανθρωπο..βεβαια!μα πως να γνωριζεις τον χαρακτηρα του,μεσα απο εναν δυαδικτιακο ερωτα?
    δεν ξερεις αν αντεχεις να ζεις μαζι του,δεν ξερεις αν αντεχεις τυχων συνηθειες του,δεν ξερεις τιπτα για εκεινον δυστιχως,
    οσο και να νομιζεις εσυ πως ξερεις!
    να μου πεις τωρα...τι θα χασεις αν δοκιμασεις...θα χασεις ισως καποια χρονια κι ενα κομματι του εαυτου σου..ισως λεμε τωρα..
    δεν βρισκω σωστους τους γονεις σου που?ως πρς τον τροπο τον οποιο θελουν να σου ''περασουν''οτι πας να κανεις λαθος..
    εγω θα συ προτεινα λοιπον,να κρατησεις την σχεση σου ως εχει,να συνεχισεις τις σπουδες σου και οταν εξασφαλιστεις σε μια δουλιτσα και απεξαρτητποιηθεις,τοτε αρραβωνιασυ,παντρεψου και κανε και παιδια και οτι αλλο θελεις..αλλα τοτε ο,τι και αν παει στραβα,δεν θα εχεις κανεναν να σου το υπενθυμιζει,η να σου χτυπαει οτι
    <<α!!εγω σου τα ελεγα,επεσες στην αναγκη μας πχ.αυτος σε παρατησε!>>
    ουτε ο κυριος θα συ πει ποτε
    <<και που θα πας?>>
    δεν ξερω αν με αντιλαμβανεσαι...ελπιζω πως ναι..
    επισης το γεγονος τι ειναι 34 χρονων και θελει να σε αρραβωνιαστει εχει δυο ενδεχομενα
    1ο:την κορη σας την παω σοβαρα,το αρραβωνιαστηκα κι ολας το πιπινι ωστε να μην μπορειτε να μου πειτε και τιποτα
    (μια χαρα θα περασουμε και με την αδεια των γονιων)
    2ο:ειμαι σε μια ηλικια που τα εχω δει ολα και αραζω..γρηγορα οικογενεια,παιδια και ουτο καθε εξης(στα 50 μπαμπας δυσκολο)
    που και στο δευτερο ενδεχομενο να ξερεις πως θα θυσιασεις πολλα απο την ζωη σου και ειναι λιγο νωρις..
    κι εγω τα εκανα ολα μικρη,γι'αυτο σου μιλαω,αλλα επεσα σε σωστο ανθρωπο και δεν εχουμε τοσα χρονια διαφορα
    εσυ ξερεις φυσικα κι εσυ αποφασιζεις..απλα σκεψου τα ολα πολυ καλα,γιατι ταν μπεις μεσα στον χωρο δεν ειναι ολα τοσο ροζ οπως φαινονται απ'εξω..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    ναι τα καταλαβαινω απολυτα ολα αυτα που μου λες....και θα ακολουθησω τις συμβουλες σου....πιστευω οτι αυτο ειναι το σωστο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    κουκλα μου ευχομαι ολα να σου πανε καλα και πανω απ'ολα νομιζω πως το να κανεις υπομονη,ειναι το σωστο για εσενα,οχι για τους αλλους..:o
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Bιβη καλησπερα.
    Δυο μηνες θεωρω πως ειναι πολυ μικρο διατημα για να προχωρησεις σε κατι πιο σοβαρο , αλλα αν εχεις εμπιστοσυνη στον φιλο σου και εισαι σιγουρη για αυτον θα μπορουσες να το δοκιμασεις.
    Απλα μην κανεις το λαθος και προσπαθωντας να φυγεις απο την μια φυλακη ( το πατρικο σου ) βρεθεις σε αλλη.
    Μην βασιζεσαι δηλαδη μονο πανω του. Θα πρεπει να βρεις μια μονιμ,η δουλεια για εχεις εισιδημα και αν αισθανεσαι πιο ελευθερη.
    Οσο για τους γονεις σου τι να πω . Δυστυχως ειναι μια απο τις πολλες περιπτωσεις γονιων που θελουν, με προσχημα την αγαπη τους , να καταστρεψουν τα παιδια τους.

Similar Threads

  1. Γονεις και σχεση...
    By stelios1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 23-02-2012, 22:17
  2. προβλημα με γονεις
    By antonis1 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-2011, 12:09
  3. Συνεχεια με αφηνουν...
    By Naruda in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 11-04-2011, 10:10
  4. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 16:13
  5. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •