Θα είμαι καταδικασμένος να ζω για πάντα έτσι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    32

    Θα είμαι καταδικασμένος να ζω για πάντα έτσι;

    Πρόσφατα διαγνωστηκα απο ψυχίατρο ότι έχω κυκλοθυμία που γυρνάει σε διπολικη... Θέλω να μάθω αν:

    1) θεραπευεται
    2) αν όχι, θα είμαι για πάντα σε γιατρούς;
    3) θα παίρνω συνεχεια χάπια;
    4) θα μπορω κάποια στιγμή να παλεύω μόνος μου αυτη την κατάρα χωρίς να διαλαει τα πάντα στην ζωή μου;

    Δεν ξέρω αν μπορω να ζήσω με αυτο το βάρος... Να θέλω να σπουδασω και να μην μπορω... Να δουλέψω χωρίς να μπορω... Να ψυχαγωγησω τον εαυτο μου και να ειναι ολα κενα... Να έχω μια σχεση χωρίς να καταστραφεί εξαιτίας αυτής της καταρας... Να κάνω εκείνα τα μικρά πράγματα που οι περισσότεροι βρίσκουν χαρα και νόημα... Βαρέθηκα να υπάρχω, έχω ανάγκη να ζήσω...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΜΕ ΚΑΤΑΤΡΕΧΕΙ Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ...ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Σιγά παιδιά δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα αρκεί να το πάλευετέ κ να βρείτε την άκρη πως δουλεύει αμα καθεστέ με σταυρωμένα χέρια δε γίνεται τίποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Σιγά παιδιά δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα αρκεί να το πάλευετέ κ να βρείτε την άκρη πως δουλεύει αμα καθεστέ με σταυρωμένα χέρια δε γίνεται τίποτα
    Ειναι υπερβολικά δύσκολο γιατι σε αυτη την φάση βρισκόμουν 4 χρόνια χωρίς να το ξέρω και δεν έκανα τίποτα γι αυτο...! Ειδικά οταν έχω περισσότερη καταθλιψη παρα μανιακα επεισόδια, που αν υπάρξουν θα ειναι σε μορφή υπομανιας και θα διαρκέσουν πολυ λίγο... Ελπίζω σε μερικούς μήνες να είμαι πολυ καλύτερα... Ηδη έχω επισκεφτεί 2 φορές ψυχίατρο και μου εχει δώσει Zoloft των 100γρ. (Χθες τα ξεκίνησα) και lexotanil 3γρ εδω και δυο βδομάδες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    φιλε,,υπαρχει θεραπεια για την διπολικη,,απλα προσπαθησε και ελπιζω να τα καταφερεις,,,υπαρχουν πολλα φαρμακα που μπορει να σε βοηθησουν,,ελπιζω το ζολοφτ να σου δωσει μια ωθηση ενεργειας και να σε συντηρησει σε μια καλη κατασταση με το χρονο,,η υπομανια ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο την μανια αλλα ειναι και αυτη μια ακραια κατασταση,,

    με σιγουρια δεν μπορει να ξερει κανεις αν η και ποσο θα παιρνεις τα φαρμακα,,,μπορει να θεραπευτεις και να μην τα χρειαζεσαι αλλο καποια στιγμη σου το ευχομαι,,,

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγη βοηθάει πολύ ο βελονισμος.θα δεις γρήγορα βελτίωση σε όλους τους τομείς της ζωής σου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    25
    Η διπολική διαταραχή μπορεί να θεραπευτεί σε μεγάλο βαθμό. Έχει γίνει σε έναν φίλο μου κι έχει βοηθηθεί τόσο πολύ ώστε τώρα πια δεν έχει ούτε μανία ούτε κατάθλιψη παρά μόνο κάποιους ψυχαναγκασμούς κι είναι γενικά ήρεμος. Ο Γιασπερς είχε ξεκινήσει την σχετική έρευνα εφαρμόζωντας την φαινομενολογία του Χουσέρλ. Για κάποιο περίεργο λόγο η έρευνα δεν βλέπω να έχει συνεχιστεί στα πανεπηστήμια. Μετά όμως από αυτά που έχω δει είμαι σίγουρος ότι μπορείτε να τα καταφέρετε όλοι να το ξεπεράσετε.

Similar Threads

  1. Μονος μια ζωη καταδικασμενος... :(
    By vaspun in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 06-12-2012, 08:20
  2. Καταδικασμένος???
    By Schisma115 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 14-04-2009, 17:44
  3. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37
  4. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 10:38
  5. Μόνο εγώ είμαι έτσι???
    By _CASA_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 09-05-2007, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •