ποιος έχει δοκιμάσει ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34

    ποιος έχει δοκιμάσει ?

    Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω κάτι τους άγνωστους οπότε αντικειμενικούς συνανθρώπους μου.
    Είμαι 42 χρονών και εδώ και 19 μήνες είμαι άνεργη μετά από 22 χρόνια συνεχόμενης εργασίας.Στην αρχή δεν συνειδητοποίησα τι μου συνέβη ,όμως τώρα πια είμαι πολύ χάλια.Κλείστηκα στο σπίτι ,απογοητεύτηκα με έχει πάρει η κάτω βόλτα μιας και η ζωή δεν σταματάει , οπότε τα προβλήματα συνεχίζουν να έρχονται κ με δυσκολία ανταπεξέρχομαι.
    Πριν χάσω βέβαια την δουλειά μου ,είχα αρχίσει να κλείνομαι όσον αφορά τις σχέσεις. Οι φίλοι είναι παντρεμένοι με παιδιά και σε άλλη φάση και εγώ μετά από ένα τελευταίο καλό χτύπημα στη σχέση μου αποφάσισα ότι δεν θέλω να περνάω αυτό τον πόνο και πέρασα στην άρνηση για το άλλο φύλο.
    Με πίεσαν πολύ αυτοί οι φίλοι ,να μπω σε site γνωριμιών. Δεν το ήθελα ,το σνόμπαρα ,πίστευα άλλα πράγματα.
    τελικά το έκανα. Η ερώτηση μου είναι η εξής και πιστεύω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν.
    Έχω αναπτύξει διάφορες φοβίες. Πως μπορώ να κανονίσω να βγω με έναν άγνωστο άνθρωπο ?εδώ οι "γνωστοί" και βλέπεις πως έχουν γίνει οι σχέσεις..και καλά αυτοί που θέλουν μόνο sex ,το καταλαβαίνεις , όμως τους άλλους τους εμπιστεύεσαι ?
    Έχετε κάποια εμπειρία από αυτού του είδους τις γνωριμίες ? τι γίνεται ?
    ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ameliari View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω κάτι τους άγνωστους οπότε αντικειμενικούς συνανθρώπους μου.
    Είμαι 42 χρονών και εδώ και 19 μήνες είμαι άνεργη μετά από 22 χρόνια συνεχόμενης εργασίας.Στην αρχή δεν συνειδητοποίησα τι μου συνέβη ,όμως τώρα πια είμαι πολύ χάλια.Κλείστηκα στο σπίτι ,απογοητεύτηκα με έχει πάρει η κάτω βόλτα μιας και η ζωή δεν σταματάει , οπότε τα προβλήματα συνεχίζουν να έρχονται κ με δυσκολία ανταπεξέρχομαι.
    Πριν χάσω βέβαια την δουλειά μου ,είχα αρχίσει να κλείνομαι όσον αφορά τις σχέσεις. Οι φίλοι είναι παντρεμένοι με παιδιά και σε άλλη φάση και εγώ μετά από ένα τελευταίο καλό χτύπημα στη σχέση μου αποφάσισα ότι δεν θέλω να περνάω αυτό τον πόνο και πέρασα στην άρνηση για το άλλο φύλο.
    Με πίεσαν πολύ αυτοί οι φίλοι ,να μπω σε site γνωριμιών. Δεν το ήθελα ,το σνόμπαρα ,πίστευα άλλα πράγματα.
    τελικά το έκανα. Η ερώτηση μου είναι η εξής και πιστεύω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν.
    Έχω αναπτύξει διάφορες φοβίες. Πως μπορώ να κανονίσω να βγω με έναν άγνωστο άνθρωπο ?εδώ οι "γνωστοί" και βλέπεις πως έχουν γίνει οι σχέσεις..και καλά αυτοί που θέλουν μόνο sex ,το καταλαβαίνεις , όμως τους άλλους τους εμπιστεύεσαι ?
    Έχετε κάποια εμπειρία από αυτού του είδους τις γνωριμίες ? τι γίνεται ?
    ευχαριστώ
    ...........
    κλεισε ραντεβου,σε μερος με πολυ κοσμο.
    α κλειση ραντεβου ο αντρας,καλεσε μια φιλη,φιλο,να ειναι σε καποια αποσταση για καθε ενδεχομενο.
    η εχε το κινητο σου στο βιντεο να γραφη τη συναντιση.
    παντος δεν πρπεει ν φοβασε.η αδελφη της γυναικας μου,γνωρισε τον αντρατης μεσω ιστοσελιδας.βγηκε ραντεβου και τον παντρευτηκε -ειχε γει και με αλλα ατομα,μεσω αγγλειων,site,δεν τις ετυχε καπιο κακο.το ιδιο και οι φιλες της-μην φοβασε.αν φοβασε ειναι το χειροτερο που θα σου συνμβει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θα σ πω ένα απλό κόλπο που λογικά θα πιάσει πασ στο ραντεβού πέντε λεπτά πιο νωρίς κάθεσαι σε μια γωνία να μη φαίνεσαι τον ρωτάς τι φοράει για να τον γνωρίσεις αφού έχετε κ από πριν ανταλλάξει φωτογραφίες κ τον ψυχολογέις λιγάκι τον βλέπεις κ αμα σ αρέσει πασ του λες κ κανένα μπαρμ******λο να δεις τι θα κάνει είναι εύκολο για σιγουριά αυτό π σ πάνε φίλοι στην ίδια καφετέρια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Νομίζω οι περισσότεροι σε κάποια φάση της ζωής τους το δοκίμασαν, ναι κ εγώ, λαχείο βασικά είναι, ίσως γνωρίσεις το καλύτερο παιδί, ίσως τον άντρα που θα παντρευτείς, ίσως και τον ψυχοπαθή της διπλανής πόρτας, πλέον όλοι είμαστε τόσο πολυάσχολοι και απορροφημένοι σε δουλειές κ υποχρεώσεις που δεν παίζει χρόνος για ποτό και καμάκι.. ασε που ποιός κάνει καμάκι αυτές τις μέρες? Αν ψάχνεις για σέξ θα το βρείς, αν ψάχνεις για σχέση το αφήνεις στην τύχη σου!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Το πρακτικό κομμάτι ameliari είναι απλό και δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας. Αν κάποιος σου φαίνεται ελκυστικός από τη φωτογραφία και λογικά / συμβατά όσα σου γράφει, θα μιλήσετε στο τηλέφωνο κι αν και εκεί όλα κυλήσουν ευχάριστα, κανονίζετε κάποιο ραντεβού για καφέ γνωριμίας. Η όλη διαδικασία δεν έχει κάποιον 'κίνδυνο', από τη στιγμή που έχεις μια λογική κρίση και μια εμπειρία ζωής. Κανόνισε απλά συνάντηση σε μέρος που γνωρίζεις, σε λογικές ώρες, κάνε τη γνωριμία σου και θα δείξει.

    Από εκεί και πέρα τι ακριβώς σε φοβίζει? Ποιο είναι δηλαδή το θέμα 'εμπιστοσύνης' που σε απασχολεί?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    denis1 ,ποιος να μου το έλεγε ότι θα χρειαζόμασταν μαθήματα σκηνοθεσίας για να καταφέρουμε να αντεπεξέλθουμε σε ένα ραντεβού..!πάντως τα "κολπάκια" που προτείνεις δεν είναι κακά και ίσως αν το πάρω απόφαση να λειτουργήσουν και εφησυχαστικά μέχρι να πάω!Πιο πολύ με ενδιέφερε που έχεις από δικούς σου ανθρώπους ιστορίες ,που δεν έγινε κάτι άσχημο.
    Σε ευχαριστώ πολύ!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    elis ,αυτό είναι πανέξυπνο! Αν δεν πεθάνω από τα γέλια κρυμμένη να παρακολουθώ..! σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    kontantine ,μου μετέδωσες μια χαλαρότητα.Άλλαξαν οι συνθήκες σε ραντεβού ,φλερτ και παλεύω να το παρακολουθήσω όλο αυτό. Λέξη κλειδί ,"λαχείο" και θα συμφωνήσω ! Ούτε εσύ έχεις κάτι κακό να πεις και αυτό με βοηθάει.
    καλή συνέχεια ,σε ευχαριστώ

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    marina ,το ότι θα μιλήσουμε στο τηλέφωνο χαλαρά με κάποιον,δεν το είχα στο νου μου ,γιατί κάποιοι που έδειξαν ενδιαφέρον ήταν λίγο "βιαστικοί" θα το πω, και αυτό με φόβισε.Θέλω τον χρόνο μου και φοβάμαι ότι επειδή είμαι της παλιάς σχολής (φλερτ)δεν θα μπορέσω !Άντε τώρα εξήγησε στον άλλον ,πως 42 χρονών γυναίκα θέλει τον χρόνο της ...τέλος πάντων ,όποιος θέλει λογικά θα ασχοληθεί.
    Αυτό που με φοβίζει ,ότι ότι θα έρθω σε επαφή με έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζω ΤΊΠΟΤΑ ,που δεν τον γνωρίζει κανένας φίλος και θα μπορούσε να με παραμυθιάζει έντεχνα και γλυκά...!και αναρωτιέμαι ,εδώ από γνωστούς που σε συστήνουν με κάποιον που θεωρούν ότι ταιριάζετε και τρως την φόλα αμάσητη....Αυτό το τελείως άγνωστο με φοβίζει..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Δεν είναι κακό να είσαι της 'παλιάς σχολής', με την έννοια του να θέλεις φλερτ και χρόνο. Όμως νομίζω ότι αυτό καλό είναι να δεις αν γίνεται μετά την πρώτη γνωριμία από κοντά. Από το διαδίκτυο το φλερτ δημιουργεί ενθουσιασμό, προσδοκίες, συναισθήματα, αλλά είναι εντελώς στον 'αέρα' αν δεν έχει προηγηθεί μια συνάντηση. Μετά τη συνάντηση, φυσικά όποιος θέλει θα ασχοληθεί.

    Άσε που το να σε παραμυθιάζει κάποιος έντεχνα και γλυκά όπως λες, είναι πιο εύκολο αν δεν υπάρχει κάποια εξοικείωση. Πάντως, όπως έχεις ήδη διαπιστώσει, οι κοινοί γνωστοί και οι πληροφορίες / εντυπώσεις περί ταιριάσματος από τρίτους, ουδεμία σχέση έχουν με το αν τελικά εσύ ταιριάζεις με κάποιον άνθρωπο. Μπορεί κάποιος να έχει τα καλύτερα διαπιστευτήρια σαν φίλος, συγγενής, συνεργάτης κλπ, αλλά σαν σύντροφος γενικά, ή σαν δικός σου σύντροφος να αποδειχθεί εντελώς ακατάλληλος. Οπότε, ξεκίνα με δεδομένο ότι όλοι άγνωστοι είναι, κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ποιες πτυχές ενός άλλου θα γνωρίσεις εσύ ή τι θα είναι τελικά σημαντικό.

    Τα βιογραφικά στοιχεία ενός άγνωστου, μπορείς εύκολα να τα εξακριβώσεις. Στα υπόλοιπα, ξεκίνα χωρίς προκατάληψη και με καλή διάθεση :)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    marina ,το πόσο με αγχώνει η συνάντηση με έναν άγνωστο ,μάλλον το έχεις καταλάβει..επίσης με στεναχωρεί που άλλαξαν τόσο πολύ οι συνθήκες που γνωρίζονται οι άνθρωποι.Είχα μακροχρόνιες σχέσεις ,όλα δούλευαν όμορφα και τώρα αυτό είναι κάτι άλλο..Έχεις ΑΠΟΛΥΤΌ δίκιο για τις "συστάσεις" που παίρνεις για κάποιον και τι σου βγαίνει στη πορεία.
    Τι εννοείς ότι είναι εύκολο να εξακριβώσεις τα βιογραφικά στοιχεία κάποιου...?δηλαδή αν αυτός είναι παντρεμένος με παιδάκια και εμείς βγαίνουμε μια χαρά ,πως θα ξέρω αν εγώ είμαι το απεχθέστατο για το χαρακτήρα μου ,τρίτο πρόσωπο...??? γιατί οι ιστορίες που γνωρίζω από τον κύκλο μου ,με παντρεμένους (άντρες κ γυναίκες) ξεπερνάνε και τον Παπακαλιάτη στα σενάρια!
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου ,να είσαι καλά !

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι, είναι κατά μία έννοια κρίμα που έχουν αλλάξει οι συνθήκες γνωριμίας. Αλλά δες την προσπάθεια αυτή που κάνεις τώρα σαν ευκαιρία για ένα 'άνοιγμα' προς τον κόσμο και σκέψου ότι μπορεί τελικά αν είσαι σε κίνηση και καλή διάθεση, να προκύψει κάτι θετικό είτε για εσένα σαν άτομο, είτε στο επίπεδο 'σχέση' :) Χμ... ναι η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος πέρα από το τεστ της καθημερινότητας και της εν γένει συμπεριφοράς, για να διαπιστώσεις αν ένας άνθρωπος είναι παντρεμένος με παιδάκια ή όχι. Όμως είναι μάλλον απίθανο να σου κρύψει κάποιος σύζυγο και παιδιά... πιο πιθανό είναι να σου κρύψει μια άλλη ή άλλες σχέσεις που μπορεί να συνυπάρχουν ενώ κάνει τη διαδικτυακή του αναζήτηση. Πιστεύω όμως πως μπορείς να το διαπιστώσεις και κυρίως, να δεις αν η επικοινωνία και η σχέση που ο άλλος προσφέρει, ανταποκρίνεται σε αυτό που εσύ ζητάς. Μερικές φορές είμαστε υπερβολικά ανεκτικοί όταν κάποιος μας αρέσει... μπορεί δηλαδή να είναι φανερό ότι λέει ψέμματα, αλλά να κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε. Από την άλλη, η όλη εμπειρία με το διαδίκτυο μας κάνει κάποιες φορές αναίτια καχύποπτους... Πάρτο λοιπόν χαλαρά και βάλε και μια καλή δόση λογικής, και μια χαρά θα πάει :)

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    marina ,ο σοφός λαός είπε "αν καείς από το χυλό ,φυσάς και το γιαούρτι "!!!Αυτό προσπαθώ να ξεπεράσω τώρα και κάνω αυτή τη κίνηση (εε δεν κάνω ακριβώς ,παζαρεύω ότι θα την κάνω) ,αλλά δεν μου αρέσει καθόλου !!!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συζήτηση μας ,η ηρεμία που το βλέπεις είναι μεταδοτική .Να είσαι καλά ,καλή συνέχεια !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    μεινε μακρια

Similar Threads

  1. Εχετε δοκιμασει τον χυμο ΝΟΝΙ??
    By Adzik in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 07-07-2014, 11:45
  2. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 11:15
  3. Έχετε δοκιμάσει έστω και κάποια από δαύτα;
    By alavastros in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 53
    Last Post: 26-09-2009, 22:16
  4. GeoDon... εσείς το έχετε δοκιμάσει?
    By georgef1 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 02-08-2009, 08:33
  5. Ποιός έχει το πρόβλημα;
    By Elli in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-2005, 08:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •