Μπερδεμενη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1

    Μπερδεμενη..

    Θα προσπαθησω να σας πω την ιστορια μου οσο πιο συνοπτικα γινεται.Τα ειχα με ενα παιδι 5 χρονια,συγκατοικουσαμε κιολας.Σταδιακα λοιπον το παθος μεταξυ μας εφυγε,η σχεση μας βουλιαξε στη ρουτινα,δεν περνουσαμε καλα.Του ζητησα να χωρισουμε.Συνεχιζουμε εδω κ 1 μηνα να μενουμε χωρισμενοι στο ιδιο σπιτι μεχρι να βρω σπιτι να μετακομισω αλλου.
    Στο μεταξυ γνωριζα ηδη καποιον αλλον ο οποιος μου ειχε τραβηξει το ενδιαφερον.Τα φτιαξαμε κ ειναι ολα τελεια...εκτος απο το θεμα του σεξ..Ενω τον θελω παρα πολυ δεν μπορω να λειτουργησω καθολου στον τομεα αυτο..Το μυαλο μου παει κατευθειαν στην προηγουμενη σχεση κ μπαινω στη διαδικασια συγκρισης.Η προηγουμενη σχεση εχει τελειωσει οριστικα,απλα ειναι η φαση μεχρι να μετακομισω.Το θεμα ειναι γιατι πιστευετε οτι μου συμβαινει αυτο?Μηπως σημαινει οτι εχω ακομα δυνατα συναισθηματα για τον προηγουμενο?Πιστευετε οτι ειναι κατι που μπορει να ξεπεραστει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    προσπαθησε να εισαι χαλαρη. ο,τι ειναι να γινει, θα γινει αλλα μονο οταν εισαι ετοιμη. μην πιεζεις τον εαυτο σου. δεν χρειαζεται να αποδειξεις τπτ, σε σενα ή σε οποιον αλλο. http://homepage.eircom.net/~bray/em/mssmile4.gif

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    24
    Το βρίσκω φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει..Είναι απόλυτα λογικό μετά απο μια τόσο μακροχρόνια σχέση να σου συμβαίνει κάτι τέτοιο..θα συμφωνήσω με τον kanenas..επίσης ίσως θα πρεπε να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου με σκοπό να ξεκαθαρίσεις λίγο στο μυαλό σου την προηγούμενη κατάσταση με την τωρινή και να ορίσεις ξανά απο την αρχή τον εαυτό σου σε ένα καινούργιο πλαίσιο οπου ο πρώην σύντροφος σου δεν συμμετέχει σ αυτό.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    2
    Πάντα πίστευα πως το σεξ αντικατοπτρίζει την επικοινωνία μεταξύ των ατόμων...Αρα αν με το νέο σου αμόρε δεν νιώθεις τόσο βαθειά συναισθήματα που λογικό είναι αφού είστε στην αρχή της σχέσης, πιθανότατα θα σου φαίνεται κάπως \"γκρίζο\" απ ότι ηταν με τον προηγούμενο...μην ανησυχείς λοιπόν, εξάλλου κάθε άνθρωπος και κάθε σχέση είναι μοναδική!!Γι αυτό λοιπόν...ΟΧΙ συγκρίσεις...Α...και η πολλή σκέψη μάλλον κακό κάνει παρά καλό σε αυτά τα θέματα...απλά φρόντισε να είσαι χαλαρή;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Χρειάζεσαι απόσταση, χώρου και χρόνου, απο την προηγούμενη σχέση σου. 5 χρόνια δεν είναι και λίγα.
    Μη βιάζεσαι , κι όλα θα πάνε καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Εμένα πάλι μου κάνουν εντύπωση οι άνθρωποι που δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν σχέση κατευθείαν μετά την προηγούμενη. Έχω μία φίλη που με το που τέλειωνε μία σχέση (ακόμα και πολύ σημαντικές) έβρισκε σχεδόν αμέσως κάποιον άλλο που την ενθουσίαζε. Λέω ότι μου κάνει εντύπωση, όχι ότι τους κατακρίνω ή το βρίσκω μεμπτό. Είναι απλά διαφορετικός ο τρόπος λειτουργίας τους και διαχείρισης των καταστάσεων.

    Εγώ από την άλλη γνωρίζω ήδη από πριν πόσο περίπου μου παίρνει για να αρχίσω πάλι μία σχέση. Ακόμα και μικρής διάρκειας αν ήταν έβλεπα ότι χρειαζόμουν από μερικούς μήνες μέχρι μερικά χρόνια. Δεν είναι ότι προσπαθώ ακριβώς να τους ξεπεράσω αλλά σα να θέλω να βρω τον εαυτό μου, να νιώσω ξανά ότι έχω την πραγματική αίσθηση του εαυτού μου απαλλαγμένη από αυτά που μου είχαν δημιουργηθεί στην πορεία της σχέσης.

    Ειδικά στην περίπτωσή σου φαντάζομαι ότι θα χρειαζόμουν πρώτα απ\' όλα την εθιμοτυπική λήξη της σχέσης με τη λήξη της συμβίωσης. Χρειάζομαι τα εθιμοτυπικά για να βάλω οριστικό τέλος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Χα-χα! Αφελεια, ισως πρεπει να συναντηθουμε. Μοιαζει να ειμαστε το ακριβως αντιθετο! Εγω καταλαβαινα οτι εχω χωρισει οταν μπορουσα να ενδιαφερθω ερωτικα για αλλη γυναικα.

    Βεβαια, τελειως διαφορετικο το ενδιαφερον απο τη συναψη της σχεσης (δεν εννοω \"εθιμοτυπικα\").

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    εγω νομιζω οτι το περασμα καποιου ανθρωπου απο τη ζωη μας και το κορμι μας ειναι ανεξιτηλη. μπορει να επικαλυφθει απο κατι αλλο, ομως ενα κομματι μας το χαρισαμε χωρις επιστροφη.
    για τα διαστηματα που παρεμβαλλονται αναμεσα στις σχεσεις, δεν ειμαι η καταλληλοτερη να μιλησω. Μου χει τυχει να ειμαι δίπλα σε καποιον για χρονια αφου εχουν τελειωσει ολα, χωρις να μας συνδεει παρα η εθιμοτυπια, να χωριζω με αλλον που παντα θα εχουμε κατι ουσιαστικο και να προχωρώ σε άλλη σχέση με εντελώς διαφορετικές προσδοκίες από την προηγουμενη (σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα) με την αισθηση οτι συμμετεχω σε κατι πολυ διαφορετικο που δεν επισκιαζει/επισκιαζεται απο τα προηγουμενα. Στη μικρη μου εμπειρια λοιπον, προβήμα με το σεξ αντιμετωπισα μονο οταν αφηνα τον πρωτο μου. δεν ειναι μονο η πρωτη σεξουαλικη εμπειρια. ειναι και οι πρωτες αληθινες μεγαλες προσδοκιες της νεοτητας, οι οποιες δυστυχως διαψευδονται. Μετα τα βλεπεις πιο απλα τα πραματα. Είσαι εσύ και το σωμα σου, και οι αλλοι

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •