Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    3

    Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών

    Γεια σας,
    Έπαιρνα το ladose τους τελευταίους 8 μήνες (δόση 20 mg) την ημέρα. Ο γιατρός μου μου είχε διαγνώσει κατάθλιψη και πρότεινε να πάρωτο χάπι κυρίως γιατί έπρεπε άμεσα να φύγω στο εξωτερικό και να συνεχίσω τις αρκετά απαιτητικές σπουδές μου. Έτσι δεν μπορούσα να συνεχίσω ψυχοθεραπεία, και πρότεινε θεραπεία με χάπια.
    Γενικά τους τελευταίους μήνες αισθανόμουν πολύ καλύτερα και μπορούσα να ελέγχω τα συναισθήματά μου πολύ πιο αποτελεσματικά. Μιας και η προσωπική μου ζωή εξελισσόταν πολύ καλύτερα (γενικά η κατάρρευση που με οδήγησε στον ψυχίατρο ως αφορμή είχε τη συχνή και μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ και τα προβλήματα στη σχέση μου) και αισθανόμουν κι εγώ να πατάω στα πόδια μου και ναέχω βελτιωθεί αισθητά, αποφάσισα να κόψω τα χάπια. Έκανα το λάθος να τα κόψω χωρίς τη συμβουλήτου γιατρού μου, απότομα- παρότι ήξερα ότι δεν κάνει. Τις δέκα ήδη μέρες που δεν τα παίρνω, εκτός από ζαλάδες και τρομερή κούραση, νιώθω φοβερά ευαίσθητη. Είναι πάλι όπως πριν...σα να μην πέρασε μια μέρα. Ταυτόχρονα-και πράγματι συμπτωματικά- τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω προβλήματα με το συντροφό μου και αισθάνομαι ράκος όταν τσακωνόμαστε, σε βαθμό να μην μπορώ να ηρεμήσω και να σταματήσω να κλαίω. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό,αλλά σίγουρα πριν ήμουν πιο ψύχραιμη.
    Πέρα από την προφανή συμβουλή να επισκεφτώ το γιατρό μου,ορθότερο είναι να ξαναρχίσω τα χάπια ή όχι;
    Γενικά είμαι κατά της θεραπείας με φάρμακαι και γι αυτό αποφάσισα να τα κόψω. Για μένα είναι σκλαβιά να εξαρτάται η διάθεσή μου από το χάπι και πιο πολύ απογοητεύομαι που διαπιστώνω πόσο με επηρέασε ψυχολογικά η διακοπή τους...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    και εγω επαιρνα καποτε ladose για ενα χρονο και τα εκοψα μονη μου αλλα τα εξοψα σταδιακα, οχι αποτομα. και μενα ειχε επηρεαστει η ψυχολογια μου και ειχα αυτοκτονικες σκεψεις για καποιο διαστημα αλλα μετα επανηλθα. και εγω ειμαι κατα της θεραπειας με φαρμακα και δεν θελω ενα χαπι να μου φτιαχνει τη διαθεση αλλα εγω η ιδια!
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    ειμαι 37.πρωτο καταθλιπτικο επεισοδιο στα 28.εχω κοψει τα φαρμακα σταδιακα ,χωρις παρενεργειες 4 φορεσ.αποτελεσμα¨4 καταθλιπτικα επεισοδια.πλεον ειμαι σε χαμηλη δοση συντηρησης.ζω μια χαρα και δε θελω να τα ξανακοψω.τουλαχιστον οχι αμεσα.δεν αντεχω ξανα τα ιδια

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    3
    Καμία λύση δηλαδή...;Κι εγώ σκέφτομαι τι καλά που ήταν με τα χάπια, αλλά δεν το θεωρώ και λύση. Τι καταθλιπτικά επεισόδια είχες;
    Δεν ξέρω,μήπως τελικά το πόσο καλά και το πόσο χάλια είναι υποκειμενικό; Εγώ πολλές φορές είμαι χαλιά-όχι όμως αναίτια- αλλά ξέρω πως έχω υπάρξει και πιο χάλια, κι έτσι το θεωρώ φυσιολογικό. Είναι νορμάλ αυτό;

Similar Threads

  1. απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών, ξέρει κανείς;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 30-11-2019, 02:01
  2. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 01:44
  3. Δεν ειναι θεμα χαπιων.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 220
    Last Post: 21-05-2010, 17:41
  4. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 21:29
  5. κοψιμο χαπιων
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2008, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •