seroxat
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: seroxat

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    10

    seroxat

    γεια χαρα!
    θα ηθελα οποιος επαιρνε 'η παιρνει το συγκεκριμενο φαρμακο να μου πει την εμπειρια του αν θελει.το ξεκινησα σημερα κ θα ηθελα να μαθω σχετικα,απο καποιον που το χρησιμοποιει ηδη.η αληθεια ειναι οτι το φοβαμαι λιγο γενικα,γι'αυτο κ ρωταω..
    ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Το σεροξάτ το παίρνω πολλά χρόνια και είναι από τα πιο αποτελεσματικά αντικαταθλιπτικά...Μην το φοβάσαι...Αν το φοβάσαι δεν θα σε βοηθήσει γιατι θα νομίζεις ότι ο,τι νιώθεις προέρχεται από αυτό!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    10
    Ευχαριστω lostre.μου δινεις κουραγιο..
    το ξεκινησα χθες κ ενιωθα πολυ ασχημα μετα.ταχυπαλμια για πολλη ωρα,νευρικοτητα,αδυναμια,ε� �ιωσα οτι παθαινω κριση πανικου σε καποια φαση..μπορει να φταιει κ η προκαταληψη βεβαια.θα δειξει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Candy παίρνω σεροξατ και είμαι στη φάση διακοπής. Τα συμπτώματα που νιώθεις θα τα έχεις για πε΄ριπου 2-3 εβδομάδες μέχρι ο οργανισμός σου να προσαρμοστεί. Πιθανόν στην αρχή να αισθάνεσαι και χειρότερα.Μην ανησυχείς όμως θα περάσει. Τα πρώτα αποτελέσματα φαίνονται μετά από 4 εβδομάδες που το φάρμακο έχει πλήρη αντικαταθλιπτική δράση. Καλή αρχή και να προσέξεις η διακοπή να γίνει πολύ σταδιακά. Αλλά φαντάζομαι θα στο είπε και ο γιατρός σου αυτό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    10
    ναι,μου το ειπε.ξερεις τι?διαβασα οτι το συγκεκριμενο εχει κατηγορηθει οτι ειναι εξαρτισιογονο κ αυτο με τρομαζει λιγο..
    εσυ ποσο καιρο το επαιρνες demetrios?μου εδωσε επισης 30 mg,μηπως ειναι πολυ?
    το παραξενο ειναι οτι εγω εχω κοινωνικη φοβια κυριως κ κρισεις πανικου,ενω αυτο ειναι αντικαταθλιπτικο.
    εσυ ειχες καταθλιψη κ το επαιρνες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by CANDY
    ναι,μου το ειπε.ξερεις τι?διαβασα οτι το συγκεκριμενο εχει κατηγορηθει οτι ειναι εξαρτισιογονο κ αυτο με τρομαζει λιγο..
    εσυ ποσο καιρο το επαιρνες demetrios?μου εδωσε επισης 30 mg,μηπως ειναι πολυ?
    το παραξενο ειναι οτι εγω εχω κοινωνικη φοβια κυριως κ κρισεις πανικου,ενω αυτο ειναι αντικαταθλιπτικο.
    εσυ ειχες καταθλιψη κ το επαιρνες?
    Καλησπέρα Candy,
    έπαιρνα τα Seroxat γύρω στους 15 μήνες, κατά τη διάρκεια της θεραπείας των κρίσεων πανικού και της κατάθλιψής μου. Σε κανένα σημείο δεν ένιωσα να εξαρτώμαι από αυτά, αν και η αλήθεια είναι ότι το φοβόμουνα γιατί είχα κι εγώ διαβάσει πολλά, όχι μόνο για τα Seroxat αλλά για όλα τα αντικαταθλιπτικά. Βέβαια, αν ψάξεις αρκετά, ακόμα και για την ασπιρίνη θα βρεις κείμενα και \"μαρτυρίες\" της εξαρτησιογόνας δράσης της! :-)
    Είναι απολύτως φυσιολογικός ο φόβος σου, θα τον ξεπεράσεις όταν αρχίζεις και νιώθεις καλύτερα.

    Αναφορικά με το ότι εσύ αντιμετωπίζεις κοινωνική φοβία και κρίσεις πανικού, υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες, οι οποίες δείχνουν ότι η συγκεκριμένη ομάδα αντικαταθλιπτικών έχει πολύ καλά αποτελέσματα και απέναντι σε αυτές τις καταστάσεις. Η δόση, που σου έχει χορηγηθεί, είναι η συνήθης αρχική δόση θεραπείας. Ακριβώς με την ίδια δοσολογία ξεκίνησα κι εγώ τη θεραπεία μου.

    Και κάποες επισημάνσεις περί των αντικαταθλιπτικών. Καταρχάς, η δράση του Seroxat γίνεται εμφανής μετά από 3-4 εβδομάδες, κατά τη διάρκεια των οποίων υπάρχει περίπτωση να νιώσεις λίγο περισσότερο άσχημα από ότι συνήθως. Είναι κάτι φυσιολογικό και, αν διαβάσεις και το χαρτάκι που εσωκλείεται στο κουτί του Seroxat, αναγράφεται και εκεί. Επίσης, δεν πρέπει επ\'ουδενί να διακόψεις απότομα τη θεραπεία σου, ακόμα και αν νιώθεις πραγματικά καλά. Η διακοπή της θεραπείας πρέπει να γίνει σταδιακά και μόνο σε συνεννόηση με το γιατρό σου.

    Καλό μεσημέρι σε όλους,
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    10
    Δημητρη μου σ\'ευχαριστω πολυ!μου εδωσες ολες τις απαντησεις που ηθελα.Να εισαι καλα κ σου ευχομαι τα καλυτερα!
    επισης ευχομαι για ολους το καλυτερο!
    θα ηθελα οποιος περναει \'η εχει περασει κοινωνικη φοβια κ κρισεις πανικου να μοιραστει την εμπειρια του μαζι μου κ με τους υπολοιπους αν το θελει.
    να \'μαστε καλα κ να προσπαθουμε λοιπον!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ναι,τα αντικαταθλιπτικά χρησιμοπιούνται πέρα για την κατάθλιψη στη θεραπεία κρίσεων πανικού,φοβίας κλπ...Η δόση που παίρνεις δεν είναι μεγάλη...Αρκεί να το παίρνεις κάθε μέρα...Σε κανενα μήνα θα δράσει πλήρως.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1
    Geia se olous,
    H mama mou pairnei seroxat gia 5 meres twra kai einai polu xalia. Den jerw ti na kanw. An kapoios exei th 8elhsh
    mporei na mou steilei mail ([email protected]) h to thlefwno tou na milhsei mazi ths? Giati egw nomizw oti den mporw na tin
    katalabw k epomenws na ti boh8hsw...pls help...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Τα αντικαταθλιπτικά δεν προκαλούν εθισμό. Ρώτησε το γιατρό σου για ότι απορίες έχεις

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •