Δε θελω να συνεχισω να παιρνω χαπια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    Δε θελω να συνεχισω να παιρνω χαπια

    Ρε παιδια, δε θελω να συνεχισω να παιρνω αντικαταθλιπτικα. Αληθεια σας το λεω.
    Θελω επιτελους να προχωρησω μπροστα και ειναι λες και παντα κατι με κραταει πισω. Εδω και καιρο ετσι ειναι. Εχουν πεσει τοσα πολλα τον τελευταιο καιρο. Ενταξει περασα πολυ ασχημο και ζορικο Καλοκαιρι, ειχα εντονη μοναξια, αγχος, στεναχωρια αλλα τωρα προσπαθω να μπω σε μια σειρα επιτελους μετα απο μηνες. Δε γινεται να συνεχισω να ζω ετσι. Ακομα και τωρα υπαρχει πολυ πιεση αλλα μηπως ειμαι και ο μονος; Δηλαδη γιατι να πρεπει να το ριχνουμε στα αντικαταθλιπτικα; Να το παλευουμε μονοι μας. Ετσι κι αλλιως η ζωη γεματη δυσκολιες ειναι. Τελος παντων, δε θελω να το πολυαναλυσω ουτε να το παω στο κοινωνιολογικο κομματι. Απλα θελω να νιωσω ενα φυσιολογικο αγορι με τους προβληματισμους και τις ανησυχιες που μπορει να εχει ενα οποιοδηποτε αγορι 25 χρονων. Δε θελω πια να παιρνω χαπακια και να πηγαινω σε ψυχιατρους. Δε θελω. Θελω να το παλεψω μονος μου. Εξαλλου εχω κανει τοσα λαθη τον τελευταιο καιρο, ε δε μπορει να μην εχω μαθει πια τιποτα. Θα πω αυριο στον ψυχιατρο οτι δε θελω να συνεχισω να παιρνω. Δε με ενδιαφερει η συντηρηση και οι μαλακιες.
    Ειμαστε μαχητες της ζωης και δεν εχουμε αναγκη ηλιθια χαπια.
    Θελω να νιωσω φυσιολογικος, κακο ειναι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Δεν ειμαι πια και τοσο χαλια...Ας χαλαρωσουμε λιγο. Εχω ανησυχιες, προβληματισμους, αγχη, καμια φορα με παιρνω απο κατω, χαλιεμαι με διαφορα. Αλλα δεν ειναι καταθλιψη. Απλα περναω φαση. Την παλευω ομως. Δεν ειμαι και τοσο χαλια για να παιρνω φαρμακα.
    Καμαρι μου; Γιαγια εσυ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    τί χάπια πάιρνεις; επίσης έχεις ακόμα την ιδεοψυχαναγκαστική ή σου πέρασε;

    βασικά αν σε ενοχλεί πάρα πολύ να παίρνεις χάπια, μπορείς να το συζητήσεις με το γιατρό σου να τα μειώσεις και να δεις πώς πάει.
    είναι φυσικά πολύ πιθανόν να σου επιστρέψει και η κατάθλιψη, και η τάση για ψυχαναγκασμούς.
    μετά θα τα ξανα αυξήσεις.
    έτσι θα γνωρίζεις και βιωματικά τί παίζει με τα χάπια και αν σε βοηθάνε όντως ή αν είναι ηλίθια.

    ό,τι και να σου λένε οι άλλοι από τη δικιά τους εμπειρία, εσένα θα σε τρώει αν δεν έχεις και εσύ τη δική σου εμπειρία.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    τελικα τα εκοψα. πηρα το γιατρο κ μου λεει δε γινεται να τα πουμε τηλεφωνικα και να παω απο εκει. βασικα ηθελε να κανουμε κανονικο ραντεβου για να παρει τα 120 ευρω.
    τεσπα. γενικα αυτα τα ηλιθια χαπακια δε με βοηθησαν. αλλωστε ειμαι καλυτερα. δεν υπηρχε λογος να παω απο το γραφειο του γιατι ειχα ηδη αποφασισει να τα κοψω. θα ηθελε κανονικη συναντηση και μετα θα με επριζε να συνεχισω να τα παιρνω.
    ενα παιδι που ειχε καταθλιψη μου προτεινε anafranil των 75 και αυτα θα παιρνω. τον ρωτησα ξανα κ ξανα αν ειναι σιγουρος αν ειναι καλη ιδεα να τα παρω απο μονος μου, αν ειναι αποτελεσματικα και επεμενε. ειναι πολυ καλο παιδι, μιλαμε καιρο και τον εμπιστευομαι πολυ. θα δοκιμασω αυτα λοιπον. αλλωστε ειμαι καλυτερα. εχω μαθει απο τα λαθη μου.

Similar Threads

  1. Παιρνω ευλαβικα τα φαρμακα μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-2012, 13:07
  2. κριση πανικου παρ ολο που παιρνω αντικαταταθλιπτικα...
    By redwood in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 26
    Last Post: 12-11-2011, 22:08
  3. Να συνεχίσω τη θεραπεία ή όχι?
    By chr1986 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 02-09-2011, 05:35
  4. Replies: 10
    Last Post: 20-04-2011, 16:29
  5. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-2011, 13:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •