Εκβιασμός και Παραμέληση από το ίδιο άτομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4

    Εκβιασμός και Παραμέληση από το ίδιο άτομο

    Θα ήθελα παρακαλώ να πάρω συμβουλές από κάποιους που να είναι γνώστες, και όχι απλά επισκέπτες:
    1) Εκβιασμός
    Στο σπίτι ο πατέρας μου ζήτησε εκβιαστικά (με φωνές) ένα αρκετά μεγάλο χρηματικό ποσό με την απειλή ότι αν δεν του το έδινε η μητέρα μου θα την χώριζε.
    Ισχυρίστηκε μάλιστα και την ύπαρξη κάποιου χρέους που είχε για να τον βοηθήσει, αλλά όλα αυτά όπως έγραψα πριν έγιναν με πολλές φωνές (ήταν εκείνος σε έξαλλη κατάσταση). Η μητέρα μου το έδωσε το ποσό που ζήτησε που δεν ήταν καθόλου ευτελές, και τα πράγματα έχουν καλμάρει αρκετά στο σπίτι.... Βέβαια εκείνη έχει μετανιώσει που του έδωσε τόσα πολλά χρήματα. Την έβριζε πρόσφατα με κάποιους άσχημους χαρακτηρισμούς, αλλά δεν υπήρξε σωματική βία. Βέβαια, έκπληξη προξενεί το γεγονός ότι λερώνει κάποιο σημείο του σπιτιού (π.χ. τραπεζομάντηλο σαλονιού) με φαγητό και μετά φεύγει και αφήνει το σημείο στην πολύ άσχημη αυτή κατάσταση... Και δεν καταλαβαίνω γιατί προσποιούμενος οικονομικό του πρόβλημα προσπάθησε με ήρεμο τρόπο να την κάνει να πουλήσει ένα μέρος της περιουσίας της για να του δώσει τα χρήματα που του έλειπαν, γιατί κάπου είχε και εκείνος ψοδευτεί, είχε χρέος και τα λοιπά.

    2) Παραμέληση οικογενειακών υποχρεώσεων
    Βέβαια ακόμα υπάρχει το πρόβλημα που ο πατέρας μου δεν είναι τόσο συνεπής στα οικονομικές του υποχρεώσεις στο σπίτι, και κάποτε καθιστερούσε να πληρώσει του λογαριασμούς αλλά με τα χίλια βάσανα τώρα τον καταφέρνουμε να τα πληρώνει. Σε κάποιο σημείο μπήκε και στη μέση δικηγόρος, αλλά νομικά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα απλά συμπεράναμε ότι ο μόνος τρόπος ήταν να μην χωρίσουν σαν ζευγάρι και να προσπαθήσουν να τα βρουν χωρίς διαζύγιο.... Είναι άσχημο να τους βλέπεις να μην μιλούν τους γονείς μου σαν ζευγάρι, αλλά μόνο αρκετά σπάνια, και τον πατέρα μου να κλείνεται μόνος σε ένα δωμάτιο όταν μπαίνει στο σπίτι. Κάπου άφηνε απλήρωτους λογαριασμούς σε διάφορες υπηρεσίες που η μητέρα μου αναγκαζόταν να τους πληρώσει. Κατά τύχη βρήκαμε και προφυλακτικά σε μια τσάντα του 2 φορές...χρήσιμα στοιχεία αυτά.

    Έχουμε 2 προβλήματα (εκβιασμός και παραμέληση), αλλά στην ουσία το πρόβλημα είναι ένα. Πώς αντιμετωπίζεται το θεμα αυτό και ολόκληρο και επιμέρους (εκβιασμός ή παραμέληση ξεχωριστά);

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Έχω κάποιες ερωτήσεις: α)Το χρέος πώς προέκυψε? β)Πού χρωστάει, σε τράπεζες ή ιδιώτες ή τπτ τοκογλύφους? γ)Δουλεύει ο πατέρας? Έχει ή όχι οικονομικό πρόβλημα, "προσποιείται" δηλ όπως λες ή πράγματι δυσκολεύεται να πληρώσει τους λογαριασμούς? δ)Βρίζει τακτικά τη μητέρα σου ή μόνο τώρα που είναι τα νεύρα του στην τσίτα απ την κατάσταση? ε)Σε σένα πώς φέρεται? Ενδιαφέρεται ή είναι στην κοσμάρα του? στ)Η μητέρα σου δεν εργάζεται? γιατί το βρίσκεις περίεργο να πληρώνει κι αυτή λογαριασμούς σπιτιού, εφόσον ο πατέρας δεν μπορεί? ζ)Νομίζεις δηλ ότι έχει λεφτά αλλά τα τρώει αλλού?
    Αυτά, για να πάρουμε μια συνολικότερη εικόνα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    ghost
    μας λες αν θελεις τι ηλικια εχεις περιπου?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Έχω κάποιες ερωτήσεις: α)Το χρέος πώς προέκυψε? β)Πού χρωστάει, σε τράπεζες ή ιδιώτες ή τπτ τοκογλύφους? γ)Δουλεύει ο πατέρας? Έχει ή όχι οικονομικό πρόβλημα, "προσποιείται" δηλ όπως λες ή πράγματι δυσκολεύεται να πληρώσει τους λογαριασμούς? δ)Βρίζει τακτικά τη μητέρα σου ή μόνο τώρα που είναι τα νεύρα του στην τσίτα απ την κατάσταση? ε)Σε σένα πώς φέρεται? Ενδιαφέρεται ή είναι στην κοσμάρα του? στ)Η μητέρα σου δεν εργάζεται? γιατί το βρίσκεις περίεργο να πληρώνει κι αυτή λογαριασμούς σπιτιού, εφόσον ο πατέρας δεν μπορεί? ζ)Νομίζεις δηλ ότι έχει λεφτά αλλά τα τρώει αλλού?
    Αυτά, για να πάρουμε μια συνολικότερη εικόνα...
    Το χρέος πιθανόν προέκυψε από καθημερινά έξοδα, αλλά στην αρχή δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε. Ακόμα υπάρχουν ερωτηματικά για το θέμα, και κάποια στιγμή προσπάθησε να το δικαιολογήσει λέγοντας ψέματα. Χρωστάει σε τράπεζες και αυτό φαίνεται και από χαρτιά που έρχονται στο σπίτι. Δουλεύει ο πατέρας μου και έχει καλό μισθό. Από ύβρεις, όχι και τόσο συχνά. Ρωτάτε αν ενδιαφέρεται: σας το έγραψα πριν ότι οχι όπως πρέπει (μην με κάνετε να επαναλαμβάνω τα ίδια). Για μένα ενδιαφέρεται, αλλά με περίεργο τρόπο, διότι αναβάλλει κάποιες υποχρεώσεις του, ή προσπαθεί να τις φορτώσει στην μητέρα μου να τις πληρώσει... Η μητέρα μου έχει εισόδημα αρκετά καλό. Αν τα τρώει αλλού δεν είμαι σίγουρος, αλλά για αυτό γράφω στο forum, για να μου το λύσετε εσείς το πρόβλημα!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    Ηλικία μου: 30+.

  6. #6
    εμείς θα σου λύσουμε το πρόβλημα?
    μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι λύσεις γραμμένες σε ένα χαρτάκι δεν υπάρχουν
    οι άλλοι άνθρωποι μόνο κάποια βοήθεια μπορούν να σου δώσουν
    όχι λύσεις
    λες ότι είσαι άνω των 30
    εγώ για 15χρονο σε πέρασα από τα γραφόμενά σου

    λύση δεν μπορώ να σου δώσω λοιπόν παρά μόνο τη φτωχή μου γνώμη
    πριν όμως θέλω να σε ρωτήσω για σένα
    εργάζεσαι?
    έχεις εισόδημα?
    γιατί δεν αυτονομείσαι αν έχεις?
    από εκεί και πέρα εγώ αν ήμουν στη θέση της μητέρας σου η οποία όπως λες έχει ένα καλό εισόδημα δεν θα ζούσα στο ίδιο σπίτι με έναν άνθρωπο που δεν του μιλάω και δε μου μιλάει
    εγώ δεν θα ανεχόμουν απο τον σύζυγο μου να μου κάνει εκβιασμούς για να μου φάει χρήματα για χρέη που δημιούργησε για δικάτου κέφια
    εγώ δεν θα ανεχόμουν να ξαναδώ τη φάτσα του μπροστά μου αν δεν τον εκτιμούσα
    εγώ δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να εμπλέξω τα παιδιά μου στον πόλεμο των Ρόουζ
    αλλά εγώ μιλάω μόνο για μένα
    η μητέρα σου δεν είναι εγώ
    οπότε αυτό που σου λέω ελπίζω να το κατάλαβες

    και αν δεν κατάλαβες σε διαφωτίζω λίγο
    Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ

Similar Threads

  1. πνιγμενος απο τον ιδιο μου τον εαυτο
    By chemi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-2013, 10:25
  2. εγκλωβισμενη στο ιδιο μου το σπιτι...
    By mariadimitra in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-11-2010, 16:16
  3. Ξένοι στο ιδιο σπίτι
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 18-11-2009, 09:48
  4. Ψυχολογικός εκβιασμός "παιδιών" (μετά την ενηλικίωση) από γονείς
    By akritziab in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-2008, 14:19
  5. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟς
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-06-2006, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •