topiramate/topamac
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13

    topiramate/topamac

    Σημερα ο γιατρος μου ειπε να παρω topamac σαν σταθεροποιητη διαθεσης αλλα και με την ελπιδα οτι μπορει να με βοηθησει να χασω βαρος.Θα ηθελα να μου πειτε εμπεριες απο οσους το εχουνε δοκιμασει και αν σας βοηθησε να χασετε βαρος,,,,

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    μειωνει την ορεξη απο οτι λενε σαν σταθεροποιητησ κλαιν μαιν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    meiwnei tin oreksi se megali dosi alla kekediazeis,,,sto lew apo prosopiki peira.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    πηρα τοπαμακ κ δεν μου κανε το παραμικρο σαν να μην τα επαιρνα....τα πηρα για να χασω βαρος και καλα..το μονο που κτλβα ηταν κατι μουδιασματα στα χερια κ στα ποδια... ενοχλητικα πολυ..τα κοψα γτ δεν υπηρχε λογος να παιρνω εφοσον δεν με βοηθησαν

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    πηρα τοπαμακ κ δεν μου κανε το παραμικρο σαν να μην τα επαιρνα....τα πηρα για να χασω βαρος και καλα..το μονο που κτλβα ηταν κατι μουδιασματα στα χερια κ στα ποδια... ενοχλητικα πολυ..τα κοψα γτ δεν υπηρχε λογος να παιρνω εφοσον δεν με βοηθησαν
    κ εγω παιρνω εδω κ 2-3 βδομαδες τοπαμακ μαζι με λαντοζ να χασω βαρος αλλα νομιζω οτι το τοπαμακ μ φερνει συμπτωματα καταθλιψης κ εντονο αγχος κ νευρα.απωλεια βαρους δε μπορω να πω οτι ειδα σημαντικη εκτος απο την ορεξη π μ κοβεται λογω αγχους.Σκεφτομαι να το κοψω.ειχε κανεις παρομοια συμτπωματα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    Εγω ειμαι πλεον στη 2 εβδομαδα topamac και εχω ανεβει στα 50mg και δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα ακομα παρα μονο μια μικρη μειωση στην ορεξη (παιρνω και geodon το οποιο μου ανοιγει νομιζω την ορεξη λιγο ) κατα τα αλλα τιποτα ,,, Zodiac ισως τα συμπτωματα που εχεις να ειναι απο την καταθλιψη και οχι απο το topamac αλλιως δε θα σου εδινε αντικαταθλιπτικο,,

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    [QUOTE=arthur85;415524]Εγω ειμαι πλεον στη 2 εβδομαδα topamac και εχω ανεβει στα 50mg και δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα ακομα παρα μονο μια μικρη μειωση στην ορεξη (παιρνω και geodon το οποιο μου ανοιγει νομιζω την ορεξη λιγο ) κατα τα αλλα τιποτα ,,, Zodiac ισως τα συμπτωματα που εχεις να ειναι απο την καταθλιψη και οχι απο το topamac αλλιως δε θα σου εδινε αντικαταθλιπτικο,,[/QUOTΕι

    Ειχα να μπω καιρο στο σαιτ σημερα μπηκα κ ανοιξα κ ενα θεμα για τν βελονισμο.Ναι εχω καταθλιψη απο παλια γι αυτο παιρνω Λαντοζ αλλα το τοπομακ την επιδεινωνει ασε π μ προκαλει ημικρανιες κ απο τι διαβασα ειναι κ κατα της ημικρανιας.Το κοψα εδω κ καιρο αυτο το κωλοχαπο κ ειμαι καλυτερα.Διαβασα οτι προκαλει επισης εντονη τριχοπτωση και πιεση στα ματια που μπορει να φερει μεχρι τυφλωση.Εσυ εχασες κανα κιλο?εγω τζιφος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Οταν το επαιρνα με βοηθησε ελατωνοντας την ορεξη κ εχασα κιλα που μου εβαζε τ ζυπρεξα, με διαιτα , ομως τωρα παρολο που προσπαθω παλι να χασω κιλα ,δεν το παιρνω το κολοχαπο ,ολο εφιαλτες ειχα στον υπνο μου κ ημουν πολυ απαθης .Εξ αλλου ειμαι υπερ της θεραπειας με ενα φαρμακο κ οχι χιλια φαρμακα για να καταπολεμησουμε τις παρενεργειες των βασικων φαρμακων
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σαν σταθεροποιητης το τοπαμακ δν ενδυκνειται, ειναι βασικα αντιεπιληπτικο κ για τις ημικρανιες, οντως προκαλει απωλεια βαρους κ ορεξης μετα απο καποιο χρονικο σημειο, αλλα επειδη ειναι δυνατο φαρμακο καλο ειναι να αποφευγεται αν δν υπαρχει ιδιαιτερος λογος.. δλδ ειναι χαζο να θελει να παρει καποιος τοπαμακ μονο κ μονο για να αδυνατισει.. το πηρα προπερσυ για ενα διαστημα κ ενιωθα τρεμουλο στο κεφαλι κ σε ολο το σωμα,, αυτα.. :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    Σαν σταθεροποιητης τελικα δεν ξερω τι εκανε γιατι εμφανισα σημαδια καταθλιψης και μου ξεκινησε ladose αλλα το θετικο για οσους εχουνε προβλημα με το βαρος τους το λεω ειναι οτι ειμαι στα 100mg τωρα εδω και καιρο και εχω χασει γυρω στα 12 κιλα αφου μου εχει μειωσει τρομερα την ορεξη για φαγητο και χωρις να εχω καμια αλλη παρενεργεια,,,

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    http://en.wikipedia.org/wiki/Topiramate

    Side-effects reported by > 10% of subjects in at least one clinical study[30] (listed by prevalence):

    paresthesia (numbness & tingling) (23.7%)
    upper respiratory tract infection (17.5%)
    diarrhea (16.8%)
    nausea (15.4%)
    anorexia (loss of appetite) (13.3%)
    memory problems (11.2%)

    Side-effects most frequently leading to discontinuation of therapy with topiramate:

    psychomotor slowing (4.1%)
    memory problems (3.3%)
    fatigue (3.3%)
    confusion (3.2%)
    somnolence (3.2%)

    That same study also reported that in adult patients with Bipolar 1 disorder who were already receiving either lithium or valproate, the addition of topiramate did not produce a statistically significant improvement versus placebo, while adding the above adverse reactions.

    Topiramate has been associated with a statistically significant increase in suicidality,[35] and "suicidal thoughts or actions" is now listed as one of the possible side effects of the drug "in a very small number of people, about 1 in 500."

    Topiramate has many drug-drug interactions. Some of the most common are listed below:

    As topiramate inhibits carbonic anhydrase, use with other inhibitors of carbonic anhydrase (e.g. acetazolamide) increases the risk of kidney stones.
    Enzyme inducers (e.g. carbamazepine) can increase the elimination of topiramate, possibly necessitating dose escalations of topiramate.
    Topiramate may increase the plasma-levels of phenytoin.
    Topiramate itself is a weak inhibitor of CYP2C19 and induces CYP3A4; a decrease in plasma levels of estrogens and digoxin has been noted during topiramate therapy. This can reduce the effectiveness of oral contraceptives (the pill); use of alternative birth control methods is recommended.[37] Neither intrauterine devices (IUDs) nor Depo-Provera are affected by topiramate.[37]
    Alcohol may cause increased sedation or drowsiness, and increase the risk of having a seizure.
    As listed in the 06/29/2005 label posted at the Drugs@FDA website page 14,'conditions or therapies that predispose to acidosis may be additive to the bicarbonate lowering effects of Topiramate'.[38]
    Oligohidrosis and hyperthermia were reported in post-marketing reports about topiramate; antimuscarinic drugs (like trospium) can aggravate these disorders.

    People taking topiramate should be aware of the following risks:

    Avoid activities requiring mental alertness and coordination until drug effects are realized.
    Topiramate may impair heat regulation,[36] especially in children. Use caution with activities leading to an increased core temperature, such as strenuous exercise, exposure to extreme heat, or dehydration.
    Topiramate may decrease effectiveness of estrogen-containing oral contraceptives.
    Taking topiramate in the 1st trimester of pregnancy may increase risk of cleft lip/cleft palate in infant.[34]
    Topiramate should not be suddenly discontinued, as this may cause increased seizure activity.[43]
    Avoid evening primrose (seizure threshold decreased) [44]


    On May 21, 2010, Ortho-McNeil pled guilty and was fined $6.14 million by the FDA for promoting Topamax to treat psychiatric disorders without applying for any Federal government approval. Also, there was no data from any well-controlled clinical trial to demonstrate that Topamax was safe and/or effective to treat any psychiatric conditions at all.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έχει θεραπευτική δράση (καμία, ούτε αντι-επιληπτική, για ψυχιατρική ούτε λόγος, αλλά μπορεί να μην προκαλεί ανιχνεύσιμη βλάβη ως προς τη μανία-κατάθλιψη σε σχέση με το placebo), ενώ αυξάνει τον κίνδυνο για επιληψία, ούτε τον θεραπεύει ούτε τον μειώνει.

    Αν κάποιος γιατρός σας το έχει γράψει για οποιοδήποτε λόγο, μπορείτε απλά να ξεκινήσετε τη νόμιμη διαδικασία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μαγκες κ μαγκισες αν δν περιοριστει η μασαμπουκα τπτ δν κανει το τοπαμακ κ κανενα τοπαμακ, ετσι? :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    13
    Ημουνα σαφης νομιζω πως σαν σταθεροποιητης δεν πρεπει να λειτουργει και πολυ καλα ,,,,, Αλλα ειναι γεγονος οτι μειωνει δραστικα την ορεξη και αυτην ηταν μια παρενεργεια την οποια ηθελε και ο γιατρος που μου το συνταγογραφησε να εκμεταλευτει και πετυχε για να ξεφορτοθω τα κιλα απο τα τοσα φαρμακα που εχω παρει και εννοειται πως ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες δεν χρειαζεται να παραθετουμε ανουσια στατιστικα,,,,Ανοιγουμε και ενα κουτι ασπιρινες και βλεπουμε και εκει παρενεργειες,,,,

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι σιγουρα, αλλα σιγουρα περιορισες κ το φαγητο! Διοτι τα φαρμακα απο μονα τους δν κανουν θαυματα!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Topamac
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 18-07-2017, 22:12
  2. αυπνια (valdoxan-topamac)
    By arisva in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 03-12-2012, 21:22
  3. Topamac Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2011, 21:16
  4. topamac vs risperdal
    By gingertania1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2011, 15:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •