Θέλω τη Βοήθεια σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4

    Θέλω τη Βοήθεια σας

    Γειά σας είμαι νέος στο φόρουμ και ήθελα να σας πώ για ένα πρόβλημα με που με απασχολεί την τελευταία εβδομάδα .
    Είμαι 19 ετών και έχω σχέση με μια υπέροχη κοπέλα 7 μήνες . Το τέλειο με αυτή τη σχέση ήταν ότι ενώ είχαμε σχέση μόνο 2 εβδομάδες μετά καταφέραμε να αντέξουμε μαζί 3 μήνες χώρια λόγω απόστασης . Περάσαμε διάφορα προβληματάκια αλλά καταφέραμε να αντέξουμε και να είμαστε μαζί . Το κακό είναι ότι ζήλευε μια πολύ καλή μου φίλη και φταίω εγώ , γιατί λόγω μικρής εμπειρίας δεν το διαχειριστηκά σωστά και την έκανα να ζηλέψει άθελα μου , ενώ εγώ αυτή τη φίλη την έβλεπα μόνο φιλικά και τίποτα παραπάνω . Δεν το κατάλαβε ποτέ και ίσως δεν την έκανα εγώ να το καταλάβει και μέσα σε αυτό το διάστημα των τριών μηνών απόστασης τσακωθήκαμε γι'αυτή τη φίλη 2 φορές . Τσακωθήκαμε και άλλη μια φορά όταν επιτέλους είχαμε βρεθεί και έτσι αποφάσισα κάτι . Της λέω πάνω από εσένα δεν βάζω την φίλη μου , είσαι πάνω από αυτή και έτσι μετά από αυτή τη μέρα αυτή τη φίλη μου την πέταξα από τη ζωή μου χωρίς καμία εξήγηση . Και εκείνη την ώρα ένιωθα καλά γιατί είχα κρατήσει τη σχέση μου . Όμως την επόμενη μέρα έλεγα "Ναι αλλά αν έκανα λάθος που την πέταξα έτσι;" . Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι φίλοι πάνω απ'όλα , αλλά εντάξει με αυτή τη σχέση ένιωθα τρελή ασφάλεια και δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα με αφήσει (λάθος!) . Κανείς δεν θεωρείται δεδομένος . Εκτός από την φίλη η κοπέλα μου δεν συμπαθούσε και ένα φίλο μου , ο οποίος ήξερε και τους δύο μας και ο οποίος μας βοήθησε πιστεύω για να φτιάξουμε τη σχέση μας . Έτσι έμαθα και εγώ κάποια πραγματάκια αργότερα και έκανα τον φίλο πέρα . Για πολύ καιρό ένιωθα τύψεις γι'αυτό και προσπάθησα να μισήσω και τους δύο για να πείσω τον ευατό μου ότι έκανα το σωστό . Έλα όμως που την τελευταία εβδομάδα όταν ήμουν με την κοπέλα μου σκεφτόμουν συνεχώς την φίλη και τον φίλο και κυριώς την φίλη! Να προσθέσω όχι ερωτικά , απλά την σκεφτόμουν . Επίσης φοβόμουν να πώ το όνομα της φίλης στην κοπέλα μου έτσι γιατί νόμιζα ότι θα στεναχωριόταν . Έτσι λοιπόν να φανταστείτε πήγα να κάνω κάτι ερωτικό με την κοπέλα μου και σκέφτηκα την φίλη μου κατευθείαν μου έφυγαν οι ορέξεις . Γέμισα με άγχος και στρές και την τρίτη αυτής της εβδομάδας είχα αυπνία 7 ώρες . Πριν κάτι εβδομάδες έπρεπε να πάρω το flashaki μ από την φίλή μ , εννοείται πως μου τα έχωσε μόλις με είδε και κατηγορούσε και έβριζε την κοπέλα μου που κόψαμε την παρέα . Είχα σοκαριστεί αλλά για λίγες εβδομάδες ήμουν οκ μέχρι να με πιάσουν αυτά . Όσον αφορά το φίλο δεν με χαιρέταγε κάν . Κάποιος λοιπόν μου είπε να ζητήσω συγγνώμη σε αυτά τα άτομα και να αρχίσω πάλι να τα κάνω παρέα αλλά να ξεκαθαρίσω και την κατάσταση στην κοπέλα μου ώστε να νιώσω καλά εγώ . Έτσι λοιπον και οι δύο φίλοι με συγώρησαν κ μπορώ πλέον να βγαίνω μαζί τους , ωστόσο όταν μίλησα στην κοπέλα μου νευρίασε και μου είπε αν θές να βγαίνεις μαζί τους αλλά να μην μου το λές γιατί μου χαλάς την προσωπική υγεία αλλιώς χωρίζουμε . Της είπα αν δεν δέχεσαι τις επιλογές μου τους φίλους μου , δεν τις σέβεσαι , άρα δεν με αγαπάς . Της πέταξα πολλές φορές την λέξη χωρισμός και ήθελα να πεί ναί . Ένας φίλος μου είπε ότι απλά ήθελες να πεί ναι εκείνη την ώρα γιατί ήθελες να νιώσεις λίγο ελεύθερος . Τελικά δεν χωρίσαμε δέχτηκα τον όρο μέχρι να δούμε τι θα γίνει . Παιδιά , δεν μπορώ να χάσω αυτή τη κοπέλα την αγαπώ με όλη μου την καρδιά και το πιστεύω αυτό που λέω , αλλά είναι κακό που θέλω να έχω και τους φίλους μου; Δεν θέλω να μπώ σε διαδικασία να διαλέξω γιατί έτσι θα διαλέξω την κοπέλα οι φίλοι δεν θα ξαναγυρίσουν και από τις τύψεις που θα έχω θα χωρίσω αργότερα και την κοπέλα γιατί θα είμαι διαρκώς χάλια . Την αγαπώ και θέλω να την κρατήσω . Τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Φιλαρακι, για ποιους λογους η γκομενα σου δε θελει τη φιλη σου και για ποιους λογους δε θελει το φιλο σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Φιλαρακι, για ποιους λογους η γκομενα σου δε θελει τη φιλη σου και για ποιους λογους δε θελει το φιλο σου?
    Δεν μου αρέσει η λέξη γκόμενα αλλά τέλοσπαντων . Ε την φίλη μου επειδή ήμουν χαζός και την έκανα να ζηλέψει και δεν της έχει φύγει αυτό , επειδή δεν έβαλα εγώ τα πράγματα στη θέση τους εξ'αρχής . Όσον αφορά τον φίλο , ενώ ήταν όλα καλά μεταξύ τους , αυτός της μίλησε απότομα 1,2 φορές και η κοπέλα μου δεν της αρέσουν αυτά . Ακόμα του κρατάει μούτρα και δεν τον συμπαθεί . Είναι και κάποια άλλα δικά τους θέματα τα οποία δν θέλω να πώ . Για την φίλη λοιπόν ζήλια , για τον φίλο απέχθεια και διάφορα άλλα .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    E τοτε εχει δικιο ρε φιλε, εχουν ερεισμα αυτα που λεει, δεν ειναι οτι δε της αρεσουν οι φατσες τους. Επισης πως θα σου φαινοταν εσενα αν ειχε εναν κολλητο η γκομενα σου οπως εχεις εσυ τη φιλη σου? Γιατι δεν πιστευω σε φιλιες μεταξυ αντρων και ωραιων γυναικων, παρα μονο σε ειδικες περιπτωσεις. Μονος σου λες οτι την ψιλοσκεπτεσαι. Κανε και ενα τεστ, αν ερθει η φιλη σου και σου πει να το κανετε τι θα απαντησεις? Δικαιως λοιπον η γκομενα σου εχει τις αμφιβολιες και τις αντιρρησεις της και επισης δεν φροντισες και συ οπως παραδεχεσαι να εισαι στραιτ απ την αρχη. Ομοια και για το φιλο σου. Εσενα αμα σου μιλαγε ενας φιλος της γκομενα σου αποτομα, σε προσεβαλλε κλπ θα τον ηθελες? Πολυ σωστη τη βρισκω λοιπον τη γκομενα σου. Μη μας λες τωρα για ντεμεκ φιλιες...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    Δεν θα έκανα κάτι και το ξέρω . Άρα αδερφέ προκειμένου να μην την χάσω τι να κάνω;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θες να μου πεις πρωτα τη σχεση εχεις με τη φιλη σου? Εισαστε κολλητοι? Ποσο συχνα βλεποσαστε? Ειναι ομορφη?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Θες να μου πεις πρωτα τη σχεση εχεις με τη φιλη σου? Εισαστε κολλητοι? Ποσο συχνα βλεποσαστε? Ειναι ομορφη?
    Κολλητούς δεν μας έλεγες . Στη σχολή βλεπόμασταν κάθε μέρα λόγω το ότι ανήκαμε στην ίδια παράταξη και ναι επειδή ήταν όμορφη είχα παραδεχτεί ότι μου άρεσε . Ευτυχώς μετα από αρκετό καιρό κατάφερα να την ξεπεράσω και προκειμένου να μην την χάσω ως φίλη υπερίσχυσε η φιλία και όχι το ερωτικό . Γιατί πιστεύω ότι αν πραγματικά την ήθελα θα της το έλεγα ξεκάθαρα . Από την στιγμή που έκανα σχέση με την κοπελα μιλάγαμε από fb αρκετά και της έλεγα συνέχεια για την κοπέλα μου και πόσο χαρούμενος ήμουν μαζί της . Εξάλου και η φίλη μου είναι κολλημένη με ένα παιδί και χαίρομαι γι'αυτό . Επίσης έχουμε μια μεγάλη διαφορά ηλικίας 24 αυτή 19 εγώ . Πρωτού τη βγάλω από τη ζωή μου επειδή ήθελα να περνάω πολύ χρόνο με την κοπέλα μου βλεπόμασταν με όλη την παρέα που αποτελούνταν από εμένα , αυτή και ακόμα 2 άτομα . Που τους θεωρούσα τους καλύτερους φίλους μου . Την είχα δεί τελευταία φορά πριν 1,5 μήνα εκεί που μου τα έχωσε . Αυτά .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα δεν υπαρχει φιλια καταρχην, αλλη φορα μη μας λες για ντεμεκ φιλιες κ κλαιν μαιν διαφορα ηλικιας και εχει αλλον και χαρηκε που βρηκες κοπελα (εκτος αν αυτη δε σε γουσταρει)...παει αυτο. Σε ρωτησα για τη συχνοτητα των επαφων διοτι αν ειναι μεγαλη, τοτε δε μπορει να δεχτει η γκομενα σου τα κολλητιλικια με την ομορφη φιλη σου. Αν τη βλεπεις μια στο τοσο και αν μιλατε μια στο τοσο τοτε οκ. Εκανες την πατατα ομως και της εδωσες δικαιωματα απ την αρχη. Η γυναικα φιλαρακι πρεπει να νιωσει εμπιστοσυνη και οτι εισαι δυνατος και αποφασισμενος στα θελω σου, στρειτ που λενε και να μην παιχνιδιζεις υπερμετρα. Ποσο μαλλον οταν δεν ειχατε κ κατι ερωτικο με την φιλη γτ να δωθει μια αλλη εντυπωση? Δυσκολα θα λεγα οτι μπορεις να ανακτησεις την εμπιστοσυνη της γκομενα σου. Για το φιλο σου που μιλησε αποτομα δεν υπαρχει λυση. Κι εγω να μουνα θα τον εστελνα αδιαβαστο κ θα σου λεγα μη ξαναδω αυτο το μακακα μπροστα μου. Το μονο που μπορεις να πεις στη γκομενα σου ειναι οτι τη φιλη δε τη βλεπεις συχνα. Φανταζομαι ηδη θα το πες. Στη θεση σου θα διαλεγα τη γκομενα γτ η φιλη δεν ειναι πραγματικη φιλη.

Similar Threads

  1. θελω βοηθεια
    By spoooky in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 17:35
  2. θελω βοηθεια
    By glafkos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 26-08-2011, 15:10
  3. θελω την βοηθεια σας...!!
    By billiskaram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-04-2011, 20:26
  4. Θέλω βοήθεια!!!
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 09-12-2010, 20:48
  5. θελω βοηθεια
    By jimmis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-03-2008, 22:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •