Στα όρια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Στα όρια...

    Καλησπέρα για άλλη μια φορά σε όλους!
    Οι περισσότεροι θέτουμε όρια στη ζωή μας...
    "Αν δεν αδυνατίσω μέχρι το καλοκαίρι, θα πάω σε ειδικό". "Αν δε παντρευτώ μέχρι τα 30, θα κλειστώ σε μοναστήρι". "Αν δε βρω δουλειά μέχρι το Πάσχα, θα φύγω εξωτερικό". Κ το δικό μου όριο? "Αν δε μείνουμε μαζί μέχρι τα μισά του χρόνου, θα χωρίσω".
    Άραγε πρέπει να βάζουμε τέτοιου είδους όρια στη ζωή μας κ πόσο μάλλον στη σχέση μας? Πρέπει να λειτουργούμε ασκώντας βέτο? όταν όμως έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε ότι τίποτα δεν αλλάζει κ δεν έρχεται αυτό το κάτι που θα μας ικανοποιήσει κ θα μας κάνει να πούμε "ναι, έκανα κάτι", τότε? Γονατίζουμε κ τα παρατάμε?
    Όταν όμως κ η υπομονή μας έχει όρια κ αρχίζουν να εξαντλούνται?
    Every morning we are born again

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Κοπελιά αντί για όρια βαζε στόχους ο στόχος δεν έχει όρια τα όρια απλά σε βοηθάνε να πάρεις μια απόφαση αρκεί να τα τοποθετήσεις εκεί που πρέπει κ να ζυγίσεισ την κατάσταση όταν φτάνεις κοντά στο όριο εμένα το όριο μ φαίνεται βλακεία εκτίμηση πως θα πάνε τα πράγματα κ ανάλογα να κινηθείσ ναι στόχους ναι αλλά όρια σαν αυτα π περιγραφείσ είναι παιδικά πόσο χρόνων είσαι;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κοπελιά αντί για όρια βαζε στόχους ο στόχος δεν έχει όρια τα όρια απλά σε βοηθάνε να πάρεις μια απόφαση αρκεί να τα τοποθετήσεις εκεί που πρέπει κ να ζυγίσεισ την κατάσταση όταν φτάνεις κοντά στο όριο εμένα το όριο μ φαίνεται βλακεία εκτίμηση πως θα πάνε τα πράγματα κ ανάλογα να κινηθείσ ναι στόχους ναι αλλά όρια σαν αυτα π περιγραφείσ είναι παιδικά πόσο χρόνων είσαι;

    Όταν αυτα τα όρια δεν ειναι τίποτα άλλο παρα οι στόχοι? Όταν επένδυσες χρόνια σ' αυτους τους στόχους και τους βλέπεις να μετατρέπονται σε απραγματοποίητους?
    Αυτοι ήταν οι στοχοι σου, αυτα ήθελες στη ζωη σου, μεσα σου δεν θελεις αλλους στοχους επειδη αυτο ειναι αλλαγη πορείας. Οταν κάνεις αυτη την αλλαγη πορειας δε θα σαι ευτυχισμένος, θα βασανίζεσαι από το απωθημενο για τους στοχους που εχασες. Προφανως αν δεν ειχαμε προβλημα με τους στοχους μας δε θα μασταν εδω.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Καλημερα! Καταρχας elis βαλε κ καμια τελεία, δε βγαίνει νοημα απ αυτα που λες...

    Ioanni δλδ τι θα προτεινες εσυ; να συνεχισω με τα ματια καρφωμενα σ αυτους τους στοχους
    που καθε αλλο παρα πραγατοποιουνται; ειμαι 27 χρονων κ η υπομονη μου εχει αρχισει να εξαντλειται. Αρχιζω λοιπον κ φτανω στα ορια μου...
    Every morning we are born again

  5. #5
    στοχους εννοεις αυτα που λες στο πρωτο σου μηνυμα δλδ αδυνατισμα, γαμο, δουλεια, χωρισμο αν δεν μεινετε (?) μαζι μεχρι τα μισα του χρονου? γινε πιο σαφης....
    αν αυτοι ειναι οι στοχοι εγω δεν τους βρισκω απραγματοποίητους.
    εκτος κι αν αυτες τις μερες σου συνεβηκε κατι που σου προκαλει απελπισια και γι αυτο μιλας μ αυτο το ύφος. Μπορει να συμβαινει και το άλλο, η μεχρι σημερα μεθοδολογια σου στο να τους πραγματωσεις να ναι λανθασμενη και αρα εκει θα πρεπει να εστιασεις την προσοχη σου.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν εξαρταται απο το ετερον ημισυ για να πραγματοποιηθει ενας στοχος και δεν πραγματοποιηται .... δεν μπορεις να πεις οτι απετυχες καπου , δεν ειναι στο χερι σου ως επι των πλειστων. Πρεπει να ζυγισεις τα θελω σου και να παρεις αποφασεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    Καλησπέρα για άλλη μια φορά σε όλους!
    Οι περισσότεροι θέτουμε όρια στη ζωή μας...
    "Αν δεν αδυνατίσω μέχρι το καλοκαίρι, θα πάω σε ειδικό". "Αν δε παντρευτώ μέχρι τα 30, θα κλειστώ σε μοναστήρι". "Αν δε βρω δουλειά μέχρι το Πάσχα, θα φύγω εξωτερικό". Κ το δικό μου όριο? "Αν δε μείνουμε μαζί μέχρι τα μισά του χρόνου, θα χωρίσω".
    Άραγε πρέπει να βάζουμε τέτοιου είδους όρια στη ζωή μας κ πόσο μάλλον στη σχέση μας? Πρέπει να λειτουργούμε ασκώντας βέτο? όταν όμως έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε ότι τίποτα δεν αλλάζει κ δεν έρχεται αυτό το κάτι που θα μας ικανοποιήσει κ θα μας κάνει να πούμε "ναι, έκανα κάτι", τότε? Γονατίζουμε κ τα παρατάμε?
    Όταν όμως κ η υπομονή μας έχει όρια κ αρχίζουν να εξαντλούνται?
    Άλλο όρια και άλλο στόχοι. Αν δεν αδυνατίσω μέχρι το καλοκαίρι θα απευθυνθώ σε ειδικό ή αν δεν βρω δουλειά ως τότε θα φύγω στο εξωτερικό, είναι στόχοι που αν δεν πραγματοποιηθούν μέχρι ένα χρονικό περιθώριο που θέτουμε, έχουμε αποφασίσει να δοκιμάσουμε κάτι άλλο. Αυτοί οι στόχοι έχουν να κάνουν καθαρά με μας.(Για το μοναστήρι και τον γάμο δεν το σχολιάζω).
    Στην περίπτωση της σχέσης σου όμως, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εκεί, έχεις να κάνεις με έναν άλλον άνθρωπο, που για κάποιους λόγους, δεν θέλει το ίδιο με σένα την συγκεκριμένη στιγμή. Σημασία έχει, για ποιους λόγους δεν θέλει αυτό που θέλεις κι εσύ και φαντάζομαι ότι το έχετε συζητήσει. Αν προκύπτει ότι απλά αποφεύγει την συμβίωση, γιατί δεν σ' αγαπάει αρκετά (να το πω χοντρά), τότε πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να παραμείνεις με κάποιον που σ' αγαπάει λίγο ή όχι.
    Αν πάλι, σ' αγαπάει αλλά βλέπει διαφορετικά τα πράγματα, τότε πάλι πρέπει να αποφασίσεις αν το αποδέχεσαι αυτό ή όχι. Αν για παράδειγμα, για σένα είναι πιο σημαντικό να συμβιώσεις ή να παντρευτείς και να κάνεις οικογένεια και ο φίλος σου, αν και σ' αγαπάει, δεν θέλει κάτι τέτοιο στη ζωή του και είναι αμετακίνητος, τότε ζυγίζεις τα πράγματα και αποφασίζεις τι θα κάνεις.
    Άλλο τα τελεσίγραφα, που κατά τη γνώμη μου είναι κάποιου είδους εκβιασμός για να πετύχεις αυτό που θέλεις και άλλο να έχεις αποφασίσει τι πραγματικά θέλεις και να είσαι ξεκάθαρη απέναντί του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αστι έτσι είναι το στυλ γραφήσ σίγμα τελικό κ τελεία κόμμα κλπ απλά δεν μπαίνουν εχω κ ένα ακόμα στυλ γραφήσ όταν τρόλαρω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αστι έτσι είναι το στυλ γραφήσ σίγμα τελικό κ τελεία κόμμα κλπ απλά δεν μπαίνουν εχω κ ένα ακόμα στυλ γραφήσ όταν τρόλαρω
    Γιατί, λείπουν τα κουμπιά από το πληκτρολόγιο; Πάντως, είναι αλήθεια ότι δεν διαβάζεσαι ρε φίλε! Μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι θες να πεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Γιατί, λείπουν τα κουμπιά από το πληκτρολόγιο; Πάντως, είναι αλήθεια ότι δεν διαβάζεσαι ρε φίλε! Μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι θες να πεις.
    αυτη ειναι η μαγκια καλη μου εγω θελω να πω κατι κ το λεω οποιοσ το βρισκει ενδιαφερον κ ξερει τι λεω το πιανει με τη μια οι υπολοιποι απλα ψαχνουν τα γραμματα κ δεν με νοιαζει ποιοσ καταλαβαινει τι εγω απλα θελω να τα πω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    Καλησπέρα για άλλη μια φορά σε όλους!
    Οι περισσότεροι θέτουμε όρια στη ζωή μας...
    "Αν δεν αδυνατίσω μέχρι το καλοκαίρι, θα πάω σε ειδικό". "Αν δε παντρευτώ μέχρι τα 30, θα κλειστώ σε μοναστήρι". "Αν δε βρω δουλειά μέχρι το Πάσχα, θα φύγω εξωτερικό". Κ το δικό μου όριο? "Αν δε μείνουμε μαζί μέχρι τα μισά του χρόνου, θα χωρίσω".
    Άραγε πρέπει να βάζουμε τέτοιου είδους όρια στη ζωή μας κ πόσο μάλλον στη σχέση μας? Πρέπει να λειτουργούμε ασκώντας βέτο? όταν όμως έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε ότι τίποτα δεν αλλάζει κ δεν έρχεται αυτό το κάτι που θα μας ικανοποιήσει κ θα μας κάνει να πούμε "ναι, έκανα κάτι", τότε? Γονατίζουμε κ τα παρατάμε?
    Όταν όμως κ η υπομονή μας έχει όρια κ αρχίζουν να εξαντλούνται?
    Συμφωνώ με όσα σου έγραψε η marian_m.

    Επίσης, θα έλεγα ότι ειδικά στον τομέα 'σχέσεις' δεν είναι καλό να ζούμε σε μια κατάσταση ατέλειωτης υπομονής και αναμονής, ούτε σε έναν συνεχή αγώνα. Μήπως είσαι σε μια κατάσταση που σε αφήνει ανικανοποίητη και μένεις με την ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει? Αν ναι, η πόρτα της εξόδου δεν σημαίνει ότι 'τα παρατάς', ούτε ότι 'γονάτισες'. Κάποιες φορές χρειάζεται και να φεύγουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Συμφωνώ με όσα σου έγραψε η marian_m.

    Επίσης, θα έλεγα ότι ειδικά στον τομέα 'σχέσεις' δεν είναι καλό να ζούμε σε μια κατάσταση ατέλειωτης υπομονής και αναμονής, ούτε σε έναν συνεχή αγώνα. Μήπως είσαι σε μια κατάσταση που σε αφήνει ανικανοποίητη και μένεις με την ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει? Αν ναι, η πόρτα της εξόδου δεν σημαίνει ότι 'τα παρατάς', ούτε ότι 'γονάτισες'. Κάποιες φορές χρειάζεται και να φεύγουμε.

    Γιατι χρειαζεται και να φευγουμε? Καποιες φορες η αναμονη αξιζει τον κοπο...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Και βέβαια αξίζει τον κόπο... ακριβώς όπως το λες: κάποιες φορές. Κάποιες άλλες όχι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Και βέβαια αξίζει τον κόπο... ακριβώς όπως το λες: κάποιες φορές. Κάποιες άλλες όχι.
    Πες μου κατι σε παρακαλω. Πώς καταλαβαινεις οτι αξιζει τον κοπο? Εννοω αν συναισθηματικα εισαι εμπλεκομενος, πώς διαχωριζεις αυτο το 'αξιζει τον κοπο?' Και αμα περασεις την πορτα και τελικα εχεις κανει λαθος?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Εντάξει, καλό είναι να βάζουμε στόχους και να τους κυνηγάμε. Καλό είναι να θέτουμε όρια και να τα τηρούμε. Αρκεί να μην αποκλείουμε το απρόοπτο από τη ζωή μας. Να μη μετατραπούμε σε προγραμματισμένες μηχανές, κάτι σαν terminators...

    Οι στόχοι αναθεωρούνται όταν δεν εξυπηρετούν πλέον τις ανάγκες μας. Τα όρια μετατοπίζονται όταν η περίσταση απαιτεί ευελιξία. Δε λέω να πάμε στο άλλο άκρο και να είμαστε ανερμάτιστοι. Ας έχουμε όμως υπ' όψη μας οι οι στόχοι και τα όρια καθορίζονται από εμάς ως έκφραση των βαθύτερων θέλω μας και αναζητήσεών μας και όχι ως αυτοσκοπός. Και για να γίνω συγκεκριμένος: Ο στόχος είναι να συζήσεις με τη συγκεκριμένη γυναίκα, ή να υπάρχει εκείνη στη ζωή σου? Αν ισχύει το δεύτερο (όπως φαντάζομαι), τότε η συγκατοίκηση είναι για σένα μιά απόδειξη αγάπης από τη μεριά της, που προσπαθείς όμως να την αποσπάσεις εκβιαστικά, ακυρώνοντας έτσι τη σημασία ενός "ναι" από την πλευρά της. Γιατί θα έχει συρθεί σε αυτό το "ναι" για να μη σε χάσει και δεν θα το έχει πει με την καρδιά της.

    Διαφωνώ με την ευκολία με την οποία κάποιοι φεύγουν από μία σχέση, αιτιολογώντας την απόφασή τους ως άρνηση να συμβιβαστούν με κάτι λιγότερο από αυτό που θέλουν. Όσο γενναίος και γοητευτικός και αν ακούγεται ο χαρακτηρισμός του ασυμβίβαστου -ειδικά σε μιά εποχή όπου ο συμβιβασμός είναι επιταγή της εκάστοτε εξουσίας- υποκρύπτει την παγίδα της φυγομαχίας και της δυσκολίας να ανταπεξέλθει κάποιος στις ευθύνες της δέσμευσης. Είναι συμβιβασμός να μένεις σε μιά σχέση που καλύπτει τις ανάγκες που εσύ θεωρείς σαν πιό σημαντικές επειδή δεν τις καλύπτει όλες? Η μήπως είναι ευελιξία, προσαρμοστικότητα...

    Θεωρώ πως η απάντηση πρέπει να δίνεται κατά περίπτωση και όχι να γινεται μανιέρα, στάση ζωής το να φεύγουμε στην πρώτη δυσκολία ή αντίθετα, το να μένουμε και να παίιζουμε το ρόλο του θύματος...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το 90% των εργαζομένων στα όρια της κατάθλιψης
    By νικος32 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 02-12-2010, 17:01
  2. Αυτοβελτιωση μεχρι τα ορια της τρελλας?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2008, 10:45
  3. οταν η ζήλεια περνα τα ορια..
    By leliana in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-2008, 20:38
  4. Δοκιμάζοντας τα όριά μας
    By constantine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-01-2008, 12:26
  5. ΤΑ ΟΡΙΑ
    By Φοίβη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-2005, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •