Αγχος με την τριχοπτωση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Αγχος με την τριχοπτωση!

    Γεια σας. Ειμαι ενας μαθητης 17 ετων απο μια επαρχιακη πολη της Ελλαδας. Ισως ο τιτλος σας φαινεται παραξενος. Θα σας εξηγησω ποιο ειναι το προβλημα μου. Λοιπον καταρχην εγω απο περυσι τον Χειμωνα πηγαινω σε ψυχολογο για διαφορα προβληματα που ειχα (και εχω ακομα). Παει αρκετα καλα και με εχει βοηθησει αρκετα. Απο την Ανοιξη ομως αρχισα να εχω διαφορα προβληματα με τον εαυτο μου και ολο να εχω κατι να ασχολουμαι. Π.χ. απο την Ανοιξη μεχρι το Καλοκαιρι ειχα κολλησει με την ιδεα οτι εχω στραβα δοντια (εχω λιγο! ειναι αληθεια! λιγο ομως!) και το ειχα συνεχεια στο μυαλο μου και ασχολιομουν συνεχεια με τα δοντια μου. Θυμαμαι ειχα κλαψει κιολας καποιες φορες. Και προς το παρον δεν μπορω να τα φτιαξω. Τελος παντων κατα το Φθινοπωρο ξεκολλησα απο αυτο και κολλησα με το οτι εχω ασχημο λαιμο. Μετα ομως απο ενα βραδυ που κοιταξα τα μαλλια μου αρχισα να εχω την εντυπωση οτι εχω ταση για φαλακρα στο πλαι διοτι δεν εχω πολυ μαλλι στο πλαι. Μετα αρχισα να ασχολουμαι με την κορφη του κεφαλιου και ειχα κλαψει κιολας. Νομιζα οτι δεν εχω μαλλια και οτι τα χανω. Και να φανταστειτε τοσα χρονια ολοι λενε οτι εχω σκληρη τριχα κ αγριο και πυκνο μαλλι. Και τον τελευταιο καιρο το μπανιο και το λουσιμο εχουν γινει εφιαλτης για εμενα διοτι οταν πλενομαι και οταν σκουπιζω τα μαλλια μου παρατηρω αρκετες τριχες να φευγουν. Δεν θυμαμαι ομως αν αυτο συνεβαινε και παλια! Δηλαδη αν ειναι κατι φυσιολογικο διοτι παλια δεν παρατηρουσα καθολου τα μαλλια μου και ειχα αλλα πραγματα να ασχοληθω. Βεβαια εκανα και εγω βλακειες και δεν τα φροντιζα. Π.χ. το καλοκαιρι κανω μπανιο (λογω ζεστης) ακομα και 3 φορες την μερα και γενικα το καλοκαιρι τα ταλαιπωρησα! Και σκεφτομαι τωρα μηπως τιμωρουμαι και χανω τα μαλλια μου! αν πιασω λιγο το μαλλι μου με το χερι μου μενουν 2-3 τριχες στο χερι μου. Κατι διαβασα στο Ιντερνετ οτι μια αιτια της τριχοπτωσης ή της φαλακρας στους αντρες ειναι η ανδρικη ορμονη τεστοστερονη που εγω πιστευω οτι την εχω σε μεγαλο βαθμο διοτι ειμαι τριχωτος στο σωμα περισσοτερο απο μερικους αλλους και εχω αρχισει να φοβαμαι και αυτη την περιπτωση. Βασικα το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω να χασω τα μαλλια μου απο τωρα (ή να ξεκινησω να τα χανω απο τωρα!). Ειμαι πολυ νεος και ειναι κριμα. Ξερω εναν γνωστο μου που ειναι 19 και ειναι φαλακρος και οποτε τον βλεπω στεναχωριεμαι! Ψυχολογικα με εχει τσακισει αυτον τον καιρο. Δεν φευγει στιγμη απο το μυαλο μου η σκεψη και εχω αγχος για αυτο το θεμα. Το συζητησα με την ψυχολογο και αυτη ως ψυχολογος μου ειπε τι να κανω για να διαχειριζομαι την σκεψη αυτη και τις εξηγησα και τις προηγουμενες περιπτωσεις και μου ειπε οτι ο εαυτος μου ξεσπαει το αγχος και τον φοβο που εχει εκει κ.λ.π. Δεν φευγει η σκεψη ομως και φοβαμαι! Συνεχεια μενει και με βασανιζει. Το θεμα ειναι οτι εγω δεν την αφηνω να φυγει γιατι πιστευω οτι αν το αφησω θα μου την φερει πισωπλατα. Το θεωρω κατι σαν ενστικτο/προληψη. Π.χ. εχτες το βραδυ επιασα τα μαλλια μου στο πλαι και ειδα οτι ειναι πιο αραια απο τα αλλα και ειδα τις ριζες να φαινονται και αρχισα να φοβαμαι κι αλλο. Τι να κανω ομως? Να παω σε δερματολογο? Εχω μπερδευτει και δεν αντεχω. Συγνωμη αν σας κουρασα και ισως το θεμα μου σας φαινεται ασημαντο, αλλα χρειαζομαι βοηθεια. Ευχαριστω.

  2. #2
    Χαίρεται...παλιά και εγω σκεφτόμουν κάπως έτσι και συνέχεια έψαχνα στο σώμα μου να δω αν έχω κάτι το στραβό..Η αλήθεια είναι οτι όλοι αν ψάξουμε όλο και κάτι θα βρούμε.στην περίπτωση σου τα μαλλιά και οι τρίχες που πέφτουν (αν και έχω να σου πω οτι αυτό είναι φυσιολογικό γιατι με αυτό τον τροπο ανανεώνεται το τρία το της κεφαλής..πέφτουν κάποιες και στην θέση τους βγαίνουν άλλες) άλλος ασχολείται με το αν είναι αδύνατος άλλος αν είναι χοντρος..Μη δίνεις σημασία στα αρνητικά που μπορεί να έχεις αλλα στα θετικά του εαυτού σου(δεν μπορεί κάτι θα έχεις ) και γίνει φίλος του εαυτού σου και οχι πολέμιος του.Ειμαι σίγουρος οτι η ψυχολόγος που πας θα σου εχει μιλήσει σχετικά...ε και αν αρχίσεις να βλέπεις τον εαυτό σου θετικά με αισιοδοξία τότε θα σου το ανταποδώσει και αυτός...αν βριζεις και τον κακό μεταχειρίζεται τότε να είσαι σίγουρος οτι θα στο ανταποδώσει και αυτό..Βασικά σαν οποιοδήποτε άλλο άνθρωπο όπως του φέρεις έτσι θα σου φέρνει...εσυ επιλέγεις τι θα κανεις..Καλό απόγευμα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by grigoriskal View Post
    Τι να κανω ομως? Να παω σε δερματολογο? Εχω μπερδευτει και δεν αντεχω. Συγνωμη αν σας κουρασα και ισως το θεμα μου σας φαινεται ασημαντο, αλλα χρειαζομαι βοηθεια. Ευχαριστω.
    Eννοείται ότι πρέπει να πας σε δερματολόγο
    - και μάλιστα καλό, όχι ό,τι να 'ναι
    κατά προτίμηση στα Τακτικά Απογευματινά Εξωτερικά Ιατρεία
    του Συγγρός (Αθήνα)
    (πληρώνεις) -
    το συντομότερο!
    Xωρίς να πανικοβάλλεσαι! :-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αδερφέ φαλάκρα στο πλάι απλά δεν έχει υπάρξει πότε η πάνω η μπροστά θα κοιτάς στο πλάι δε γίνεται παρατηρησε λίγο κ τους άλλους
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Δημητρη89 εχεις δικιο! Αυτο μου λεει και η ψυχολογος μου. Το θεμα ομως ειναι οτι μου εχει γινει εμμονη και δεν μπορω να ξεκολλησω. Προσπαθω παντως. Σε ευχαριστω για την βοηθεια.
    Joann δεν μενω Αθηνα. Παντως εστω και για προληψη και μονο θελω να παω στον δερματολογο να δω λιγο το κεφαλι μου!
    Elis ναι τωρα που το λες εχεις δικιο.! απλα εγω ανησυχω για το πλαι (συγκεκριμενα πανω κ λιγο πιο μπροστα απο τα αυτια) που αν σηκωσω τα μαλλια μου ειναι ενα σημειο κενο αλλα το εχουν αρκετοι. Δεν ξερω. Απο ατομα που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι ετσι η ριζα μου. Το θεμα ειναι και ψυχολογικο παντως. Διοτι μου εχει γινει εμμονη εδω κ πανω απο εναν μηνα και δεν μπορω να ξεκολλησω. Και τωρα με περιμενει το μπανιο εδω και ωρα να μπω για να λουστω αλλα φοβαμαι και τοση ωρα το αποφευγω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Αυτό το κόλλημα με την τριχόπτωση το έχω και εγώ, και μάλιστα εδώ και 4 χρόνια! Έχω το έντονο άγχος οτι χάνω τα μαλλιά μου και ειδικά στα σημεία πάνω και γύρω από τα αυτιά. Για πολλά χρόνια, φοβόμουν να βάφω τα μαλλιά μου συχνά, απέφευγα να τα πλένω πάνω από 2 φορές τη βδομάδα, μετρούσα και σύγκρινα τις τρίχες που έμεναν στην χτένα και αλλα τέτοια τραγικά. Συνεχώς σκοτίζω με αυτό γιατρούς και κομμωτές. Να ξέρεις οτι:

    -Τα μαλλιά αδυνατίζουν και πέφτουν από την φύση τους το φθινόπωρο και τον χειμώνα, λόγω κρύου. Μου το έχει πεί ειδικός.
    -Το άγχος συμβάλλει στην τριχόπτωση.
    -Η έλλειψη σιδήρου ευθύνεται για την τριχόπτωση επίσης. Μια εξέταση αίματος μπορεί να σου δείξει τα επίπεδα αιματοκρίτη. Εγώ παίρνω σίδηρο σε χάπια και βλέπω σημαντική διαφορά.
    -Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική τρίχα: άλλοι έχουν πυκνά, άλλοι αραιά, σε διαφορετικά σημεία. Συνήθως είναι κληρονομικό το θέμα. Άλλοι πρέπει να προσέχουν τα μαλλιά τους μια ζωή, ενώ άλλοι όσο και να τα επιβαρύνουν δεν έχουν καμμία ζημιά.
    -Το λούσιμο των μαλλιών τα κάνει να φαίνονται πιο πλούσια. Στο άλουστο μαλλί οι τρίχες κολλάνε μεταξύ τους και αποκαλύπτουν τυχόν... λευκά σημεία. Μην τα αφήνεις άλουστα. Το μαλλί που κολυμπά στο ''λάδι'' δεν θρέφεται, δεν ανασαίνει και δεν είναι υγιές.

    Σε ό,τι κατάσταση κι αν είναι τα μαλλιά σου, σήμερα, αύριο, προσπάθησε να προσαρμοστείς σε ό,τι έχεις. Εστίασε σε άλλα γοητευτικά στοιχεία της εμφάνισης και της προσωπικότητάς σου..
    Σούζη, τρως !

  7. #7
    Γεια σου. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Ναι και εγω κολλαω σε τετοια "τραγικα" οπως λες! Σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα προσπαθησω να τις εφαρμοσω. Το θεμα μου πιστευω ειναι καθαρα ψυχολογικο. Ειναι ενας τροπος για να ξεσπαω το αγχος μου. Ειχα και αλλα τετοια κολληματα οπως ανεφερα και με αλλα σημεια του σωματος μου. Αν ομως οντως εχω καποιο προβλημα θα παω να το κοιταξω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2
    Να ρωτήσω κάτι; μήπως ενδιαφέρεσαι περισσότερο για την εμφάνισή σου απ' όσο πρέπει ή με λάθος τρόπο;
    Είσαι πολύ νέος και είναι λογικό να σε ενδιαφέρει αρκετά η εμφάνισή σου αλλά γιατί δεν εστιάζεις σε πράγματα που είναι στο χέρι σου να βελτιώσεις, πχ το σώμα σου.
    Αν έχεις προδιάθεση για φαλάκρα ότι και να κάνεις κάποια στιγμή θα κάνεις φαλάκρα τώρα αν θέλεις να το καθυστερήσεις ίσως και να γίνεται αλλά το να το αποδεχθείς είναι το καλύτερο για σένα όσο δύσκολο και αν ακουγεται αυτο.
    Τώρα υπάρχει περίπτωση να χάνεις μαλλιά και από το πολύ άγχος από ψυχολογικά αίτια δηλαδή.
    Τα δόντια διορθώνονται αν πας σε ορθοδοντικό αλλά μετά ελπίζω να μη σε πιάσει κατάθλιψη από τα σιδεράκια (πράγμα αρκετά λογικότερο).

    Γενικότερα νομίζω πως θα πρέπει να βγεις απο το τριπάκι να ασχολείσαι με τον εαυτό σου και βρες ασχολίες-ενδιαφέροντα που θα σε κάνουν να νοιώσεις καλύτερα.

Similar Threads

  1. τριχοπτωση και αντικαταθλιπτικα
    By vodabarbie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 17-12-2012, 20:03
  2. ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ (ΦΟΥΛ)
    By garyfalia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-2012, 00:59
  3. Τριχοπτωση....
    By cd2me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 25-09-2009, 03:07
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32
  5. ΑΓΧΟΣ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-2007, 06:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •